skip to Main Content

 

 

 

Šiandien Europos Žmogaus teisių teisme prasidėjo bylos, kurioje Lietuva kaltinama neteisėtu žmonių gabenimu ir kankinimu CŽV kalėjime Lietuvoje. kaip žinia, 2004-005 m. Lietuvoje veikė slaptas CŽV kalėjimas – leidimą jį statyti davė Lietuvos VSD vadovai už kelių milijonų dolerių kyšį. Žinoma, kad kyšininkai neprisipažįsta kyšį ėmę ir kankinę žmones – už tai jiems grėstų kalėjimas iki gyvos galvos. Tačiau vietoj prisipažinimo, tie kyšininkai, kaip pvz., buvęs VSD šefas M.Laurinkus, toliau mus moko gyventi ir pasakoja, kokia teisinga prezidentė yra Dalia Grybauskaitė.

 

Tai, kad kalėjimas Lietuvoje veikė, ir kad CŽV mokėjo kyšius, pripažino ir JAV Senato Žvalgybos komitetas. Tačiua Lietuva iki šiol viską neigia – jokio kalėjimo nebuvo, Adamkus nieko nežinojo, kyšių nebuvo. Tiesiog Vilniuje ėmė leisti neatpažįstami lėktuvai, kurių niekas netikrino, nežinomi žmonės gabeno įtariamuosius, ir juos čia legaliai kankino. Vieną taip nukankino, kad tas vos nemirė – norėjo vežti į ligoninę, tačiau suprato, kad negali – kaip ligoninėje paaiškins, kas tas žmogus, ir kaip jis čia atsirado. Žiūrėk, gydytojai dar policiją būtų iškvietę, ir baigtųsi ta istorija.

 

Nes JAV teritorijoje kankinimai uždrausti. Todėl reikėjo mokėti kyšius, kad VSD užmerktų akis.

 

Kadangi valstybė – prostitutė Lietuva iki šiol neprisipažįsta, ir sako, kad žmogaus teisės čia ginamos, didižiausia žmogaus teisių gynėja prezidentė Dalia Grybauskaitė šiandian dar kartą padarė pareiškimą apie tai, kaip Lietuvoje puoslėjamos žmogaus teisės:

 

Europos žmonių teisės turi būti ginamos kiekvienoje šalyje

 

Trečiadienis, birželio 29 d. (Briuselis). Lietuvos Respublikos Prezidentė Dalia Grybauskaitė dalyvavo neformaliame 27 ES valstybių vadovų susitikime, kur aptartas pasirengimas Jungtinės Karalystės pasitraukimui iš ES. Šalių vadovai taip pat priėmė bendrą pareiškimą dėl ES ateities.

 

Prezidentė pabrėžė, jog Jungtinė Karalystė, kaip ir bet kuri kita šalis, turi užtikrinti, kad joje gyvenantys žmonės būtų apsaugoti nuo rasistinių išpuolių, smurto ir ksenofobijos. Pamatinės žmogaus teisės turi būti ginamos, nepriklausomai nuo to, ar šalis yra Europos Sąjungos narė. Jungtinių Tautų ir kitos tarptautinės konvencijos galioja visiems.

 

 Vakar vykusiame ES vadovų susitikime Didžiosios Britanijos premjeras patikino, kad smurtas prieš kitataučius ir neapykantos kurstymas nebus toleruojamas.  

 

Šiandien priimtame bendrame 27 ES valstybių pareiškime vadovai pabrėžė, kad šalys išlieka vieningos ir toliau bendromis pajėgomis stiprins Europos žmonių saugumą bei gerovę. ES šalių lyderiai taip pat sieks išsaugoti artimą partnerystę su Jungtine Karalyste ir užtikrinti, kad naujas susitarimas dėl santykių su šia šalimi būtų pagrįstas abipusėmis teisėmis ir pareigomis. Prezidentė taip pat pabrėžė, jog Jungtinės Karalystės pasilikimas vieningoje ES rinkoje yra neatsiejamas nuo keturių fundamentalių laisvių – laisvo asmenų, prekių, paslaugų ir kapitalo judėjimo. Šalių lyderiai taip pat sutarė, kad derybos su Jungtine Karalyste prasidės, tik jai oficialiai pranešus apie ketinimą išstoti iš ES. Tam turi pasirengti abi pusės, tačiau šie sprendimai neturi būti vilkinami. Kol Jungtinė Karalystė tebėra Bendrijos narė, jai galioja Europos Sąjungos teisė ir visos su ja susijusios pareigos.

