skip to Main Content

                                                                                               

Juozas IVANAUSKAS

 

Signataras Zigmas Vaišvila: „Seimo rinkimų pasjansas – nuo STT pričiupto liberalų vado E.Masiulio, A.Guogos eliminavimo iki nesisteminių partijų    (nesi)vienijimo“

 

Gegužės 12 dieną tarsi perkūnas iš giedro dangaus nugriaudėjusi opozicinės partijos Liberalų sąjūdis krizė tęsiasi. Šaltinių teigimu, kyšio skandalo centre atsidūrusio buvusio Liberalų sąjūdžio pirmininko, Seimo nario Eligijaus Masiulio namuose atliekant kratą rasti pinigai buvo pažymėti teisėsaugos pareigūnų prieš jiems patenkant į parlamentaro namus. Konkrečios E.Masiulio namuose rastos pinigų sumos advokatas ir teisėsaugininkai neatskleidžia. Neoficialiomis žiniomis, pas parlamentarą rasta didesnė suma, nei anksčiau skelbta, ne 106 tūkst., o apie 250 tūkst. eurų. Kratos metu rasti pinigai galimai buvo pažymėti dar prieš koncerno „MG Baltic“ viceprezidentui Raimondui Kurlianskiui, kaip įtariama, juos perduodant Liberalų sąjūdžio lyderiui  E. Masiuliui.

Gegužės 17 d. didelių politinių ambicijų turėjęs, laikinai partijos pirmininko pareigas einantis Antanas Guoga pareiškė pasitraukiantis iš partijos. Netrukus paaiškėjo, kad naujuoju partijos pirmininku bus siūlomas Vilniaus meras Remigijus Šimašius, o sąrašą į rinkimus ves vicepirmininkas Eugenijus Gentvilas. Po skandalingų pareiškimų lavinos iš Liberalų sąjūdžio pasitraukus Antanui Guogai, o buvusiam partijos lyderiui Eligijui Masiuliui patekus į korupcijos skandalą dėl galimai paimto 106 tūkst. eurų kyšio, naujieji partijos lyderiai imasi veiksmų ir siunčia bene svarbiausią žinią partijos kolegoms: partija čia ne prie ko!.. “Nėra jokių duomenų, kad pas E. Masiulį rasti pinigai galėjo būti skirti partijai”, — žiniasklaidos atstovams teigė E.Gentvilas. 

Tačiau socialdemokratas Aloyzas Sakalas tvirtina priešingai: „Nemanau, kad Masiulis yra vagis ir kyšininkas. Manau, kad pinigai tikrai buvo skirti partijai ir apie juos žinojo visa LS vadovybė, Gentvilas taip pat. Suprantu jo gynybinę poziciją, nes prisipažinsi, kad žinojai apie pinigus, tai tapsi nusikaltimo bendrininku ir sėdėsi kaltinamųjų suole kart su E. Masiuliu. Tikėkimės teisėsauga viską išaiškins. Nemanau, kad E. Masiulis nutylėtų tai, nes pripažinus, jog apie pinigus niekas, išskyrus Masiulį, daugiau nežinojo Masiuliui būtų atseikėta daugiau metų. Nemanau, kad Masiuliui nerūpi savas kailis ir jis aukosis LS labui“, — komentavo A. Sakalas.

„Pone, Gentvilai, pacituosiu įtarimo turinį, kurį paskelbė teisėsauga: „ikiteisminiame tyrime turimi duomenys leidžia įtarti, kad galimai vieno verslo koncerno atstovai už politinės partijos veikimą jų naudai perdavė itin stambaus masto kyšį Seimo nariui Eligijui Masiuliui“. Taigi veikti turėjo partija, ne tik asmeniškai E.Masiulis. Jūsų gynybinę liniją suvokiu – gelbėti partiją. Bet gynybinė pozicija po tokių įtarimų yra silpna“, — pastebi parlamentaras Povilas Gylys.

Išskirtiniame interviu „Laisvam laikraščiui“ politinės korupcijos skandalo peripetijas aptariame su Kovo 11-osios Nepriklausomybės akto signataru Zigmu VAIŠVILA.

—————————————————————————————————-

 

LL: Neseniai LL redaktorius Aurimas Drižius pagyrė STT, pagaliau „nutrūkusią nuo Prezidentės D.Grybauskaitės grandinės“ ir demaskavusią Liberalų sąjūdžio pirmininką, buvusį susisiekimo ministrą Eligijų Masiulį, įtariamą paėmus jo vadovaujamai partijai 106 ar net 250 tūkstančių eurų kyšį iš koncerno „MG Baltic“, valdančio įtakingą žiniasklaidą — „LNK“, „1 kanalas“, Info TV, portalas alfa.lt ir kt. Triukšmas netyla, o E. Masiulis, gelbėdamas partiją, atsistatydino iš visur, kur tik galėjo. Ar galėtumėte pakomentuoti šiuos  įvykius artėjančių Seimo rinkimų kontekste? Gal kažko svarbaus nepamatėme?

