Milijardinė „Independence“ afera Seime legalizuota per 24 minutes
Vakar Seimas nubalsavo už tai, kad Lietuvos vyriausybė įsigytų suskystintas gamtines dujas vežantį laivą „Independence“. Milijardinei aferai legalizuoti Seimas skyrė lygiai 24 minutes – klausimas pradėtas svarstyti 10.16, baigtas 10.40.
Nors minėtas laivas Pietų Korėjos statykloje kainuoja tik 220 mln. eurų, Lietuvos Respublika už jo nuomą ir galiausiai išpirkimą sumokės 1,4 mlrd. Eurų – tokius skaičius pateikė Seimo narys Artūras Skardžius, balsavęs prieš šį įstatymą.
Vyriausybės pranešime teigiama, kad „priimtais pakeitimais nuspręsta sukurti teisinį pagrindą Vyriausybei ir SGD terminalo operatoriui priimti sprendimus iki 2024 m. pabaigos ekonomiškai naudingiausiu būdu nuosavybės teise įsigyti SGD laivą bei leisti nustatyti finansavimo mechanizmą SGD laivo įsigijimui ir SGD terminalo veiklos sąnaudų mažinimui“.
Pateikiame Seimo posėdžio stenogramą, kurioje buvo legalizuota ši afera:
Suskystintų gamtinių dujų terminalo įstatymo Nr. XI-2053 11 straipsnio pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIIIP-2698(2) (priėmimas)
Darbotvarkės 1-3.1 klausimas – Suskystintų gamtinių dujų terminalo įstatymo 11 straipsnio pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIIIP-2698. Pranešėjas – taip pat V. Poderys. Priėmimas. Tačiau pasiūlymų, pataisų nėra, į tribūną nekviečiame.
Priimame pastraipsniui. 1 straipsnis. Pritariame bendru sutarimu. 2 straipsnis. Taip pat galime pritarti bendru sutarimu? Pritariame.
Motyvai prieš. Dėl viso įstatymo motyvai prieš – A. Skardžius.
A. SKARDŽIUS (LSDDF). Ačiū, gerbiamasis Pirmininke. Išties nesuprantu, kodėl tokia situacija, kada dujas perkame brangiai, o parduodame pigiai ir kiekvienais metais turime kompensuoti apie 20–25 mln. eurų dėl tokios situacijos. Ir kas atsitiko, kad į tokią situaciją pateko Vyriausybė?
Praėjusi Vyriausybė bandė mažinti kiekį, persiderėti, bet, pasirodo, priežastys yra tos, kad dar 2012 metais po rinkimų spalio mėnesį A. Kubiliaus vadovaujama Vyriausybė priėmė Vyriausybės nutarimą „Dėl Gamtinių dujų tiekimo diversifikavimo tvarkos aprašo“. Tada jo artimas bendražygis D. Tučkus pradėjo vadovauti „Litgasui“. Tai ta įmonė, kuri perka šiandieną dujas iš norvegų įmonės „Statoil“. Kaip matome, tas kiekis nėra didelis – 300 mln. kubinių metrų, bet kiekvienais metais garantuoja 20–25 mln. nuostolio kompensavimą visiems dujų vartotojams, taip pat ir elektros vartotojams.
Įsivaizduokite, jeigu pajėgumas būtų šimtaprocentinis, jeigu pirktume 4 mlrd. kubinių metrų, koks tada būtų nuostolis, kai dabar vartojame mažiau negu vieną dešimtadalį to kiekio, kurį galėtų išdujinti ir importuoti per suskystintų gamtinių dujų terminalą. Todėl nesuprantu, kas vyksta ir kodėl tai vyksta, kodėl mes neperkame už rinkos kainą, nes aiškiai iš tribūnos atsakingo aukšto pareigūno buvo pasakyta, kad pirksime už teisingą kainą. „Gazpromas“ parduoda už politinę kainą, o čia pirksime…
PIRMININKAS. Laikas!