 

 

 

Apie nesąmą CŽV kalėjimą prieš porą metų rašė ir žurnalistas Artūras Račas. Šie jo pastebėjimai neprarado aktualumo:

 

 

 

Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komitetas CŽV kalėjimų kalinių Lietuvoje nerado.

 

Rado lėktuvus, kurie leidosi ir kilo Vilniaus bei Palangos oro uostuose, rado automobilius, kurie tuos lėktuvus aptarnavo, tačiau automobiliai buvo tamsintais langais, tad kas buvo jų viduje įžvelgti nepavyko.

 

Komitetas rado ir dvi patalpas. Jos buvo pritaikytos kaliniams laikyti. Viena jų buvo mažesnė – ją įrengėme patys. Galbūt todėl žinome, kad ji nebuvo panaudota pagal paskirtį. Kita „patalpa buvo didesnė, ją įrenginėjo „partneriai“ . Tikriausiai todėl, apie šios panaudojimą mes nieko nežinome, nes „patalpų išdėstymas, uždarumas ir perimetro apsauga, VSD darbuotojų fragmentiškas buvimas patalpose leido atlikti VSD nekontroliuojamus partnerių pareigūnų veiksmus ir naudoti infrastruktūrą savo nuožiūra“. Nelabai tikriausiai mums ir rūpėjo, juk „partneriai“ buvo labai patikimi.

 

Komitetas taip pat rado pinigų. Tiksliau gal reikėtų sakyti, jų kvapą, nes pačių pinigų jau seniai nebėra ir niekas nežino, ar už juos tik buvo statomos „patalpos“ ir įrenginėjami „objektai“, ar dar likdavo ir kotedžams, butams, automobiliams, kailiniams ir konjakui ir žiniasklaidos prenumeratai. 

 

Komitetas taip pat rado tris neformalius neįtikėtinos galios centrus: Mečį, Dainių ir Arvydą. Tiksliau gal reikėtų sakyti „buvusios galios“, nes visi trys jau arba be galios, arba artimiausiu metu tokiais taps. Blogiausia, kas jiems gresia – valstybinė generolo pensija iki gyvos galvos.

 

Komitetas taip pat rado, kad kiti – viešosios galios – centrai yra švarūs. Jie apie „partnerius“ arba nieko nežinojo, arba būdavo tik paviršutiniškai, fragmentiškai ir tik bendrais bruožais informuojami.

 

Bet kalinių komitetas nerado.

 

Dauguma dėl to labai džiaugiasi – įskaitant ir tuos, kurie tikėjosi rasti, tuos, kurie iš anksto žinojo, kad nieko rasti nepavyks, ir tuos, kurie ieškoti iš viso nenorėjo.

 

Komiteto išvados iš esmės visus tenkina: jas – bent jau čia Lietuvoje – galima skaityti, taip, kaip nori. Taip ir skaito.

 

Svarbiausia – kad nėra kalinių.

 

O man šiek tiek keista, nes, skaitant išvadas, atrodo, kad komitetas CŽV kalėjimų kalinius surado.  Ir jų labai daug.

 

Nes kur daugiau jei ne kalėjime – už aklinų sienų ir neįveikiamų grotų – vienas ar du žmonės gali viską kontroliuoti, niekam nieko nežinant.

