skip to Main Content

“Moteriško rankinuko” generalinis prokuroras

Laisvas laikraštsi, 2011 m., Nr. 36

Aurimas Drižius

LL paskubėjo internete išspausdinti straipsnį apie generalinio prokuroro Dariaus Valio skubo­tą atsistaty­dinmą, partenkus ant pėsčiųjų pe­rėjos pagyve­nusią moteriškę. 

 

Prezidentė Dalia Grybauskaitė nepasinaudojo D.Valio atsistatydinimu ir paliko jį šiose pareigose, ir taip pratęsė jo begalines kančias – būti generaliniu prokuroru, neturint tam nei valios, nei kompetencijos. Nors D.Valys ir labai stengiasi, atvažiuoja į darbą septintą ryto, tačiau darbo rezultatų jokių. Kita vertus, nereikia labai daug kvalifikacijos, kad ištirti kad ir vadinamąją Kauno pedofilijos bylą, tereikia trupučio drąsos ir pažiūrėti, su kuo iš politikų telefonu bendravo šios bylos įtariamieji pedofilai Andrius Ūsas ir Jonas Furmanavičius.

Jeigu būtų užtekęs drąsos, D.Valys būtų galėjęs tapti pirmuoju nepriklausomu prokuroru Lietuvos istorijoje. Tam reikėjo tiek nedaug – bent pabandyti sąžiningai ištirti vadinamąją Kauno pedofilijos bylą ir su ja susijusius keturių žmonių – Jono Furmanavičiaus, Violetos Naruševičienės, Drąsiaus Kedžio ir Andriaus Ūso nužudymus.

Tačiau vietoj objektyvaus šios bylos tyrimo, kurioje pedofilijos įrodymų – nors vežimų vežk (nukentėjusios D.Kedžio mergaitės parodymai apie jos seksualinį prievartavimą, taip pat ekspertų išvados apie tai, kad V.Naruševičienės dukrai „diagnozuotas lėtinis tiesiosios žarnos funkcijos sutrikimas – tiesioji žarna buvo išsiplėtusi virš amžiaus normos ribų“. 

Kaip viena iš tokio funkcijos sutrikimo priežasčių gydytojas R. Bagdzevičius taipogi įvardijo išorinį poveikį mergaitės išangei. Tai patvirtina aukų pasakojimą apie tai, kad Drąsiaus Kedžio mergaitė buvo prievartauja oraliniu, o kita mergaitė, kuri buvo keliais metas vyresnė – ir analiniu būdu. 

Tačiau D.Valio vadovaujama prokuratūra paskelbė, kad nėra jokių įrodymų, kad V.Naruševičienės mergaitė buvo prievartaujama, tačiau tai dar vienas melas – netgi tuo metu, kai buvo apklausiame policijoje dėl galimo prievartavimo, mergaitė pakakojo į kelnes. 

Kaip aiškėja iš bylos dokumentų, nors mergaitės apklausa truko tik valandą, tačiau apklausos metu jos motina, įtariama sąvadautoja, kuriai buvo leista dalyvauti apklausoje, Violeta Naruševičienė pareiškė, kad ,.na patikrinsim, kas tenai, kokie reikalai“, „sakau, jai kelnytes reikia dar man patikrinti. Mes prie to pačio vis tiek norėsiu kelnytes susitikrint“. Akivaizdu, kad net apklausos metu mergaitė turėjo sveikatos problemų, susijusiu su išmatų ar šlapimo nelaikymu).

Taip pat byloje buvo gausu įrodymų, kad už vieną pedofilų “seansą” su D.Kedžio mažamete dukra jos motina gaudavo apie 3 tūkst. Litų. Tačiau kadangi prokuratūroje atsidūrė ir įtariamojo Andriaus Ūso pokalbių išklotinės su Seimo nariais ir kadaise įtakingais politikais, šios pokalbių išklotinės nebuvo pridėtos prie bylos. Galiausiai, kad A.Ūsas pagrasino, kad jeigu jis nebus išgelbėtas nuo kalėjimo, tai papasakos viską apie tai, kas jam žinoma apie politikų ir pedofilų ryšius, jis ir pats buvo nužudytas.

