skip to Main Content

Seimas netekęs galių: valstybei vadovauja ministrai

Kristina Sulikienė

Nelabai įstatymų leidyboje, ir konstitucinėje sąrangoje susigaudantis pilietis, turbūt nepastebėjo, jog daugiausiai noro valdyti valstybę, apeinant Seimą, reiškia SAM (Sveikatos apsaugos ministerija) ir KAM (Krašto apsaugos ministerija).

Vos šviežiai iškeptas jauniausias ministras Juras Požela pareiškė, jog jis sukurs Lyties keitimo Tvarką, ir esą pagal ją bus galima pasikeisti lytį.

Į tai Seimo narys Arimantas Dumčius reagavo Facebooke: „Kokia tvarka? Juk nėra jokio įstatymo. Aš pasidomėsiu“.

Kaip žinia, šį principingą medicinos mokslų profesorių konservatoriai išmetė iš savo vežimo, nes jis nesutiko užleisti savo apygardos konservatorių jaunimui.

Dirbtinio apvaisinimo Tvarką irgi galima rasti teisės aktų valstybinėje bazėje, tačiau paties įstatymo – ne. Bioetikos komitetas ne vieną išvadą parašęs, ir gal ne vieną leidimą suteikęs dėl dalyko, kuris nėra reglamentuojamas Įstatymu.

Trečias klausimas – eutanazija. Jeigu jau galima apeiti Seimą, vadinasi, jaunasis ministras bet kada išleis Tvarką, arba Įsakymą, Bioetikos komitetas jau seniausiai prirašęs išvadų, rekomendacijų – dėl neegzistuojančio Įstatymo, ir babulytės kaimo ligoninėje net nesupras, kaip nukeliavo pas Abraomą.

O po to aišku pasakys jaunasis ministras – ups, aš nežinojau, jog negalima be Įstatymo priiminėti Tvarkos…

Nelabai susigaudo Lietuvos konstitucinėje sąrangoje ir Krašto apsaugos ministras. 

Visi girdėjome, jog grąžino šauktinius. Visi. O kad nėra priimtas įstatymas, kuris tai reglamentuotų – ne visi.

Paskambinus ir pasiteiravus į Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komitetą, jo biurą, patarėjas Paulius Bačiulis į klausimą, kodėl nėra pataisytas įstatymas, ir ar tai nesuponuoja dalyko, jog lėšos, skirtos šauktinių rengimui, galės būti pripažintomis iššvaistytomis, patarėjas atsakė, jog bendruoju atveju Konstitucijoje numatyta. Atsakė teisingai. Tačiau dėl to, kad nėra įstatymo, pritarė, jog turėtų būti, ir paprašė pasiskambinti patarėjui Mantui Lapinskui.

Pastarasis, susidarė įspūdis, išsigando atsakyti į akivaizdų klausimą, kodėl KAM ministras apeina Seimą ir pats reglamentuoja šauktinių rengimo be joki įstatymo. Jis pasiūlė skambinti spaudos tarnybai – nors pats yra atsakingas už Krašto apsaugos klausimus.

Nesibrangino ir neišsidirbinėjo tik Seimo Sveikatos reikalų komiteto biuras. 

Patarėja Kristina Civilkienė atsakė į visus dominančius klausimus. Paaiškino, jog Dirbtinio apvaisinimo įstatymas skinasi kelią darbotvarkėje, ir yra įtrauktas, Lyties keitimo – komitete buvo teikiama išvada, o Eutanazijos nėra niekur įtrauktas.

Pasinaudojus tokia galimybe, kai valdžios žmonės gražiai bendrauja, ir atsakinėja į visus klausimus, pasiteiravau ir dėl skiepų nuo meningokoko vaikams – nes tėveliai viešosiose erdvėse klausinėja, ir klausinėja. Specialistė atsakė, jog komitete šis klausimas tikrai buvo svarstomas, ir buvo jam pritarta.

Nors gyvename ne tik runkelių, bet ir kalafiorų valstybėje, paprastas žmogus turėtų žinoti- nėra įstatymo, nėra ir atsakomybės.

