skip to Main Content

Pradedamas įgyvendinti didžiausias Lietuvoje SGD tiekimo sausuma sandoris

Šiandien bendrovė Litgas paskelbė, kad šį savaitgalį bus pradėtas įgyvendinti bendras „Lietuvos energijos“ dujų prekybos įmonių LITGAS ir „Lietuvos dujų tiekimo“ suskystintųjų gamtinių dujų (SGD) tiekimo sausuma sandoris. Šeštadienį popiet į Klaipėdą atplaukia „Shell“ kompanijos SGD dujovežis. Jis sekmadienį transportuos SGD iš SGD terminalo „Independence“ laivo saugyklos į Klaipėdos antžeminį mažos apimties SGD terminalą. Iš jo šios dujos bus patiektos 4 užsienio bendrovėms.

Kadangi minėtos SGD dujos kainuoja trečdaliu brangiau, nei rusiškos, ir niekas jų neperka, Litgas imituoja labai audringą veiklą – visur kiša tas suskystintas dujas, net pradėjo jomis kūrenti geležinkelio lokomotyvus, kas yra labai nesaugu.

 

Iliustracijoje: Lapkričio 8 įvykusi SGD perkrova iš Klaipėdos SGD terminalo laivo saugyklos „Independence“ į „Shell“ kompanijos „Cardissa“ dujovežį („Lietuvos dujų tiekimo“ archyvo nuotr.)

 

Litgas giriasi, kad kaip jau buvo pranešta gruodžio pradžioje, „Lietuvos energijos“ grupės įmonių LITGAS ir „Lietuvos dujų teikimas“ parduotus 4000 kubinių metrų SGD (atitinka apie 2,3 mln. kub. m. dujų išdujintoje formoje arba 27,5 GWh) pirkėjai gabens autodujovežiais į Druskininkus, Estiją bei Lenkiją. Numatoma, kad dujoms pervežti prireiks apie šimto specialių SGD autodujovežių, kurie jas gabens sausio-kovo mėnesiais.

Tačiau žinoma, Litgas neskelbia, už kiek tas dujas perka, ir už kiek parduoda, nes tada būtų akivaizdu, kad tai nuostolingas verslas – dujos perkamos brangiai, o parduodamos pigiau. Tai kažkodėl vadinama „verslu“.

 

Kaip teigė LITGAS bei „Lietuvos dujų tiekimo“ valdybų pirmininkas Dominykas Tučkus, kuris į šias pareigas pateko tik todėl, kad yra Vytauto Landsbergio ištikimo portfelio nešiotojo Andriaus Tučkaus (nuotr. viršuje su patriarchu) sūnus, pasinaudodamos savo žiniomis ir patirtimi SGD tiekimo rinkoje, „Lietuvos energijos“ įmonės imasi tiekimo partnerio vaidmens, akumuliuodamos mažesniųjų rinkos dalyvių, kuriems atskirai būtų sudėtinga užsitikrinti konkurencingas tiekimo sąlygas, poreikius ir pasiūlydama jiems patrauklesnes sąlygas, nei jie galėtų gauti pirkdami SGD atskirai.

 

 

Tam, kad padengti tokio „verslo“ nuostolius, Lietuvos gyventojai ir įmonės vien šiais metais sumokės apie 80 mln. eurų taip vadinamo „nepriklausomybės moeksčio“.

Tai bus pirmasis tokios apimties SGD tiekimo sausuma sandoris Lietuvoje ir antrasis apskritai – spalio-lapkričio mėnesiais taip pat LITGAS ir „Lietuvos dujų tiekimas“ patiekė kelis šimtus kubinių metrų SGD Lenkijos DUON kompanijai, kuri jas išgabeno į Lenkiją.

 

Savaitgalį įvyksianti SGD perkrova iš „Independence“ į mažos apimties SGD dujovežį bus jau šeštoji Lietuvoje. Visi jie įgyvendinti šiais metais „Lietuvos energijos“ grupės įmonių LITGAS ir „Lietuvos dujų tiekimo“. Iš viso jais bus realizuota apie 44 tūkst. kubinių metrų SGD (25,5 mln. kubinių metrų arba apie 293 GWh), o Klaipėdos uostui ir SGD terminalui atneš apie 385 tūkst. eurų papildomų pajamų.

Tiesa, kiek nuostolių atneš toks „verslas“, neskaičiuojama, nes juo visus padengs Lietuvos vartotojai, pensininkai ir šilumos vartotojai. 

Kada baigsis ši nesąmonė, neaišku, nes net „profesionalų“ Vyriausybė su Skverneliu priešakyje mano, kad brangiai pirkti, ir pigiai parduoti yra geras biznis, jeigu tuos nuostolius padengia visi Lietuvos vartotojai.

LL inf. 

 

 

PRANEŠIMĄ PASKELBĖ : PAULIUS JAKUTAVIČIUS, UAB „LIETUVOS DUJŲ TIEKIMAS“

Facebook komentarai
Back To Top });}(jQuery));