skip to Main Content

Visa S.Skvernelio vyriausybė įsikurs ant iš valstybės pavogtos žemės?

Skvernelis griauna nelegalias statybas Neringoje, tačiau pats įsikurs nelegaliose statybose Vilniuje?

 

Naujas žanras – įteisinamas prokuratūros „kompromisas“ su nusikaltėliais, nors niekur įstatymuose to nėra

 

Aurimas Drižius

 

Vienas garsus nekilnojamojo turto plėtotojas Arvydas Avulis siūlo visai Skvernelio vyriausybei keltis į kvartalą, pastatytą ant akiplėšiškai iš valstybės pavogtos nuosavybės buvusio „Žalgirio“ stadiono vietoje. 

Šią 7,5 hektarų teritoriją priešais Gedimino kalną A.Avulio bendrovė „Hanner“ įsigijo jau klasika tapusiu valstybės turto pagrobimo būdu – įsigijo stadiono griuvėsius ir nusprendė, kad visa žemė po griuvėsiais automatiškai tapo jo nuosavybe.

Tačiau tai yra akiplėšiškas įstatymų pažeidimas – Žemės įstatymas aiškiai sako ne aukciono būdu išnuomota valstybinė žemė gali būti naudojama tik pagal nustatytą pagrindinę tikslinę jos naudojimo paskirtį. Vadovaujantis Nekilnojamojo turto registro duomenimis, adresu Rinktinės g. 3, Vilniuje, buvo įregistruotas pastatas-stadionas, todėl išnuomotas žemės sklypas privalėjo būti naudojamas tik stadionui eksploatuoti. Jeigu minėtas žemės sklypas būtų parduodamas viešame aukcione, galima tik spėlioti, kad valstybė ir Vilniaus miestas už šią nuosavybę būtų gavę ne mažiau 50 mln. eurų. Dabar visi šie pinigai nusėdo Avulio ir jį remiančių politikų kišenes.  

„Idėja (perkelti į šią teritoriją visas ministerijas) nėra nauja, ji sklando jau keletą metų. Estijoje, Taline toks projektas pradėtas ne mažiau nei prieš trejus metus. Lietuvoje tas klausimas irgi buvo svarstytas ankstesnės Vyriausybės, bet turbūt pritrūko politinės valios ir galbūt drąsos premjerui Algirdui Butkevičiui. Tos idėjos nėra naujos, Skvernelis gal kiek drąsesnis“, – sakė A.Avulis, pateikęs Vilniaus savivaldybės pavyzdį.

 

https://www.15min.lt/verslas/naujiena/kvadratinis-metras/nekilnojamasis-turtas/arvydas-avulis-galetu-greitai-visas-ministerijas-ikurdinti-zalgirio-stadiono-vietoje-973-712289

 

Dar šių metų pradžioje aktyvus vilnietis Almas Rupšplaukis kreipėsi į prokuratūrą, nurodydamas, kad pažeidžiami įstatymai – prokuratūra pradėjo tyrimą ir kreipėsi į minėto sklypo savininką – Nacionalinę žemės tarnybą (NŽT), kad minėta nuomos sutartis būtų nutrauktą. NŽT dar vasario pabaigoje informavo UAB „Hanner“ ir jos savininką, multimilijonieriumi prisistatantį Arvydą Avulį, apie nuomos sutarties nutraukimą.

 

Tačiau toks pranešimas tik paspartino nelegalias statybas – vietoj to, kad nutrauktų savo „stiklainių“ (A.Avulis stengiasi į minėtą teritoriją prigrūsti kuo daugiau ploto butų ir kontorų, ir jas brangiai parduoti) statybas, A.Avulis tik paspartino statybas – statybininkai ėmė dirbti vos ne visą parą.

 

Prieš savaitę prokuratūra pranešė, kad rastas „kompromisas“ – t.y. visą minėtą aferą bus bandoma legalizuoti.  

 

Tai sukėlė šoką visą šią košę užvirusiam A.Rupšplaukiui. Jis atsakė į LL klausimus:

 

Kaip vertinate prokuratūros poziciją, kuri nusprendė rasti „kompromisą“ dėl šio nusikaltimo?

– Prokuratūra buvo pradėjusi tyrimą dėl žmonių, kurie galbūt padarė nusikalstamas veiklas ir dėl to stadiono dokumentacijos tvarkymo. O kitas prokuratūros tyrimas turėjo vykti dėl visuomeninio intereso. Tai žymiai svarbesnis klausimas, tačiau prokuratūra nepajudino nė piršto, kad ginti visuomenės interesą.