A. SKARDŽIUS (LSDDF). …už teisingą kainą, bet taip nėra.
PIRMININKAS. Motyvai už – Seimo narys V. Poderys.
V. PODERYS (LVŽSF). Dėkui, Pirmininke. Mieli kolegos, aš siūlau pritarti šitam įstatymo projektui, nes iki šiol galiojanti tvarka yra ta, kad „Litgasas“ – specialiai paskirta įmonė, iš jos suskystintas gamtines dujas išperka beveik privalomai tam tikros įmonės. Šiuo atveju mes sakome, kad apie 50 % turi realizuoti per biržą. Šiuo atveju tai turės įtakos ir dujų kainų sumažinimui, ir pati įmonė ieškos galimybių atpiginti dujas ir susijusias sąnaudas gyventojams. Dėkui.
PIRMININKAS. Sakyti nuomones daugiau neužsirašė. Balsuojame.
Šio įstatymo priėmimas
Balsavo 107 Seimo nariai: už – 103, prieš nebuvo, susilaikė 4 Seimo nariai. Įstatymas (projektas Nr. XIIIP-2698) priimtas. (Gongas)
10.20 val.
Šilumos ūkio įstatymo Nr. IX-1565 32 straipsnio pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIIIP-2699(2) (priėmimas)
Darbotvarkės 1-3.2 klausimas – Šilumos ūkio įstatymo 32 straipsnio pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIIIP-2699(2). Priėmimas. Pranešėjas – taip pat V. Poderys. Taip pat nėra pasiūlymų.
Galime priimti pastraipsniui. 1 straipsniui pritariame bendru sutarimu. 2 straipsniui pritariame bendru sutarimu. Motyvai už, prieš. Seimo nariai neužsirašė. Balsuojame.
Šio įstatymo priėmimas
Balsavo 102 Seimo nariai: už – 99, prieš nėra, susilaikė 3. Įstatymas (projektas Nr. XIIIP-2699(2) priimtas. (Gongas)
10.22 val.
Suskystintų gamtinių dujų terminalo įstatymo Nr. XI-2053 5 ir 9 straipsnių pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIIIP-2968(2) (priėmimas)
Darbotvarkės 1-4.1 klausimas – Suskystintų gamtinių dujų terminalo įstatymo 5 ir 9 straipsnių pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIIIP-2968(2). Priėmimas. Pranešėjas – taip pat V. Poderys, tačiau pasiūlymų, pataisų nėra. Į tribūną nekviečiu.
Priimame pastraipsniui. 1 straipsnis. Jam galime pritarti bendru sutarimu. 2 straipsniui galime pritarti bendru sutarimu. 3 straipsniui galime pritarti bendru sutarimu. Motyvai už. Dėl motyvų už užsirašė Seimo narys M. Majauskas. Prašom. (Balsas salėje: „Nėra.“) M. Majausko nėra. Motyvai prieš – Seimo narys A. Skardžius.
A. SKARDŽIUS (LSDDF). Ačiū, gerbiamasis Pirmininke. Iš tiesų lieka tik padėkoti buvusios Vyriausybės vadovui A. Kubiliui už tokią dovaną Lietuvai. Laivo, kurio kaina yra 220 mln. eurų – tiek mokėjo kompanija „Hoegh LNG Limited“, pirkdama laivą iš Korėjos laivų statyklos, dešimties metų nuoma nėra atšaukiama. Ją padarė A. Kubiliaus Vyriausybė, sudarė tokią sutartį, tai kainuos mums 700 mln. eurų.
