skip to Main Content

 

Moterys prieš Kalėdas patiria daugiau streso nei vyrai; dalis moterų norėtų daugiau palaikymo per šventes

 

Stresas didžiausias Vokietijoje, D. Britanijoje, Austrijoje ir Airijoje

 

Lietuviams prieš Kalėdas didžiausias galvos skausmas – išrinkti ir nupirkti dovanas

 

Apklausoje apie Kalėdas dalyvavo ir savo nuomonę išsakė 20 800 respondentų iš 26 valstybių

 

Vilnius, 2016 lapkričio 7 d. – Dienos trumpėja, oras darosi vis šaltesnis ir palengva pradedame jausti Kalėdų dvasią. Drauge su Kalėdų nuotaikomis artinasi ir galybė pasirengimo didžiausiai metų šventei darbų: organizavimas, apsipirkimas, dekoravimas, dovanų pakavimas, eglutės puošimas ir šventinių patiekalų gaminimas. Tiek daug darbų turi būti nuveikta prieš tai, kol bus galima įsijausti į šventinę Kalėdų dvasią ir drauge su savo artimaisiais pasidžiaugti jaukumu. O kas lieka atsakingas už visus šiuos pasirengimo darbus ir kiek streso tai sukelia? „Lidl“ užsakymu „Nielsen“ atliko detalią apklausą apie Kalėdas, apklausdami 20,800 žmonių iš 25 Europos šalių ir Jungtinių Amerikos Valstijų.

 

„Kalėdų tema sužadina daug pakilių jausmų. Šiaip ar taip, daugeliui žmonių Kalėdos – gražiausia metų šventė. Todėl „Lidl“, kaip tarptautinė, 30-yje valstybių veikianti kompanija siekė išsiaiškinti, kaip jos klientai visame pasaulyje iš tiesų švenčia Kalėdas. Kas jiems svarbu? Kas kelia stresą? Kur Kalėdų šurmulyje žmonėms reikėtų daugiau pagalbos? Klausiame, nes norime, jog mūsų produktų asortimentas padėtų šią šventę kiekvienuose namuose paversti lengvesne ir sėkminga“, – sako Agnė Gaižauskienė, „Lidl Lietuva“ Korporatyvinių reikalų ir komunikacijos departamento vadovė.

 

Apklausa parodė, kad nepaisant šalies, kurioje gyvena, visi respondentai sutinka: Kalėdos reiškia būti kartu su artimiausiais, mėgautis skaniu maistu ir keistis dovanomis. Bet apklausa atskleidė ir tai, ką daugelis žmonių seniai įtarė: visose šalyse ruošimasis ir planavimas Kalėdoms pirmiausia yra moterų rankose, nors atskiri darbai skirtingose šalyse gali būti patikėti ir vyrams. 66% apklaustų moterų sakė, jog jos organizuoja žiemos šventes, 75% moterų perka dovanas ir net 78% moterų yra atsakingos už Kalėdų dekoracijas. Tai nulemia moterų požiūrį į Kalėdas ir paaiškina, kodėl jos jaučia švenčių stresą gerokai stipriau nei vyrai.  46% moterų ir tik 37% vyrų atsakė „taip“, kai buvo užduotas klausimas „Ar Kalėdos jums asocijuojasi su stresu?“.

 

Psichologė Tulija Ortner (Tuulia Ortner) rekomenduoja: „Yra trys paprasti būdai, kaip sumažinti stresą per Kalėdas. Pirmiausia, reikia „susimažinti“ savo lūkesčius apie tai, kas yra sėkminga šventė. Pavyzdžiui, suplanuokite paprastesnę vakarienę užuot gaminę sudėtingą trijų patiekalų meniu. Antra, pradėkite pasirengimą šventėms anksčiau nei įprastai ir iš anksto aptarkite galimybes pasidalinti darbais su šeimos nariais. Trečia, pakeiskite savo požiūrį – būsimas užduotis priimkite kaip galimybes augti, o ne kaip baimes, pripildytas nuogąstavimų, jog gali nepasisekti.“

 