ZV: Aš pasigedau KK2 komentaro LNK televizijoje. Jie tokie drąsūs ir visažiniai, net Seime videokamerai rodė į viršų pakeltą pirštą… Matyt, tai padaryti kur kas lengviau, nei parengti reportažą apie savo boso areštą. Ar tik nesusvyravo liberalų stovykloje taip ilgai demonstruotas didelis pasitikėjimas savimi?!.. 

Tačiau pakalbėkime rimtai. Plačiai nuskambėjęs stambaus masto politinės korupcijos atvejis patvirtino, kad šalį valdanti SISTEMA yra pasimetusi, blaškosi, karštligiškai ieško gelbėjimosi rato sau pačiai. Net galimo karo su Rusija propaganda nebeveikia taip, kaip Lietuvą valdantiems norėtųsi. Valdžios veikėjų beatodairiškai vykdomas grobstymas ir išlaidavimas bado Lietuvos žmonėms akis. Jie nebetiki šalį valdančiais, valdžiusiais ir nuvaldžiusiais veikėjais, nuvariusiais gyventojus į visišką neviltį. 

Padėtis tikrai ypatinga. Bus renkamas paskutinis Seimas, kurio kadencijos metu norima tęsti beatodairišką taip vadinamos ES paramos dalinimąsi. Šie rinkimai vyks ir desperatiško bandymo paversti Europos Sąjungą viena federalistine valstybe fone, šiam „šventam“ tikslui išmetus labai rizikingą ir nevienareikšmišką „pabėgėlių kortą“. Ši korta bent jau Rytų Europoje mobilizuoja nacionalinių valstybių išsaugojimo svarbą suprantančius piliečius.

Todėl Lietuvą valdančios SISTEMOS atsakomybė prieš juos valdančius – didžiulė. Bijoma, kad sisteminiai kandidatai pralaimės šiuos rinkimus, o šou pramogų pasaulio „artistų“ variantas kažkodėl dar neparuoštas… 

LL: Tačiau Liberalų sąjūdžio pirmininko Eligijaus Masiulio demaskavimas, sutikite, daug kam buvo netikėtas? 

ZV: Tik iš pirmo žvilgsnio netikėtas. Pokerio lošikas Antanas Guoga jau seniai pakeitė Eligijų Masiulį Respublikos Prezidentės Dalios Grybauskaitės favoritų trupėje ir nusipelnė, kaip ir Vytautas Landsbergis, ne tik išlipti iš limuzino prie Seimo rūmų ir raudonu kilimu nupėdinti į Prezidentės D. Grybauskaitės antrąją inauguraciją. Pastaruoju metu A. Guoga gan sėkmingai lošė statymais, prognozuojant Respublikos Prezidentės ėjimus. Bepigu lošti, jei Lietuvos įstatymai nereglamentuoja lošimo bendrovių veiklos, tik nustato, kaip jas steigti. Nenumato atsakomybės lošimo bendrovių savininkams ir vadovams, net tokiu atveju, kai A. Guoga oficialiai finansuoja kandidatės į Prezidentus rinkimų kampaniją ir tuo pat metu agituoja už ją, o jo lošimų bendrovė priima statymus šiame lošime… Šį kartą A. Guoga dėliojo savo pasjansą Liberalų sąjungoje, atvirai demonstruodamas, kas jį remia – į šios partijos atsakingojo sekretoriaus vietą pasiūlė Prezidentės D. Grybauskaitės patarėją R. Vaisbrodą. Atviriau nebūna… 

Vis tiktai situacija Lietuvoje yra nauja: net savi kadrai aukojami, kai to reikia. Klausimas tik vienas – kam ir kodėl to reikia? Tipiška autoritarinės valstybės valdymo priemonė – mauras atidirbo, mauras nebereikalingas!.. Nebent draugišką bendravimą su V. Landsbergiu demonstruojantis A. Guoga, finansavęs antrąją kandidatės į Respublikos Prezidentus rinkimų kampaniją, sugebėjo susirinkti argumentus Prezidentei įtikinti. Abejoju, kad tai jis padarytų vienas pats. Tačiau turint omenyje lošime dalyvaujančią amerikietišką kortą, viskas tikėtina. Vargu, ar minėtoje Prezidento rinkimų kampanijoje apsiribota lėšomis, kurias matė VRK. 

Tačiau neatlaikęs išbandymo E. Jakilaičio „Dėmesio centre“, susipainiojęs tarp piaro bei asmeninės laikinojo pirmininko atsakomybės už skęstančios liberalų partijos gelbėjimą, jau kitą dieną Antanas Guoga pabėgo iš Liberalų sąjūdžio, nepamiršdamas pademonstruoti savo ištikimybę konservatorių patriarchui V. Landsbergiui – paskelbė, kad rinkimuose balsuos už Tėvynės sąjungą. Deja, abu Landsbergiai apsukraus lošėjo paramos skubiai atsisakė, be jokių skrupulų paaukodami jų „ideologijai“ lojalų A. Guogą!.. Akivaizdu, jog paskubėjo džiaugtis savo pergale politikos naujokas, pinigai – dar ne viskas.  