Tai jūs gal turite prokuratūros sprendimą atsisakyti pradėti tyrimą, nes jis buvo pradėtas pagal jūsų skundą?

– Prokuratūra apskritai man nieko neatsakė. Todėl kalbant apie prokuratūrą ir jos žaidimus su „Hanner“, jie man apskritai nieko neatsakė. Aš dar liepos pradžioje buvau pateikęs prašymą nagrinėti mano skundą dėl visuomeninio intereso, tačiau nuo to laiko negavau jokių žinių. 

Tačiau įstatymas įpareigoja prokuratūrą atsakyti?

– Jie dar anksčiau mane informavo, kad pradėtas tyrimas dėl valstybės turto švaistymo, ir STT įgaliota tą tyrimą vykdyti. Tačiau esmė ne ta, kad reikia nubausti kažką, nes neteisėtai padėjo parašus. Esmė – sugražinti tą žemę visuomenei, t.y. mūsų valstybei. 

Tačiau dabar pranešama, kad prokuratūra jau susitarė dėl „kompromiso“ su NŽT ir visą tą aferą legalizuos?

– Taip, dabar legalizuos, tačiau priežastys vėlgi nežinomos. Jokių oficialių atsakymų negavau. Iš kitos pusės – jeigu jau prokuratūrai nusispjauti į tokius dalykus, tai man jau rankos nusvyra.

Prokuratūrai visą laiką buvo nusispjauti, ne ji visą laiką dirbo nusikaltėliams. Tai čia nieko naujo. Reikėtų jums paduoti skundą į teismą dėl tokio prokuratūros elgesio – tegul teismas vertina?

– Aš su jumis sutinku, tačiau bylinėtis su prokuratūra neturiu nei laiko, nei noro. Aš geriau palauksiu naujo Bendrojo Vilniaus plano tvirtinimo ir tada bandysiu apskųsti tą dalį, kuriame eina kalba apie Žalgirio stadiono teritoriją. Iš to bus daugiau naudos. Kita vertus, dėl tos teritorijos detaliojo plano jau buvau kreipęsis į Vilniaus administracinį teismą, tačiau šis atsisakė nagrinėti – neva praleistas terminas. Nors teismui pateikiau dokumentus, kad tuo metu gulėjau ligoninėje, tačiau šis teismas nusprendė, kad tai nėra pagrindas atnaujinti terminą. Todėl dabar galvoju – velniop tą prokuratūrą, kuri užsimerkia, kai vykdoma tokia vagystė. Todėl manau, kad daugiau bus naudos, jeigu kreipsiuos dėl Vilniaus bendrojo plano užginčijimo. Jis bus tvirtinamas Vilniaus tarybos nutarimu ar įsakymu, ir jį bus galima skųsti administraciniam teismui. Prokuratūra gali galvoti ką nori, tačiau tą bendrąjį planą ir be manęs bus daug norinčių apskųsti. 

Tačiau kaip manote, kodėl prokuratūra taip keičia nuomonę – pradeda tyrimą dėl nusikaltimų, o paskui su nusikaltėliu pasiekia „kompromisą“. Kodėl? Ar čia nuleistas įsakymas iš aukščiau?

– Nežinau. Čia galima pagalvoti, kad ir iš prezidentūros pūtė tokie vėjai, tačiau tai tik prielaida. Iš tikrųjų nežinau, kodėl taip nutiko. Pačiam, kaip žurnalistui, prokuratūra daugiau pasakytų, jeigu kreiptumeis.

Nebent raštu, nes žodžiu jie nieko nesako jau seniau. Nes akivaizdūs įstatymo pažeidimai. Kaip analogas – Skvernelis griaus visus neteisėtus pastatus Neringoje, o pats kelsis į neteisėtas statybas Vilniuje?

– Be žodžių. Avulis gruodžio mėnesį pristatinės šios teritorijos viziją – jis pats apie tai gyrėsi socialiniuose tinkluose.

Avulis gyrėsi, kad pristatė „stiklainių“ ant vogtos žemės ir dabar į juos siūlys keltis Skvernelio vyriausybei?

– Jo, tai kas čia dabar gaunasi – vagių valstybė?

Taip, visa vyriausybė sėdės ant vogtos žemės – tai bus juoko?