„Visi tie nužudymai būtų neįmanomi, prieš tai nesuderinus su Generaline prokuratūra, kad žudikai nebus rasti, o tikrosios aplinkybės nebus tiriamos“, – įsitikinę LL šaltiniai. Tik turėdami „stogą“ Generalinėje prokuratūroje, žudikai galėjo imtis savo darbo, nebijodami pasekmių. Šią versiją patvirtina ir Generalinės prokuratūros veiksmai – ji apkaltino D.Kedį nužudymais, nors jokių įrodymų nepateikė, ir galiausiai pareiškė, kad D.Kedys „užspringo“ skrandžio tūriniu, o A.Ūsas – paskendo baloje. 

V.Vasiliauskas: „D.Valys gražina visuomenės pasitikėjimą, traiškydamas žmones pėsčiųjų perėjoje?“

„Pirmoji mintis, kuri man atėjo į galvą, sužinojus kad D.Valys partrenkė žmogų ant pėsčiųjų perėjos, buvo ta, kad tai nelaimingas atsitikimas, tačiau jis yra dėsningas, – vienai televizijos laidai sakė žurnalistas Valdas Vasiliauskas, – nes pats Dariaus Valio paskyrimas generaliniu prokuroru buvo avarija. 

Mes iki šiol Lietuvos istorijoje turėdavome „kišeninius“ prokurorus, tačiau dabar turime „moteriškos rankinės“ prokurorą, kuris yra visiškai paklusnus, ir vykdo tokius nurodymus, kurie ateina iš aukštų valdžios rūmų. Skiriant D.Valį į šį postą, Prezidentė Dalia Grybauskaitė jam suformavo užduotį – gražinti visuomenės pasitikėjimą prokuratūros sistema. 

Kaip dabar visuomenė galės pasitikėti šią sistema ir jos vadovu, kuris traiško Lietuvos žmones net pėsčiųjų perėjoje. Aš manau, kad gali būti ir taip, kad prokurorai tą nelaimingą nukentėjusią moterį net apkaltins, kad ji, pvz., per pėsčiųjų perėją ėjo be atšvaito, ir apskritai, ko ji ten ėjo, o patį D.Valį padarys nukentėjusiuoju. Visokių stebuklų gali įvykti mūsų šalyje. 

Kai D.Valys paskelbė, kad jis pradeda prokuratūros reformą, staiga paaiškėjo, kad reforma pradėta visiškai ne pagal tą įstatymą, t.y. reforma pradėta pagal Valstybės tarnybos įstatymą, nors iš tikrųjų prokuratūros veiklą reglamentuoja prokuratūros įstatymas. Ar galima buvo labiau apsijuoti teisininkų bendruomenėje ir visuomenės akyse, kai generalinis prokuroras, kurio rangas yra justicijos patarėjas, yra teisiškai neraštingas“.

Ironiška, kad pats D.Valys uždraudė prokurams važinėti tarnybiniais automobiliais iš namų į darbą ir atgal. „Tačiau žurnalistai iš karto nutvėrė, kad pats generalinis prokuroras rytais yra vežamas į darbą prokuratūros vairuotojo jo senu asmeniniu automobiliu , – sakė V.Vasiliauskas, – tas važiavimas buvo net nufotografuotas, ir tada gerbiamas prokuroras paaiškino, kad vairuotojas jį tiesiog pavežėjo į darbą, važiuodamas pro šalį. 

Tačiau vairuotojas gyveno Pašilaičiuose, o D.Valys – Jeruzalėje. Kaip galima daryti tokį lanką, ir aiškinti, kad tai yra pakeliui. Jau nekalbant apie tai, kad D.Valys į darbą buvo vežamas pusė šešių ryto. Ką tokiu metu Generalinėje prokuratūroje turėjo daryti jos vairuotojas?“.

Vėliau paaiškėjo, kad D.Valys yra nemažą sumą investavęs į bendrovių akcijas vertybinių popierių biržoje. „Paaiškėjo, kad D.Valys yra azartiškas lošėjas, kuris prekiauja akcijomis tų bendrovių, dėl kurių veiklos ikiteisminį tyrimą yra pradėjusi Generalinė prokuratūra, – pasakojo V.Vasiliauskas, – atrodo, kad akivaizdus interesų konfliktas, nors Vyriausioji tarnybinės etikos komisija ir pripažino, kad čia nėra jokio interesų konflikto. Taip pat paaiškėjo, kad generalinis prokuroras, kuris taip rūpinasi lėšų taupymu, ir taupo net vairuotojų sąskaita, vien pirmais savo tarnybos metais gerą mėnesį praleido užsienio komandiruotėse. Nunešdamas atsistatydinimo pareiškimą, D.Valys padadrė rimtą žingsnį, nes jam reikia pasitraukti ir pradėti dirbti tą darbą, kurį jis gali, ir kuriam jam užtenka kvalifikacijos. Tačiau generalinio prokuroro pareigos jam yra kur kas didesnės, nei jis sugeba“.

