skip to Main Content

Aurimas Drižius

Trečiadienį Vilniaus apygardos teismas ketina pradėti nagrinėti savo apimtimi ir kaltinamųjų skaičiumi vieną didžiausių baudžiamųjų bylų nepriklausomos Lietuvos teismų istorijoje – 1991 metų sausio 13-osios bylą.

Ironiška, kad gyvas kaltinamasis šioje byloje tik vienas – vargšas diabetu sergantis tankistas šauktinis Jurijus Melis, kuris tą lemtingą sausio 13 d. gal būt vairavo tanką Vilniuje. Melis prieš metus buvo pagautas važiuojantis per Lietuvą, jis net neįtarė, kad ką nors blogo padarė – šiuo metu Melis jau metai laikomas kalėjime, nors šis vyrukas, būdamas šauktinis sovietų armijoje, tik vykdė savo vadovybės įsakymus – vairuoti tanką. Kuo daugiau Lietuvos Respublikai nusikalto Melis, nėra žinoma, tačiau bet kurioje teisinėje šalyje toks persekiojimas būtų neteisėtas, nes eilinis kareivis tik vykdė savo vadovybės įsakymus.

Ironiška, kad jau miręs komunistas Burokevičius išsėdėjo Lietuvos kalėjime aštuonis metus neva už tai, kad bandė nuversti Lietuvos valdžią – aišku, kad ne Burokevičius davė įsakymą šturmuoti televizijos bokštą, todėl panašūs „procesai“ tik kelia gėda Lietuvos Respublikai, nes tikrieji šios tragedijos autoriai –  sovietų generolai ir Gorbačiovas – yra nepasiekiami Lietuvos valdžiai. 

Panašiai Lietuvos valdžiai pasakė Austrijos vyriausybė, kai paleido Lietuvos prašymu sulaikytą KGB karininką Golovatovą.

O kol kas byla nagrinėjama su didžiule pompa. Nukentėjusiųjų šioje byloje – beveik 500, liudytojų – apie 1 tūkstantis. Bylą sudaro 709 tomai, iš jų vien kaltinamasis aktas – 13 tomų. Kaltinamuosius gins per 60 advokatų. 

Kadangi Vilniaus apygardos teismas neturi tokių patalpų, kur galėtų tilpti visi proceso dalyviai, posėdžiai bus transliuojami tiesiogiai į šalia posėdžių salės esančią fojė, pranešė teismas.

65 baudžiamojon atsakomybėn patraukti asmenys kaltinami dėl tarptautinės teisės draudžiamo elgesio su žmonėmis, tarptautinės humanitarinės teisės saugomų asmenų žudymo, tarptautinės humanitarinės teisės saugomų asmenų žalojimo, kankinimo ar kitokio nežmoniško elgesio su jais ar jų turto apsaugos pažeidimo, draudžiamos karo atakos, uždraustų karo priemonių naudojimo. 

Kaltinamiesiems, gyvenantiems užsienyje, apie teismo posėdžius pranešta per Teisingumo ministeriją, papildomai išsiuntus šaukimus kaltinamųjų gyvenamosios vietos adresu. Kaltinamiesiems taip pat pranešta, kad jiems nusprendus dalyvauti teismo posėdžiuose, bus stabdomas Europos arešto orderių vykdymas garantuojant nevaržomą kaltinamųjų atvykimą į Lietuvą ir judėjimą Lietuvoje, nurodė teismas.

Teismų informacinė sistema „Liteko“ skelbia, kad kaltinimai Sausio 13-osios byloje pateikti buvusiam KGB karininkui Michailui Golovatovui, buvusiam Sovietų Sąjungos gynybos ministrui Dmitrijui Jazovui, buvusiam sovietų armijos Vilniaus garnizono vadui Vladimirui Uschopčikui, Lietuvos komunistų partijos buvusiam antrajam sekretoriui Vladislavui Švedui, buvusiam Lietuvos komunistų partijos centrinio komiteto sekretoriui Algimantui Naudžiūnui.

Kaltinimai taip pat pateikti Genadijui Golubkovui, Valerijui Sibiriakovui, Vladimir Demidovui, Bogdanui Suščikui, Vladimirui Sofjinui, Sergejui Panikarovui, Jevgenijui Gavrilovui, Ivanui Šepiliovui, Aleksandrui Gomziakovui, Aleksandrui Zolotuchinui, Ruslanui Junusovui, Sergejui Golovko, Sergejui Machovui, Konstantinui Usovui, Anatolijui Fefelovui,  Aleksandrui Navozovui, Eduardui Michailovui, Vladimirui Gončiarikui, Aleksandrui Sidorkovui, Anatolijui Lepichovui, Jurijui Janočkinui, Aleksejui Filimonovui, Anatolijui Ivanickij, Aleksandrui Cepota, Vladimirui Šechovcovui, Grigorijui Belousui, Gennadijui Ivanovui, Vladimirui Prokofevui, Nikolajui Astachovui, Sergejui Voroninui, Vladimirui Uspenskij, Eduardui Roskovui, Vladimirui Sorokinui, Jurijui Ondai, Albertui Galinaičiui, Arkadijui Bajukovui, Olegui Abramovui, Nikolajui Sakarai, Anatolijui Urbanui, Anatolijui Kimui, Dmitrijui Filippovui, Jurijui Meliui, Dmitrijui Bolšakovui, Nikolajui Ogurcovui, Aleksandrui Korobočkinui, Aleksandrui Radkevičiui, Jevgenijui Čiudesnovui, Nikolajui Demidovui, Viktorui Šulikovui, Vasilijui Savvinui, Aleksandrui Žitnikovui, Viktorui Moroziukui, Genadijui Poltoraninui, Sergejui Fiodorovui, Olegui Morkovskij, Viktorui Romančevskij, Michailui Chabarovui, Jurijui Strašnenko, Romui Juchnevičiui, Vasilijui Kustrio.

Visi įtariamieji, išskyrus Rusijos piliečius Genadijų Ivanovą ir Jurijų Melį, turbūt bus teisiami už akių. Siekiant užtikrinti G.Ivanovo dalyvavimą procese, iš jo paimti dokumentai, o J.Melis laikomas suimtas.

Facebook komentarai
Back To Top
});}(jQuery));