skip to Main Content

Seimo nario Audriaus Nako pranešimas: „Nėra teisinga, kai milijonierių labui nurašomos milijoninės skolos“

2013 metų pabaigoje buvo užbaigtas bankrutuojančio banko „Snoras“ antrinės įmonės „Snoras Media“, valdančios 34 proc. „Lietuvos ryto“ žiniasklaidos grupės akcijų, pardavimo sandoris. Banko „Snoras“ bankroto administratorius Neilas Cooperis pasirašė pirkimo ir pardavimo sutartį su UAB „BIG group“, antrine UAB „Fragrances International“ įmone. Už 100 proc. „Snoras Media“ akcijų pirkėjas bankui sumokėjo 10 mln. litų.

 

Informaciją apie pirkinį, atitekusį verslininko Beno Gudelio įmonei, žiniasklaida kiek papildė: „spalio pradžioje 10 mln. litų – iki 10,1 mln. litų – buvo padidintas „Snoras Media“ įstatinis kapitalas“, o, anot „sandoriui artimų šaltinių, B. Gudelis įsigijo visiškai „švarią“ įmonę, neturinčią skolų bankui, – pusė iš maždaug 20 mln. litų paskolų – 10 mln. litų – buvo kapitalizuota, o likusios nurašytos į blogų paskolų eilutę“.

 

Net nebūnant dideliu finansų specialistu suprantama, kad tai, ką įsigijo B. Gudelis, akivaizdžiai skiriasi nuo to, kas buvo pardavinėjama. Pardavinėta didelės skolos slegiama mažos vertės įmonėlė, o B. Gudelis nusipirko daugiau nei 10 milijonų litų vertės įmonę be jokių skolų.

 

„Snoro“ bankroto administratorius Neilas Cooperis dėl finansine logika sunkiai paaiškinamų priežasčių nurašė milžinišką UAB „Snoras Media“ skolą, nors galimybės atgauti šiuos pinigus buvo visiškai realios. Rezultatas: B. Gudeliui pateiktas pirkinys už santykinai nedidelę kainą – 10 milijonų litų, o „Snoro“ kreditoriai patyrė mažiausiai 10 milijonų litų nuostolį.

 

Kadangi įmonei nebereikės grąžinti 10 mln. Lt paskolos, šie pinigai priskirtini grynajam įmonės pelnui (paskola gauta realiai, o grąžinti jos nebereikia). Dėl kapitalizavimo procedūros padidėjo UAB „Snoras Media“ kapitalas – jis sudaro 10 100 000 Lt. Taigi UAB „Snoras Media“ nuosavo kapitalo dydis – 20 100 000 Lt (suma koreguotina atsižvelgiant į 2013 metais vykdytos veiklos sąnaudas). Reikia nepamiršti, kad jai dar priklauso ir 34 procentai UAB „Lietuvos rytas“ akcijų.

 

Tai atsispindi ir oficialiuose Registrų centro duomenyse.

 

Įmonės duomenys buvo tokie puikūs, kad „Snoras media“ pirkėjui net nebūtų reikalingi nuosavi pinigai jos akcijoms įsigyti: turint preliminarius pirkimo ir pardavimo dokumentus, bet koks bankas finansuotų 10 mln. Lt dydžio paskolą UAB „Snoras Media“ akcijoms pirkti.

 

Ši įmonė taip pat pateikė savo veiklos metinį balansą už 2012 metus. Jo duomenimis, 2012 m. gruodžio 31 d. UAB „Lietuvos rytas“ turėjo apie 26 mln. Lt nepaskirstyto pelno. Taigi UAB „Snoras Media“ priklausytų apie 8,8 mln. Lt.

 

Reikia atkreipti dėmesį, kad UAB „Lietuvos rytas“ priklauso 100 procentų UAB „Lietuvos ryto“ spaustuvės akcijų. Šios įmonės finansiniai duomenys rodo, kad ji veikia pelningai – per 2012 metus deklaravo daugiau nei 6 mln. Lt pelno, taip pat turėjo daugiau nei 12 mln. Lt nepaskirstyto pelno.

 

Tad kyla klausimas, kokiu pagrindu „Snoro“ bankroto administratorius nusprendė, kad 10 mln. Lt dydžio paskola yra beviltiška ir nurašytina net nepabandžius jos atgauti, kai galimybės sugrąžinti šią nemenką sumą buvo visiškai realios? Tuo labiau, kad paskolos grąžinimo terminas dar anaiptol nebuvo pasibaigęs.

 

Būtinas tyrimas ir išvados dėl aukščiau paminėtų faktų. Svarbu neapsiriboti atskirų faktų vertinimu, bet įžvelgti galimai nusikalstamą korupcinį veikimą, darantį žalą valstybės interesams, t. y. Lietuvos piliečiams.

 

Todėl šiandien kreipiausi į Seimo Antikorupcinės komisijos pirmininką Vitalijų Gailių. „Vertinant ankstesnę patirtį, teikiant tokias išvadas prokuratūrai, siekiant nustatyti kaltus asmenis ir patraukti juos baudžiamojon atsakomybėn, siūlau, pasitvirtinus faktams ir priėmus atitinkamas išvadas, taip pat siekti viešojo intereso gynimo kitokiomis įstatymo nustatytomis priemonėmis“, – minima rašte komisijos pirmininkui.

 

PRANEŠIMĄ PASKELBĖ: RIMAS RUDAITIS, LIETUVOS RESPUBLIKOS SEIMAS

Facebook komentarai
Back To Top });}(jQuery));