Nenušalino prokuroro žemgrobio

Negana to, generalinis prokuroras Darius Valys nenušalino vadinamosios Kauno pedofilijos bylos tyrimui vadovaujančio Vilniaus apygardos prokuratūros vyr. prokuroro Ramučio Jancevičiaus pavaduotojo Brunono Maculevičiaus nuo šios itin jautrios bylos, net ir paaiškėjus faktui, kad minėtas prokuroras yra paprastas žemgrobys.

Kita vertus, Kauno apygardos prokuratūra patvirtino, kad pedofilijos bylos įtariamasis Andrius Ūsas mirė nelaimingo atsitikimo dėka. Prokurorai net sušaukė specialią spaudos konferenciją, ko niekada panašiais atvejais nedaro, kad įtikintų visuomenę, kad A.Ūsas nebuvo nužudytas. Tiesa, to niekas nepatikėjo, tačiau patvirtino faktą – nesvarbu, kas vadovauja Generalinei prokuratūrai, jis niekada negalės paliesti tos teisėsaugininkų – kontrabandininkų mafijos, kuri valdo visą teisėsaugą. LL šaltiniai teigia, kad A.Ūsas buvo menkas varžtelis toje sistemoje, dalyvavęs kontrabandoje kartu su kitais aukštais teisėsaugos pareigūnais, tačiau “apsišvietęs” per pedofilijos skandalą, ir kai paaiškėjo, kad jam gresia rimta bausmė, ir jis gali “skilti” ir išduoti visą pedofilų klubą, tai greitai ir buvo nužudytas. 

Bylos tyrimui vadovavęs prokuroras B.Maculevičius atmetė N.Venckienės prašymą prijungti prie bylos pedofilija apkaltinto teisėjo Jono Furmanavičiaus 11 mobiliųjų telefonų išklotinių, kurios būtų patvirtinusi pedofilų grupės (2 sąvadautojų ir 3 prievartautojų) tarpusavio ryšius, nusikaltimų laiką ir asmenybes, tame tarpe ir mistinio Aido. Sulyginus skambučių išklotinių telefonų numerius su pedofilo Gotlino analogiška medžiaga, buvo galima išaiškinti ir visą pedofilų tinklą.

Tačiau taip neatsitiko – prokuroras B.Maculevičius tas išklotines paslėpė. Dar anksčiau LL rašė, kad B.Maculevičius, suklastojus dokumentus, įgijo 8 hektarų žemės sklypą itin brangioje vietoje – Nemenčinės miške netoli Vilniaus. Vilniaus ir Panevėžio apskričių administracijos perkėlė 8 ha B.Maculevičiui gražinamos žemės sklypą iš Panevėžio rajono į Vilnių, nors visa žemė B.Maciulevičiui jau prieš tai buvo gražinta.

B.Maculevičių išauginusi teta Stanislava Maculevič savo skunde teismui teigia, kad „Brunonas Maculevičius, piktnaudžiaudamas tarnybine padėtimi, dirbdamas Vilniaus apygardos prokuratūros prokuroru ir vyriausiojo prokuroro pavaduotoju, nusikalstamu būdu, veikdamas apgaule, suklastojęs oficialius dokumentus įgijo didelės vertės valstybės turtą – 7,9 ha miško paskirties žemės sklypas Šeškučių kaime, Bezdonių seniūnijoje,Vilniaus rajone“.

Prieš krizę vienas hektaras žemės sklypo, kurio paskirtis – namų valda, Nemenčinėje kainavo apie 1 mln. litų. Pakeitus B.Maculevičiaus neteisėtai gražintos žemės sklypo paskirtį, prokuroras galėtų susižerti apie 15 mln. litų.  Nors pati Generalinė prokuratūra pripažino, kad žemę B.Maculevičius gavo neteisėtai, tačiau kartu pareiškė, kad „netikslinga kreiptis į teismą“.

 

Facebook komentarai
Back To Top
});}(jQuery));