skip to Main Content
Strasbūro teisme bus įrodyta, kad V.Adamkus ir M.Laurinkus organizavo žmonių grobimą ir kankinimą Lietuvoje, tačiau jokia atsakomybė jiems vis tiek negresia

Strasbūro teisme bus įrodyta, kad V.Adamkus ir M.Laurinkus organizavo žmonių grobimą ir kankinimą Lietuvoje, tačiau jokia atsakomybė jiems vis tiek negresia

Europos žmogaus teisių teismas (EŽTT) pripažino, jog Lenkijos valdžia pažeidė žmogaus teises, 2002 metais leisdama CŽV laikyti savo teritorijoje du kalinius, praneša „Reuters“.  

Kaip žinia, analogišką skundą prie Lietuvos Respubliką yra pateikęs ir kitas Saudo Arabijos pilietis, ilgą laiką kankintas Vilniuje, slaptame Valstybės saugumo departamento kalėjime, tačiau EŽTT kol kas jo byloje dar nepriėmė sprendimo.

Jeigu Strasbūro teismas priims sprendimą (o stebint Lenkijos pavyzdį, tikėtina, kad taip ir bus) , kad minėti žmonės buvo pagrobti, neteisėtai atgabenti į Lietuvą, čia ilgai kankinti, ir vėliau išgabenti, tai šio nusikaltimo organizatoriams V.Adamkui ir M.Laurinkui turėtų būti pateikti kaltinimai dėl itin sunkių nusikaltimų (žmonių grobimas ir kankinimas) organizavimo, už ką gręstų įkalinimas iki gyvos galvos.

Tačiau tai, žinoma, prielaidos, nes nė vienas labai sunkius nusikaltimus Lietuvoje padaręs banditas, prisistatantis „ekscelenzija“, iki šiol jokios atsakomybės nepajuto. Kita vertus, dabar galėsime žinoti, kad žmonės Lietuvoje atgabenami, kankinami ir laikomi slaptuose kalėjimuose visiškai neteisėtai, valstybės vadovams apie tai nieko nežinant. Žinoma, kad tai pasaka, tačiau net palyginus su juodžiausiais laikas SSSR, tai kiekvienas disidentas bent jau žinojo, kuo yra kaltinamas, ji teisė teismas, ir bent jau formaliai niekas jų kalėjime nekankino. 

Nepriklausomoje demokratinėje Lietuvoje kiek kitaip – žmonės kankinami ir laikomi kalėjime be jokių teismų sprendimų, o valstybės vadovai nieko apie tai nežino, tačiau jie labai gerai moko savo kaimynus demokratijos pasiekimų.Lenkijos prokuratūra nuo 2008 metų tiria, kokiomis aplinkybėmis Lenkijos teritorijoje 2003 metais buvo įkurtas slaptas JAV centras, kuriame CŽV darbuotojai kankinimais siekė išgauti parodymus iš terorizmu įtariamų asmenų. Kaip nukentėjusieji byloje figūruoja trys žmonės, taip pat yra vienas įtariamasis. Lenkijos žiniasklaidos duomenimis, tai – buvęs žvalgybos vadovas Zbigniewas Siemiątkowskis. 

Pagal EŽTT išvadą, Žmogaus teisių konvencijos pažeidimas taip pat yra tai, kad Lenkijos valdžiai nepavyko efektyviai ištirti šios situacijos ir užkirsti kelio kalinių kankinimui CŽV kalėjimuose. Lenkijos pareigūnai teigia, kad sprendimas bendradarbiauti su CŽV 2002 metais buvo priimtas atsižvelgiant į terorizmo grėsmę po išpuolių Niujorke ir kad nėra teisinio pagrindo persekioti šalies politikus.

 Ši nutartis didina spaudimą Vašingtonui ir jo sąjungininkams atskleisti tiesą apie didelio masto įtariamų teroristų kalinimo programą.

Jungtinės Valstijos yra pripažinusios, kad naudojo įtariamų teroristų „nepaprastojo perdavimo“ schemą kelerius metus po 2001-ųjų rugsėjo 11-osios išpuolių Niujorke ir Vašingtone, tačiau neatskleidė, kuriose šalyse veikė slapti kalėjimai. 

