skip to Main Content

Leonas Merkevičius

Šiandien, 10 val. (18 val. mūsų laiku) JAV teisėja Virginia Kendall pradeda lemtingą posėdį, skirtą Neringos Venckienės ekstradicijos klausimui. Teisėjos pasirinkimas nedidelis: net humanitariniai motyvai, kai teisėjui aišku, kad su grąžintu asmeniu jo šalyje bus susidorota, neleidžia jam tuo pagrindu stabdyti ekstradicijos. Gynyba taip pat negalima, sprendimo skųsti negalima. Žurnalistas Michael Tarm tiesiogiai iš teismo salės: teisėja sakosi priėmusi sprendimą. Netrukus skelbs. Teisėja išdėsto teisinius precedentus. Sako, kad beveik visa diskrecija priklauso Valstybės departamenui, kuris jau davė sutikimą. Neringa Venckienė žvelgia į teisėją, aiškiai susirūpinusi. Teisėja skaito ilgą sprendimą, bet vis dar neprieina prie rezoliucinės dalies. Teisėja svarsto, ar Neringa Venckienė kaltinama „sukilimu ar smurtiniu politiniu maištu“, pagal teisėje priimtus apibrėžimus. Teisėja neatmeta, kad NV įkvėpti protestai ir policijos prievarta gali būti traktuojama kaip maištas pagal JAV teisę. N.Venckienė pasijuto prastai, ji atsigręžė į palaikytojus, purto galvą. Teisėja padaro 5 min pertauką, N.V. atsisėda, išgeria vandens. Teisėja perskaito sprendimą: ekstradicija įvyks.

 Norėjote Venckienės, turėsite. Bet kad netektų gailėtis. Bet bus jau vėlu

 

Sesės Nijolės istorinė kalba Seime sukėlė Tų karštligišką atsaką: JAV pradėti N.Venckienės išdavimo veiksmai, kurie savo ruožtu sukėlė Tiems nenumatytus padarinius: kilo pavojus, kad demokratinės valstybės institucijos pamatys neiškreiptą mūsų teisinės sistemos vaizdą (mordą) be jokių dekoracijų. Tautos teisinio raštingumo mokytojai, po bet kurio politiko žodelio teismų tema isteriškai šaukiantys apie grėsmes teisinės valstybės pagrindams, dabar turėtų tik išsikviesti pasiaiškinti tuos du JAV kongreso narius, pateikusius įstatymo projektą dėl N.Venckienės, ir pamokyti juos teisinės valstybės abėcėlės. Imtasi skubiai pudruoti iškrypusios sistemos veidelį. Visgi proceso suvaldyti Tie jau nebegali; supranta, kad kosmetiniai pokyčiai gali neišgelbėti. Daug pasimetimo požymių, teismų ir žiniasklaidos. Vieni nelabai žino, kaip dabar teisingai teisti, kiti – kaip teisingai rašyti. Pokyčiai į gerąją pusę akivaizdūs, klausimas tik, kek jie esminiai. Visgi, dar neseniai tai būtų atrodę kaip stebuklų stebuklas: Valstybės dienos išvakarėse – net du išteisinamieji nuosprendžiai. Švęsti galėsime džiugesne širdimi. Su mūsų Valstybės diena! Ne Tų, kurie Valstybės vardu traiško patį Valstybės gyvastingumo šaltinį.

 

 

 

Nuotraukoje, galiniame plane, santūriai stovi keturi kilnūs išteisintieji. Priekyje matome mūsų sesę Nijolę. Dar kartą su mūsų Lietuvos Valstybės diena!

Facebook komentarai
Back To Top });}(jQuery));