skip to Main Content

Pranciškaus Šliužo žmona Rūta : „Manau, kad jam padėjo „nusižudyti“

Aurimas Drižius

 

 

Jau praėjo savaitė, kai savo namuose Kaišiadorių rajone nužudytas Pranciškus Šliužas, Žemės referendumo organizatorius. Jam su saujele draugų prieš kelis metus pavyko neįmanomas dalykas – jie surinko 300 tūkst. piliečių parašų, kad būtų surengtas referendumas dėl žemės pardavimo užsieniečiams. Tačiau VRK jį paskyrė viduryje vasaros, ir žmones nesusirinko – visos be išimties politinės gaujos, vadinančios save partijomis, keikė P.Šliužą – į šį chorą įsijungė net Dalia Grybauskaitė, išprievartavusi net Katalikų bažnyčios hierarchus visuose bažnyčiose prakeikti referendumo organizatorius.

„Aš pats mačiau, kad kai dar prieš porą metų, kai vyko referendumas dėl žemės, prezidentė D.Grybauskaitė buvo užvažiavusi pas arkivyskupą Sigitą Tamkevičių arbatos atsigerti, – LL  pasakojo signataras Zigmas Vaišvila, – po kelių dienų S.Tamkevičius susikvietė pas save visus Kauno vyskupijos kunigus, ir kurie kaip sovietmečiu vienbalsiai nutarė kreiptis į tautą, ir raginti žmones neiti į referendumą. Mane tai pribaigė, nes pats prisimenu, kaip arkivyskupas dar sovietmečiu buvo teisiamas, ir kokie milicijos kordonai visur stovėjo. Tai man buvo pats didžiausias moralinis smūgis ir spjūvis visiems piliečiams, kurie surinko 300 tūkst. parašų referendumui dėl žemės“.

 

Bažnyčios hierarchai lengvai pasiduoda Gybauskaitės šantažui – jiems neberūpi gyvenimas po mirties. Kai bažnyčia bandė prieštarauti dėl alkoholio reklamos, prezidentė susikvietė Vyskupus ir jiems taip pasakė : nutilkite, arba priversiu Bažnyčią pačią pasirūpinti kunigų pensijomis  

 

 

Z.Vaišvila jaučiasi kaltas ir atsiprašo, kad taip anksti nusišalino nuo politikos. „Aš esu kaltas, nes spjoviau pamatęs, kas čia darosi dar 1992 m, – pasakojo jis, – tačiau dar didesnis moralinis spjūvis į veidą man buvo tas vaizdas, kai aš pamačiau, kaip D.Grybauskaitė elgiasi su bažnyčia ir jos hierarchais. Lietuvos prezidentė, kuri atstovauja valstybę, ir Lietuva su Vatikanu pasirašiusi tris sutartis dėl valstybės nesikišimo į bažnyčios reikalus“.

 

Pranciškaus Šliužo našlė Rūta atsakė į LL klausimus:

 

Kas nutiko?

– Aš nežinau, kalbėtis su žurnalistais ar tiesiog dar negaliu.

Policija sako, kad tai neva savižudybė? Ar jūs tuo tikite?

– Nesu garantuota. Nes man per daug nesutampa aplinkybės. Manau, kad gal jam padėjo.

O kas konkrečiai nesutampa?

– Mūsų bendravimas. Aš žinojau kiekvieną smulkmeną apie jį. Tuo labiau, kad mes jau planavome persikraustyti iš kaimo į miestą, pas mane į Vilnių. Tik su juo dėl to sutarėme, ir dingo ryšis. Ar jūs taip padarytumėte – patys pagalvokite? Susitarėme, kad jis kitą dieną atsikraustys gyventi pas mane į miestą, ir staiga – nusižudė?

Nesąmonė. O ką sako policija?

– Ką jie sako? Kad neaiškios aplinkybės. Nežinau, rengiuosi pati jiems skambinti ir kalbėtis, tačiau per tiek laiko jie man net nepaskambino ir nepaklausė. Tai man netelpa į galvą, ir viskas.

O kaip žuvo P.Šliužas? Kokios priežastys?

– Nežinau. Kažkas atsitiko, nelaimingas atsitikimas.

Neva buvo panaudotas kažkuo sprogmuo ar petarda? Ar pas jus namie buvo tokių dalykų?

– Nežinau, jokių ginklų pas Pranciškų nebuvo, nieko jis neturėjo. Kol kas aš nieko nežinau.

Tačiau policija vykdo tyrimą dėl nužudymo ar dėl savižudybės?

– Nežinau. Mirties priežastis – mirtini kūno sužalojimai.

Tai jūs galvojate, kad jūsų vyras buvo nužudytas?

– Įtariu, kad galėjo būti ir taip. Tuo labiau – jūs pagalvokite – tuo pačiu metu buvo nuimti ir tie saugikliai (tą dieną, kai žuvo P.Šliužas, Seimas nubalsavo dėl to, kad panaikinti apribojimus užsieniečiams įsigyti žemę, dėl ko labai aktyviai kovojo P.Šliužas – aut. Pastaba).

Tai jūs manote, kad tie dalykai susiję?

– Gali būti, kad tie dalykai susiję. Kai pradedi galvoti, visko galėjo nutikti.

O tai Pranciškus ką nors minėjo dėl tų Seimo balsavimų?

– Ne, jis jau buvo nuo visko atsiribojęs. Kadangi nepavyko tas referendumas. Nuo tada jis tikrai niekur nebesikišo. 

Tačiau jis ketino parašyti knygą?

– Ne, jis nespėjo jos parašyti. Aš tik jam padėjau, tačiau jis nespėjo to padaryti. Todėl sakykim, kad jos nėra. Vienas puslapis nevadinamas knyga. Yra likę jo užrašų, tačiau tai tik keli puslapiai – jis buvo pradėjęs rašyti knygą apie savo gyvenimą. Pranciškus jau niekur nebesikišo, niekur nelindo, tačiau jis vis tiek buvo didžiausias siaubas mūsų politikoje. Nes jis norėjo geresnio gyvenimo visiems žmonėms ir Lietuvai, ir va kas iš to išėjo. Žmogus buvo idealistas – utopistas, ir štai – klaikios pasekmės.

O tai prokuratūra kaip kvalifikuoja šį įvykį – ar kaip nužudymą, ar kaip savižudybę?

– Jūs norite pasakyti, kad kažkas aiškina tokius dalykus? Manęs jie net nesiteikė iškviesti, tai dabar aš jiems rengiuosi pati skambinti, nes turiu ir daugiau neaiškių klausimų.

Kokių, pvz., ?

– Dabar aš jums negaliu sakyti. Nenorėčiau, kad dabar rašytumėte, nes viskas per daug neaišku. Tokių žmogaus, neeilinio, atėmimas…man trūksta žodžių. Nėra Lietuvoje tokio žmogaus, kuris būtų tiek daug padaręs šiai šaliai.

 

Facebook komentarai
Back To Top });}(jQuery));