skip to Main Content

V.Uspaskich laisvė kainavo milijardus

Aurimas Drižius

 

 

Kodėl toks kovotojas už žmonių teises Viktoras Uspaskich tyliai ramiai pasitraukė iš politikos, prieš tai ardęsis kiekviename teismo posėdyje dėl Darbo partijos „juodosios buhalterijos“, prašęs politinio prieglobsčio Rusijoje, vėliau krėtęs cirkus Europos Parlamente. Galiausiai V.Uspaskich sumokėjo kelių tūkstančių baudą vietoj keturių metų kalėjimo, pasitraukė iš politikos pasaulio, sutikęs net su kaltinimu, kad negerbia teismo, išvadinęs teisėjus nusikaltėliais, nors visi supranta, kad jis tik pavadino daiktus savais vardais.

Visas šis spektaklis – vardan vieno projekto, pavadinto „Independence“. V.Uspaskich buvo išprievartautas paskirti nuo „Darbo partijos“ Energetikos ministrą Roką Masiulį, šios aferos sumanytoją ir kuratorių, kuris aklai vykdo Dalios Grybauskaitės valią. Mainais už laisvę V.Uspaskich atidavė partiją dar vienam Grybauskaitės prievaizdui  Valentinui Mazuroniui, ir leido savo partijos vardu vykdyti šią legendinę aferą. Reikalas tas, kad Lietuvos gyventojai ne tik dvigubai moka už „Independence“ nuomą dešimčiai metų, tačiau ir trečdaliu brangiau – už dujas, kurias atveža ši „Nepriklausomybė“. Nors buvo sumanyta, kad tą laivą Lietuva išpirks tik po dešimt metų, tačiau aferos sumanytojams atsibodo tiek laukti – jiems reikia milijardų jau dabar, nes neaišku, kas bus po Seimo rinkimų. Todėl Rokas Masiulis pranešė, kad „Lietuva perka SGD terminalą „Independence“, kurį iki šiol ketino tik nuomotis. Tai reiškia, kad „Klaipėdos naftos“ turės skolintis milijardus, kad jau dabar sumokėti už šio laivo išpirkimą. LL šaltiių duomenimis, „Nepriklausomybės“ išpirkimas dabar, nelaukiant dešimt metų nuomos sutarties pabaigos, reiškia tik vieną – šios aferos sumanytojams epakanka, kad jiems kasdien į sąskaitą įkrenta po 400 tūkst. litų už nuomą, jie nori milijardų dabar, nes nebeaišku, kas bus po Seimo rinkimų, ir kaip naujas Seimas pažiūrės į šią „Nepriklausomybę“. 

R.Masiulis pranešė, kad „SGD terminalo savininkė „Hoegh LNG“ sudarė Lietuvai galimybę po 10 metų išsipirkti Klaipėdos uoste plūduriuojantį „Independence“. Laivas bus perkamas, patikino tiek premjeras Algirdas Butkevičius, tiek energetikos ministras Rokas Masiulis. Lietuva norėtų laivą pradėti išpirkinėti dar nesibaigus nuomos sutarčiai, tačiau norvegai su tuo nėra linkę sutikti. Tačiau net ir tokiu atveju sprendimą dėl laivo įsigijimo reikia priimti jau dabar, žurnalistams penktadienį sakė „Klaipėdos naftos“ generalinis direktorius Mantas Bartuška.

Išpirkimo klausimas yra aktualus, mes ieškome finansinio sprendimo. Tęsiamas paskolų pirkimas su bankais, refinansavimas nėra paprastas. Matome galimybę, kad būtų galima rasti su bankais koncepciją, kuri užtikrintų refinansavimą, ir dėl kurio tikimasi sumažinti tarifą 15–20 mln. eurų metams, išdėstant terminalo kaštus per ilgą laiką“, – aiškino jis. 

Nors V.Uspaskich žegnojasi ir lenkiasi „sąžiningiems teisėjams“, jį išteisinusiems,  tačiau tikrovė kiek kitokia – V.Uspaskich laisvė kainavo milijardus eurų, tačiau šiuos milijardus sumokės ne pats V.Uspaskich, tačiau visi mokesčių mokėtojai. Taip mano Seimo narys ir aršiausias projekto „Independece“ kritikas Artūras Skardžius. Jis atsakė į LL klausimus:

Kaip vertinate faktą, kad Energetikos ministras Rokas Masiulis paskelbė, kad Lietuva neva išperka tą suskystintų gamtinių dujų terminalą (SGD) „Independence“ iš jo savininkės – Bermuduose registruoto „ofšoro“?

– Pakartokite, kokia naujiena? Tai palaukite, tai R.Masiulis tegul pirma tokius projektus atneša ir pristato Seimui, o Seimas tegul sprendžia. Jis pradėjo šį projektą kaip komercinį, tačiau tik vėliau jis Seimo buvo socializuotas, ir perkeltas visiems vartotojams. Aš neįsivaizduoju, kaip R.Masiulis gali vienas priiminėti tokius sprendimus – kas jam leido taip savivaliauti?