Tačiau dar ne viskas. Ši nuoma yra socializuota, vadinasi, už ją turime mokėti mes visi, ir ta nuoma, praėjus ketveriems metams, matome, yra nepakeliama. Todėl dabartinė Vyriausybė priversta skolintis 308 mln. eurų, kad sumažintų nuomą likusiems šešeriems metams. Iš skolintų pinigų mokėti nuomą, užuot už 220 mln. A. Kubiliaus Vyriausybė būtų galėjusi nupirkti tą laivą. Dabar reikalinga tokia suma, kad būtų sumažinta nuoma, ir dar 20 metų – iki 2044 metų – padidinti įsipareigojimus. Iš viso turėsime 30-ies metų laikotarpį, per kurį sumokėsime 1 mlrd. 400 mln. eurų ir daugiau. Įsivaizduokite: į tokią situaciją įstumti valstybę, padaryti įkaitais, žinant, kad 2018 metais, dabar jau tas terminas nusikėlė, pradės veikti jungtis su Lenkija ir būsime pakankamai saugūs dėl dujų tiekimo, kurių vartojimas dėl atliekų deginimo, dėl biokuro yra taip sumenkęs, kad viso labo 300 mln. kubinių metrų be „Achemos“ mes naudojame. Kolegos, siūlau rimtai pamąstyti ir padėkoti A. Kubiliui. Ačiū jums, gerbiamas A. Kubiliau.
PIRMININKAS. Nuomonė už – Seimo narys V. Poderys. Prašom.
V. PODERYS (LVŽSF). Dėkui, Pirmininke. Mieli kolegos, nesižvalgant atgal, galios suteikimas pirkti yra teisingas sprendimas jau vien dėl to, kad tai leistų sumažinti išlaikymo sąnaudas, kurios būtų išskleistos ilgesniam laikui. Išlaikymo sąnaudos mažėtų trečdaliu jau nuo kitų metų.
Kitas dalykas, turėdami savo terminalą mes su juo galime elgtis taip, kaip norime, – pirkti ar parduoti, ar pardavus kitą nusipirkti. Kitaip sakant, daugiau laisvės ir galimybių apsispręsti. Todėl agituoju balsuoti už. Dėkui, Pirmininke.
PIRMININKAS. Motyvai prieš – Seimo narys E. Gentvilas.
E. GENTVILAS (LSF). Atsiribodamas nuo kai kurių A. Skardžiaus argumentų aš noriu padėkoti A. Kubiliui, kad labai daug padarė, kad atsirastų šitas nepriklausomybės garantas. Tačiau jeigu kalbėtume apie šios dienos sprendimą, kad po šešerių metų mes įsigysime, tai man atrodo taip, Lietuva yra naujas žaidėjas suskystintų gamtinių dujų rinkoje. Ir matėme, kad iš karto po terminalo įvedimo į rikiuotę prieš ketverius metus mes jau keitėme kai kuriuos esminius dalykus. Tarkime, 540 mln. kubinių metrų privaloma įsigyti, tačiau paaiškėjo, kad tiek nereikia. Mes matome, kaip dujų vartojimo rinka Lietuvoje krenta žemyn. Mes nežinome „Achemos“ ateities, mes nežinome, kaip bus su Kaliningrado suskystintų gamtinių dujų terminalu. Mes žinome kitus dalykus, kad aktyvėja į Europą importuojamų amerikietiškų suskystintų gamtinių dujų dalis mūsų rinkoje. Mes žinome, kad didėja renovacijos tempai, vėl tai mažins dujų poreikius. Mes žinome, kad atsiranda GIPL jungtis, dujotiekio jungtis, su Lenkija. Ir štai, likus dar šešeriems metams, mes jau dabar priimame sprendimą, ką darysime su SGD terminalu. Mano manymu, mes turime laiko rezervą ir šiandien yra per anksti spręsti apie šią nuolat kintančią rinką, rodančią labai aiškią tendenciją – Lietuvai dujų ateityje reikės dar mažiau, ko gero, negu mes dabar vartojame. Šita tendencija tęsiasi jau gana seniai. Turėtume priartėjus 2024 metų laikotarpiui priimti sprendimą, o ne dabar priimti, dar tik ketverius metus eksploatavus šitą terminalą ir likus dar šešeriems metams iki galutinio sprendimo priėmimo, lyg nematytume rinkoje besikeičiančių tendencijų.
PIRMININKAS. Laikas.
E. GENTVILAS (LSF). Todėl aš susilaikau dėl šito sprendimo, galvodamas, kad iš principo jis gali būti ir toks, tačiau ne šiandien priimtas.
