skip to Main Content

STT susėmė seną kyšininką Eligijų Masiulį, sems visą Liberalų frakciją Seime ir V. Gailių?

Aurimas Drižius

Gera žinia ta, kad STT pagaliau nutrūko nuo Dalios Grybauskaitės grandinės, ir susėmė Liberalų sąjūdžio pirmininką, buvusį Susisiekimo ministrą Eligijų Masiulį, įtariamą paėmusi 100 tūkst. eurų kyšį iš koncerno „MG Baltic“, kuris valdo tokias žiniasklaidos priemonės, kaip „LNK“ ir portalas alfa.lt. Kita vertus, tai kad E.Masiulis paėmė 100 tūkst. eurų kyšį, matyt reiškia, kad pinigai turėjo būti padalinti Liberalų sąjūdžio frakcijos nariams už teisingą balsavimą Seime. Atrodo, kad E.Masiulis buvo pagautas su įkalčiais (t.y. su pinigais namuose), todėl jam, siekiant išvengti kalėjimo, vienintelis kelias – nuoširdžiai prisipažinti ir išduoti savo sėbrus. 

Tai, kad E.Masiulis buvo senas kyšininkas, žinojo visi, tačiau iki šiol jo niekas nelietė, nes jis klusniai vykdė prezidentės Dalios Grybauskaitės nurodymus.

Kaip žinia, E.Masiulis, būdamas Susisiekimo ministru konservatoriaus Andriaus Kubiliaus vyriausybėje, buvo legalizavęs kyšininkavimą – visos įmonės, gavusios iš Susisiekimo ministerijos padalinio – Kelių fondo (turėjusio vieno milijardo litų metinį biudžetą) užsakymų, privaloma tvarka turėjo mokėti „otkatą“ į Liberalų sąjūdžio sąskaitą.

Todėl labai keista, kad tokios įstaigos, kaip FNTT vadovas Vytautas Gailius, kuris turėjo tirti visus neskaidrius kelininkų remiamo Liberalų sąjūdžio sandėrius, staiga tapo liberalų kandidatu į Seimą, ir dabar užima Antikorupcinės komisijos pirmininko pareigas. Tiesa, V.Gailiaus veiklą geriausiai iliustruoja tai, kad ši komisija nieko neveikia, tik imituoja veiklą, o vienas komisijos narys LL papasakojo, kad kai bandė komisijoje iškelti svarbų klausimą, išgirdo pirmininko atsakymą, kad „tas yra geras vyras, palikime jį ramybėje“.

 „Liberalų sąjūdis visuomet pasisakė už skaidrią politiką. Todėl teiksime visą būtiną pagalbą teisėsaugos institucijoms, kad jų vykdomas tyrimas būtų užbaigtas kuo galima greičiau“, – pranešime spaudai teigė Liberalų sąjūdžio vicepirmininkas Gintaras Steponavičius. Taip, tai tas pats G.Steponavičius, kuris prastūmė Seime įstatymą, pagal kurį „VP Market“ susigražino iš valstybės 76 mln. litų PVM.

 G.Steponavičius buvo Seimo vicepirmininku, kuris pateikė Seimui svarstyti naujos redakcijos Pridėtinės vertės mokesčio įstatymo projektą. Jame buvo numatyta PVM lengvata, susijusi įdarbintų invalidų skaičiumi ir jiems mokamu darbo užmokesčiu, tačiau nebuvo numatyta lengvata nemokėti PVM įmonėms, kurių akcijos priklauso invalidų visuomeninėms organizacijoms.

Ekonomikos ir Finansų komitetai nepritarė Seimo nario P.Vilko pasiūlymui invalidų bendrovėms nemokėti PVM, nurodę, kad „mokesčio lengvatų nustatymas atsižvelgiant į steigėjo statusą nėra tikslingas”.

 Tačiau 2002 03 05 Seime priimant įstatymą posėdžio pirmininkas G.Steponavičius ir pranešėjas G.Šivickas teigė, kad komitetas (manytina, kad kalbėta apie pagrindinį – Biudžeto ir finansų komitetą) pritarė P.Vilko pasiūlymui, todėl Seime dėl jo balsuota nebuvo. PVM įstatymas priimtas su P.Vilko pasiūlymais, kuriems nepritarė nė vienas komitetas.

