skip to Main Content

Nauja politinių persekiojimų banga?

Įtarimai V. Lekstučiui ir Ž. Razminui

Lietuvoje pastaruoju metu jau mažai ką stebina žurnalistų, visuomenininkų, antifašistų persekiojimai. Aktyvūs piliečiai kviečiami į policijos, prokuratūros įstaigas, jų atžvilgiu pradedamos baudžiamosios bylos, kuriose jie figūruoja specialių liudytojų ar įtariamųjų statusu, kartais tampa ir kaltinamaisiais, tuomet būna teisiami, pradedamos administracinės bylos, vykdomos ir kratos, abejotino teisėtumo trumpalaikiai sulaikymai, jų atžvilgiu liejasi ir grasinimų bei šmeižto banga. Paskutinės naujienos – į Klaipėdos policiją kviečiami visuomenininkai – pajūryje gyvenantis Vaidas Lekstutis ir šiaulietis Žilvinas Razminas. 

Sambūrio „Būkime vieningi“ lyderio V. Lekstučio teigimu, rugsėjo 12 d. ryte apylinkės inspektorius jam įteikė kvietimą – rugsėjo 14 d. atvykti į Klaipėdos kriminalinę policiją. Visuomenininkas sužinojo, jog jam bus pateikti įtarimai pagal LR Baudžiamojo kodekso 170 straip.(Neapykantos kurstymas) Rugsėjo 13 d. ryte kvietimą atvykti į Klaipėdos policiją gavo ir Ž. Razminas. Jis pareiškė, jog artimu metu į pajūrį nevyks, nes yra užsiėmęs ir vykti ten būtų laiko švaistymas. 

Bylų prieš V.Lekstutį ir jo bendražygius užuomazga-2015 m. sausio mėnuo ir 2015 m. kovo 19-osios kratos

V. Lekstučio ir Ž. Razmino namuose 2015 m kovo 19 d. vykdytos kratos (tą dieną kratos vykdytos ir dar devynių LR piliečių namuose-pas J.Valiukėną, M.Bartašiūnaitę, G.Grabauską, O.Titorenko, K.Juraitį, K.Voišką ir kt.). Iš jų namų išnešti kompiuteriai, knygos, telefonai, įvairūs dokumentai ir kiti daiktai. Paaiškėjo, jog kratos vykdytos tiriant taip vadinamą „antikonstitucinę bylą“, kuri pradėta LR Generalinėje prokuratūroje 2015 m. sausio 15 d. ir neužilgo perduota tirti Klaipėdos apygardos prokuratūrai. Ši byla inicijuota pagal LR BK 121 straip. (Antikonstitucinių grupių kūrimas). Tačiau kratų metu nerasta nei ginklų, nei sprogmenų, nei didžiulių pinigų sumų – nieko, kas galėtų patvirtinti tokį veiklos pobūdį ar kitą panašią veiklą. 

Vis tik teisėsaugos atstovai tyrimo nenutraukė. Kratų metu paimti daiktai (net pirmo būtinumo – telefono aparatai, kompiuteriai, maršrutizatoriai ir kt.) buvo gražinami lėtai, dauguma šių piliečių daiktus atgavo tik per metus, daiktus gražinant dalimis per kelis kartus. O Ž. Razminui daiktai išvis negrąžinti. Vėliau imtasi „siūti“ bylas. Štai 2016 m. balandžio 6 d. į Klaipėdos policiją iškviestas O. Titorenko. Jam pateikti įtarimai pagal LR BK 170 straip. Esą platindamos proklamacijos, kuriose piliečius kviečiami ginti savo teises ir priešintis kapitalistų klanų savivalei. O. Titorenko kurstė neapykantą stambiems kapitalistams kaip socialinei grupei, tuo pažeidė šių „nuvorišų“ garbę ir orumą. Kažkodėl niekam Lietuvoje nerupi paprastų piliečių garbė ir orumas, nors pagal statistika tai vienas iš veiksnių, verčiančių piliečius emigruoti.

