skip to Main Content

SGD terminalo paslaptis: Rusija gelbėja Lietuvos „energetinę nepriklausomybę

Lietuvos kova su Maskvos „energetiniu monopoliu“ baigėsi tuo, kad Klaipėdos terminalas perka Rusijos suskystintas gamtines dujas

VILNIUS, balandžio 22 — Sputnik. Lietuvos valdžia stengiasi nuslėpti sandorius su Rusijos energetikos įmonėmis, įskaitant suskystintų gamtinių dujų tiekimą, ir situaciją, kai degalai perkami iš Rusijos bendrovės „Novatek“ naujos SGD gamyklos Leningrado regione, rašo ekspertas Aleksandras Nosovičius savo straipsnyje portalui „Rubaltic“.

Anksčiau paaiškėjo, kad „Novatek“ pardavė savo pirmąjį tiekimą iš naujos SGD gamyklos „Kriogaz-Vysock“. Kaip pranešė „Reuters“ su nuoroda į „Refinitiv Eikon“ terminalo laivų sekimo sistemos duomenis, tiekimas buvo pristatytas į Lietuvą, Švediją ir Suomiją. SGD terminalas „Independence“ Klaipėdoje gavo tris tanklaivius, du gavo Suomijos uostai „Tornio“ ir „Tahkoluoto“, dar du — uostai „Visby“ ir „Nynashamn“ Švedijoje.

„Ir dėmesio — būgno tratėjimas! Lietuvos valdžios institucijos ir Klaipėdos terminalo „Independence“ vadovai viešai nepranešė, kad jie sudarė sutartį su „Novatek“ … Pasirodo, kad Lietuva, slaptai nuo savo gyventojų ir tarptautinių partnerių, perka SGD iš Rusijos“, — teigiama „Rubaltic“ straipsnyje.

Tuo tarpu ekonominiu požiūriu, šis Lietuvos sprendimas nestebina.

Lietuva pradėjo pirkti dujas iš SGD gamyklos Leningrado regione
Nors Vilnius ir siekia pirkti dujas iš Jungtinių Valstijų, tačiau akivaizdu, kad tiekimai iš Rusijos pelningesni. Be to, net amerikiečiai, kad išvengtų Bostono sušalimo, nusprendė pirkti Rusijos dujas.

„Akivaizdus klausimas, kuris gali kilti nežinančio Lietuvos realybės asmens galvoje: kodėl Klaipėdos terminalo vadovybė privalo tylėti, lyg partizanai, slėpti nuo žmonių pelningo verslo sandorius… Lietuvos ekonominė „pergalė“ politiniu požiūriu yra tikra „išdavystė“, — pabrėžia autorius.

SGD terminalas Klaipėdoje buvo statomas su garsiais Lietuvos valdžios pareiškimais apie „energetinę nepriklausomybę“, kurios valstybė pasieks dėka bet kokių dujų, tik ne rusiškų. Šiomis aplinkybėmis panašūs pirkimai iš „Novatek“ yra „išdavystė“.

„Gėda. Rusijos dujotiekio dujoms alternatyva tapo suskystintos dujos … iš Rusijos. Kova su Rusijos energetikos monopoliu baigėsi tuo, kad SGD terminalas perka Rusijos suskystintas dujas“, — teigiama straipsnyje.

Tačiau terminalo valdymo įmonės „Klaipėdos nafta“ veiksmų logika akivaizdi — Rusijos SGD tapo, galbūt, vienintele galimybe „išsaugoti“ Lietuvos „energetinę nepriklausomybę“ ir jos simbolį — terminalą Klaipėdoje. Galų gale, dujos iš Kataro, Norvegijos ir Jungtinių Valstijų bet kuriuo atveju yra brangesnės nei rusiškos.

Lietuva sumažino SGD pirkimus, nors Klaipėdoje plūduriuoja terminalas
Lietuva atsidūrė situacijoje, kai kaimyninės šalys nenori pirkti SGD iš terminalo „Independence“, o vietos bendrovės protestuoja prieš itin aukštus tarifus. Be to, dauguma terminalo pajėgumų nebenaudojama, o ekspertai vis dažniau teigia, kad terminalas tapo — tai tiesiog „našta Lietuvos mokesčių mokėtojams“.

Straipsnio autoriaus nuomone, dabartinėje situacijoje „Rusijos SGD įmonių atvykimas į rinką yra reali galimybė išvengti žeminančio Lietuvos SGD terminalo bankrutavimo“, nes pirmiems trims tanklaivimas iš paskos gali atplaukti ir kiti tiekimai iš Rusijos.

„Rubaltic“ primena, kad šiuo metu Baltijos regione SGD gamina „Gazprom“ mažosios gamyklos „Kriogaz“ Pskove ir „Kingisepp“, kurių pajėgumai – 23 tūkst. tonų ir 10 tūkst. tonų per metus atitinkamai. SGD gamybos taip pat statomos Petrozavodske (100 tūkst. tonų) ir Kaliningrade (150 tūkst. tonų). SGD įmonė „Gorskaja“ Sankt Peterburge stato suskystintų gamtinių dujų gamyklą, kurios pajėgumai — 1,2 mln. tonų per metus. Ir sąrašas tęsiasi.

Ekonomine prasme ši situacija leidžia Lietuvos SGD terminalui tapti tikrai pelningu ir pagrįstu projektu. Tačiau iškart kyla klausimas dėl Lietuvos politikos ir ideologijos. Rusijos SGD ir „slapti tiekimai“ leidžia nesugadinti „energetiškai nepriklausomos“ Lietuvos politinio įvaizdžio. Ką gi Vilnius darys šioje situacijoje — atviras klausimas, rašoma straipsnyje.

 

Read more: https://sputniknews.lt/economics/20190422/8835487/sgd-terminalo-paslaptis-russia-gelbeja-lithuania-energetine-nepriklausomybe.html

Facebook komentarai
Back To Top });}(jQuery));