skip to Main Content

Šalies pedagogai atstūmė jiems peršamas danajų dovanas

Paskutinę rudens sesijos dieną Seimo nariai skubėdami priėmė jau spėjusį liūdnai pagarsėti Valstybės ir savivaldybių biudžetinių įstaigų darbuotojų darbo apmokėjimo įstatymą. Kelerius metus rengtas, daugybę kartų taisytas ir visų kritikuotas teisės aktas pagaliau išvydo dienos šviesą. Taip parlamentarai užpildė teisinę spragą, kuri formaliai nuo šių metų sausio 1 d. trukdė mokėti atlyginimus beveik 180 000 biudžetininkų.

 

Nors priimto įstatymo nuostatos pradedamos taikyti ir beveik visiems šalies pedagogams, tačiau iki mokslo metų pabaigos esminių darbo apmokėjimo tvarkos pokyčių  jie nepajus. Šią aplinkybę reikėtų vertinti dvejopai.

 

Gerai yra tai, kad darželių auklėtojams ir mokytojams keliais procentais kilstelėta apatinė tarnybinio atlyginimo koeficiento riba, bet blogai, kad šis padidėjimas nėra ženklus. Gerai ir tai, kad pedagogams netaikomos įstatymo nuostatos dėl kasmetinio jų veiklos vertinimo ir, remiantis juo, kintamosios darbo užmokesčio dalies nustatymo (arba nenustatymo, jei direktoriui pasirodys, kad mokytojas dirba prastai). Tačiau išlieka tarnybinio atlyginimo koeficientų „žirklės“, sudarančios galimybes karpyti ir taip menkus atlyginimus.

 

Daugiau nei keistai skamba minėtų „žirklių“ tėvo, buvusio švietimo ir mokslo ministro, dabartinio Seimo nario Gintaro Steponavičiaus virkavimai, kad nelikus galimybės vadovams manipuliuoti kintamąja atlyginimo dalimi mokytojai „prilyginti darbininkams“. Juk būtent šio politiko dėka įvestos vadinamosios „žirklės“ mokytojus, ypač dirbančius provincijos vaikų darželiuose ir mokyklose, pavertė šiuolaikiniais baudžiauninkais, kuriems autoritariniai direktoriai (o kartais ydinga finansavimo tvarka) galėjo be jokių aiškinimų nustatyti minimalius koeficientus. Tiesa, įstatymo autorių sumanymu, tokios išimtys pedagogams bus taikomos laikinai, kol bus paruoštas ir patvirtintas naujas pedagogų darbo apmokėjimo modelis.  

 

Taip keliems mėnesiams geresnių darbo sąlygų ir teisingo darbo apmokėjimo reikalaujantys švietimo sistemos darbuotojai išvengė kai kurių politikų ir valdininkų atkakliai peršamų danajų dovanų – neapibrėžtos situacijos kasmet vertinant jų darbo rezultatus ir nustatant skirtingą darbo užmokestį už tą patį darbą.

 

PRANEŠIMĄ PASKELBĖ: AUDRIUS JURGELEVIČIUS, LIETUVOS ŠVIETIMO PROFESINĖ SĄJUNGA

Facebook komentarai
Back To Top });}(jQuery));