Atkreiptinas dėmesys: liberalai prieš Tėvynės sąjungos kandidatą Ž. Pavilionį, besibalotiruojantį Naujamiesčio vienmandatėje rinkimų apygardoje Vilniuje, E.Masiulio demaskavimo išvakarėse viešai pasiūlė garsųjį disko metiką V.Alekną. Labai jau negražu būtų, jei Tėvynės sąjungos remiamas būsimas Lietuvos Prezidentas Ž.Pavilionis pralaimėtų net Seimo rinkimuose!..

Liberalų sąjūdžio sutriuškinimo Seimo rinkimuose išsigandusi Prezidentė D.Grybauskaitė konsultacijoms tuoj pat pasikvietė jau ne A. Guogą, o Remigijų Šimašių. Šalies vadovė nusprendė gelbėti jai ištikimai tarnaujančią partiją nuo teisėsaugos pareigūnų įtarimų pareiškimo, o R. Šimašius tam labai tinka. Ne pirmas kartas: tapęs Vilniaus meru R. Šimašius reklamavo savo pasirinktą nepartinį kandidatą į savivaldybės administracijos vadovus – Litexpo vadovą D. Aleknavičių. Tačiau po apsilankymo pas Prezidentę D. Grybauskaitę jau kitą dieną R.Šimašius netikėtai į šį postą pasiūlė buvusią AB „Citadele“ banko vadovę A. Vaitkunskienę… 

LL: Tiesiog apgailėtina moralė, tarpstanti propagandinio melo užvaldytoje valstybėje!.. Tad kažin ar bus pareikšti įtarimai politinei partijai Liberalų sąjūdis? Taikant dvigubus standartus, Tvarkos ir teisingumo partijai jie jau pareikšti, net ir neturint rimtų įkalčių, jau nekalbant apie teisėsaugos pareigūnų pažymėtą 106 tūkstančių eurų kyšį, kuris kratos metu buvo rastas E.Masiulio namuose?!.. 

ZV: Pateikėte labai teisingą klausimą, sakyčiau, tiesiog lakmuso lapelį. Bijau, kad partijai Liberalų sąjunga įtarimai taip ir nebus pareikšti, nes Prezidentė jau gelbsti padėtį. Tai ir bus esminė takoskyra, skirianti šiuos du atvejus — „tvarkiečius“ nuo liberalų. Mat liberalai — besąlygiški SISTEMOS ir Centijos valdovės tarnai. Tai patvirtina ir Prezidentės D. Grybauskaitės, uoliai ir operatyviai komentuojančios kitų partijų skandalus, atsisakymas komentuoti E. Masiulio ir Liberalų sąjūdžio atvejį. Partijai Tvarka ir teisingumas įtarimai pernai gruodyje buvo pareikšti dėl ženkliai mažesnės sumos, galimai siejamos su šios partijos vadovu.

 Lietuvoje registruotų partijų vadovai yra vienasmeniai jų valdymo organai. Todėl, pagal prokuroro paskelbtą informaciją, Eligijaus Masiulio atveju turi būti pareikšti įtarimai ir Liberalų sąjungai. O jeigu tai neįvyks, bus visiškai aišku: gelbstint Lietuvos užvaldymo SISTEMĄ taikomi dvigubi standartai!.. Įtarimų pareiškimas partijai leidžia bylos tyrimui vadovaujančiam prokurorui priimti nutarimą drausti tokiai partijai dalyvauti rinkimuose. Akivaizdžiai siekiama, kad Liberalų sąjūdis to išvengtų –  SISTEMA murdosi ir skęsta dviprasmybėse!

LL: Bet jeigu E. Masiulis „bendro reikalo labui“ vis tiktai bus „aukojamas“? Jau yra paaukotas A.Guoga, o kas seks po jo?..

ZV: Matyt, kita auka bus „valstiečių“ lyderis R. Karbauskis, nes paruošiamąjį darbą portalas delfi.lt jau vykdo… Na, o  E. Masiulis aukojamas ciniškai: gegužės 12 d. vakare, kai jau visi žinojo naujieną apie Liberalų sąjūdį ištikusią bėdą, šios partijos Druskininkų skyrius kandidatu į Seimą vienmandatėje Lazdijų-Druskininkų apygardoje ir kandidatu daugiamandatėje apygardoje vienbalsiai iškėlė „nepartinį“ žurnalistą R. Sadauską-Kvietkevičių. 

