skip to Main Content

Rūta Janutienė nepateikė teismui skandalingų  V.Valvonio pokalbių garso įrašų

Aurimas Drižius

 

 

Vasario 2 d. Vilniaus apylinkės teisme įvyko posėdis, kuriame buvo svarstomas Lietuvos banko Bankų priežiūros departamento direktoriaus Vytauto Valvonio ieškinys „Lietuvos rytui“ ir tokio paties pavadinimo televizijai, bei žurnalistei Rūtai Janutienei.

Teismas pripažino trečiojo asmens R. Janutienės dalyvavimą teismo posėdyje būtinu, ir paskyrė kitą posėdį kovo mėn. 8 d. 

Kaip žinia, pernai vasarą „Lietuvos rytas“ ir laidos „Patriotai“ autorė R.Janutienė paskelbė straipsnius ir TV laidas, kuriuose buvo teigiama, kad minėtas V.Valvonis per tarpininkus galimai reikalavo kyšio iš kredito bendrovių už palankias inspektavimo išvadas. Neva minėtus pokalbius įrašė STT, tačiau vėliau „susėmė“ tik smulkias žuvelės, o V.Valvonio nelietė.

Buvo pateikti tokie neva įvykę V.Valvonio ir jo pažįstamo A.Labunsko pokalbiai vieno prekybos centro picerijoje Vilniuje 2015 m. pabaigoje ir šių metų sausį. Tuo metu V.Valvonio sudaryta Lietuvos banko komisija purtė kredito uniją Centro taupomąją kasą, jai buvo pritaikytos sankcijos, grasinama net atimti licenciją. 

Pirmasis pokalbis: 2015 metų gruodžio pabaiga, kalba netaisyta, tik praleisti rusiški keiksmažodžiai, o jų – tikrai nemažai.

 A.Labunskas: Labas.

 V.Valvonis: Zdarova (labas – rusiškai). 

A.L.: Jau ką nors užsakei? Man paėmei alaus?

 V.V.: Ne, aš su mašina. 

A.L.: Klausyk, ko norėjau, žinai, Valdemarka (tarpininkas V.Aleksiukas. – Red.) dar kartą kalbėjo su jais. Tai jie, koroče (trumpai – rusiškai), sutinka mokėt, bet nori kokių nors įrodymų, kad tikrai tu padėsi, ir tas sankcijas, areštus, nu koroče, tu žinai, nuimsi… V.V: Tuoj, bl… aš jiems įrodymus duosiu, tuoj bl… nusiųsiu raštą, kad žagsės žąsis. (K.Ratkevičius tvirtino, kad po šio pokalbio, gruodžio 30-ąją, jis buvo iškviestas į Lietuvos banko Priežiūros tarnybą, ir V.Valvonis užsiminė, kad kredito unija gali netekti licencijos.) 

A.L.: Va va, ir aš taip sakiau.

 V.V.: Dengi večerom, a stulja utrom (pinigai vakare – kėdės rytą – rusiškai.) 

A.L.: Aš taip Valdemarkai ir sakiau, kad nesiterliotų, jis, žinai, cackinasi ten su jais, p… jiems protą. 

V.V.: Gerai, koroče, pagąsdinsime juos rašteliu, kad… (Netrukus iš Lietuvos banko Priežiūros tarnybos buvo atsiųstas perspėjamasis raštas, kad tikrinimo metu rasta bloga padėtis kredito unijoje. – Red.). 

A.L.: Va, taip geriau. Dalijosi grobį dar jo negavę Antras pokalbis, 2016 metų sausio mėnesio antroji pusė. A.Labunskas: Valdemaras (turimas galvoje V.Aleksiukas. – Red.) nori susitikti. V.Valvonis: Ko? 

A.L.: Nu, koroče, sakė, kad jie pakraupo nuo tavo rašto, sako, nori… 

V.V.: O ko jie tikėjosi? Pas mane, va, Aušrelė… (kalbama apie kredito unijos administracijos vadovo pavaduotoją Aušrą Staliulionytę. – Red.). V.V.: Aušrelei bus, kaip visi, taip ir jai, o sankcijos ten – ch…, sankcijos ten dar bus. (Kredito unijai Lietuvos banko Priežiūros departamentas pritaikė plėtrą ribojančias sankcijas, balandį buvo paskirta nauja inspektuojanti Lietuvos banko komisija. – Red.)

