skip to Main Content

 

Vaistai – antra pagal populiarumą prekė emigrantų krepšelyje, kurį jie prieš išvykimą susikrauna Lietuvos prekybos vietose. „Synopticom“ apklausos duomenimis, prieš išvykdami emigrantai apsiperka vidutiniškai už 195 eurų, kas antras Lietuvoje įsigyja ir vaistų. Pasak farmacijos specialistų, Didžiajai Britanijai pasirinkus prognozuojamą „kietą“ pasitraukimo iš Europos Sąjungos (ES) kelią, dar daugiau išlaidas planuojančių emigrantų vaistais apsirūpins išvykų į Lietuvą metu. 

 

Bendrovės „Synopticom“ šiemet atliktos užsienyje gyvenančių tautiečių apklausos duomenimis, 94 proc. emigravusių lietuvių prieš išvykdami į antruosius namus apsiperka Lietuvoje. Šalia tradiciškai populiariausių produktų, kuriuos vežamasi iš Lietuvos – maisto (65 proc.), tabako gaminių (48 proc.), alkoholinių gėrimų (33 proc.), atsidūrė ir vaistai. Jais Lietuvoje prieš išvykdami apsirūpina 51 proc. emigrantų. 

 

„Tyrimų duomenimis, vidutinės vaistų kainos Didžiojoje Britanijoje nėra pačios aukščiausios iš visų Europos Sąjungos (ES) šalių, tačiau didesnės nei Lietuvoje. Todėl natūralu, kad dalis į Lietuvą paviešėti sugrįžtančių emigrantų pirmiausia dėl ekonominių priežasčių čia apsirūpina ir vaistų krepšeliu siekdami sutaupyti“, – teigia mažų kainų vaistinių tinklą „Camelia“ valdančios bendrovės „Nemuno vaistinė“ generalinė direktorė Aušra Budrikienė. 

 

Remiantis Sveikatos apsaugos ministerijos šiemet atliktu kompensuojamųjų 842 vaistų mažmeninių kainų palyginimu, 78 proc. vaistų kainos Lietuvoje yra mažesnės už Europos 25 šalių mažiausių kainų vidurkį. 

 

Pasak A. Budrikienės, emigrantų įprotį vaistais apsirūpinti kelionių į Lietuvą metu gali dar labiau sustiprinti planuojamas „kietas“ Didžiosios Britanijos pasitraukimo iš ES scenarijus, kuris lemtų vaistų kainų augimą šioje šalyje. Dar prieš birželio 23 d. „Brexit“ referendumą analitikai prognozavo, kad Jungtinei Karalystei išstojus iš bendrosios ES rinkos, dėl importo apribojimų ir sumažėjusios konkurencijos vidaus rinkoje vaistai neišvengiamai pabrangs. 

 

Tiesa, vaistininkai įžvelgia ne vien ekonomines priežastis, dėl kurių emigrantai vaistus perka grįžę į Lietuvą. Pasak jų, dar viena svarbi priežastis – individualių konsultacijų galimybė. 

 

„Didžiojoje Britanijoje ir kai kuriose kitose užsienio šalyse dalį populiariausių vaistų nuo skausmo, peršalimo, virškinimo sutrikimų galima nusipirkti tiesiog prekybos centre. Tačiau ligos eiga – individualus dalykas ir nebūtinai „universalūs“ vaistai konkrečiu atveju padeda geriausiai, todėl daugelis pacientų dėl vaistinių preparatų vartojimo linkę pasitarti su specialistais. Vaistinėse sulaukiame nemažai emigravusių mamų su vaikais. Jos čia gauna išsamią informaciją, atsakymus į rūpimus klausimus apie augančio vaikelio sveikatą. Tokiais atvejais dažnai vaistų perkama daugiau, siekiant iš anksto pasiruošti galimiems negalavimams“, – sakė vaistinių tinklo „Camelia“ vadovė A. Budrikienė.  

 

Masina ir galimybė sutaupyti 

 

Ekonominės apsipirkimo priežastys emigrantams taip pat svarbios – net pusė emigrantų teigia, kad apsipirkdami Lietuvoje jie siekia sutaupyti, nes analogiškos prekės užsienyje kainuoja brangiau. 

 

„Žmonės žino, kad gali sutaupyti, ir tuo naudojasi. Mažos kainos, akcijos, o jei dar ir lojalumo kortelę turi, –tuomet vaistų bei kitų priemonių kainos iš tiesų palankios. Ir žmonės tai vertina“, – sakė „Camelia“ generalinė direktorė Aušra Budrikienė. 

 

Kol daugelio lietuvių emigrantų antraisiais namais tapusios Didžiosios Britanijos vyriausybė sprendžia, kaip ir kokiomis sąlygomis turėtų išstoti iš Europos Sąjungos, „Brexit“ įtaką tiek rinkai, tiek vartotojų įpročiams prognozuoti kol kas anksti ir tai priklausys nuo ilgalaikių derybų eigos. Tačiau prognozuojama, kad emigravusių vartotojų įpročiai neturėtų keistis. 

 

„Tiek Lietuvos medicinos sistema, tiek farmacinių paslaugų kokybė emigrantų vertinama itin palankiai, tad didelių pokyčių šioje srityje ko gero neįvyks“, – reziumavo A. Budrikienė.

 

PRANEŠIMĄ PASKELBĖ: DŽERALDAS KAUNECKAS, UAB „IDEA PRIMA“

Facebook komentarai
Back To Top });}(jQuery));