Priminsiu, po SISTEMAI nesėkmingo 2012 m. spalio 14 d. Referendumo šiam itin apgailėtinų propagandinių straipsnelių autoriui, naiviai ir primityviai ginančiam sisteminius sprendimus, atvirai besityčiojančiam iš sistemai oponuojančių piliečių, „stebuklingai“ vienu metu atsivėrė visi sisteminiai „nepriklausomi“ interneto portalai, tą pačią dieną skelbiantys jo rašinėlius. Pasirodo, labai paprasta Lietuvoje rengti būsimas sisteminės politikos „žvaigždes“. Pakanka valdiškų pinigų „nepriklausomiems“ portalams finansuoti. Manau, delfi.lt vyr. redaktorė ne pati pasirinko provincijos veikėją R. Sadauską-Kvietkevičių, jau paaukštintą iki delfi.lt skilties „Nuomonių ringas“ apžvalgininko rango.

Manau, dėl kažkokių priežasčių spręstas Liberalų sąjūdžio vadovo E. Masiulio pakeitimo į A. Guogą klausimas, tačiau dėl paties A. Guogos persistengimo ir nekantrumo šis planas žlugo. Po didelį rezonansą sukėlusio politinės korupcijos skandalo dabar jau ir pačią liberalų partiją SISTEMAI gelbėti reikia!.. 

LL: Tarkim, Centijos valdovė, leidusi paaukoti E.Masiulį, teikė pirmenybę   Australijos piliečiui A. Guogai, kuris labai populiarus interneto erdvėje, ypač daug jaunimo pasekėjų veidaknygėje, bet argi to pakanka?!.. Tarsi iš anksto žinodamas apie skandalingą politinės korupcijos įvykį, A. Guoga pasiruošė piarui: paskelbė apie liberalų partijos narių tikrinimą melo detektoriumi ir savo lošimų bendrovių Lietuvoje perdavimą savo labdaros fondui…

ZV: Manau, kad A. Guoga tikrai žinojo apie Centijos valdovės planuojamus įvykius, todėl ir pasiruošė šiai teisėsaugos akcijai. Lošimų bendrovių Lietuvoje valdymo „perdavimas“ savo labdaros fondui vertas Ukrainos Prezidento P. Porošenko „principingumo“ savo verslo „beveik perdavimo“, tiesa, ne savo, o Rokfelerių fondui, saldainių ir karo pramonės pelno (apie 100 mln. JAV dolerių per metus) nusodinimo off-shore įmonėje, įsteigtoje tada, kai ukrainiečių krauju bei karių aukomis „virė“ Ilovaisko katilas!.. 

Beje, 20 mln. eurų vertės bendrovių akcijų perdavimas iš A. Guogos dešinės rankos į kairę nereiškia 20 mln. eurų labdaros skyrimo. Lošimų bendrovėms vargu ar svarbiausias balansinis pelnas.

Lietuvoje registruotų akcijų valdymo „perdavimas“ savam fondui tarptautinio lošimų verslo esmės nekeičia. Kuo daugiau apie tai kalbėsime, tuo visiems bus aiškiau. Šis formalumas netrukdys ir toliau kokiame nors „tailande“ tos šalies gyventojams masiškai vietinėje lošimo bendrovėje statyti Lietuvos futbolo čempionato eilinėse rungtynėse už kokią nors atnaujintą Pakruojo „Kruoją“. A. Guogos labdaros fondas tikriausiai dar ir parems šią futbolo komandą. 

Tačiau geriausiai Lietuvoje lošti iš Antano Guogos finansiškai remiamos Prezidentės D.Grybauskaitės rinkimų kampanijos ar vyrų krepšinio. Efektas gaunasi dar didesnis, tuo pat metu remiant Prezidentę ir lietuviams šventą krepšinio komandą. Statymai tik didės, nes artėja Olimpinės žaidynės. 

Apsukraus lošėjo A. Guogos reikėtų paklausti, kodėl nebepasisako prieš pabėgėlių importą į Lietuvą? Toks gi kovotojas šiame fronte pernai buvo! Pats laikas apie tai kalbėti – Turkija ir ES vadovybė jau atskleidė savo tikruosius planus!

LL:  Pranešime spaudai Liberalų sąjūdžio vicepirmininkas Gintaras Steponavičius paaiškino: „Liberalų sąjūdis visuomet pasisakė už skaidrią politiką. Todėl teiksime visą būtiną pagalbą teisėsaugos institucijoms, kad jų vykdomas tyrimas būtų užbaigtas kuo galima greičiau“. Ar pavyks liberalams susigrąžinti ilgai ir kruopščiai ruožtą Liberalų sąjūdžio rinkėjus pritraukiantį įvaizdį (piar imidžą)?

ZV: Manau, tikrai NE, nes visuomenė tampa nepakanti tokiems veikėjams. Liberalai būsimuose Seimo rinkimuose jau pralošė beveik viską, ką kruopščiai kaupė daugiau kaip 10 metų. G. Steponavičių kviečiu pradėti švarinimąsi nuo jo paaiškinimų dėl Seime prastumto įstatymo, kuriuo nedelsiant pasinaudojo „VP Market“, be privalomo VMI patikrinimo susigražinusi iš valstybės 76,2 mln. Lt PVM. Kaip žinia, valstybės finansus tuomet valdė ministrė D. Grybauskaitė. 

