skip to Main Content

                                                                                               

 Juozas IVANAUSKAS

 

Prezidentas Rolandas Paksas: „Politika šiandien – tai ypatingai aštri kova, juolab jei priklausai partijai, ginančiai nacionalinius interesus!..“      

 

Pastaruoju metu tvyrojusi įtampa dėl neefektyvaus „tvarkiečių“ rinkimų štabo darbo pratrūko pirmadienio vakarą, gegužės 23 dieną partijos Tvarka ir teisingumas (TT) tarybos posėdyje, tvirtinant kandidatus vienmandatėse rinkimų apygardose. Kilus diskusijoms dėl kritusių partijos reitingų, faktiškai jau prasidėjus rinkiminei kampanijai, ieškota priežasčių, kodėl taip atsitiko, nuspręsta suaktyvinti rinkimų štabo darbą. 

Praėjusią savaitę paskelbti naujausi agentūros „Vilmorus“ visuomenės apklausų duomenys parodė, kad partija Tvarka ir teisingumas atsidūrė ties riba nepatekti į Seimą pagal rinkimų sąrašą. Už „tvarkiečius“ ketinantys balsuoti nurodė 5,3 proc. respondentų.

Vieša „paslaptis“ — pastaruoju metu vis garsiau buvo priekaištaujama, kad rinkimų štabo vadovas V. Vasiliauskas beveik nieko neveikia, partijos rinkimų kampanija vyksta vangiai, tiesiog buksuoja. Todėl šalia rinkimų štabo buvo įkurta STRATEGINĖ grupė, kurios sprendimai tapo privalomi rinkimų štabui. Šiai grupei vadovauja Prezidentas Rolandas Paksas, o kol jo nėra Lietuvoje – Seimo vicepirmininkas Kęstas Komskis.

Seimo Ekonomikos komiteto pirmininkas Remigijus Žemaitaitis priekaištavo TT vadovams už tai, kad partija suteikia per daug įtakos politikams iš „Drąsos kelio“, prisijungusiems prie „tvarkiečių“ frakcijos (kaip žinia, P.Gylys ir V.Vasiliauskas tapo parlamentarais kandidatavę su partija „Drąsos kelias“, kurios frakcija dėl nepakankamo narių skaičiaus iširo).

Šiuo kritišku partijai momentu rinkimų štabo vadovas V.Vasiliauskas tarybos posėdyje pareiškė nežadąs kandidatuoti Seimo rinkimuose su „tvarkiečiais“, o gal ir apskritai nedalyvausiąs rinkimuose. Kartu su juo, deja, pasitraukė ir Povilas Gylys. Keistokai nuskambėjo vienas iš pasitraukimo motyvų: partijos vadovas esą pasirinko ne juos, o užgauliai „drąsuolius“ kritikavusį R. Žemaitaitį.

 Ypač stebina dar ir tai, kad patyręs politikas prof. P.Gylys, įtakojamas ambicingojo V.Vasiliausko (2003-2004 metais perversmininkų ruporo), regis, taip ir nesuprato, jog bet kuriuo atveju būtina pakelti prieš 12 metų sutryptą Prezidento institucijos vėliavą ir palaikyti „tvarkiečių“ lyderį, politiškai persekiojamą Prezidentą R. Paksą!..

„Taip, nekandidatuosiu… Tiesiog nepavyko tas kraujo perpylimas ir pasijutau svetimkūniu. Vis tiek partija yra senas organizmas, seni ryšiai ir mano bandymai kažką pakeisti nelabai reikalingi buvo“, —   BNS pirmadienį sakė V.Vasiliauskas. Tuoj pat ir kitas „drąsuolis“ pareiškė, jog Seimo rinkimuose su „tvarkiečiais“ nedalyvausiąs. „Šiandien apsisprendžiau, kad nekandidatuosiu“, — BNS tvirtino parlamentaras P.Gylys. Abu politikai pažadėjo artimiausiame Seimo posėdyje pranešti apie sprendimą palikti „tvarkiečių“ frakciją. Jiems pasitraukus, valdančiosios frakcijos narių skaičius sumažėjo iki devynių. Naujuoju rinkimų štabo vadovu nuo gegužės 23 d. vakaro paskirtas Remigijus Žemaitaitis.

