skip to Main Content

“Neįgalumo“ ir Sodros cirkai Kaune: viena „pasveiko“ nuo išsėtinės sklerozės, kitas – vairuoja beakis, o namuose įkurdinęs „pensionatą“

Kristina Sulikienė

Turbūt esate girdėję, jog egzistuoja 2 sodros: viena oficiali, o kita – „saviems“.

Toks įspūdis susidaro, kai stebi kai kurių „pateptųjų“ gyvenimus.

Vieni stovi ilgiausiose eilėse socialiniam būstui, turėdami po 5-6 vaikus, ir negauna po 10 ir daugiau metų.

Kiti, kaip mūsų herojė, būstą gavo, kaip pati giriasi, savivaldybėje apsimetusi jos darbuotoja, ir įėjusi reikiamu metu į kabinetą, kai socialinius būstus dalinęs valdininkas neskaitydamas dėjo antspaudus ir parašą. Butą buvo užėmusi neteisėtai: labai tolimi giminės buvo gavę už sudegusį namą, bet nespėjo išsipirkti, ir numirė. Paveldėti negalėjo, todėl sugalvojo kitokį planą: gaus kaip socialinį būstą. Kažkas savivaldybėje, aišku ne už ačiū, įtraukė šį būstą į socialinių sąrašą.

Socialinis būstas dar ne viskas: kaip jį išsaugoti, kai nenori už jį mokėti?

Tam yra neįgalumo ir netekto darbingumo nustatymo komisija, kuriai nunešusi 5000 litų ( 1450 eurų) mūsų herojė gavo 2 grupę (45 proc. nedarbingumas), ir labai gerą diagnozę – išsėtinę sklerozę. Turint šią ligą, gaudavo ir tūkstančius litų kainuojančius vaistus. Ką su jais veikė? Spėju – pardavinėjo.

Būtų taip ir lėkęs gyvenimėlis šios herojės, kartas nuo karto dar išgrasinant visiems giminėms, „susimesit visi ir mokėsit“, taip pat manipuliuojant mažamečiu vaiku, jeigu nebūtų Lietuva įlindusi į Ukrainos pilietinį karą – o remti jį labai reikia. Na ir kur gauti lėšų ? Reikia peržiūrėti visokias tokias nepagrįstai suteiktas invalidumo grupes. Be to, juk ir taip nepagrįstai gavęs asmuo: ir butą, ir nemoka nieko metų metais už jį, galima ir „susiveržti diržus“, matyt pamanė valstybininkai.

Nors išsėtinė sklerozė – nepagydoma liga, ir ji per 5-10 metų žmogų pasodina į vežimėlį, mūsų herojė, visa švytinti, ir atrodanti 10 metų jaunesnė, nuėjo į neįgalumo komisijos posėdį, nepasiėmė 5000 litų, nes neturėjo.

Ir gavo 3 grupę (60-100 proc. darbingumas: dabar jau rašoma nuostatose, jog toks žmogus pripažįstamas darbingu, ir jam pensija nebepriklauso.)

Gaunasi, jog neįgalumo komisija pati save „išdūrė“ – reikėjo iš viso panaikinti neįgalumą, jeigu jis nepagrįstai buvo suteiktas.

Juk nuo išsėtinės sklerozės nėra pasveikstama.

Kadangi invalidumas buvo skirtas tam, kad nereikėtų dirbti, ir kad antstoliai už keliasdešimt tūkstančių turimą skolą už butą negalėtų visko nuskaičiuoti (o nuo algos juk gali iki 80 proc.), tai moteris pradėjo dirbti. Per 2 darbus. Vieną oficialiai, kitą – neoficialiai. Aišku, nustojus vaidinti mirtiną ligonį, sveikata dar labiau pagerėjo. Be to, antras darbas dar ir su malonumais susijęs. Ir net išgerti duoda – štai išsėtine skleroze sergantys asmenys griežtai nevartoja alkoholio, nes jis tokią ligą turinčius nuvaro į kapus.