Būtų šaunu, jeigu E. Masiulis ir G. Steponavičius paaiškintų ir apie judviejų pavardžių atsiradimą 2004 metais skandalingai nuskambėjusiame „Rubikono“ „Abonento išlaidų“ juodosios buhalterijos sąraše, drauge su tuometiniu Seimo vicepirmininku socialdemokratu Vyteniu Andriukaičiu ir Tėvynės sąjungininku Arvydu Vidžiūnu.

Generalinio prokuroro pavaduotojas Gintaras Jasaitis iš Seimo tribūnos tada paskelbė apie ikiteisminį tyrimą dėl galimai nusikalstamų UAB „Rubikon“ veikų, dėl valstybės tarnautojų papirkinėjimo ir kt. Seimui nesutikus leisti patraukti baudžiamojon atsakomybėn šių Seimo narių, ikiteisminis tyrimas buvo nutrauktas, o patys Seimo nariai, „pasėdėję“ vieną Seimo kadenciją ant atsarginių suolelio, jau kituose Seimo rinkimuose buvo visiškai „reabilituoti“ ir vėl tapo Seimo nariais.

LL: Dabar jau visiems aišku, lošėjui Antanui Guogai, net ir pasitelkus melo detektorių, nebepavyks apvalyti politinės korupcijos skandale besimurkdančią Liberalų sąjungą. Matyt, teks šios „misijos“ imtis Vilniaus merui Remigijui Šimašiui?

ZV: Po šios savaitės įvykių nebepavyks taip paprastai liberalams tęsti rinkėjų kvailinimo gražiais „liberaliais“ šūkiais. Taip gražiai visuomenei, visų pirma, jaunimui buvo pristatomas „kostiumuotų kvalifikuotų“ politikų šioje partijoje įvaizdis – ir še tau, boba, devintinės!.. 

Jeigu šie veikėjai iš tikrųjų norėtų apsivalyti, pradėti reikia nuo savęs: nuo paaiškinimų dėl viešai skelbtų „Rubikono“, „VP prekybos“ istorijų, lošimų verslo politikoje atsisakymo ir jo reglamentavimo įstatymais, tiesos apie paskutiniąją partijos vadovo E. Masiulio galimos korupcijos istoriją atskleidimo. Būtina atskleisti ir tiesą apie Prezidentės D. Grybauskaitės bei Liberalų sąjūdžio glaudaus bendrininkavimo pagrindus. Ir tai darytina skubiai, nes „sveiko proto dešiniųjų“ partija jau keliauja į politinį sąvartyną!.. 

Tiesa, jau atsiranda nedrąsių bandymų pateisinti Liberalų sąjūdį bei kaltinančių 2012 metais priimtą, Prezidentės pasirašytą netobulą partijų finansavimo įstatymą. Sisteminiai „aiškintojai“, visuomenės klaidintojai advokatas A. Šindeikis ir profesorė A. Ramonaitė guodžiasi portale delfi.lt, kad gal tai tėra verslo „parama“ šiai partijai (kvalifikuotas teisininkas kalbėtų apie paramą fiziniam asmeniui E. Masiuliui, o ne partijai), kad vargšai rinkėjai, visų pirma, jaunimas išvis gali nebeateiti į rinkimus. Tad pulkime kuo greičiau reanimuoti „švariausią“ Lietuvoje liberalų įvaizdį. Mat, o varge, sugrius Lietuvos politinė SISTEMA!.. 

Tegriūna ši supuvusi ir iš žmonių atvirai besityčiojanti nužmogėjusi politinė SISTEMA! Ir kuo greičiau!.. Tai pajuto ir dėl Seimo rinkimų konsultuoti liberalus kviestas Rimvydas Valatka, pakeitęs savo nuomonę: viena ranka jis nurašo „į užpečkį“ liberalų partiją, tačiau tuo pat metu guosdamasis, kad nebelieka už ką daugiau balsuoti vargšams Lietuvos rinkėjams ir kviečia vis tiktai balsuoti už liberalus!.. Tai gal tikrai R. Valatka ruošėsi į Seimą su šia partija? 

LL: Jūsų nuomone, koks Prezidentės Dalios Grybauskaitės vaidmuo liberalų lyderio Eligijaus Masiulio demaskavimo bei eliminavimo istorijoje? 