Kur dingo žodžio laisvė? Ar jau negalima kritikuoti JAV ir Europos Sąjungos?

Jau paaiškėjo konkrečios aplinkybės dėl įtarimų pateikimo V. Lekstučiui. Rugsėjo 14 d. 9 val. jis atvyko į Klaipėdos kriminalinę policiją, čia jam pateikti oficialūs dokumentai dėl bylos pagal LR BK 170 straip. (šią bylą kuruoja Klaipėdos apygardos prokuratūroje dirbantis prokuroras S. Galminas). Oficialiame dokumente teigiama: „V. Lekstutis įtariamas tuo, kad siekdamas kiršinti visuomenę, supriešinti tautas ir sėti nepasitikėjimą, internete ir kitais būdais viešai skleidė informaciją, tendencingai nukreiptą prieš Europos Sąjungą, Jungtines Amerikos Valstijas, Vakarų pasaulio vertybes, homoseksualus“. 

Keistokai skamba šie kaltinimai situacijoje, kai pilnas internetas pačių bjauriausių pasisakymų kone visais gyvenimo klausimais, tame tarpe ir asmeninių įžeidimų, ir nepagarbių atsiliepimų įvairių socialinių grupių atžvilgiu ir pačių keisčiausių nuomonių išsakymų. Tai kur baigiasi demokratija ir įsijungia teisėsauga – riba aiškiai nenubrėžta. 

Pareigūnai vengia bendrauti politinių represijų tema. Bet jau grūmoja areštais

Domintis V.Lekstučio bylos aplinkybėmis, teko telefonu bendrauti su Klaipėdos kriminalinės policijos skyriaus viršininke J.Lakavičiene, ji teigė, jog su šia byla susijusių faktų kol kas komentuoti negali ir patarė kreiptis į bylą kuruojantį prokurorą. Šio telefonu rasti kol kas nepavyko. Tad toks vaizdas-policijos  pareigūnams uždrausta komentuoti bylą, o prokurorus rasti sunku, slepiamasi nuo viešumo, juk nemalonu atsakinėti į klausimus apie politines represijas. Pateikus įtarimus, V. Lekstučiui leista per penkias paras susirasti advokatą. 

 Ir štai rugsėjo 20 d. jis atvyko į apklausą. Paaiškėjo, jog byla V.Lekstučio atžvilgiu pradėta dar 2015 m. spalio mėnesį. Buvo užduota daug klausimų, tame tarpe tokių-kodėl V.Lekstutis nepagarbiai atsiliepia apie JAV ir Europos Sąjungą, kodėl pasisakydavo prieš eurą, kodėl internete žemino homoseksualus?  Sambūrio ,,Būkime vieningi“ vadovas atsakinėjo į klausimus, teigė, jog kaip pilietis turi teisę išreikšti savo nuomonę įvairiais klausimais. Jam skirta ir kardomoji priemonė-rašytinis pasižadėjimas neišvykti. 

 O štai kitam aktyviam visuomenininkui Žilvinui Razminui gręsia areštas. Rugsėjo 20 d. apie 16 val. sulaukiau Ž. Razmino skambučio, jis pranešė, jog jam paskambino Klaipėdos policijos pareigūnai, ir pasakė, jei neatvyksta į įtarimų pateikimą savo noru, tuomet bus suimtas ir nugabentas į  Klaipėdos kriminalinę policiją. Rugsėjo 21 d. ryte 9 val. paskambinau šiam aktyviam piliečiui, ir paklausiau, ar pas jį dar neapsireiškia pareigūnų ekipažai? Ž.Razminas atsakė, kad dar ramu, ir teigė, kad jei vyks areštas, pasistengs bent trumpai informuoti žiniasklaidos atstovus, jei dar turės tokią galimybę. 

Giedrius Grabauskas

 

Facebook komentarai
Back To Top });}(jQuery));