Tai jūs jo ir paklauskite?

– Pirma A.Kubilius jam leido perkelti visus SGD terminalo kaštus visiems vartotojams. Kai reikėjo pasirašyti sutartį dėl terminalo nuomos, likus dviem dienoms,  tik  tada Vyriausybė priėmė nutartį, kad   leidžia įsigyti tą terminalą. Nors laivas buvo užsakytas daug anksčiau, neturint jokių leidimų. Tačiau aš niekaip nesuprantu, kaip R.Masiulis galėjo valstybės vardu nuspręsti tą laivą įsigyti. Kalbėtis su R.Masiuliu – tai tas pats, kas kalbėti su sektos „Opus Dei“ (religinė sekta, kuriai priklauso ir R.Masiulis) pastoriumi. Gal jis ten pastorius, o gal tik paprastas sektos narys.

Tačiau dabar R.Masiulis pranešė, kad „Lietuva išperka terminalą“? Kas jį įgaliojo tai padaryti?

– Palaukite – ką reiškia išsipirkinėti? Tas „Independence“ yra išnuomotas dešimčiai metų, įsipareigojant kasdien už jo nuomą mokėti po 400 tūkst. litų. Pagal šią sutartį Lietuva sumokės dvigubai daugiau, nei kainavo pati terminalo statyba, ir už kurią jis buvo nupirktas „ofšoro“.  Nuomos sutartis galioja iki 2024 m., ir visą tą laiką mes turėsime ją mokėti. Vienos dienos nuomos kaina yra 400 tūkst. litų, ir mes ją mokėsime kasdien iki 2024 m. O Seimas tik socializavo tuos nuomos kaštus, ir privertė visus vartotojus mokėti už juos. R.Masiulis paskelbė, kad jis dabar skolinsis, ir mokės už tą terminalą, tačiau už nuomą vis tiek mes visi mokėsime. Jokios ES paramos čia nebus, ir aš neįsivaizduoju, iš kur jis skolinsis tuos pinigus. Be to, R.Masiulis nėra „Klaipėdos naftos“ vadovas, o jis tik Energetikos ministras, todėl aš neįsivaizduoju, kaip jis gali kalbėti Lietuvos vardu. 

O ką Seimas veikia, kad R.Masiulis krečia tokius pokštus?

– Nežinau, ką jis veikia. Paklauskite Loretos Graužinienės – ji važinėja po Japoniją. Jūs ir aš žinome, ką Seimas veikia. Tačiau pagal tokius pareiškimus ir viešą informaciją aš negaliu atsistebėti, kas vyksta. Todėl rengiamės jį kviesti į Energetikos komitetą , kad jis papasakotų, koks tai projektas. Kalbėjau su kitais komiteto nariais, kai kurie apsūdę.

Tai kur čia logika – jeigu mes per dešimt metų sumokame už „Indepedence“ dvigubą kainą, o paskui – per kitus 20 metų – dar mokame už išsipirkimą keturgubą kainą, kai kur čia ekonominė logika?

– Aš net nežinau, apie kokią sutartį eina kalba, nes ta sutartis niekur nebuvo pristatyta. Girdžiu tik kažkokius sapaliojimus, ir reklamai mokami didžiuliai pinigai, kad zombinti tautą. 

– Kas moka už reklamą?

– Holdingas, „Lietuvos Energija“ vadovaujamas Daliaus Misiūno, yra pasamdęs devynias viešųjų ryšių kompanijas.

Siaubas, o man nenubyrėjo nė kapeikos?

– Tai jūs su jomis nebendraujate.

– Pabendrausiu. juokauju. Tačiau vis dėlto nesuprantu, kur čia ekonominė logika?

– Jos nėra. Už laivo nuomą sumokame daugiau negu du kartus, nes ji kainuoja 1,8 mlrd. litų dešimčiai metų su aptarnavimo kaštais – su visa įgula iš Azijos. „Ofšoras“ pirko „Independence“ už 250 mln. dolerių, o mums išnuomavo už daugiau nei 500 mln. dolerių, net neskaičiuojant aptarnavimo kaštų. Vėliau neva reikės dar mokėti už išsipirkimą. Jeigu terminalas būtų pirktas išperkamąja nuoma, mes būtume tą laivą išsipirkę per penkerius metus. 

Tačiau tos nuomos sutarties niekas nebegali pakeisti?