Partijos pirmininkas, europarlamentaras Rolandas PAKSAS, apgailestaudamas dėl politikų pasitraukimo, gan netikėtai įvykusią rokiruotę vertina neigiamai: „Pirmas dalykas, aš dėkoju ir V. Vasiliauskui, ir P. Gyliui už triūsą, indėlį, intelektą, supratimą, darbą kartu. Atvirai sakant, nežinau, ką pasakyti. Man gaila, kad jie paliko, gaila, kad turėjome keisti štabo viršininką. Na, galbūt nesusiėjo kai kurių partiečių charakteriai, ambicijos buvo pakeltos aukščiau, ir vieni neatlaikė, kas man yra nesuprantama. Bet partija yra gyvas organizmas, jinai stipri, didelė ir mes negalime sustoti“, – iškart po tarybos posėdžio pirmadienio vakarą žurnalistams kalbėjo R. Paksas. 

„Tvarkiečių“ lyderis prisipažino gavęs V. Vasiliausko pareiškimą trauktis iš frakcijos Seime, todėl priėmė sprendimą keisti ir rinkimų štabo vadovą, tačiau nesutiko, kad partija V. Vasiliauską ir P. Gylį iškeitė į Remigijų Žemaitaitį: „Partija nekeičia, partija tiktai kviečia, ir būtent galbūt mano sprendimas sustiprinti rinkimų štabą pakvietus ir kitus žmones, ir R. Žemaitaitį, sukėlė tokias ambicijas, kurios peržengia normalaus bendravimo ribas. Bet dar kartą sakau labai katalikiškai: aš dėkoju kiekvienam iš jų, kad jie buvo, dirbo, kūrė, dabar yra kaip yra, mes einame į priekį“, – teigė Prezidentas. 

Tarytum įtakojamas grandininės reakcijos, naujuoju rinkimų štabo vadovu patvirtinus R.Žemaitaitį, pirmininko pavaduotojas Petras GRAŽULIS suskubo pareikšti pasitraukiantis iš „tvarkiečių“ frakcijos seniūno pareigų Seime: „Aš padariau pareiškimą, kad traukiuosi iš frakcijos seniūnų, lieku frakcijos eiliniu nariu… Manau, kad iš tikro nauja šluota gerai šluoja ir frakcijos seniūnas irgi gana įtakingas žmogus, turi būti aktyvus, manau, kad turi keistis ir frakcijos seniūnas“, – pirmadienio vakarą žurnalistams sakė politikas, pabrėždamas, kad Seimo rinkimuose su „tvarkiečiais“ dalyvaus ir partijos nepaliks.

Kovo 19 d. Vilniuje vykusiame „tvarkiečių“ Kongrese buvo užsiminta apie jungimąsi su kitomis partijos ar politinėmis organizacijomis. Pastaruoju metu tariamasi dėl galimo bendradarbiavimo: „Keletas formų yra ir aš šiandien kalbėjau, pavyzdžiui, su tautininkų vadovais. Aptarėme situaciją. Deja, negalėčiau pasakyti atvirai, ką mes darysime, bet diskutuojame“, – tikino „tvarkiečių“ lyderis. Ar „tvarkiečiai“ jungsis su kitomis partijomis, paaiškės iki liepos 23 d. Tuomet ketinama pateikti ir galutinį kandidatų į Seimo rinkimus sąrašą. Pasak rinkimų štabo vadovo R. Žemaitaičio, kandidatų sąrašas daugiamandatėse rinkimų apygardose bus sudarytas kandidatus išreitingavus. Kas galėtų vesti partiją į rinkimus – šis klausimas tebėra atviras.

Išskirtiniame interviu „Laisvam laikraščiui“ europarlamentaras, „tvarkiečių“ lyderis, Prezidentas Rolandas PAKSAS dalinasi mintimis apie neišvengiamas permainas partijoje ir įtemptą situaciją šalyje, apie užsakomuosius reitingus visuomenės nuomonei formuoti ir prieš rinkimus aštrėjančią politinę kovą…

—————————————————————————————-

   

R. P. Kažin ar dabar pats geriausias laikas atviram pokalbiui: teisybę sakyti nelabai galiu, o tai, ką reikia sakyti – nelabai noriu. 