„Keltinas klausimas, ar nustatydamas lengvatą nebuvo šiuo atveju suklaidintas Seimas ir kokiu būdu projekto atsirado nuostata, kuriai nepritarė komitetai?“, – klausė specialiai šiai aferai ištirti sudaryta komisija.

Seimą apgavęs G.Šivickas staiga tapo milijonieriumi, o G.Steponavičius neišsidavė.

Įdomu tai, kad visą Seimą apgavęs šios įstatymo pranešėjas G.Šivickas, priešingai nei G.Steponavičius, pasibaigus Seimo kadencijai, net nebandė slėpti matyt iš šios aferos uždirbtų milijonų – netoli Kauno nusipirko apie 200 hektarų žemės, kurioje pastatė prabangių namų rajoną, pavadintą “Gilės namais”.

Tai buvo viena skandalingiausių 2002 m. istorijų. Tuomet garsi šalies bendrovė “VP Market” per rekordiškai trumpą laiką iš valstybės kišenės susigrąžino septyniasdešimt šešis milijonus litų pridėtinės vertės mokesčio (PVM).

Teisę susigrąžinti PVM “VP Market” gavo pasinaudojusi lengvatomis, taikomomis neįgaliųjų organizacijų valdomoms įmonėms. Tarkim, joms buvo suteikta galimybė nemokėti į valstybės biudžetą PVM parduodant tokioms organizacijoms priklausantį turtą. Tuo netruko pasinaudoti apsukrūs verslininkai.

2002-ųjų pabaigoje “VP Market” įsigijo 600 mln. litų vertės turto iš bendrovės “Optimali investicija”, kurios visos akcijos priklausė neįgaliųjų įmonei “Spindulys”.

Galbūt niekas nebūtų įžvelgęs nieko blogo, jei ne vienas dalykas. Paaiškėjo, kad “Spindulys” buvo įsteigtas likus vos dviem mėnesiams iki sandorio. Ir ne kur kitur, o name, kuriame tuo metu gyveno vienas to paties “VP Market” savininkų Žilvinas Marcinkevičius. Neįgaliųjų organizacija skelbėsi vienijanti 200 narių, turinčių negalią ar kitokių sveikatos sutrikimų, o jos steigėja buvo, “Verslo žinių” tvirtinimu, Ž.Marcinkevičiaus draugė. Tai sužinojus jau niekas neabejojo, kad buvo atlikta gudri kombinacija, kurios tikslas buvo nuo valstybės nuplauti milijonus.

Tuometinis mokesčių inspekcijos viršininkas P.Navikas nebuvo linkęs kaltinti verslininkų. “Jie pasinaudojo įstatymo spraga ir užsidirbo lengvų pinigų. Kitas dalykas, kad savo pareigų neatliko mūsų valdininkai ir ypač – Finansų ministerija”, – tvirtino pašnekovas.

Ministrė principų neparodė

“Finansų ministerija, net neatlikusi tokiems atvejams privalomo (!) patikrinimo, patvirtino, kad 76,2 mln. litų PVM bus grąžinti “VP Market”, – rašė “Verslo žinios”. Negana to, tuometinės finansų ministrės D.Grybauskaitės vadovaujama institucija tylėjo lyg vandens į burną prisisėmusi ir tuomet, kai buvo “prakišinėjama” Pridėtinės vertės mokesčio pataisa, verslininkams leidusi nuo valstybės nuplauti mokesčių mokėtojų pinigus

Neseniai D. Grybauskaitė pareiškė, kad „VP Market“ įmonių grupė nuo pat įsikūrimo buvo apgobta įtarimų šešėliu dėl įvairių mokesčių vengimo modelių taikymo. D. Grybauskaitė prisipažino su tuo asmeniškai susidūrusi, kai buvo finansų ministre. “Taigi dabar mastai šių mechanizmų, rodos, dar yra labiau ištobulinti ir dar labiau naudojami. Ir tai, be jokios abejonės, nesąžiningo ir negarbingo verslo pavyzdžiai ir, manau, kad, deja, ta reputacija, kurią turėjo nuo pat savo iškilimo ir savo įsikūrimo pradžios “VP Market” grupė išliko negraži. Ir dabar mes matome dar daugiau šešėlių, kurie iškilo virš šios grupės”, – teigė šalies vadovė.

Ta proga verta prisiminti, kad D.Grybauskaitė buvo finansų ministrė tuo metu, kai „VP Market“ prasuko savo pirmą sėkmingą valstybės apiplėšimą.

