skip to Main Content

LR Socialinės apsaugos ir darbo ministrui Linui Kukuraičiui

LR Sveikatos apsaugos ministrui Aurelijui Verygai

Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga – Ramūnui Karbauskiui

Tėvynės sąjunga – Lietuvos krikščionys demokratai – Gabrieliui Landsbergiui

Seimo sveikatos reikalų komiteto pirmininkei Agnei Širinskienei

 

P R A Š Y M A S

2017 06 01

Kreipiamės į jus su pagalbos prašymu.

2012 m. gegužės 17 dieną iš mūsų, Vytauto ir Laimutės Kedžių, namų buvo paimta mūsų anūkė Deimantė Kedytė. 

Gyvendama nuo gimimo kartu su mumis, mūsų anūkė turėjo daugybę draugų – kiekvieną dieną ją aplankydavo daugybė  vaikų – jie visi žaisdavo mūsų kieme, mergaitė turėjo artimus kontaktus su kitais giminaičiais. Tačiau jau penkeri metai, kaip visi šie ryšiai nutraukti. Mergaitė yra visiškai izoliuota ir nuo savo artimųjų iš jos tėčio pusės – per penkerius metus jai nebuvo leista susitikti nei su vienu giminaičiu. Taip pat su mumis, jos seneliais, nors Aukščiausiojo teismo nutartimi šis ryšys privalėjo būti išsaugotas (išplėstinė LAT teisėjų kolegija savo 2013 m. vasario 4 d. nutartyje pripažino, kad ankstesnių „bylą nagrinėjusių teismų nustatyta, jog vaiką ir jos globėją (Neringą Venckienę – red. pastaba) bei senelius sieja artimas, tvirtas emocinis ryšys“, ir konstatavo, kad pagal EŽTT praktiką „pagarba šeimos gyvenimui įpareigoja valstybę veikti taip, kad būtų sudarytos galimybės tokiems ryšiams normaliai plėtotis“). Seneliai Stankūnai M. Bloznelytės teismo posėdyje užsiminė,  kad jie taip pat nemato savo anūkių ir nežino, kuri jos yra. 

Mums iki šiol nėra žinoma, kaip mūsų anūkėlė gyvena – nei vienos nuotraukos, nei filmuotos medžiagos apie jos gyvenimą, nei vieno susitikimo. 

Šiuolaikiniame informacinių technologijų amžiuje visi vaikai turi laisvą prieigą prie interneto,  mobiliųjų telefonų. Sunku patikėti, kad 13 metų į paauglystės amžių įžengęs vaikas neatsimintų savo artimųjų, tetų, dėdžių, pusbrolių, senelių, vaikystės, klasės, kiemo draugų ir neieškotų jokio kontakto su jais. Sunku įsivaizduoti ir tai, kad tokio amžiaus vaikas nemokėtų naudotis informacinėmis technologijomis. Tuo labiau, kad Deimantė nuo mažų dienų dar gyvendama kartu su mumis, puikiai mokėjo naudotis kompiuteriu, skypu ir mobiliuoju telefonu. Bet jokio kontakto su ja iki šiol nėra. Vaiko saugojimas nuo nežinia ko neturi virsti visišku vaiko izoliavimu nuo aplinkos ir pasaulio, nes tai daro didžiulę žalą jos kaip asmenybės vystymuisi.

Nuo 2012 m. gegužės mėn.  mes daug kartų kreipėmės į Kauno m.,  Kauno raj.,  Vilniaus miesto Vaiko teisių apsaugos tarnybas, siekdami susitikti ir pasimatyti su savo anūkėle. Tačiau viskas buvo daroma, kad tik tas susitikimas neįvyktų. Iš pradžių vaiko teisių specialistai kalbėjo, kad mes nepasiruošę su vaiku bendrauti, todėl lankėme psichologinius kursus.  Nors 2010 – 2012 m. mūsų šeimą pastoviai  lankantys Vaiko teisių apsaugos tarnybų specialistai, psichologai nepastebėjo, kad nemokėtume elgtis su vaiku ar būtume blogai elgęsi. Padarėme visus žingsnius, siekdami įvykdyti visus mums keliamus reikalavimus, norint susitikti su savo anūke. Daug kur kreipėmės. Tačiau visi mūsų prašymai nuguldavo Vaiko teisių apsaugos tarnyboms ant stalo, kurios apsiribodavo formaliu atsakymu, kad anūkei viskas gerai.

Tačiau ar iš tiesų viskas gerai? Šių Šv. Kalėdų proga, kaip ir kiekvienais metais, buvome suruošę savo anūkei dovanų ir bandėme jas perduoti per Vilniaus Vaiko teisių tarnybą. Gavome atsakymą, kad L.Stankūnaitė neleidžia dovanų priimti ir jas grąžino atgal. Kodėl iki šiol Vaiko teisių tarnybos nedaro nieko, kad būtų užtikrinama teisė bendrauti su anūke, kuri pripažinta Aukščiausiojo teismo nutartimi?

Didžiausi nusikaltėliai,  net tie, kurie yra nuteisti iki gyvos galvos, turi teisę palaikyti ryšį su savo artimaisiais. Bet tik ne mes. Viskas yra daroma, kad tik mes negalėtume susitikti su savo anūke. Gyvendama su mumis, mergaitė nenorėjo matytis su savo motina L.Stankūnaite, tačiau mes dėjome visas pastangas, kad motinos ir vaiko ryšys nenutrūktų, kantriai vežiojome į pasimatymus su ja. Tačiau iš mūsų tokia galimybė atimta. Kodėl?

Praradę bet kokią viltį nors kartą susitikti su savo anūkėle, mes prašome tik vieno –  nuotraukų ir vaizdo medžiagos apie paskutinius jos penkerius gyvenimo metus. Mes nesiekiame sužinoti žinoti, kur ji gyvena, tik prašome foto ir vaizdinių įrodymų, kad jai viskas gerai.

Labai prašome nepažiūrėti į šį prašymą formaliai, persiunčiant šį prašymą – nevilties šauksmą Vaiko teisių tarnyboms, nes jos nepadarys nieko, kad ir šis prašymas būtų įgyvendintas. Nebenorime gauti eilinio, nieko nereiškiančio atsakymo, kad viskas yra gerai.  Norime patys savo akimis išvysti vaizdo medžiagoje ir  nuotraukose (nedengtu veideliu), kad mūsų anūkėlei viskas yra gerai. Netiesioginis kontaktas niekaip negali pakenkti vaiko interesams, o išsisukinėjimas pateikti informaciją kelia didžiulį nerimą.

Labai prašome tiesiogiai sutarpininkauti, kad šis mūsų prašymas būtų išpildytas.

 

 

 

Laimutė Kedienė

 

Vytautas Kedys

 

Facebook komentarai
Back To Top });}(jQuery));