skip to Main Content

Padaręs įmonei „Oro navigacija“ 455 tūkst. eurų žalą, jos eksdirektorius Algimantas Raščius nubaustas  941 euro bauda

 

Vilniaus apygardos teismas, išnagrinėjęs Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) Vilniaus valdybos pareigūnų tirtą baudžiamąją bylą dėl piktnaudžiavo tarnybine padėtimi vykdant viešuosius pirkimus ir turto iššvaistymo, pripažino kaltu valstybinės įmonės „Oro navigacija“ buvusį generalinį direktorių A. Raščių. Jam skirta subendrinta 2 metų laisvės atėmimo bausmė atidedant ją 1 metams ir paskirta baudžiamojo poveikio priemonė – 25 MGL dydžio (941,50 eurų) įmoka į nukentėjusiųjų nuo nusikaltimų fondą.

Bylos metu nustatyta, kad 2012–2016 m., vykdant viešuosius pirkimus, tuometinis VĮ „Oro navigacija“ generalinis direktorius darė neteisėtą įtaką VĮ „Oro navigacija“ darbo grupei vykdant paslaugų įsigijimo projektą, dėl ko VĮ „Oro navigacija“ patyrė didelės žalos – įsigijo funkcionalumų neatitinkančias prekes ir paslaugas.

A.Raščius dar 2014 m. pirko duomenų su orlaiviais apsikeitimo sistemą (angl. controller-pilot data link communication – CPDLC)  įsigijo iš Suomijos įmonės „NRPL AERO OY“.

Ši sistema turėjo būti skirta apsikeisti duomenimis tarp skrydžių vadovo ir orlaivio piloto. Kaltinime nurodoma, kad laimindamas šį pirkimą A.Raščius žinojo ir suprato, kad sistema iš esmės yra bevertė.

Pirkinys dar dabar dūla sandėliuose ir greičiausiai niekada nebus panaudotas. „Žinodamas, kad CPDLC funkcijų įdiegimas bus tik laikinas ir ribotų galimybių, jis davė nurodymą ją įsigyti“, – kaltinimą skaitė prokuroras Rimas Juodis.

Kaltinime buvo nurodyta, kad A.Raščiaus veiksmai buvo nusikalstami ir akivaizdžiai nuostolingi.

„Sudėtinga suprasti, – teisėjos paklaustas, ar supranta, kuo yra kaltinamas, pasakė A.Raščius. – Ne, nesupratau, kuo esu kaltinamas ir kaltu neprisipažįstu.“

15min jau anksčiau rašė apie glaudžius A.Raščiaus ryšius su Suomijoje registruota, bet rusų įsteigta įmone „NRPL AERO OY“.

„Buvęs „Oro navigacija“ generalinis direktorius Algimantas Raščius palaiko artimus ryšius su vienu iš NRPL steigėjų, su kuriuo yra pažįstamas nuo 1992 m. Šiuo metu juos abu sieja bendras verslas – Lietuvoje jie yra įsteigę įmonę, kuri vykdo su oro navigacijos paslaugomis susijusį verslą, įgyvendina projektus Vilniuje“, – atskleista 2018 metais paviešintoje NSGK išvadoje. Tas asmuo – Viktoras Jurinas. Kartu su juo šiuo metu A.Raščius kontroliuoja vieną darbuotoją turinčią bendrovę Lietuvoje tuo pačiu pavadinimu UAB NRPL ANS.

15min surinkti duomenys parodė, kad nuo 2012 m. su NRPL grupe sudaryta užsakymų už 2,5 mln. eurų. A.Raščius „Oro navigacijai“ vadovavo 2001–2017 m. Jis iš įmonės generalinio direktoriaus pareigų buvo atšauktas 2017 metų pradžioje, jam išmokėta 2 mėnesių vidutinio atlyginimo dydžio išeitinė kompensacija.

Back To Top