 

Tik nelaisvi žmonės, užimantys aukštus postus valstybėje ir pasidabinę generolo antpečiais gali visiškai nekreipti dėmesio į įstatymus, spjauti pamiršti savigarbą ir asmeninę atsakomybę.  Kalėjime taip elgiasi prižiūrėtojai, leidžiantys „verchams“ įvedinėti savo tvarką, nustatinėti savo taisykles.  Jiems svarbiausia, kad nebūtų jokių rūpesčių.

 

Kažkas kažką primušė, kažkas kažką išprievartavo, kažkas nelegaliai gauna narkotikus ar mobiliuosius telefonus? Na ir kas? Svarbiausia, kad būtų ramu.

 

Komiteto tyrimas parodė, kad Lietuvoje viskas buvo (?) taip pat.

 

Oro uostai, muitinės ir pasienio tarnybos, skrydžių valdymo centrai, mokesčių inspekcija, statybos priežiūros ir aplinkos apsaugos tarnybos, savivaldybės ir apskričių administracijos – visiems buvo nusispjaut, kas, ką ir kodėl daro.

 

Užtekdavo vieno žodinio prašymo ir viskas kaip per sviestą. Jokių dokumentų, jokių įsakymų, išskyrus vieną vienintelį kartą, kai „partnerių“ kelyje pasimaišė vienas dar savigarbos visiškai nepraradęs pareigūnas.

 

Vienas žodinis prašymas ir generolai  tapdavo jefreitoriais, direktoriai akimirksniu pavirsdavo valytojais, valdytojai- šiukliavežiais. Jokių klausimų, jokių ginčų, tik nuolankus paklusnumas. Kalėjime viskas taip pat – ten laisvėje turėti laipsniai, išsilavinimas ar kompetencijos nesvarbūs.

 

Kalėjime svarbiausia – išgyventi. Tam tinkami visi būdai, pradedant įžūliu melu ir baigiant gebėjimu nematyti to, ko tau nereikia matyti.

 

Kalėjime “ vierchas“ gali įžūliai meluoti, nes jam tai leidžia taisyklės. O taisykles kuria jis pats. Kiti kaliniai neprieštarauja: vieni todėl, kad patys tikisi kada nors tapti „vierchais“, kiti – tiesiog nori išgyventi, o tretiems paprasčiausiai nerūpi.

 

Komiteto tyrimas parodė, kad Lietuvoje viskas taip pat – A.Pocius čia gali teigti, kad prezidentas ir jo patarėjai buvo „tinkamai“ apie viską informuoti, o V.Adamkus tuo pat metu aiškinti, kad jis nieko apie nieką nežinojo. Visi aplink tik linguos galvomis ir neįžvelgs čia nieko keisto.

 

Juk įprasta: A.Pocius jau yra melavęs iš Seimo tribūnos, V.Adamkaus taip pat niekas neklausė nei apie JAV pilietybę kandidatuojant į prezidentus, nei apie rinkimų skolas ir pilietybę M.Sadekovui.

 

Ir niekada tikriausiai nebepaklaus, nes  A.Pocius, ir V.Adamkus šiandien jau niekam neįdomūs. Kaip ir A.Brazauskas ar M.Laurinkus. 

 

Nepklaus ir visų kitų: tų, kurių pavardės nebuvo įvardytos ir kurie – labai tikėtina – ir toliau nešioja antpečius, vadovauja ir laukia žodinių nurodymų, pasirengę juos uoliai ir be jokių klausimų vykdyti. 

 

Nes kaliniai neklausinėja. Jiems svarbiausia – kas bus kitas „vierchas“ ir kokios bus jo taisyklės.

 

Būtent todėl komiteto išvadose CŽV kalėjimo kalinių nėra.

 

Nenuostabu.

 

Kiti visi gyvenimą bando atrasti save ir nepavyksta…

 

Nors tam tikra prasme mums visiems pasisekė. Turiu galvoje “ partnerius“.

 

Tik štai galvoju: kas bus, jei kitą kartą „partneriais“ taps kas nors kitas?

Facebook komentarai
Back To Top });}(jQuery));