Moterys beveik visada pačios susikuria stresą, stengdamosi užtikrinti, kad šventė visiems išliktų džiaugsmingu prisiminimu. Tačiau drauge daugelis jų jaučiasi labiau įpareigotos tas kelias savaites iki Kalėdų. Bet skirtingose šalyse „prieškalėdinės įtampos lygis“ skiriasi. Pavyzdžiui, streso lygis tokiose valstybėse kaip Vokietija, Didžioji Britanija, JAV, Austrija ir Airija vidutiniškai yra 55%, tai yra – 12 procentinių punktų didesnis nei 25-ose apklausos šalyse (viso tyrimo vidurkis – 43% respondentų patiria prieškalėdinį stresą). Prieškalėdinis laikotarpis taip pat labai įtemptai išgyvenamas Švedijoje, Danijoje ir Suomijoje (vidurkis – 53%), Čekijoje (67%) ir Slovakijoje (59%). Moterys pietryčių Europoje pasiruošimo Kalėdoms klausimu yra labiau atsipalaidavusios: tik 28% jų apibūdino prieškalėdinį periodą kaip įtemptą.

 

Lietuviai jaučia stresą dėl dovanų

 

Nuomonės apie Kalėdas Rytų Europoje smarkiai skiriasi. Maždaug pusė Čekijos, Lietuvos ir Slovakijos moterų norėtų daugiau pagalbos ir galimybės atsipūsti. Apie 65% lenkių, 60% slovakių ir apie 66% lietuvių laikosi nuomonės, kad Kalėdos nebūtų tikros, jei jos negalėtų visko suruošti pačios. Daugiausiai streso Kalėdos sukelia Slovakijoje ir Slovėnijoje. Apie pusė respondentų Čekijoje, Lenkijoje ir Slovakijoje sutiko, kad prieš Kalėdas suintensyvėję darbai bei būtinybė visur suspėti – tikra našta. O štai Lietuvoje pagrindinis streso šaltinis – išrinkti ir nupirkti dovanas (42% apklaustųjų) bei pasiruošimo darbai planuojant šventę ir gaminant valgius (41%).

 

Didžioji dauguma lietuvių Kalėdas švenčia su tėvais (60%), su partneriu/sutuoktiniu (54%) bei su vaikais (52%) ir tik 2% tautiečių Kalėdas pasitinka vieni. Į klausimą, kokie Kalėdų atributai jiems mieliausi, lietuviai vardino: didelė kompanija (71%), Kalėdų eglė (96%), kalėdinės dekoracijos (96%) ir tradiciniai Kalėdų patiekalai (69%).

 

Tačiau jeigu galėtų laisvai rinktis, net 47% apklaustų lietuvių Kalėdas mielai švęstų keliaudami ar atostogaudami.

 

Į atvirą klausimą, kaip koks žymus žmogus norėtų sutikti Kalėdas, daugiausia lietuvių atsakė – kaip popiežius (2%), kaip Kalėdų senelis (2%) arba kaip Marijonas Mikutavičius (2%).

 

Kalėdos su „Lidl“

 

Nesvarbu, ar Kalėdos ir pasirengimas sukelia daug streso ar tik truputį įtampos, ar jei norite pagaliau pailsėti: jūsų kasdienis patikimas partneris „Lidl“ siūlo viską, ko reikia tobuloms Kalėdoms – taip pat ir daiktus, kurie palengvina prieškalėdinio laikotarpio gyvenimą. „Nielsen“ atlikta reprezentatyvi apklausa leido prekybos tinklui „Lidl“ dar tiksliau paruošti prekių pasiūlą, atitinkančią savo klientų įvairiose šalyse pageidavimus prieš Kalėdų šventes.

 

Apie ekspertę Tuliją Ortner (Tuulia Ortner)

 

Tulija Ortner nuo 2012 metų yra Zalcburgo universiteto psichologijos profesorė. Baigusi psichologijos studijas Vienoje, prieš užimdama postą Zalcburge, savo tyrimus vykdė Vienos universitete, Berlyno laisvajame universitete ir kitose aukštosiose mokyklose. Jos domėjimosi sritys – asmenybės (diferencinė) filosofija ir diagnostika.

 

PRANEŠIMĄ PASKELBĖ: DOVILĖ STADALNINKAITĖ, BVRG BURSON – MARSTELLER

Facebook komentarai
Back To Top });}(jQuery));