Vašingtonui tampa sunkiau dangstyti tiesą – ypač po ketvirtadienį paskelbtos Strasbūro teismo nutarties, taip pat JAV Senato komitetui ruošiantis paskelbti dalį svarbios įslaptintos ataskaitos apie nepaprastojo perdavimo programą. 

EŽTT nagrinėjo ieškinį, pateiktą Saudo Arabijoje gimusio Abu Zubaydah  ir Saudo Arabijos piliečio Abd al Rahimo al Nashiri , kurie teigė buvę atskraidinti į CŽV vadovaujamą slaptą kalėjimą atokiuose Lenkijos miškuose. Ten jie buvo tardomi, naudojant kankinimams prilygstančius šiurkščius metodus. 

Abu ieškovai, kurie dabar yra laikomi Kuboje esančioje JAV karinėje Gvantanamo įlankos bazėje įkurtame sulaikymo centre, apskundė Lenkiją, kad jos vyriausybė neužkirto kelio jų neteisėtam kalinimui ir kankinimui, taip pat nevykdė už tai atsakingų asmenų teisminio persekiojimo. 

EŽTT nutarė, kad Lenkija pažeidė Europos žmogaus teisių konvencijos straipsnius, susijusius su kankinimais, teise į laisvę ir teise nukentėjusiems gauti veiksmingą kompensaciją už prieš juos padarytus nusikaltimus. 

Lenkija buvo įpareigota sumokėti Abd al Rahimui al Nashiri 100 tūkst. eurų (345 tūkst. litų), o Abu Zubaydah – 130 tūkst. eurų (449 tūkst. litų) kompensaciją. 

Teismo nutartis netaikoma Jungtinėms Valstijoms, nes ta šalis nepatenka į EŽTT jurisdikciją. 

Dėl ketvirtadienį paskelbto sprendimo Lenkijos vyriausybė atsidurs nepatogioje padėtyje: Varšuva palaiko glaudžius saugumo ryšius su Jungtinėmis Valstijomis, o lenkų pareigūnai visuomet neigdavo egzistavus kokius nors CŽV kalėjimus šalies teritorijoje. 

Lenkijos užsienio reikalų ministerija sakė kol kas negalinti komentuoti šios nutarties, nes jos teisės ekspertai dar turi peržiūrėti tą 400 puslapių dokumentą.

Tiek prezidentas V.Adamkus, tiek į valdžią jį neteisėtai sugražinęs buvęs VSD vadovas M.Laurinkus neigia bet kokias žinias apie slaptą VSD kalėjimą Lietuvoje. Beje, taip pat elgiasi ir geras V.Adamkaus draugas Kvasnewski, nors Strasbūro teismas ir nepatikėjo buvusio Lenkijos prezidento melu.

Žmogaus teisių gynėjai jau gal dešimt kartų prašė teismo įpareigoti prokurorus atlikti ikiteisminį tyrimą dėl spėjimų, kad Lietuvoje įkurtame slaptame amerikiečių centre 2004-2006 metais galėjo būti kalinamas Saudo Arabijos pilietis.

Prokuroras ir Vilniaus miesto apylinkės teismo teisėjas neįžvelgė pagrindo naujam tyrimui, tačiau Žmogaus teisių stebėjimo institutas pateikė skundą Vilniaus apygardos teismui, BNS sakė organizacijos atstovė Mėta Adutavičiūtė.

Generalinė prokuratūra atsisakė pradėti ikiteisminį tyrimą dėl nevyriausybinių organizacijų įtarimų, kad vykdant slaptą Jungtinių Valstijų programą Lietuvoje galėjo būti neteisėtai kalinamas Saudo Arabijos pilietis Mustafa al- Hawsawis, šiuo metu esantis Gvantanamo bazėje.

Prokuroras Antanas Stepučinskas pareiškė, kad nevyriausybinės organizacijos nepateikė faktinių aplinkybių apie galimus nusikaltimus, o teiginius apie slaptą CŽV kalėjimą paneigė ankstesnis tyrimas.