– Gali taip nutikti.

Avulis sako, kad vyriausybei sėdėti Gedimino prospekte šalta ir brangu, o pas jį bus žymiai geriau?

– Ką jau čia bepasakysi?

Aš jūsų vietoje vis tiek skųsčiau prokuratūros nutarimą, nes teismas turės vertinti įstatymų laužimą?

– Aš neturiu jokio prokuratūros nutarimo.

Jie vis tiek turi jums atrašyti, nes pagal jūsų skundą buvo pradėtas tyrimas. Jeigu neatrašo, tai dar vienas pažeidimas.

– Visiškai sutinku, kad turi atsakyti.

Atsiminkite, kad prokuratūra visais laikais buvo nusikaltėlių pusėje? Niekada nebuvo priešingai.

– Galima pasakyti ir švelniau. O dėl to, kad vyriausybė įsikels pas Avulį – tai labai galimas dalykas. Ims Avulis, ir finansuos vieną ar kitą partiją, ir mainais partijos sudaryta vyriausybė ims ir išsinuomos vis tą Avulio plotą. Tokie dalykai vyksta mūsų valstybėje, todėl nėra čia kuo stebėtis. 

Žodžiu, nieko naujo ant Lietuvos, tik man baisiausia, kaip valstybė elgiasi su tais žmonėmis Neringoje, kuriuos meta į gatvę?

– Nelegali statyba – ir baigtas kriukis. Kita vertus, valstybė turės atlyginti nuostolius, tačiau ji galėtų čiupti už pakarpos tuos, kurie leido nelegalias statybas, ir iš jų prisiteisti valstybei padarytą žalą. Valstybė gali prisiteisti tą žalą, tačiau nenori, nes tai būtų precedentas. Kita vertus, tiems „verslininkams“, kaip Avulis – koks gali būti atlygis už padarytą žalą? Visi metai jis žino, kad statybos neteisėtos, tačiau kasdien Vilniaus centre mes matome vykstančias nelegalias statybas. Ne veltui vienas žurnalas Avulį pavadino misteriu, kuriam viskas galima.

 

 

Skvernelio kaimiystėje „Hanner“ kasdien vykdo nelegalias statybas, tačiau premjeras nusprendė griauti statinius Neringoje

Prokuratūros pranešime buvo rašoma, kad „Žalgirio“ stadiono žemės sklypas „Hanner“ buvo išnuomotas ne aukciono būdu. Tokiu būdu išnuomota valstybinė žemė gali būti naudojama tik pagal nustatytą pagrindinę tikslinę jos naudojimo paskirtį. Vadovaujantis Nekilnojamojo turto registro duomenimis, adresu Rinktinės g. 3, Vilniuje, buvo įregistruotas pastatas-stadionas, todėl išnuomotas žemės sklypas privalėjo būti naudojamas tik stadionui eksploatuoti.

 

Viešojo intereso gynimo skyriaus prokuroro nutarime konstatuojama, kad stadionas ir jo priklausiniai buvo perduotas Lietuvos sporto draugijai „Žalgiris“, tačiau, kaip matyti iš vėliau parengtų teritorijų planavimo dokumentų, Lietuvos sporto draugija „Žalgiris“, UAB „Žalgirio sporto arena“ ir UAB „Promola“ neturėjo ketinimo atstatyti pastatus ir vykdyti jų eksploataciją. Tai lemia, kad įsigijus stadioną ir jo priklausinius buvo siekiama sukurti menamas sąlygas įgyti valstybinės žemės nuomos teises ne aukciono būdu. Todėl 1999 m. sudaryta valstybinės žemės nuomos sutartis ir ją iš dalies 2012 m. ir 2015 m. keitę susitarimai turi būti nutraukti. Prokuroro teigimu, susitarimai dėl žemės nuomos sutarties pakeitimo sudaryti jau patvirtinus teritorijos detalųjį planą, numatantį šioje vietoje komercinės, gyvenamosios paskirties pastatų statybą, tai yra, veiklą, nesusijusią su stadiono eksploatavimu. Taip pat pažymima, kad Vilniaus miesto savivaldybės administracijos išduotas leidimas nugriauti šešis sporto paskirties pastatus, akivaizdžiai prieštarauja viešajam interesui ir valstybinės žemės nuomos be aukciono socialinei paskirčiai.     

 

Facebook komentarai
Back To Top });}(jQuery));