ZV: Manau, šioje skandalingoje istorijoje Prezidentės vaidmuo išties reikšmingas. Išraiškingas Seimo nario, buvusio STT Panevėžio valdybos viršininko Povilo Urbšio, papuošusio kito sisteminio Seimo rinkimų sąrašo penketuką (R. Karbauskio vadovaujamos Valstiečių ir žaliųjų sąjungos), PAAIŠKINIMAS to paties „didžiojo“ ketvirtadienio, gegužės 12 d. vakare LRT eteryje: „Ir dar galiu pasakyti vieną dalyką labai atsakingai. Apie tokius tyrimus yra informuojama Prezidentė tiesiogiai. Jinai negalėjo nežinoti apie tai, kad vyksta tyrimas“. 

Jei Seimo nariui Povilui Urbšiui nebus iškelta baudžiamoji byla dėl valstybės vadovės šmeižto, apkaltinus ją neteisėtai besikišant į teisėsaugos darbą, tai Seimas privalo nedelsiant pradėti Prezidentės APKALTĄ. Seimo narys, buvęs aukšto rango STT pareigūnas, žinantis specialiosios tarnybos veiklos principus ir šiuos faktus, LRT eteryje atskleidė šiurkščius ir neteisėtus Respublikos Prezidentės D.Grybauskaitės veiksmus. Prezidentas R. Paksas buvo kaltinamas kišimusi į privačios bendrovės veiklą, o Prezidentė D. Grybauskaitė kišasi į teisėsaugos institucijų veiklą. 

Liberalų frakcijos Seime narys Vitalijus Gailius, tikėsimės, pateiks Prezidentės apkaltai ir savo argumentus dėl neteisėto šalies vadovės D. Grybauskaitės kišimosi į FNTT veiklą, telefonu duodant nurodymus tuometiniam FNTT vadovui V. Gailiui. Nepamirškime ir Prezidentės „tolerancijos“ „Snoro“ ir Ūkio bankų veiklos sustabdymams, banko administratorių iš užsienio skyrimams ir jų veiklai,  faktiškai neleidžiant teisiškai įvertinti šių administratorių atvirai vykdytų milžiniškų lėšų grobstymų, švaistymų ir pasisavinimų jų atstovaujamų bendrovių ir trečiųjų asmenų naudai.

LL: Berods, karštos dienos ir teisėsaugos persekiojamai partijai Tvarka ir teisingumas? Įtampa „tvarkiečių“ frakcijoje Seime kilo dėl nevienareikšmiškai vertinamo rinkimų štabo vadovo Valdo Vasiliausko. Dvejones dėl šio nepartinio asmens veiklos sukėlė ne tik atgarsiai dėl „Drąsos kelio“ prastai organizuotos rinkiminės kampanijos, bet ir dėl jo vaidmens „valstybininkams“ verčiant iš posto demokratiškai žmonių išrinktą Prezidentą Rolandą Paksą. Nepasitenkinimą rinkimų štabo vadovu viešai pareiškė ir Seimo ekonomikos komiteto pirmininkas Remigijus Žemaitaitis, o po jo pareiškimų „tvarkiečių“ frakciją paliko S. Brunza. Atsistatydinti iš rinkimų štabo vadovo posto lyg ir sumanęs V. Vasiliauskas persigalvojo, nes „tvarkiečių“ lyderis viešai patikino: „Pavasariniai saulės smūgiai šiandien jaučiami visur – ir Seime, ir Vyriausybėje, ir kitose institucijose. Bet pas mus viskas – stabilu“, — BNS teigė Prezidentas R. Paksas. 

ZV: Iš pranešimų žiniasklaidoje supratau, kad partija Tvarka ir teisingumas rado kompromisinį būdą reguliuoti būsimą rinkimų procesą – tai partijos pirmininko vadovaujama koordinacinė grupė, kurios nurodymai privalomi rinkimų štabui. Tačiau tai nėra idealu ir patvirtina, kad tęsiasi kova dėl „tvarkiečių“ partijos užvaldymo. Iš vienos pusės, minėtos koordinacinės grupės įsteigimas rodo partijos senbuvių ir pirmininko siekį įtakoti situaciją. Iš kitos pusės, partijos vardu ne partijos deleguoto dar vieno vidaus reikalų ministro paskyrimo FAKTAS patvirtina, kad partijos pirmininkas, Prezidentas R. Paksas dar neapsisprendė oponuoti SISTEMAI. Mano nuomone, jis turi apsispręsti ir veiksmais priešintis sistemai. Logiškas būtų ir partijos Tvarka ir teisingumas išėjimas iš valdančios koalicijos. Tai būtų aiškus signalas rinkėjams. Manau, teisėsaugos persekiojamo partijos pirmininko, Prezidento R. Pakso įtaka partijai tebėra stipri. Kuo greičiau įvyks R. Pakso apsisprendimas, tuo geriau bus partijai Tvarka ir teisingumas.  

Galiu tiktai pritarti savo kolegai, Seimo nariui Audriui Nakui – „tvarkiečių“ rinkimų štabas turi dirbti kiekvieną dieną, aktyviai reaguoti į politines ir valstybės aktualijas, o ne tik rikiuoti partijos kandidatų į Seimą sąrašą. 

