skip to Main Content

Seimo Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos frakcijos pranešimas: „LVŽS skaidrina farmacijos sektorių ir imasi mažinti vaistų kainas“

 

 

Seimo pavasario sesijoje Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga (LVŽS) imsis keisti farmacijos sritį reguliuojančius teisės aktus. Pirmadienį surengtoje spaudos konferencijoje pristatyti pokyčiai, kurie bus atlikti siekiant sumažinti vaistų kainas ir didinti farmacijos sektoriaus skaidrumą.

 

Ministro Aurelijaus Verygos teigimu, vaistų kainų mažinimas yra sudėtingas, bet labai svarbus sprendimas sveikatos sistemai ir kiekvienam pacientui.

 

„Mes matome realių galimybių, kaip tai padaryti. Esame jau pasirengę Seimo pavasario sesijos metu teikti nemažai teisės aktų pakeitimų, kurie, mūsų nuomone, leistų mažinti vaistų kainas, didinti jų prieinamumą pacientams bei sutrumpinti jų kelią iki žmonių. Ir tai bus tik dalis mūsų siūlomų naujovių. Ir toliau ieškosime būdų, kaip vaistų kainų kompensavimo mechanizmą išskaidrinti ir pagreitinti. Visgi, reikia pripažinti, tam neužtenka vien teisinių pakeitimų – būtinas ir vaistininkų bei medikų supratimas, kad svarbu, jog žmonėms vaistai kuo mažiau kainuotų“, – sako A. Veryga.

 

Siekiant kuo greičiau įtraukti į Kompensuojamųjų vaistų kainyną naujus, ypač rinkoje atsirandančius pigesnius vaistus, pirmiausia bus keičiamas Farmacijos įstatymas, kuriame yra nustatyti kainyno tvirtinimo reikalavimai. Numatoma, kad kompensuojamų vaistų kainynas bus peržiūrimas dažniau nei iki šiol, t. y. ne kartą metuose, o bent jau du, o idealiausia – 4 kartus.

 

Norima užtikrinti, kad kuo daugiau pacientams reikalingų vaistų būtų kuo pigesni ne tik vaistinėse, bet ir gydymo įstaigose. Parengtos Farmacijos įstatymo pataisos suteiks teisę ligoninėms įsigyti vaistus ir ne lietuviškomis pakuotėmis. Tai leis ne tik sutaupyti Privalomojo sveikatos draudimo fondo ir ligoninių lėšų, bet ir pagreitins vaistų patekimą į ligonines, jų kelią iki pacientų. Vaistus užsienio kalba paženklintomis pakuotėmis galėtų įsigyti ne tik ligoninės, bet ir poliklinikos. Bus patvirtintos ir visuomenės saugumui užtikrinti būtinos priemonės, pavyzdžiui, kad kartu su siunta į gydymo įstaigas būtų pateikiami pakuotės lapeliai lietuvių kalba.

 

Ministro įsakymu keičiama tvarka, aktuali gamintojams ir vaistinėms – įsigaliojus pakeitimams nebebus galima skelbti vaistų kainų suinteresuotoms šalims. Kaip teigia Konkurencijos taryba, tai leis sumažinti vaistų kainas ir padidins konkurenciją. Tai reiškia, kad nuolaidas gamintojai galės ir toliau deklaruoti, tačiau informacija bus neprieinama kitiems vaistų gamintojams ar jų atstovams. Be to, siekiant paskatinti vaistines aktyviau siūlyti pirkėjams pigiausius jiems tinkančius vaistus, jos bus įpareigotos išduoti tam tikrą kiekį pigiausių medikamentų. Tai bus numatyta sutartyse tarp teritorinių ligonių kasų ir vaistinės, kad jos privalo išduoti tam tikrą kiekį pigiausių vaistų.