Kalbant apie neseniai paskelbtus partijos Tvarka ir teisingumas pasitikėjimo reitingus, aš manau, žiniasklaidoje skelbiami reitingai veikiau formuoja visuomenės nuomonę, o ne ją atspindi. Juk tai visiškai akivaizdu. Jeigu atidžiau pasižiūrėtume į vidaus politinius įvykius, nesunkiai suprastume, jog skelbiami užsakomųjų sociologinių apklausų reitingai tėra sudedamoji dalis pastaruoju metu vykdomo aršaus puolimo prieš partiją Tvarka ir teisingumas. Tiesą sakant, tas puolimas Lietuvoje prieš mūsų partiją vyksta jau eilę metų. O jeigu kalbėtume apie mane, tai aš esu puolamas daugiau kaip dešimt metų!.. 

Stebintys vidaus politinius įvykius Lietuvoje, manau, aiškiai mato, viskas čia yra tarpusavyje susiję, tarytum ant vienos grandinės sukabinta. Tarkim, Jolitos Vaickienės pasitraukimas iš „tvarkiečių“ frakcijos, STT pareigūnų viešųjų ryšių akcijos ir „dovanos“ man, galų gale, Generalinės prokuratūros kreipimasis į Europos Parlamentą dėl mano teisinio imuniteto panaikinimo, — visa ši seka labai aiškiai parodo politinės kovos kasdienybę, kai peržengiamos bet kokios padorumo ribos!.. 

Periodiškai skelbiami partijų ir politikų reitingai – tai vienas iš instrumentų visuomenės nuomonei formuoti. Imkime, pavyzdžiui, Liberalų sąjūdį. Vos tiktai jų populiarumo reitingai buvo labai sukelti arba sukilo, tuoj pat visa žiniasklaida trimituodavo žmonėms apie tai, kaip auga liberalų populiarumas, žiūrėkite, jie jau yra antroje vietoje ir galimai po Seimo rinkimų formuos vyriausybę, viešai svarstoma, kas bus premjeras ir panašiai. 

Palyginimui imkime kitą pavyzdį. Kai partija Tvarka ir teisingumas prieš ankstesnius rinkimus užimdavo aukštas pozicijas, informacija apie tai lyg per sukastus dantis būdavo pateikiama visuomenei. Dažnai būdavo, kad pasitikėjimo reitingų lentelėje aš būdavau trečias, net ir neužimdamas jokių pareigų, tiktai partijos pirmininko, tai tada žiniasklaidos agentūrų pranešimuose cituojami du pirmieji. O jeigu būdavau ketvirtas, tai būtinai pacituos tris pirmuosius, ir panašiai. Beveik visuomet būdavo ignoruojama, kai „tvarkiečių“ reitingai išaugdavo, bet jeigu tik populiarumo reitingai smukdavo žemyn per kelis procentinius punktus, ši tendencija žiniasklaidoje visada būdavo pabrėžiama. Net nebežinau, kiek tiksliai mes jau esame turėję rinkimų, kai pagal sociologines apklausas „tvarkiečiai“ būdavo antrieji, o galutiniai rinkimų rezultatai neatitikdavo antrosios reitingų pozicijos. 

Šiuo konkrečiu atveju aš įsivaizduoju labai paprastą dalyką, lygiai taip pat, kaip ir prezidentinio skandalo metu, politiniai oponentai padaro kažką negero, muša, muša, žurnalistai nufotografuoja tave, o po to kelias savaites rašo, esą žymus italų veidų tyrinėtojas ekspertas, pažvelgęs į tavo nuotrauką, neva kažką ten nustatė… Tačiau kai kito leidinio žurnalistai susiranda tą patį ekspertą, tai paaiškėja, kad jis to žmogaus net nematė ir nieko panašaus nekalbėjo, kas buvo rašoma…            

Lygiai taip ir dabar: sistemingai vykdomas kapitalus puolimas prieš partiją Tvarka ir teisingumas, politiniai oponentai neleidžia man dalyvauti rinkimuose Lietuvoje. Matyt, kažkas labai nenori garbingai stoti į atvirą kovą, nenori leisti rinkėjams laisvai pasirinkti ir nuspręsti, kas ko yra vertas. 