LL: Kaip žinote, gegužės 4 d. BNS paskelbė Lietuvos liaudies partijos vadovybės oficialų kvietimą signatarams Rolandui Paulauskui ir Zigmui Vaišvilai, kuriame teigiama, kad gyvename laikotarpiu, kada rinkėjas beveik neturi pasirinkimo, neva partijos nebeturi savitų idėjų, pažiūrų, pasaulėžiūros, o Lietuvos politinėje opozicijoje šiuo metu yra dvi ryškios asmenybės: signatarai Rolandas Paulauskas ir Zigmas Vaišvila, kuriuos ši partija kviečia kartu formuoti LLP sąrašą ir dalyvauti  Seimo rinkimuose. Ką manote apie šią „vienijimosi“ iniciatyvą, kurioje kažkodėl net nepaminimas jūsų kolega, Seimo narys Audrius Nakas?

ZV: Pernai įsteigta Birželio 3-iosios grupė faktiškai vienintelė konkrečiais darbais, ne tik žodžiais ar samprotavimais apie globalias problemas oponuoja Lietuvos valdžios veikimui prieš Tautą ir Konstituciją. Tai patvirtino ir sisteminės žiniasklaidos dėmesys taip vadinamoms „tuščioms“ Zigmo Vaišvilos spaudos konferencijų Seime salėms. Šios „tuščios“ salės SISTEMA taip išsigando, kad kovo 30 d. paskelbtame VSD ir Antrojo operatyvinių tarnybų departamento „Grėsmių nacionaliniam saugumui vertinime“ opozicines jėgas bandantį vienyti signatarą Zigmą Vaišvilą pavadino grėsme mūsų valstybei. 

Įsivaizduokit tik, Zigmas Vaišvila bando suburti jėgas ir patekti drauge su jomis į Seimą! Saugumiečiai „pražiūrėjo“ pagrindinį pavojų valstybei – „pamiršo“, kad Lietuvos Konstitucija suteikia teisę rinkti į Seimą ne tik sisteminius kandidatus, bet ir bet kurį Lietuvos pilietį, bet kurios įstatymo reikalavimus atitinkančios partijos narius.

Manau, kad saugumo vadams tiesiog buvo liepta įrašyti mano pavardę į šį dokumentą (grėsmių vertinimą), nors jokių argumentų tam nėra. Priminsiu V. Putino nedraugo V. Gusinskio JAV įkurtos televizijos RTVi nuomonę apie šią situaciją Lietuvoje: pasaulio visuomenė stebės tolimesnę įvykių eigą dėl skandalingojo  „Grėsmių nacionaliniam saugumui vertinimo“. Būtent šis specialiųjų tarnybų dokumentas įvardintas kaip grėsmė demokratijai Lietuvoje. 

Birželio 3-iosios grupė viešai ir teisėtai skelbė, kad politinei veiklai buria SISTEMAI oponuojančias partijas. Skelbėme ir apie grupės bendradarbiavimą su įvairiomis politinėmis partijomis, kurios įsipareigojo drauge siekti įgyvendinti Birželio 3-iosios grupės tikslus, neatidėliotinus uždavinius. 

Patyrėme, kad suburti į vieną bent kelias partijas, deja, labai sudėtinga. Ir ne tik dėl žmogiškų ambicijų. Sutikdavome būti ir eiliniais partijos nariais. Mums svarbu buvo suburti bendraminčius bendriems tikslams, sutarti veikti drauge dėl tokių tikslų įgyvendinimo, apie kuriuos nekalba nė viena sisteminė partija.

Trys Birželio 3-iosios grupės siūlomi pagrindiniai neatidėliotinai spręstini klausimai yra šie: viešumas valstybės finansuose; tikrai nepriklausomas, o ne vienos sisteminės nuomonės visuomeninis transliuotojas; neatidėliotini sprendimai teisėsaugoje, visų pirma, užtikrinant prokurorų nepriklausomumą. 

Išsprendus šiuos tris neatidėliotinus klausimus, skubiai pasiruošus nesunkiai prognozuojamai Europos Sąjungos griūčiai, kurios tikimybės nemato tik tie, kurie to nenori matyti, galėtume drauge su Lietuvos piliečiais, ir, visų pirma, su Rytų Europos valstybėmis, būti pasiruošę įvairioms negandoms. 

Įgyvendinus šiuos neatidėliotinus klausimus, atsivertų finansinės, ideologinės ir psichologinės galimybės sutelkti Lietuvos visuomenę. Tai padėtų žmonėms atgauti savigarbą ir pasitikėjimą savimi, atkurti jų pasitikėjimą valdžios ir teisėsaugos institucijomis. Vėl, kaip ir Atgimimo laikais, turime pradėti kalbėti ne Briuselio ar Vašingtono vasalo aimanomis, o mūsų valstybės sąvokomis. 

