skip to Main Content

Naujovės vėžio gydyme – ar sulauksime jų Lietuvoje?

Kiekvienais metais vykstančiame Europos Medicininės Onkologijos draugijos (ESMO) kongrese yra nustatomi naujausi vėžio gydymo standartai ir patvirtinamos rekomendacijos, kuriomis vadovaujasi visos Europos šalys. Kiekviena valstybė yra suinteresuota kuo greičiau pradėti taikyti naujausius gydymo metodus, ne išimtis ir Lietuva.

Vėžys visoje Europoje išlieka antra pagal mirtingumą liga, kuri kasmet nusineša daugiau nei 1,5 milijono gyvybių. Lietuvoje per metus diagnozuojama apie 18 tūkst. naujų vėžio atvejų, o 2017 m. piktybiniai navikai lėmė beveik 8 tūkst. mirčių.

„Kiekviena šalis ieško būdų, kaip pacientams, taip pat ir sergantiems onkologinėmis ligomis, užtikrinti gydymą pagal naujausius gydymo standartus. Labai svarbu, kad inovatyvūs gydymo metodai pacientus pasiektų kaip galima greičiau, nes ateinančiais metais jau kalbėsime apie kitas naujoves. Pavyzdžiui, imunoterapija Lietuvoje kol kas kompensuojama tik sergantiesiems melanoma – odos vėžiu ir neseniai priimtas sprendimas dėl kompensavimo plaučių vėžiui“, – sako Agnė Gaižauskienė, Inovatyvios farmacijos pramonės asociacijos (IFPA) direktorė.

 

Kongrese buvo aptarti įvairūs inovatyvūs onkologinių ligų gydymo metodai: taikinių terapija, priešvėžinės vakcinos. Pasak kongrese dalyvavusio Nacionalinio vėžio instituto (NVI) onkologo chemoterapeuto Leonid Gatijatullin, daugiausiai dėmesio buvo skirta imunoterapijai.

„Šis metodas jau keičia melanomos, plaučių vėžio, krūties, inkstų, šlapimo pūslės gydymo standartus. Teigiamų rezultatų pavyko pasiekti gydant sudėtingo profilio krūties vėžį, kurio efektyvaus gydymo buvo laukiama pastaruosius 10 metų“, – sako L. Gatijatullin.

Kongrese taip pat dalyvavusi NVI Direktoriaus pavaduotoja mokslui ir plėtrai profesorė Sonata Jarmalaitė teigia, kad laukiant imunoterapijos vaistų registravimo ir kompensavimo Lietuvoje, valstybė turi pasiruošti efektyviai taikyti šį inovatyvų gydymą. Pasak jos, turi būti sukurta gydymo strategija, nukreipta į individualų paciento gydymą, taip pat organizuojami apmokymai gydytojams.

„Lietuvos medikų patirtis skiriant imunoterapiją dar nėra didelė, įskaitant pašalinių reiškinių žinomumą. Svarbu įdiegti palydimąją diagnostiką, kad aiškiai apsibrėžtume, kuriems pacientams ar jų grupėms skiriami konkretūs vaistai. Reikia investuoti ir į gydytojų patirties auginimą, nes kalbame apie gana brangų sudėtingų vėžio tipų gydymą“, – sako S. Jarmalaitė.

ESMO kongrese susirinkę onkologinių ligų gydymo specialistai iš viso pasaulio aptarė naujausių klinikinių tyrimų gydant įvairių tipų vėžį duomenis. Daugumoje pranešimų buvo pristatyti beprogresinio – kai liga neprogresuoja – arba bendrojo išgyvenamumo duomenys, kurie įrodo inovatyvių gydymo metodų efektyvumą.

Daug dėmesio kongrese taip pat skirta personalizuotai medicinai, kai nustatomos naviko DNR mutacijos, kiti molekuliniai žymenys ir pagal tai skiriamas pacientui individualiai parinktas inovatyvus vaistas ar jų deriniai.

Apie Inovatyvios farmacijos pramonės asociaciją (IFPA) 

Inovatyvios farmacijos pramonės asociacija (IFPA) veiklą pradėjo 1997 m. spalį. Šiuo metu IFPA priklauso 17 narių – inovatyvių farmacijos kompanijų ir jų atstovybių, registruotų Lietuvoje. Tai bendrovės, kuriančios naujus, patentinius vaistus ir propaguojančios etinius veiklos principus. 2017 m. IFPA narės investavo 41,4 mln. eurų, kurie buvo skirti klinikiniams tyrimams, socialiniams projektams ir edukacijai bei mokesčiams Lietuvoje. Nuo 2004 m. IFPA yra Europos farmacijos pramonės ir asociacijų federacijos (EFPIA – European Federation of Pharmaceutical Industries and Associations) narė.

Plačiau apie asociaciją: www.ifpa.lt

Facebook komentarai
Back To Top });}(jQuery));