skip to Main Content

Partijos Tvarka ir teisingumas pareiškimas dėl destruktyvių veiksmų prieš verslo įmones ir Valstybinę maisto ir veterinarijos tarnybą

Pastarųjų savaičių situacija, besiklostanti aplink Valstybinę maisto ir veterinarijos tarnybą, jos vadovą Joną Milių bei kai kuriuos nacionalinio verslo subjektus, kelia didžiulį susirūpinimą. Sukeltas ažiotažas daro milžinišką žalą pagrindinei lietuviškų maisto prekių kokybės kontrolės tarnybai, jos tarptautiniam prestižui, neigiamai veikia privačias įmones, ne tik gaminančias lietuvišką produkciją, bet ir eksportuojančias ją į kitas šalis.

 

Specialiųjų tyrimų tarnybos atlikta operacija prieš Valstybinę maisto ir veterinarijos tarnybą kelia pagrįstų klausimų. Teisėsaugos institucijos ėmėsi veiksmų galimai vadovaudamosi Rusijos Federacijos maisto ir veterinarijos tarnybos pateikta nepatvirtinta informacija apie neva aptiktą listerijos bakteriją šaldytos produkcijos gaminiuose iš Lietuvos.

 

Įvertinant sudėtingą laikotarpį ir kontekstą, kada buvo vykdoma Rusijos Federacijos  tarnybų veikla, siekiant sukelti abejones lietuviškų maisto produktų kokybe, galima būtų suabejoti paskleistos informacijos patikimumu. Reikėtų pabrėžti, kad Europos Sąjungoje tyrimai dėl minėtų bakterijų nėra privalomi. 

 

Šiuo atveju, būtų galima priminti panašaus pobūdžio akcijas prieš Moldovą, Gruziją, Turkiją ar kaimyninę Lenkiją.  Rusijos institucijos šių šalių produkcijoje, esant reikalui, taip pat aptikdavo kažkokių kenksmingų medžiagų, dėl ko maisto prekės nebegalėjo būti tiekiamos. Tačiau skirtingai nei Lietuvoje, nė vienoje iš apkaltintų šalių nebuvo pradėti teisėsaugos struktūrų veiksmai prieš verslo subjektus bei maisto ir veterinarijos kontrolės tarnybas.

 

Lietuvos viešojoje erdvėje imta eskaluoti abejotinus pranešimus apie listerijos bakterija užkrėstus maisto produktus, kurie patenka į rinką ir kelia pavojų žmonių sveikatai, nors nė vieno konkretaus atvejo nebuvo užfiksuota. Vakarų valstybių žiniasklaidos priemonėse pasirodė publikacijų, kuriose nedviprasmiškai imta abejoti lietuviškų maisto gaminių kokybe bei jos administraciniais gebėjimais tinkamai įgyvendinti Europos Sąjungos standartus maisto saugos srityje.  

 

Rimtą susirūpinimą kelia ne tik Specialiųjų tyrimų tarnybos bei kitų teisėsaugos institucijų atliekami veiksmai, bet ir aukščiausių šalies politikų – Respublikos Prezidentės, Ministro Pirmininko, Užsienio reikalų ir Sveikatos ministrų tendencingi pareiškimai dėl Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos vadovo asmeninės atsakomybės už netinkamai atliekamą maisto produktų gamybos ir saugos kontrolę.

 

Praėjusią savaitę įvykusiame Vyriausybės pasitarime Jonas Milius buvo įpareigotas po atostogų pateikti naują savo veiklos ataskaitą už 2015 metus ir šių metų pirmąjį pusmetį, nors Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybo,s ataskaita už praėjusius metus jau yra patvirtinta. Priimtas beprecedentis sprendimas, kuris tik patvirtina prielaidas, jog ieškoma formalių priežasčių, kaip atleisti iš užimamų pareigų valstybinės institucijos vadovą. Tai neabejotinai neigiamai veikia visą valstybės maisto produktų kontrolės sistemą ir joje dirbančius žmones.

 

Neatmestina, jog politiniai motyvai yra tapę pagrindiniais šioje specialiųjų tarnybų akcijoje prieš verslo įmones, Valstybinę maisto ir veterinarijos tarnybos vadovą bei kai kuriuos Seimo narius. Padaryta žala verslo subjektams dėl neigiamos informacijos paskleidimo visuomenėje – neabejotina, atliekamo tyrimo veiksmų mastas liudija protingumo, proporcingumo ir atsakomybės kriterijų nepaisymą, nekaltumo prezumpcijos ignoravimą. 

 

Įvertindami susiklosčiusią situaciją ir siekdami sumažinti neigiamus jos padarinius nacionaliniam verslui mes reikalaujame:

 

– Nutraukti destruktyvią veiklą, nukreiptą prieš Valstybinę maisto ir veterinarijos tarnybą bei atskiras verslo įmones.

 

– Atlikti būtinus parlamentinės kontrolės veiksmus dėl teisėsaugos institucijų pradėtų tyrimų Valstybinėje maisto ir  veterinarijos tarnyboje bei atskirose verslo įmonėse.

 

– Pasitelkti tarptautinius ekspertus iš Europos Sąjungos kompetentingų institucijų dėl išsamaus situacijos ir priimtų sprendimų pagrįstumo įvertinimo.

 

– Artimiausiame Seimo plenariniame posėdyje išklausyti Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos, Valstybės saugumo departamento vadovų ir Generalinio prokuroro pranešimus dėl atliekamų ikiteisminių tyrimų bei jų medžiagos paviešinimo.

 

Partijos Tvarka ir teisingumas informacijos centras 

 

PRANEŠIMĄ PASKELBĖ: VIDMANTAS STANIULIS, TVARKA IR TEISINGUMAS

Facebook komentarai
Back To Top });}(jQuery));