skip to Main Content

 

Aurimas Guoga

prieš 35 min. · 

Penkerių metų šturmo Garliavoje metinės

Penkeri metai – pakankamas laikas pažvelgti kaip tas įvykis pakeitė mūsų visuomenę. Teisėsauga atsisakė nagrinėti pedofilijos bylą, tas iššaukė pilietinį protestą, o šis savo ruožtu buvo gesinamas grubiausios propagandos priemonėmis. Šiandien mes jau galutinai žinome, kad teisėsauga ir žiniasklaida manipuliavo bei piktnaudžiavo savo galiomis – kol N.Venckienė dar buvo Lietuvoje, jai buvo metami kaltinimai valstybės perversmu, žudymų organizavimu ir vaiko tvirkinimu, jau nekalbant apie nusikalstamos gaujos organizavimą. Kai N.Venckienė netikėtai paspruko iš šalies, teisėsaugos tonas kaipmat persimainė – prakalbo, kad kaltinimai per menki siekti tarptautinės ekstradicijos.

Todėl lauksime, kad viskas čia pasibaigs kaip pasaulinio garso sulaukusioje A.Dreyfuso byloje. Ten taip pat visa šalis – tuo atveju Prancūzija – buvo įvaryta į isteriją, kad kaltinamasis išdavė šalį, tačiau kelių disidentų dėka, iš kurių žymiausias buvo garsus rašytojas E.Zolia, byla buvo peržiūrėta ir paaiškėjo, kad A.Dreyfusas visgi nekaltas.

Mūsų atvejis ypatingas tuo, kad pagrindinė byla net nebuvo nagrinėta. Neįtikėtina, tačiau piliečiai tam energingai pritarė ir reikalavo susidoroti su asmeniu, pareiškusiu apie galimą pedofiliją. Mums pasakoja, kad byla neva tuščia ir kad nebuvo ką ten nagrinėti. Tačiau visi žinome, kad tai netiesa: buvo aukos parodymai, namiškių ir kitų žmonių liudijimai. Buvo itin keistos mirtys, kas dar labiau reikalavo atiduoti bylą į teismą. Nepaisant to, visuomenė susitelkė į tai, kokia N.Venckienė bloga ir kaip aktualu ją kuo smarkiau nubausti.

Kaip taip galėjo nutikti? Manau neperdėsiu pasakydamas, kad žiniasklaida panaudojo tas pačias priemones, kaip ir po kelių metų Putino propaganda apie įvykius Ukrainoje. Tai karinės propagandos priemonės, skirtos mobilizuoti visuomenę prieš išorės priešą. Tik šį kartą jos panaudotos prieš „vidaus priešus“. Netikėtai sužinome, kad mūsų kraštas knibžda žudikų garbintojų, kad pedofilijos skandalą organizuoja Kauno nusikaltėliai, kad rengiami vis nauji pasikėsinimai, kad sužvėrėjusi minia siekia nušluoti teisėsaugos sistemą. Tokie ganėtinai netipiniai mūsų šaliai įvykiai, ar ne?

Kadangi esame pratę, jog žurnalistai daugiau mažiau skaitosi su tuo ką rašo, visuomenės dauguma šiam gaivalui pasidavė. Paprastai kalbant, mus užvatino ne prasčiau nei rusus. Agresyvios propagandos poveikis abiem atvejais toks pat: menamas priešas tampa centrine, netgi egzistencine paveikto žmogaus problema; bet koks prieštaravimas ir apeliavimas į prieštaraujančius faktus jam iššaukia agresiją; pamirštamos ribos, siekiama bet kokiomis priemonėmis atsikratyti menamo blogio šaltinio. Tiek Rusijoje, tiek pas mus puikiai matėme, kad išsilavinimas, socialinė ar turtinė padėtis nuo užvatinimo neapsaugo. Veikiau priešingai.

Tačiau ilgalaikis poveikis tas, kad šis susidorojimas jo organizatoriams įstrigo gerklėje. N.Venckienei pasitraukus į užsienį propagandinės pastangos tapo pernelyg akivaizdžios, nes labai jau kontrastavo teisėsaugos bei žiniasklaidos veiksmai prieš ir po. Tai sudarė galimybę objektyviai pažvelgti į žiniasklaidos vaidmenį šioje istorijoje. Pamatėme, kad ji visai ne prieš organizuoti priešiškas melo kampanijas, kurios dideliai visuomenės daliai nurauna stogą.

Taip pat pamatėme, kad tokioje aplinkoje net teisėjai tampa zombiais ir pradeda susidorojimus su kitaminčiais nekreipiant dėmesio į profesines pareigas ir žmogišką padorumą. Visi teismo procesai prieš violetinius praėjo žiniasklaidos užduotoje atmosferoje, t.y. protestuotojai ir N.Venckienės artimieji nuteisti vadovaujantis propagandinėmis klišėmis. Tuo tarpu N.Venckienė nėra ir nebus nuteista, nes ir teisėsaugininkai puikiai supranta, kad jų amerikiečių kolegoms propagandinės klišės tikrai nepraeis.

Taigi žiniasklaida, priešingai nei jie tvirtina, gali ir protarpiais tampa grėsme demokratijai, nuomonės laisvei ir netgi teisingumui. Pastarosiomis dienomis šį supratimą aktyviai išnaudoju gesindamas žiniasklaidos pilamą dergalų kampaniją naujose srityse – isteriją prieš naujus valdančiuosius ir prieš alkoholio ribojimus.

Aišku, kyla klausimas kaip nuo tokių melo atakų apsisaugoti? Garliavos atveju man padėjo tai, kad atkreipiau dėmesį, jog kone visi sovietmečio disidentai susibūrė N.Venckienės pusėje. Jei jau laisvės kovotojai, savo laiku sėdėję kalėjimuose už sąžinę, ten taip gausiai susibūrė, tai gal kažkiek tiesos ten visgi esama? Antras būdas – nepasiduoti agresyviam tonui, bet vietoj to dar įdėmiau žvelgti į faktus. Tuos faktus gretinti vieną prie kito ir žiūrėti ar vaizdas klijuojasi.

Pavyzdžiui, mums aiškina, kad valstiečių valdymas šalį sužlugdys. Kokie tą remiantys argumentai: automobilio nuomos skandalas, R.Karbauskis sugalvojo auginti elnius, važinėja dideliu ir galingu džipu, priemonės alkoholizmui pažaboti būtinai ves prie diktatūros, t.t. Blaivai visa tai susidėliojęs supranti, kad jie nieko svaraus prieš valstiečius neturi.

Taigi Garliavos skandalas tapo žiniasklaidos dominavimo pabaigos pradžia. Jie išsikasė sau duobę. Nieko nesupratę ir toliau sau ją kasasi. Žmonės pradeda dairytis į dergimo objektą, rimčiau svarsto jo pateikiamą versiją. Neretai žiniasklaida tampa ne tik nereikalingas, bet ir kenksmingas tarpininkas siekiant išsiaiškinti kaip yra iš tiesų.

Šiandien 12 val. Vilniuje Daukanto aikštėje (prie prezidentūros) rengiamas mitingas Garliavos šturmui paminėti. Violetiniai pasiryžę neužmiršti ir nesitraukti. Pedofilijos byla privalo būti nešališkai išnagrinėta.

Facebook komentarai
Back To Top });}(jQuery));