– Ne, ir ten aiškiai parašyta, kad mokame vienos dienos kainą, ir taip yra 365 dienas per metus, dešimt metų. Sutartyje dar numatyta opciono kainą – kad pasibaigus tam laikui, yra numatyta galimybė už sutartą kainą tą laivą įsigyti. Ta kaina yra pakankamai didelė. Jeigu laivas tarnauja 40 metų, tai vien išplaukus pro statyklos vartus, jo kaina smarkiai krenta. Taip pat įvertinus dešimt metų eksploataciją. Todėl aš nesuprantu, ką ten R.Masiulis sapalioja – kad neva dabar iš karto reikia mums sumokėti jo likutinę vertę? Kur ir kaip jis išdėstys tuos mokėjimus, ir ar mes dabar turėsime mokėti už tuos 2024 m.? Norime sukišti visus galus, ir tą laivą išgabenti į Venesuelą, kaip dabar skelbiama? Aš nežinau, man tie sapaliojimai man yra naujiena.

Kitaip sakant, Seimas apie tai nieko nežino?

– Ne, Seimui šis projektas nebuvo nei pristatytas, nei pateiktas jokia informacija. Kiek žinau, R.Masiulis priklauso „Opus Dei“ ir yra patyręs smegenų plovimo meistras. ir melagis, nes tą pasakiau net iš Seimo tribūnos. Tačiau matyt tokie žmonės kažkam reikalingi, kurie sugeba įvairiomis maklėmis pririšti visus vartotojus prie tokios „Independece“. Aš nežinau, kas jiems leidžia.

Kaip taip nežinote – tai juk visi žino, kad R.Masiulis yra Dalios Grybauskaitės patikėtinis?

– Aš nežinojau. Kai aš tai pasakiau, kad R.Masiulio paskyrimas Energetikos ministru nuo Darbo partijos – yra V.Uspaskich mainai į laisvę, tai visi sukėlė skandalą. Nors tas žulikas buvo paslėptas Energetikos ministerijoje, pačioje matomiausioje vietoje. Ir aš tai garsiai pasakiau, tai mane visi kritikavo, ir ta pati L.Graužinienė sakė, kad reikia mane iš visur išmesti. 

Taip, tačiau Viktoras Uspaskich dabar labai ramiai išsivyniojo iš kalėjimo?

– O K.Graužinienė padlaižiauja. Nors ji iš pradžių dirbo Seimo Audito komitete, ir ji gali analizuoti, ir puikiai matė tas aferas. Tačiau jas dangsto.

Taip, o dabar L.Graužinienė nueis pas R.Paksą, ir ten bus pirmininkė?

– O kodėl pas Paksą? Todėl, kad byla iškelta?

O kodėl šilumos kaina nesumažėjo, nors nafta smarkiai atpigo, ir todėl turėjo automatiškai atpigti ir dujos?

– Jūs pažiūrėkite ketvirtines Europos komisijos ataskaitas apie suskystintų gamtinių dujų kainą – joje aiškiai matosi, kad Lietuva už suskystintas gamtines dujas moka po 30 eurų už megavatvalandę, o visos kitos ES šalys moka po 20 eurų. Kitaip sakant, Lietuva už dujas moka po 34 proc. brangiau, nei ES vidurkis. Dujų kaina dabar skaičiuojama ne už tūkstantį kubinių metrų, kaip anksčiau, bet megavatvalandėmis – tai yra specialiai bandoma suklaidinti žmones, kad jie nežinotų, kokią didelę kainą moka už tą aferą. Tai kadangi Lietuva pernai pirko 5,4 milijonus megavatvalandžių, ir mokėjome apie 34 proc. brangiau, tai grubiai paskaičiuojame, kad permokėjome apie 45-50 mln. eurų brangiau, nei kitos ES šalys. Ir čia vien tik už dujas, neskaičiuojant terminalo nuomos. Permokame dėl blogos nustatytos formulės, kurią susiderėjo tie patys Lietuvos teisininkai, kurie derėjosi ir dėl laivo nuomos, ir kurie konsultavo dėl dujų pirkimo su „Statoil“ 2014 m., kurią pasirašė Dominykas Tučkus. 

Tai manote, kad V.Uspaskich laisvė yra susijusi su „Indepedence“ projektu?

– Ne, tais susiję su mainais, kadangi darbiečiai Energetikos ministro poste paslėpė Roką Masiulį. O Energetikos ministerija gi nieko neveikia – juk ES jau pradėjo procedūrą prieš Lietuvą dėl to, kad ši nesugeba perkelti kelių ES direktyvų energetikos srityje. Du metus ministerija nesugeba pateikti Seimui įstatymų projektų. Iš pradžių įgyvendina energetinius projektus, o paskui galvoja, kokią strategiją sukurti. Man tai siaubą kelia toks energetikos klano įtakos valstybės gyvenimui. 

O kur socdemų stuburas?

– Šis klausimas ne man. Aš ne pirmininkas. Aš tik dalinuos informacija. 

  

 

Facebook komentarai
Back To Top });}(jQuery));