PIRMININKAS. Motyvai už – Seimo narys A. Anušauskas.
A. ANUŠAUSKAS (TS-LKDF). Gerbiami kolegos, aš kartais matau, kaip ignoruojama buvusi A. Butkevičiaus Vyriausybė. Taip, ji turėjo priimti irgi svarbius sprendimus dėl terminalo. A. Kubilius savo laiku inicijavo šį procesą, bet galutinai tai buvo padaryta buvusios Vyriausybės. Pabrėšiu, buvusi Vyriausybė – tai A. Butkevičiaus. Svarbūs sprendimai buvo padaryti. Visiškai sutinku su prieš tai kalbėjusiu E. Gentvilu, taip, situacija dujų rinkoje kinta, mes negalėjome visų komponentų numatyti prieš dešimtmetį. Kai kuriuos pokyčius galima prognozuoti, kurie bus po kelerių metų. Aš manau, kad šitame įstatyme reikalingi saugikliai yra įrašyti. Svarstydami komitete mes juos matėme – įrašyta, kad jeigu bus vertinimai dėl pokyčių dujų rinkoje, tai gali būti priimti sprendimai net ir uždaryti terminalą. Šiuo atveju aš manau, kad įstatymas bet kokiu atveju yra būtinas, reikalingas, todėl siūlau jį palaikyti ir nedėti į jį kokių nors perteklinių politizuotų dalykų. Tai yra jau mūsų ekonomikos dalis ir, tiesą sakant, labai svarbi sudėtinė energetinės nepriklausomybės dalis.
PIRMININKAS. Motyvai prieš – Seimo narys P. Gražulis.
P. GRAŽULIS (MSNG). Gerbiamieji Seimo nariai, aš manau, kad šis sandoris, kuris buvo padarytas dėl suskystintųjų dujų terminalo, yra ir žalingas, ir net piktybiškas mūsų valstybei. Jo nuoma per metus kainuoja 66 mln. eurų, tuo tarpu sutartis sudaryta dešimčiai metų. Paskaičiuokite, kiek per 10 metų mes sumokame, kai naujas laivas kainuoja apie 220 mln. eurų, permokėta daugiau negu du kartus per 10 metų ir laivas – ne mūsų, laivas nuomojamas. Jeigu mes iš karto būtume laivą išsipirkę, o ne nuomoję, gal ir per didelis šis laivas, bet mes tada būtume galėję jį parduoti, ieškoti mažesnio, atsižvelgti į rinkas. Mes esame įkaitai. Dabartinėje situacijoje – visiški įkaitai. 10 metų mes turėsime nuomoti ir visą šią naštą neša mokesčių mokėtojai.
O jeigu dar pažiūrėsime į sandorį, sudarytą dėl dujų pirkimo. Dujos taip pat rinkoje nėra visada vienodos kainos, jos tai brangsta, tai pinga. Mes šiandien perkame brangiai, o parduodame pigiai ir vėl visą šią naštą neša mūsų mokesčių mokėtojai ar dujų vartotojai. Per metus mums nuostolis iš suskystintųjų dujų terminalo tokio sandorio ir dujų pirkimo – apie 100 mln. eurų. Atiduokime šiuos pinigus mokytojams ir nebus, ponai konservatoriai, streikų, bet jūsų yra sudarytas toks sandoris! Aš manau, kad tikrai už tokį sandorį turi prisiimti atsakomybę. Tai yra korupcinis sandoris, žalingas mūsų valstybei ir nenaudingas toks sandoris, kurį padarė, tikrai naudingas tiems,..
PIRMININKAS. Laikas!
P. GRAŽULIS (MSNG). …kurie primetė galbūt už didelius pinigus tokį sandorį.
PIRMININKAS. Motyvai už – Seimo narys J. Razma.