Žmogaus teisių gynimo organizacija „Redress“ pernai pareiškė, jog „labai tikėtina“, kad 2003 metais Pakistane sulaikytas Saudo Arabijos pilietis M.al- Hawsawis, kuriam dabar gresia mirties bausmė, buvo kalinamas Lietuvoje.

Ji sakė, kad vyras į Gvantanamo bazę pateko 2003-ųjų rugsėjį su dar mažiausiai trimis įtariamaisiais, o 2004 metų kovą buvo išgabentas į Maroką. Lietuva kaip tolesnė maršruto vieta išskirta įvertinus skrydžių duomenis, spėjamą kitų įtariamųjų judėjimą.

Prokuroras savo ruožtu pareiškė, kad organizacijos nepateikė objektyvių duomenų apie galimą M.al- Hawsawio gabenimą.

Pasak jo, nurodyta informacija apie skrydžių datas, numerius ir maršrutus „vertintina kaip patvirtinanti tik tai, kad konkrečiu laiku, konkretus lėktuvas skrido konkrečiu maršrutu, o ne objektyvūs duomenys, kad lėktuvu M.al- Hawsawi (…) buvo neteisėtai įgabentas ir išlaipintas Vilniaus ar Palangos oro uoste“.

M.al- Hawsawi yra antrasis terorizmu įtariamas asmuo, apie kurio galimą kalinimą paskelbė nevyriausybinės organizacijos. Anksčiau skundą dėl tariamo kalinimo Lietuvoje yra pateikęs palestinietis Abu Zubaydah (Abu Zubaida). Jo byla yra Europos Žmogaus Teisių Teisme.

Lietuvoje 2009 metų pabaigoje per parlamentinį tyrimą buvo identifikuoti du objektai Vilniuje ir šalia sostinės, kur esą galėjo būtų įrengtos patalpos sulaikytiesiems laikyti. Taip pat nustatyti keli su JAV Centrinės žvalgybos valdyba (CŽV) siejami skrydžiai į Vilnių ir į Palangą, vykę 2003-2006 metais, tačiau neatsakyta į klausimą, ar į Lietuvą atskraidinti įtariamieji terorizmu.

Po parlamentinio tyrimo atskirą tyrimą pradėjo prokuratūra, tačiau jį nutraukė, pareiškusi, jog negavusi duomenų, kad Vilniuje ir šalia jo esančiuose objektuose būtų įrengtos patalpos CŽV kaliniams laikyti.

Buvę valstybės ir saugumo struktūrų vadovai neigia, kad Lietuvoje galėjo būti CŽV kalėjimas.

Jeigu Strasbūro teismas priims sprendimą (o stebint Lenkijos pavyzdį, tikėtina, kad taip ir bus) , kad minėti žmonės buvo pagrobti, neteisėtai atgabenti į Lietuvą, čia ilgai kankinti, ir vėliau išgabenti, tai šio nusikaltimo organizatoriams V.Adamkui ir M.Laurinkui turėtų būti pateikti kaltinimai dėl itin sunkių nusikaltimų (žmonių grobimas ir kankinimas) organizavimo, už ką gręstų įkalinimas iki gyvos galvos.

Tačiau tai, žinoma, prielaidos, nes nė vienas labai sunkius nusikaltimus Lietuvoje padaręs banditas, prisistatantis „ekscelenzija“, iki šiol jokios atsakomybės nepajuto. Kita vertus, dabar galėsime žinoti, kad žmonės Lietuvoje atgabenami, kankinami ir laikomi slaptuose kalėjimuose visiškai neteisėtai, valstybės vadovams apie tai nieko nežinant. Žinoma, kad tai pasaka, tačiau net palyginus su juodžiausiais laikas SSSR, tai kiekvienas disidentas bent jau žinojo, kuo yra kaltinamas, ji teisė teismas, ir bent jau formaliai niekas jų kalėjime nekankino. Nepriklausomoje demokratinėje Lietuvoje kiek kitaip – žmonės kankinami ir laikomi kalėjime be jokių teismų sprendimų, o valstybės vadovai nieko apie tai nežino, tačiau jie labai gerai moko savo kaimynus demokratijos pasiekimų.

Facebook komentarai
Back To Top
});}(jQuery));