Nuolat skleidžiami gandai, esą nėra kam vesti „tvarkiečių“ sąrašo, nes partijos pirmininkas negali dalyvauti rinkimuose Lietuvoje. Paskui, vykdant užsakomąsias piliečių apklausas, paskelbiama reitingų lentelė, vieni labai džiaugiasi, o kiti stebisi, kodėl staiga krenta „tvarkiečių“ reitingai… Betgi tokie dalykai — paprasčiausias politinis žaidimas, vykdomas prieš kiekvienus rinkimus, ir nieko daugiau! Panašios viešųjų ryšių technologijos mums jau seniai gerai žinomos…

— Vis tiktai, kaip galėtumėte pakomentuoti, atrodytų, gan skubotą Valdo Vasiliausko ir Povilo Gylio pasitraukimą iš „tvarkiečių“ frakcijos?.. 

R. P. Man labai apmaudu ir gaila, kad V.Vasiliauskas ir P.Gylys pasitraukė iš rinkiminės kovos bei frakcijos Tvarka ir teisingumas. Kokios yra tikrosios jų pasitraukimo priežastys, nežinau, nesiimu nei spręsti, nei vertinti. Ganėtinai palankiai vertinau buvimą drauge, mūsų bendro darbo laikotarpį, ypač su profesoriumi Povilu Gyliu. Dėkoju jiems už jų parodytą valią, bendras pastangas ir už jų atliktą darbą. Atvirai sakant, nesuprantu, kodėl reikėjo tuos žingsnius žengti… 

Mano noras sustiprinti partijos Tvarka ir teisingumas rinkimų štabo darbą, kad mūsų pozicijos būtų aktyvesnės, geriau matomos, kad mes savo programines nuostatas rinkėjams dėstytume kur kas aktyviau, pritraukiant ir kitus žmones, iššaukė Valdo Vasiliausko neigimo reakciją. Matyt, jis negalėjo peržengti savo ambicijų, todėl ir pasitraukė… 

Galų gale, partija yra didelis, rimtas, gyvas organizmas, kuris turi judėti į priekį, ir niekas neturi teisės šio proceso stabdyti. Nei rinkimų štabo viršininko ambicijos, nei jo pasitraukimas. Tad jeigu ryte štabo viršininkas pasitraukia, tai vakare partija jau turi naują rinkimų štabo viršininką. Čia jau tikrai nebus nepakeičiamų, nebus tokių žmonių, kurie būtų jėga verčiami darbuotis drauge vienoje komandoje, jeigu jie to nenori.

„Tvarkiečių“ rinkimų štabo darbui turėjau nemažai pretenzijų, ne vieną, ne dvi ir ne tris. Manau, naujasis vadovas Remigijus Žemaitaitis, pakeitęs Valdą Vasiliauską, suaktyvins rinkimų štabo veiklą, įtrauks partijos skyrius, eilinius ir etatinius partijos darbuotojus. Tikiuosi, partijos veikla suaktyvės. Deja, V.Vasiliauskui to nepavyko padaryti. Ko gero, tai ir buvo tikroji jo pasitraukimo priežastis. Juk tuoj reikės atsiskaityti už atlikto darbo rezultatus, nes spalio 9 diena jau nebe už kalnų. Galbūt buvo ieškoma preteksto pasitraukimui, nežinau, nesiimu spręsti… 

Bet kokiu atveju, man yra brangus kiekvienas mūsų partijos žmogus. Apmaudu ir labai gaila, kad jie pasitraukė. Dėkoju jiems už tą laikotarpį, kai dirbome drauge. Atvirai sakant, aš nesuprantu, kodėl taip elgiasi politikai. Juk būti politikoje — reiškia kovoti. Visi mes norime būti mėgiami, giriami, glostomi, parodomi visuomenei tauresniais, drąsesniais, galbūt kitokiais, nei iš tikrųjų esame. Tačiau politika šiandien – tai ypatingai aštri kova, juolab jei priklausai partijai, pasisakančiai už nacionalinius interesus!..      