Derybose su politinėmis partijomis dalyvavome, tikėdami žmonėmis, jų žodžiu, priimtais sprendimais. Deja, buvome ne kartą apgauti. Pamatėme, kaip SISTEMA valdo, įtakoja ir nesistemines partijas ar bent dalį jų. Todėl variantų ir žmonių, kuriais galėtume pasitikėti, remtis vieni kitais, liko labai nedaug. 

Tokia mūsų įgyta patirtis. Mus gundė ir viliojo, bet svarbiausia, siekė Birželio 3-iosios grupę suskaldyti, atskirti mane nuo Seimo nario Audriaus Nako. Atsilaikėme. Tačiau už viską tenka mokėti. Siekiant telkimosi, o ne skaldymosi, dar kartą bandėme suvienyti ir žmonėms žinomus veidus. A. Nakas, R. Paulauskas, N. Puteikis ir Z. Vaišvila buvome sutarę veikti drauge. Deja, dar kartą paaiškėjo, kad ne visi laikomės susitarimo. 

Trumpai dėl Lietuvos liaudies partijos oficialaus kvietimo. Korektiškai pasakysiu tik tiek – tris kartus  prašiau, kad nebūtų šio viešo oficialaus kreipimosi, nes jie žino mano požiūrį į K. D. Prunskienės įsteigtą partiją ir mano būsimą atsakymą. Nežiūrint į tai, šis oficialus kreipimasis buvo paskelbtas. Pats faktas savaime paaiškina minėto Lietuvos liaudies partijos kreipimosi tikslus. Artimiausiu metu Birželio 3-iosios grupė paskelbs savo nuomonę dėl Seimo rinkimų.

LL: Ar tebevyksta derybos su „tvarkiečių“ lyderiu Prezidentu Rolandu Paksu dėl visuomenininkų B-3 grupės prisijungimo prie partijos Tvarka ir teisingumas? Nejau visos galimybės susivienyti prieš Seimo rinkimus jau išsemtos? Kodėl?..

ZV: Kiekvienas žingsnis ar veiksmas, jeigu jie nuoširdūs ir tikri, padeda politinių-visuomeninių jėgų konsolidavimui. Be abejo, labai svarbu apsispręsti ir dėl bendrų tikslų, ir dėl komandos. Mokykimės ir iš klaidų – negali būti skelbiami vieni rinkiminiai tikslai, o į Seimą patekusi komanda negali juos „pamiršti“. 

Todėl labai svarbu ne „rungtyniauti“ dėl vietų rinkiminiuose sąrašuose, bet susitarti, kas veikia drauge ir ko siekia drauge? Pasitikėti ir vertinti vieni kitus galime tik pagal nuveiktus darbus. Todėl ir apsispręsti turime drauge – ar tikrai sieksime bendrų tikslų įgyvendinimo po rinkimų?..

Bet kuris susitarimas yra dvipusis. Todėl apsispręsti turi tiek parlamentinė partija Tvarka ir teisingumas, tiek ir visuomeninė Birželio 3-iosios grupė, tiek ir visi bendraminčiai. Tačiau mes neleisime elgtis su mumis taip, kaip norėjo pasielgti su mumis anksčiau diskutavusieji: mums reikia Zigmo Vaišvilos, o visa kita – nesvarbu… 

Pastarojo meto sisteminių partijų pasimetimas, jų viešas atsiskleidimas visu „gražumu“ dovanoja rinkėjams retą, galbūt pirmąją progą po Nepriklausomybės Lietuvoje atkūrimo, iš esmės pakeisti Seimą ir jo vaidmenį de-facto valstybės gyvenime. Telkimės, kol dar nevėlu, kol dar turime valstybę!..

J. I. Dėkoju už pokalbį. 

—————————————————————————————-

 

Post Scriptum

 

Lietuvos liaudies partijos atviras kvietimas signatarams R.Paulauskui ir Z.Vaišvilai

 

Gyvename laikotarpiu, kada rinkėjas beveik neturi pasirinkimo. Visos politinės partijos vienodos, ką įrodo masiški jų narių perbėgimai iš vienos partijos į kitą. Partijos nebeturi savitų idėjų, pažiūrų, pasaulėžiūros. 

Lietuvos politinėje opozicijoje šiuo metu yra dvi ryškios asmenybės: signatarai Rolandas PAULAUSKAS ir Zigmas VAIŠVILA. Rolandas Paulauskas suformulavo tautinės valstybės išlikimo pamatus, pasaulėžiūrą. Zigmas Vaišvila išsiskiria savo nenuilstama kova prieš naująją politinę nomenklatūrą.

 Lietuvos Liaudies partija kviečia signatarus Rolandą Paulauską ir Zigmą Vaišvilą kartu formuoti LLP sąrašą ir dalyvauti  Seimo rinkimuose.

Lietuvos liaudies partijos Vadovybė

————————————————————————————————-

 

Facebook komentarai
Back To Top });}(jQuery));