 A.L.: Su Valdemarka mes pasitarėme ir sakome, gal kokių piatdesiat (penkiasdešimt – rusiškai)? Mums po piatiorka (penkis – rusiškai), kad būtų ką ant duonos tepti. (Per ikiteisminį tyrimą nustatyta, jog V.Aleksiukas iš kredito unijos reikalavo būtent 50 tūkst. eurų kyšio, kuris esą būtų perduotas V.Valvoniui, po 5 proc. šios sumos atseikėjant dviem tarpininkams. – Red.)

 V.V.: Gerai, gerai. A.L.: O ką pirmininkas? 

V.V.: O pirmininkas man p…ui, jis gi dabar kėdę mėgina išsaugoti, vat, o mes liekam… (pokalbis vyko prieš paskiriant V.Vasiliauską Lietuvos banko pirmininku antrajai kadencijai. – Red.). 

A.L.: Gerai tada, sakau piadisokas (penkiasdešimt – rusiškai) pradžiai gerai.

 V.V.: Gerai sakai – pradžiai, eee… 

 

Pats Valvonis sako, kad tokių pokalbių nebuvo, o laidos autorė Rūta Janutienė viską išsigalvojo, ir kreipėsi į teismą dėl garbės ir orumo pažeidimo.

 

„Lietuvos rytas“ ilgai žadėjo pateikti minėtų pokalbių garso įrašus, tačiau pateikė ne cituojamus ir aukščiau pateiktus, tačiau kitus įrašus iš tos pačios STT pradėtos bylos dėl tariamo turto prievartavimo.

Tačiau minėtų skandalingųjų garso įrašų teismas nesulaukė. V.Valvonio advokatė Kristina Čeredničenkaitė LL sakė aiškiai : „Tų įrašų, kurie yra šios bylos objektas, byloje nėra. Aš esu mačiusi ir girdėjusi tuos įrašus, kuriuos pateikė ‚Lietuvos rytas“, tačiau jie vyksta ne tarp mano atstovaujamo Valvonio, o tarp kitų asmenų, kurie kalba rusiškai. O dabar ‚Lietuvos rytas“ paskelbė įrašus, o jų nėra, ir jie nieko negali įrodyti. Aš manau, kad tų įrašų net nebuvo, o jie dabar pateikia garso įrašus kitų asmenų iš kitų baudžiamųjų bylų.  Aš nežinau, ką jie įrodinės, tačiau tų bylų yra ne viena ir taip negalima elgtis. Demokratija ir žodžio laisvė yra gerai, tačiau yra kažkokios ribos“.  

LL paklausė pačios R.Janutienės, kodėl nepateikia minėtų garso įrašų:

– Teismas įpareigojo  tave dalyvauti šioje byloje, ar advokatė to nesakė?

– Kad įpareigojo nesakė, tačiau aš ankstesnį posėdį prasirgau ir turėjau rašyti raštelį. Būtinai dalyvausiu kitame posėdyje. 

Tai reiškia, kad tų įrašų, kurie buvo pacituoti „Lietuvos ryte“, ir tavo laidose, fiziškai nėra, nes jie nebuvo pateikti teismui?

– Taigi viskas pas advokatę, būk tu žmogus, aš dabar filmavime, nepyk. Aš nežinau tų reikalų.

Tų pokalbių garso įrašų byloje nėra.

– Aš nežinau, ką pateikė advokatė ir ko nepateikė, ir kokia jos taktika

Tų įrašų nėra, ir dabar Valvonis krykštauja iš laimės, kad teisme jų nėra. Tai ką aš galiu pasakyti?

– Aš nežinau, ir nepažįstu Valvonio taip gerai, kaip tu. Aš negaliu, dabar filmuoju….(ir numetė ragelį).

„Lietuvos rytą“ atstovaujanti advokatė, vos išgirdusi, kad jai skambina iš „Laisvo laikraščio“, tuoj pat numetė ragelį.

 

 

 

Facebook komentarai
Back To Top });}(jQuery));