 

Kitas svarbus žingsnis siekiant vaistų kompensavimo sprendimų skaidrumo – Privalomojo sveikatos draudimo (PSD) tarybos sudarymo principų keitimas. Pavasario sesijoje Seimas priims sprendimą reformuoti PSD tarybą. Ši taryba reikšminga tuo, kad teikia nuomonę sveikatos apsaugos ministrui dėl vaistų įtraukimo į kompensuojamųjų vaistų sąrašą. Deja, bet iki šiol formuojant PSD trūko skaidrumo: įstatymu neapribota PSD tarybos narių kadencija bei kadencijų skaičius, nenustatyti nepriekaištingos reputacijos reikalavimai tarybos nariams, neužtikrintas privačių interesų deklaravimo mechanizmo veikimas, egzistuojanti formavimo tvarka leidžia į PSD tarybą patekti asmenims, turintiems sąsajų su farmacijos pramone. Rengiamas įstatymo projektas spręs minėtas problemas ir apribos kadencijų trukmę (bus galimos dvi kadencijos po 2 metus, ko iki šiol nebuvo). Kaip spaudos konferencijoje teigė Seimo Sveikatos reikalų komiteto pirmininkė Agnė Širinskienė, PSD taryba bus formuojama Trišalės tarybos principu, proporcingai skiriant vietų valdžios institucijų vadovams, draudėjų bei apdraustųjų atstovams. Tarybos veiklos skaidrumo ir viešumo, tinkamo atstovavimo principus reglamentuos inicijuojamas Sveikatos draudimo įstatymo pakeitimas.

 

LVŽS frakcijos nariai informavo, kad dar šiandien kreipsis į Konkurencijos tarybą, prašydami ištirti, ar UAB EVRC, UAB „Reklamos sklaida“ bei vaistinių tinklų „Eurovaistinė“ ir „Camelia“ veikla nepažeidžia Lietuvos Respublikos Konkurencijos įstatymo 5 straipsnio, kuris draudžia konkurenciją ribojančius susitarimus.

 

Kreipimąsi į Konkurencijos tarybą paskatino šių metų vasario 3 d. laikraštyje „Verslo žinios“ publikuotas straipsnis, kuriame nurodoma, jog tiek UAB EVRC, tiek ir UAB „Reklamos sklaida“ galimai yra panaudojamos „lentynos mokesčio“ surinkimui ir didmenininkų suteiktų nuolaidų nuslėpimui. UAB EVRC ir UAB „Reklamos sklaida“ buvo įkurtos 2010 m., kai vaistinių tinklus „Eurovaistinė“ ir „Camelia“ valdančios įmonės atskyrė savo rinkodaros padalinius ir juos įregistravo kaip atskiras bendroves. Stebina vaistinių tinklams „satelitinių“ UAB pelningumas: tarkime, 2015 m. UAB EVRC, kuris buvo įkurtas vaistinių tinklo „Eurovaistinė“ rinkodaros padalinio pagrindu, pelnas 10 kartų viršijo paties „Eurovaistinė“ vaistinių tinklo pelną. Frakcijos seniūno Ramūno Karbauskio teigimu, Konkurencijos taryba turėtų patikrinti visas abejones keliančias aplinkybes, nes tik taip bus galima būti tikriems, jog padaryta viskas, kad vaistų rinka funkcionuotų kiek įmanoma sąžiningiau.

 

„Pokyčiai, kurių pavasario sesijoje imasi Sveikatos apsaugos ministerija bei Seimas, yra Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos siūlomos farmacijos sektoriaus skaidrinimo ir vaistų kainų mažinimo politikos dalis. Kaip ir žadėjome savo rinkimų programoje, mes siekiame, kad Lietuvos žmonės galėtų gydytis patirdami mažesnes išlaidas“, – apibendrina R. Karbauskis.

 

Daugiau informacijos:

 

Seimo Sveikatos reikalų komiteto pirmininkė Agnė Širinskienė

 

Tel. (8 5) 239 6683, el. p. agne.sirinskiene@lrs.lt

 

 

Facebook komentarai
Back To Top });}(jQuery));