2001-2004 metais Daliai Grybauskaitei sėdint finansų ministrės kėdėje apsukrūs verslininkai tiesiog iš panosės nušvilpė 76 mln. litų mokesčių mokėtojų pinigų, o Finansų ministerija tik beviltiškai skėstelėjo rankomis.

“Anuomet mane tiesiog pritrenkė tuometinių Valstybinės mokesčių inspekcijos (VMI), Finansų ministerijos neveiklumas, – “Respublikai” pasakojo buvęs VMI vadovas, nepriklausomas finansų analitikas Petras Navikas. – Girdint, kokias ugningas kalbas šiandien rėžia dabartinė kandidatė į prezidentus, gali susidaryti įspūdis, kad tada, kai iš tiesų reikėjo parodyti ryžtą, ji būtų negalvodama jį parodžiusi. Tačiau ryžto, kad išgelbėtų tuos beveik 80 milijonų mūsų visų pinigų, tuometinė finansų ministrė neparodė”.

Anot P.Naviko, jei būtų buvę neįmanoma išgelbėti mokesčių mokėtojų milijonų, jis tylėtų. “Tačiau dar iki įvykstant tiems įvykiams dirbau valstybės mokesčių sistemoje ir žinau – buvo priemonių nepradanginti valstybės pinigų, nebuvo tik noro tai daryti. Taip mane ir pacituokite”, – sakė P.Navikas.

Pirmoji VP Markjet afera tiesiog žavėjo savo akiplėšiškumu. Mat “VP Market” savininkai įsteigė 10 tūkst. įstatinio kapitalo neįgaliųjų įmonę “Spindulys”, kuri vėliau už 79 mln. litų nupirko UAB “Optimali investicija”. Pastarajai buvo perduotas “VP Market” nekilnojamasis turtas – “Maxima” parduotuvės, įvertintos daugiau nei 100 mln. litų. Vėliau draugija “Spindulys” šiomis parduotuvėmis kaip turtiniu įnašu kelis kartus didino savo įstatinį kapitalą iki 775 251 550 litų. Įstatinis kapitalas buvo didinamas tol, kol gražintino PVM susidarė daugiau nei už 100 mln. litų. Vėliau pareikalauta gražinti PVM už šį sandorį.

Tuometinės Seimo Ekonomikos komiteto pirmininkas V.Uspaskich LL papasakojo, kad jis asmeniškai šia tema kalbėjo su tuometine Finansų ministre Dalia Grybauskaite (interviu buvo darytas 2009 m. balandžio mėn.) “Kai aš tai paaiškinau D.Grybauskaitei, ji suprato, kad aš puikiai išmanau visas šias buhalterines vingrybes, ir tada man pasakė: “Mane tai padaryti privertė A.Brazauskas”, – interviu LL pasakojo V.Uspaskich.

Kaip invalidai „Maximas“ nusipirko

Lietuvos finansų ministrė (2002m.), o dabar- Respublikos Prezidentė D.Grybauskaitė, tada tinkamai negynė valstybės interesų,kai bendrovė “VP Market”, pasinaudodama invalidams teikiama lengvata bandė susigražinti iš valstybės biudžeto 76 mln. litu pridėtinės vertės mokesčio.

Tačiau realiai “VP Market” galėjo susigražinti PVM tik nuo pradinio UAB “Optimali investicija” įstatinio kapitalo- daugiau nei 100mln.lt. , nes vėliau “popieriuje” keliant jos vertę iki 775 mln. lt, jokios pridėtinės vertės sukurta nebuvo.

Kai VP Market įnešė turtą ir didino invalidų įmonės kapitalą iki 700 mln. Litų, tai šios įmonės įstatinis kapitalas padidėjo nuo 100 mln. Iki 700 mln. Litų. Tačiau PVM lengvatą buvo galima taikyti tik įmonei su pradidinu 100 mln. Litų įstatiniu kapitalu. O ta turto vertė buvo dirbtinai sukelta iki 700 mln. Litų.

„Kur jūs matėte, kad turtas per pusę metų išaugtų net septynis kartus? Nuo tų 700 mln. litų ir buvo paskaičiuotas gražinamas PVM, nors jokia pridėtoji vertė nebuvo sukurta.’ Tai yra vagystė ir grobstymas. Kai aš tai paaiškinau D.Grybauskaitei, ji suprato, kad aš puikiai išmanau visas šias buhalterines vingrybes, ir tada man pasakė: “mane tai padaryti privertė A.Brazauskas”. Reiškia, kad yra kažkoks mygtukas, kurį galima paspausti ir priversti D.Grybauskaitę elgtis taip, kaip tau reikia”.