Šiuo metu neįgalumo komisija ir Sodros skyrius yra gavę paklausimus: kaip ši moteris galėjo šitaip stebuklingai sveikti nuo nepagydomos ligos, ir kodėl ji vis dar turi neįgalumą – jeigu dirba per 2 darbus, ir puikiai atrodo?

Be to, šios ligos neįgalumo nustatymas ir jo pratęsimas vyksta tik griežtai laikantis medikų nurodymų: būtina gultis į stacionarą, ir būti stebimam medikų. Spėkite, ar ši moteris vykdė šį nurodymą? Ne. „Nesigulsiu, ir niekas neprivers, ir man „grupę“ grąžins be jokios ligoninės, pamatysi“, aiškino ji.

Štai – yra žmonės, kuris priklauso 1-ajai Sodrai (na, oficialiajai), jie gulasi į ligonines, vykdo visus nurodymus neįgalumo pensijai gauti, ir yra kiti, „2-osios Sodros“ dalyviai, kuriems galioja jų pačių taisyklės.

Beje, šiuo metu, kaip įtariama, moteris siekia iš mažamečio sūnaus padaryti invalidą – visiškai nedirbama su vaiku, ir siekiama, kad jis turėtų raidos sutrikimą.  Apie darymą iš vaiko neįgaliu jau 2013 m. buvo informuota Kaune veikianti Kauno Jono ir Petro Vileišių mokykla, kurios socialinė darbuotoja tuomet pasakiusi, reaguodama į tai, kad antrokas nemoka rašyti ir skaičiuoja iki 4: „Kai bus 4 klasėje, tada ir nustatysime atsilikimą“

Vaikas šiuo metu 4 klasėje, ir yra atsilikęs, nemoka sudėti dešimčių, šimtų, nemoka sklandžiai rašyti, nedaro namų darbų, o mokytoja, atseit, bejėgė. Mokykla buvo informuota dar kartą.

Atsakymas buvo toks: motina labai rūpinasi vaiku. Pagalbos iš giminaičių ji nepriims (giminės siūlė sumokėti už prailgintą grupę, kurios valanda kainuoja „net“ 60 centų), jos tokia teisė. Susisiekus su psichologe Egle Mirončikiene, ir papasakojus apie šį atvejį, ji informavo, jog mokykla yra neteisi: vaiko darymas neįgaliu, jo žalojimas jau yra viešasis interesas. „Vaikas greičiausiai turi raidos sutrikimą, jam reikia padėti, o nuo tokios motinos, kuri kaip pasakojate, vaiką naudoja kaip garantą butui, reikėtų vaiką atskirti. Tam reikia rinkti įrodymus. Turėtų būti pajungta mokykla. Informuoju, jog tam, kas nepranešė apie vaiko teisių pažeidimą, yra taikoma atsakomybė. Reikia pajungti mokyklą, vaiko teisių apsaugos tarnybą“. Paaiškinus, jog nuo 2013 m. artimieji giminaičiai kreipėsi į mokyklos direkciją, ir nėra jokių rezultatų, o motina net ir geria alkoholį, ir tai nėra fiksuojama, vaikas paliekamas pats sau, dažniausiai su vaikiškais žaidimais ir kompiuteriu, psichologė nurodė, jog čia turi būti pajungtos visos tarnybos, nes atvejis – klasikinis.

Taigi, šiame klasikiniame atvejyje yra taip, jog vaikas neskaito, nerašo, o kalbinamas įbeda žvilgsnį į vieną tašką ir pradeda linguoti – tokia jo gynybinė reakcija. Ir jau jis tokiais atvejais atrodo ne visai sveikas, ir normalus vaikas – nors gimė sveikas ir normalus. Jam neleidžiama matytis su tėvu, todėl berniukas auga mergaitiškas, belytis. Socialinių įgūdžių kaip neturėjo 2 klasėje, taip neturi ir dabar, nes mama kartoja „viską padarys mama, viską ji už tave atliks“.