Visa diskusija, jog eiti ar neiti į šauktinių kariuomenę – turėtų prasidėti nuo to: prašome parodyti įstatymą, kur būtų tai parašyta.

Nes KAM ministrui juk „užeina“ – vieną dieną jis priima vieną tvarką, kad reikia, kitą – kad nereikia.

Buvusiai ministrei irgi užėjo nuotaika, ėmė, parašė ir panaikino. 

Seimas privalo principingai pasakyti: yra Lietuvoje šauktinių kariuomenė ar ne, nes dabar gaunasi, jog jos formavimas ir komplektavimas priklauso nuo KAM ministro ir jo patarėjų nuotaikų. 

Sveikintina, jog sveikatos apsaugos sferoje buvo pamokytas jaunasis ministras, kuris viešai aiškino, jog jis pats vienas gali priimti tvarką, ir ji bus lygi įstatymui – paaiškėjo, jog Seimui dar užteko smegenų, jog nei dirbtinis apvaisinimas (gyvenimo pradžia), nei Lyties keitimas (gyvenimo peripetijų klaita), nei Eutanazija (gyvenimo pabaigos pagreitinimas) negali būti atiduota į ministro portfelio klostes.

Panašiai su karių šaukimu yra įvykę Ukrainoje: nors karo Rada iki šiol niekam nepaskelbė, ir yra vykdoma antiteroristinė operacija, jaunuoliams sakoma, jog vykdomas šaukimas, o Lietuvos „patriotai“ rėkia, jog Ukraina kariauja už mus visus.

Dabar gi su šauktinių „grąžinimu“, o prieš tai „panaikinimu“ Lietuvoje paaiškėjo, jog įstatyme jie iš viso ir  nebuvo numatyti, kas yra visiškas absurdas.

Praktiškai Lietuvoje įsigali ministrų diktatūros modelis, kai Seimas panašiai kaip Smetonos diktatūros modelyje, buvo iš viso nešaukiamas, o dabartinės Lietuvos atveju, jis gal ir dirba, bet kartais taip vangiai, jog ministrai pasišauna palengvinti Seimo darbą, nors Lietuva yra ir Europos Sąjungos narė, ir NATO (bent jau mums taip aiškinama).

Amerikiečių kariai į Lietuvą irgi atvyko iš viso nesant jokios nei tvarkos, nei įstatymo – pernai Juozas Olekas suskubo rašyti visiems, jog būkime geri, priimkime įstatymą, arba atnaujinkime senąjį, kas buvo padaryta tik 2016 03 23.

Užsienio batalionų perkėlimas į Lietuvą irgi vykdomas be Seimo pritarimo, nes įkuriant užsienio valstybių kariuomenių bazes ( o 10 000 karių jau yra kariuomenė), reikia keisti Konstituciją, taisyti įstatymus. 

Išeina, jog net ir užsienio karinės bazės Lietuvoje kuriamos pagal ministro Tvarką arba dar geriau, pagal jo patarėjų Aprašą. Arba iš viso be jokio dokumento. O kam? 

Nėra įstatymo – nėra atsakomybės. Kai šauktiniai pradės duoti į teismus dėl tarnybos sąlygų, teismuose  paaiškės, jog įstatymas jų tarnybos nė nenumatė, todėl jų skundai nepagrįsti.

Tas pats ir su užsienio kariais – kai jiems kas atsitiks, sorry guys, nėra įstatymo…nėra žalos.

Seimo nenoras prisiiimti atsakomybę – stulbinantis. Kam tuomet jie siekia tapti vėl ir vėl Seimo nariais, 

jeigu ištisus 4 metus stumia nuo savęs įstatymų leidybos naštą, ir bando ją perkrauti ministrams ant pečių, arba, dar geriau – ministrams ėmusis leisti įsakus ir tvarkas, neva vietoj įstatymų, jie solidariai susigūžę tyli…

Facebook komentarai
Back To Top
});}(jQuery));