skip to Main Content

Šiandienos verslininkai laužo stereotipus, arba Kaip įkurti verslą mokyklos suole?

Laikai, kai buvome mokomi, jog reikia baigti mokyklą, įgyti aukštąjį išsilavinimą ir įsitvirtinti darbo rinkoje tam, kad būtume pasirengę verslo pradžiai, gerokai pasikeitė. Šiandien ambicingi jaunuoliai karjerą pradeda dar mokyklos suole, o įsitikinimai, neva verslą gali kurti tik išsimokslinę ir gyvenimišką patirtį sukaupę suaugusieji, tėra praeities stereotipai, kuriuos būtina laužyti.

 

Apie tai, kada geriausia pradėti karjerą ir koks yra verslininko sėkmės receptas, pasakoja rugsėjį vyksiančio didžiausio Baltijos regione moderniųjų technologijų ir verslumo renginio „#SWITCH!“ pranešėjai – Kauno technologijos universiteto (KTU) verslo inkubatoriaus „Startup Space“ vadovas Donatas Smailys ir įmonės „Solid Education“ vykdantysis direktorius Remigijus Jakštys, karjeros laiptais pradėjęs kopti vos 14-os.

 

Verslininku gimstama ar tampama?

 

Ieškant atsakymo į vištos ir kiaušinio dilemą primenantį klausimą, dažnai yra sakoma, jog verslininku gali būti ne kiekvienas, nes verslui pradėti reikalinga verslumo gyslelė. Su tuo sutinka ir R. Jakštys, teigdamas, jog vien žinių sėkmingam verslui nepakanka.

 

„Čia prisideda ir įgimti charakterio bruožai, tokie kaip komunikabilumas, aktyvumas, polinkis rizikuoti. Jei žmogus iš prigimties yra ramaus būdo, bijantis pokyčių, rizikos, išsilaikyti permainingoje verslo rinkoje – žymiai sunkiau“, – sakė jaunasis verslininkas.

 

„Žmogus vos tik gimęs į pasaulį atsineša tik jam būdingų savybių paketą.

Vieni jame turi daugiau bruožų, tinkančių verslui, o kiti – mažiau. Tačiau tai dar nieko nereiškia, nes tik nuo paties žmogaus priklauso, ar jis nuspręs lavinti verslumo įgūdžius, ar ne, – pasakojo D. Smailys. – Pastangų reikalauja ne tik pats verslo įkūrimas ir vystymas, bet ir nuolatinė saviugda, stipriųjų pusių išryškinimas ir kova su silpnosiomis.“ Kaip teigia verslumo inkubatoriaus vadovas, nereikėtų vaikytis visuomenėje susiformavusių stereotipų, svarbiausia – atrasti stipriąsias savo savybes. „Tikiu, kad žmogus gali tapti bet kuo, jeigu to sieks atkakliai, nuoširdžiai ir tikėdamas tuo, ką daro. Motyvacija, atkaklumas ir gera nuotaika yra visko variklis“, – sakė D. Smailys.

 

Verslo pradžiai amžius – ne kliūtis

 

Šiais laikais dėl informacijos gausos ir informacinių technologijų plėtros mokyklos suolas, kitaip tariant, būsimojo verslininko amžius, toli gražu nėra kliūtis užsibrėžtiems tikslams siekti ir karjerai pradėti.

„Vis dar pasitaiko klaidingai manančių, kad jei žmogus jaunas, tai jis mažai žino, kartais jaučiasi nepasitikėjimas jaunimu. Manau, kad dėl to gali būti kaltas mentalitetas, tarpais vis dar apnuodytas sovietmečio.

Tikiu, kad jaunas žmogus, užaugęs su šiuolaikinėmis technologijomis, dabar kaip tik turi daug pranašumų. Jis yra žymiai imlesnis naujovėms ir geba greičiau pasivyti patirtį, kurią per daugelį metų sukaupė vyresnieji kolegos. Žinoma, patirtis ir jaunystė yra puikus derinys, ir amžius nėra didžiausias kriterijus žmonėms vertinti“, – aiškino D.

Smailys.