V.Uspaskich sutinka, kad “Optimali investicija” teisėtai galėjo susigrąžinti PVM nuo 100 mln. litų – savo įstatinio kapitalo, nors tai irgi yra “negraži vagystė, sukčiavimas”. “Aš savo kanalais sužinojau, kad Generalinė prokuratūra jau buvo parengusi ieškinį dėl šios aferos ir jau rengėsi paduoti ieškinį į teismą, tačiau vėliau visą surinkta medžiaga “pakišo po stalu”, – sakė V.Uspaskich, – žinome, kad pas mus prokuratūra visada taip elgiasi, todėl manęs tai nenustebino”.

“Aš noriu pasakyti, kad tai yra vagystė, ir susigrąžinti PVM buvo galima tik nuo 100 mln. litų, o ne nuo 700 mln. litų, – įsitikinęs V.Uspaskich, – kodėl Finansų ministerija neužginčijo šių sandėrių? Ne man tau aiškinti, kodėl taip atsitiko… Aš tuo metu buvau Ekonomikos komiteto pirmininkas ir tą reikalą norėjau sutvarkyti, tačiau niekas manęs nepalaikė, o pradėjo man daryti didžiulį spaudimą”.

V.Uspaskich sako, kad kai prasidėjo skandalas dėl pavogtų PVM milijonų, jis inicijavo įstatymo pataisas, kurios apribotų didžiausio prekybos tinklo “Maxima” ekonominę įtaką. Jis jau tada sakė, kad iš atliktos analizės aiškėja, kaip monopolizuojamos ištisos ekonomikos sritys. ,Monopolizuota cukraus, pieno pramonė, energetika, – sakė jis, – reikia radikaliai spręsti šią problemą” .V.Uspaskich atkreipė dėmesį, kad vos tik jis pradėjo kalbėti apie “Maxima” monopolį, dienraščiuose buvo išspausdintas “VP Market” valdybos ultimatumas. Jame buvo rašoma : “reikalaudamas išskirtinių lengvatų grupei proteguojamų įmonių, V.Uspaskich akivaizdžiai painioja savo ekonominius interesus“.

„Kai tik ėmiau kelti šiuos klausimus, jie ėmė rėkti, kad aš neva darau spaudimą, – pasakojo V.Upsaskich, – jie didžiausią įtaką darė Brazauskui ir A.Paulauskui, kad tik aš jiems nedaryčiau įtakos. Tuomet nesupratau, kas darosi valstybėje, nes net Ekonomikos komiteto pirmininkas  negali pasakyti, kad reikia imtis priemonių „Maxima“ monopolijai  apriboti.

E.Masiulis ne pirmą kartą įkliūva su kyšiais

Dar kilus „Rubicon group“ skandalui, paaiškėjo, kad šios įmonės juodojoje buhalterijoje yra įrašyti ir parlamentarai Eligijus Masiulis bei Gintaras Steponavičius.

Plenarinių posėdžių salėje kalbėjęs generalinio prokuroro pavaduotojas Gintaras Jasaitis pranašė, kad Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) pareigūnai pradėjo ikiteisminį tyrimą baudžiamojoje byloje, kurioje UAB „Rubikon“ įtariama didelės vertės svetimo turto įsigijimu apgaule, patikėto turto iššvaistymu, apgaulingu buhalterinės apskaitos tvarkymu ir kt. nusikaltimais.

Tarp jų paminėtas ir valstybės tarnautojų papirkinėjimas.

Pareigūnai apžiūros metu išanalizavo kompiuteryje, optinėje laikmenoje ir įvairiuose dokumentuose esančius duomenis. Po analizės paaiškėjo, kad yra įrašų apie 2001-2003 metais išmokėtas įvairias pinigų sumas Seimo nariams socialdemokratui V. Andriukaičiui, socialliberalui V. Kvietkauskui ir konservatoriui A. Vidžiūnui.

Prokurorų turima informacija atskleidžia, kad „Rubikon“ įmonių grupės vadovas Andrius Janukonis, nuolat bendraudamas su atskirais Seimo nariais, juos papirkinėjo, taip siekdamas savo vadovaujamai įmonių grupei naudingų norminių aktų priėmimo.

 

Facebook komentarai
Back To Top });}(jQuery));