Gavusi dar vieną invalidumą – šį kartą vaikui, moteris tikisi gyventi kad ir su šimtatūkstantine skola. O po jos juk – kaip po tvano. Galės sūnus susimokėti užaugęs, kas jai. Kai buvo buto išsipirkimo paraiškos padavimo terminas 2014 m. gruodį, ji aišku, nerašė pareiškimo. „Man butas ir taip priklauso“,- pareiškė ji.

Kitas atvejis dar įdomesnis, irgi Kaune, ir „2-ojoje Sodroje“.

Žmogus – vienakis. Per operaciją nepavyko atstatyti regėjimo, turi invalidumą. Vairuoja. Kas dieną. Į užmiesčio sodybą, iš Petrašiūnų, per Hesą, per Marijampolės kelią, Prienų kelią, atstumas nemažas.

Kelias – pavojingas. Periferinis matymas būtinas, bet jo nėra.

Beje, pažįstu bent 2 vienakius, kurie irgi vairuodavo. Ir įdomu – Sodra jiems moka invalidumus, tačiau vairutojų sveikatos komisija rašo „sveikas“.

Dar įdomesnis dalykas su vienakiu, jog jis gauna visas kompensacijas už šildymus, kaitinimus, ir vandenis. Nors gyvena bute Petrašiūnuose. Jis tiesiog persiregistravo į kaimą, bet jame negyvena, nes ten gyvena 2 benamiai, o kai labai šalta, jie pervežami į Petrašiūnus.

Ir nors kitam žmogui, per tikrinimą radus pilną butą gyventojų, visos kompenacijos būtų nubrauktos, šitas žmogus- išimtis.

Beje, kaimo name registruoti dar 5 vaikai ir jaunutė žmona. Tačiau name gyvena pagal laidavimą paleistas nusikaltėlis, ir benamis, kurį jis papjauti bandė praeitą rudenį.

Ir gali skambinti kur nori, „2-osios sodros“ klientai tvarkosi dokumentiškai, o kaip yra faktiškai – niekam neįdomu. Vaikų teisių skyrius visada gali sakyti, jog neprieina prie policijos ar Probacijos tarnybos bazių.

Seniūnija sakys, jog vienas neįgalus asmuo registruotas bute (vienakio anūkė, neįgali), ir dėl to mokama kompensacija – nesvarbu, kad bute žiemos metu gyvena visas tabūnas žmonių – 5 vaikai, jaunutė žmona, 2 benamiai.

Tokia yra valstybė, su keliomis socialinėmis sistemomis.

Deja, asmenys iš pirmosios sistemos neturi tokių teisių, kaip antrosios sodros dalyviai.

Beje, o kada bus iškelta baudžiamoji byla už nelegaliosios sodros  egzistavimą, ir ten vykdomas milijardines machinacijas?

Na kaip pirmoji sodra pasidarė 4 mlrd. skolos? Nes galimai permetė pinigus į „antrąją“. O antroji juk oficialiai…neegzistuoja. O kaip tie visi pašalpų, pensijų vėlavimai? – Juk keli milijardai sulaikomi kažkokioje „išorės“ sąskaitoje, ir ten sukasi didžiuliai procentai. Kam panaudoja sodra tuos sausį nuolat dingstančius pinigus? O be to, kiek daug vaikų atėmimų būna sausį – kai „vėluoja“ pašalpos, pensijos, tada juk „pirmosios sodros“ dalyviai net į šulinius vaikus iš bado mėto.

Antrosios sodros klientams – nieko tokio. Jie be savo pensijų, pašalpų, turi po kelis darbus, kompensacijas už šildymus, ir nemoka jokių mokesčių.

 

 

 

Facebook komentarai
Back To Top });}(jQuery));