 

Pasak KTU atstovo, išsilavinimas visada yra gerai, tačiau, kiek jo reikia verslui pradėti, vieno atsakymo nėra ir negali būti – aplinkui daug sėkmingo verslo istorijų ir kiekviena vis kitokia. „Mokykla ar studijų laikotarpis gali būti labai palankus metas verslui pradėti.

Jauno žmogaus nesaisto finansiniai įsipareigojimai, yra laisvo laiko, o supanti aplinka – puiki terpė socialiniams įgūdžiams lavinti, – sakė D.

Smailys. – Norėtųsi, kad tiek mokyklos, tiek universitetai imtųsi daugiau iniciatyvų, skatinančių verslumą, ir per gerąją patirtį šviestų jaunus žmones apie esamas galimybes.“

 

Kai žinai, ko nori – gali ir kalnus nuversti

 

Kad karjerą galima pradėti dar mokykloje ir viską suderinti, patvirtina ir aštuoniolikmečio R. Jakščio sėkmės istorija. Besimokydamas devintoje klasėje ir norėdamas po pamokų save realizuoti, vaikinas nusprendė išbandyti jėgas programavime.

 

„Įmonėje „Solid Education“, kuri užsiima vaikų mokymu programuoti, pradėjau lankyti kursus. Deja, labai greit supratau, kad labiau traukia vadybinė veikla, o programavimas – ne man. Paprašęs įmonėje vadybinio darbo, tam, kad įrodyčiau, jog esu vertas tapti jos nariu, gavau bandomąją užduotį – surengti dviejų dienų žaidimų kūrimo dirbtuves moksleiviams iš visos Lietuvos. Vienas, būdamas 14-os ir vos per mėnesį!“, – apie karjeros pradžią pasakojo R. Jakštys.

 

Padaręs tai, ko buvo prašyta, ir dar su kaupu, ambicingas moksleivis netruko tapti vadybininku, o šiandien užima ne tik vadovaujančias pareigas, bet ir yra vienas įmonės akcininkų.

 

„Tuomet, kai išsigryninau prioritetus ir stačia galva pasinėriau į man skirtus iššūkius – atsivėrė visos durys. Šiuo metu vadovauju įmonei, dalyvauju daugybėje pasaulinių konferencijų, jose susipažįstu su įtakingiausiais žmonėmis iš didžiausių pasaulio kompanijų. Daug dirbu su jaunimu, mokyklose rengiu motyvacinius seminarus – stengiuosi įkvėpti jaunimą, pasakodamas, jog ir Lietuvoje turime daug perspektyvų, – sakė R. Jakštys. – O juk viskas prasidėjo tik nuo didžiulio noro ir užsispyrimo veikti ką nors įdomaus.“

 

Svarbiausia – unikali idėja, arba vienas lauke ne karys

 

Kaip teigia D. Smailys, jaunojo verslininko sėkmei didelės įtakos turi suburta komanda bei jos galimybės. Šiandienos jaunuoliai turi daug unikalių idėjų, tačiau dažnai susiduria su žinių, išteklių ir informacijos trūkumu. KTU verslumo inkubatorius „Starup Space“ ir padeda atsakyti į šiuos klausimus.

 

„Moksleiviams ir studentams pabrėžiu, kad mes siūlome virtuvę jų idėjų receptams. Mūsų durys atviros visiems, turintiems inovatyvių idėjų, trokštantiems kurti, pradėti savo verslą. Prisijungusiems suteiksime žinių, patirties, patarimų, galimybę naudotis mūsų patalpomis, pagal aplinkybes papildysime komandas, padėsime investicijų paieškoje, – sakė D. Smailys. – Juk viskas prasideda nuo idėjos, informacijos paieškos, o mes, pažadu, padėsime surasti pirmą reikiamą atsakymą, tik nebijokite klausti.“

 

Apie tai, kaip verslo idėjos gimsta mokyklos suole ir kaip jos tampa realiais, pelną generuojančiais verslais – daugiau sužinosite jau rugsėjo 8–9 d. Vilniuje, „Litexpo“, vyksiančiame antrajame didžiausiame Baltijos regione modernių technologijų ir verslumo renginyje „#SWITCH!“.

 

PRANEŠIMĄ PASKELBĖ: – -, UAB „VIP VIEŠOSIOS INFORMACIJOS PARTNERIAI“

Facebook komentarai
Back To Top });}(jQuery));