skip to Main Content

Neteisėtai paviešinti Henriko Daktaro sūnaus sveikatos duomenys „Lietuvos ryte“

Kristina Sulikienė

„Lietuvos rytas“ yra tokia spaudos priemonė, kuriai įstatymai yra nė motais.

Tą įrodo vieną vakarą paviešinta nevieša greitosios pagalbos sistemose saugoma informacija apie iškvietimą, kad esą Henriko Daktaro sūnui pasidarė bloga, ir jis išsikvietė greitąją pagalbą.

Remiantis Visuomenės informavimo įstatymu, tokia informacija gali būti atskleidžiama tik su paciento sutikimu, bei jeigu yra grėsmė visuomenės  saugumui: tarkime, yra kilusi epidemija, ir reikia informuoti žmones apie kažką, kas vaikšto po miestą su mirtina liga. – Nors Amerikoje net tokiu atveju taikomas asmens duomenų slaptumas.

„Lietuvos ryte“ žurnalistu save vadinantis Trainys aprašinėja paciento būklę, išvaizdą, tyčiojasi iš jo šeimos.

Pateikiama net versija, kodėl Enrikas Daktaras blogai pasijuto – viskas suvedama į lėbavimą, neminint, kad Henriko Daktaro sūnus labai daug sportavęs, ir turi „sportininko širdį“, tokios širdys pasidaro lepios laikui bėgant, metus intensyvų sportą.

Tokie straipsniai dar kartą įrodo, jog spaudos laisvė suvokiama kaip laisvė nuo bet kokios atsakomybės, o jeigu norima parodyti, kaip kovojama su žurnalistų atsakomybe, dažniausiai tai yra bylos dėl Laimutės Stankūnaitės ir jos dukros gyvenimo tariamo slaptumo: kuris dėl bylų rezonansiškumo buvo viešas, ir daugelis bylų prieš žurnalistus subliuško.

Enrikas Daktaras ar kiti šeimos nariai niekaip nesusiję su Henriko Daktaro byla, todėl jiems „bylos rezonansiškumas“ netaikomas, o jų asmens, sveikatos duomenys – saugotini.

Artimiausiu metu bus užklaustos Žurnalistų etikos tarnybos, ką jos mano apie tokį neviešų duomenų viešinimą.

SAM ministras Aurelijus Veryga bus paprašytas išsiaiškinti, kaip iš „greitosios pagalbos“ arba 112 (bendrojo pagalbos numerio) „teka“ nevieša, paciento sveikatos paslaptį sudaranti informacija, saugoma įstatymų ir net kelių konvencijų.

Laikas nustoti pliurpti apie druskos ir cukraus mažinimą. Laikas pakalbėti apie asmens duomenų apsaugą sveikatos apsaugos sistemoje. Net jeigu Aurelijus Veryga yra Rimos Baškienės vyro giminaitis, ir jam niekas negresia dėl skylių SAM sistemoje – nes jis apie jas turbūt net nesusigaudo.

 

Facebook komentarai
Back To Top });}(jQuery));