 Esu jau sakęs, norėčiau pakartoti: daugumą politinių partijų aš įsivaizduoju kaip globalaus liberalizmo forpostą Lietuvoje arba tarptautinių oligarchinių korporacijų interesų mūsų šalyje gynėjus. 

Neseniai man teko susitikti ir kalbėtis su vienos visuomeninės organizacijos moterimis, kurios atstovauja neįgalius vaikus. Yra įsteigtas paramos fondas, kuris rūpinasi Lietuvoje gyvenančiais neįgaliaisiais vaikais. Atėjusios dvi moterys išdėstė man poziciją, kiek pinigų yra pavagiama, kiek „išplaunama“, kad yra nesirūpinama, mes net nežinome tikslaus neįgalių vaikų skaičiaus. Statistikos departamentas sako, kad viso labo 14 tūkstančių, kitų šaltinių duomenimis – daugiau nei 50 tūkstančių neįgalių vaikų. Lietuvoje negalią turi 250 tūkstančių žmonių. Pasirodo, vienam neįgaliam vaikui valstybė skiria virš 4000 eurų per metus, iš tos sumos šeimas pasiekia viso labo 500 eurų, o kiti pinigai „išplaunami“… 

Bet jeigu iškelsi panašias problemas į dienos šviesą, tu nebūsi mėgiamas ir patirsi tokį spaudimą, kurį ne visi atlaiko. Atlaikyti gali tiktai stiprūs politikai, suprantantys, kas iš tikrųjų vyksta Lietuvoje. 

Paskutinę sesiją Europos Parlamente man teko kalbėtis su Prancūzijos Nacionalinio fronto lydere Marine Le Pen bei kitais šios frakcijos atstovais. Pasakiau jiems, ko jūs stebitės, kai mus taip puola (tada Europos Parlamentas gavo generalinio prokuroro Evaldo Pašilio laišką dėl R.Pakso teisinio imuniteto atėmimo). Jūs ginate savo valstybę, ginate naciją, pasisakote prieš stambių korporacijų interesus, prieš liberalizmo, globalizmo atstovus, kurie nori, kad europiniai milijardai būtų išplaunami, kad Europos Sąjungoje nebūtų nacionalinius interesus atstovaujančių valstybių. Nejau norite, kad jus už tai federalistai glostytų?!.. 

Taigi ne visi politikai atlaiko spaudimą. Tiek Briuselyje, tiek ir Lietuvoje. Gal čia ir buvo tikroji priežastis tų žmonių pasitraukimo iš „tvarkiečių“ frakcijos Seime, o gal ir ne. Nesiimu spręsti. 

Interviu pabaigai norėčiau akcentuoti kelis dalykus. Pirma, politikoje nėra nepakeičiamų žmonių; antras dalykas, kaip partija ėjo į priekį, taip ir eis, niekam nevalia šio proceso sustabdyti. Ir trečias dalykas, bet kokiu atveju, tariu didelį katalikišką DĖKUI „tvarkiečių“ frakciją palikusiems žmonėms — V.Vasiliauskui ir P.Gyliui už tą laikotarpį, kai jie buvo su mumis.

— Atrodytų, kas gali būti paprasčiau, susėsti dviems politikams, V.Vasiliauskui ir R.Žemaitaičiui, draugiškai padiskutuoti, pasitarti, kaip galima būtų aktyvizuoti rinkimų štabo veiklą?..      

R. P. Bet čia jau yra tie vidiniai partiniai dalykai, apie kuriuos dabar aš nenorėčiau viešai kalbėti. Visuomenei visai nebūtina žinoti, kiek buvo surengta partijos valdybos posėdžių, apie ką buvo diskutuojama, aptariant partijos Tvarka ir teisingumas programines nuostatas, veiklos gaires bei rinkimų štabo darbą.

J. I. Dėkoju už pokalbį. 

 

Facebook komentarai
Back To Top });}(jQuery));