J. RAZMA (TS-LKDF). Aš dėkingas kolegoms, P. Gražuliui, A. Skardžiui, kad taip sureikšmina A. Kubiliaus ir juo Vyriausybės nuopelnus sudarant nuomos sutartį dėl suskystintųjų gamtinių dujų terminalo nuomos. Bet, deja, aš negaliu tiek priskirti tų nuopelnų A. Kubiliui, nes jo Vyriausybė priėmė tik strateginį sprendimą, o nuomos sutartį pasirašė ir nuomos konkursą surengė R. Masiulis, jo vadovaujama „Klaipėdos nafta“. Aš manau, kad turbūt gerai viską padarė, jeigu jis yra kviečiamas ministru dirbti net į dvi Vyriausybes. Į A. Butkevičiaus Vyriausybę turbūt buvo rekomenduotas A. Skardžiaus, kuris atsakingas buvo už energetiką, vadovavo Energetikos komisijai, ir šios Vyriausybės taip pat į kitą sudėtingą sritį paskirtas, nors politiškai nebuvo susijęs nei su viena, nei su kita politine dauguma.
Taigi čia nevaidinkite, neapsimetinėkite dėl tos sutarties, jeigu taip aukštai įvertinate tos sutarties sudarytojo nuopelnus. Nėra Lietuvos istorijoje kito asmens, kuris būtų tapęs dviejų Vyriausybių ministru. (Balsai salėje) Tai štai sutartis yra gera ir mes būsime pirmi nuomininkai, kurie išsipirksime terminalą. Nė vienai šaliai tai nėra pavykę padaryti. Tai irgi galime didžiuotis tuo, kad yra pripažinimas mūsų kompetencijų, kad mes pajėgiame tą laivą valdyti ir, manau, pajėgsime komerciškai jį teisingai naudoti.
PIRMININKAS. B. Matelis – motyvai už.
B. MATELIS (MSNG). Ačiū. Gerbiamieji Seimo nariai, aš į šį projektą žiūriu kaip į dviejų Vyriausybių, kurios priklauso, galima sakyti, skirtingoms ideologijoms, tiek socialdemokratų, tiek konservatorių, sugebančių pakilti aukščiau visų ginčų ir priimti Lietuvai naudingus sprendimus, net ir keičiantis Vyriausybei…
Iš tiesų pritarčiau E. Gentvilo nuogąstavimams dėl to, kaip viskas tęsis toliau, bet mes žinome tokią paprastą tiesą, kad jeigu būtų žmogus, kuris žinotų, kokia dujų kaina bus po dešimties metų ar penkerių metų, tai tas žmogus gautų Nobelio ekonomikos premiją. Tačiau tokių nėra. Šiuo atveju rinkoje yra susiklosčiusi tokia situacija, kad suskystintų dujų rinka plečiasi. Daugiau dujų naudoja ir laivai, ir sunkusis transportas, yra galimybių suskystintas dujas tiekti į teritorijas, kurios yra uždaros nuo vamzdyno, tokių teritorijų yra ir Lietuvoje, konkrečiai Druskininkai. Ta rinka dabar susiklosčiusi tokia, kad yra palanki būtent tokiam sprendimui, koks dabar pasiūlytas. Tikrai kviečiu balsuoti už. Ačiū.
PIRMININKAS. Dėl motyvų daugiau Seimo narių neužsirašė. Kviečiu balsuoti.
Šio įstatymo priėmimas
Balsavo 117 Seimo narių: už – 99, prieš – 1, susilaikė 17. Įstatymas (projektas Nr. XIIIP-3968) priimtas. (Gongas)
Replikos po balsavimo. Gerbiami kolegos, sutarkime iš anksto, kad replikai skirsime iki vienos minutės ir mikrofoną išjungsime. Repliką po balsavimo – A. Butkevičius.
A. BUTKEVIČIUS (LSDDF). Gerbiamas Seimo Pirmininke, gal truputį daugiau negu minutę, nes čia tikrai, pasakyčiau, nesąmonių buvo prikalbėta.
Pirmiausia aš norėčiau paklausti, kas atsimena, kokia dujų kaina buvo Lietuvai taikoma, kai buvo užsakytas laivas? 500 dolerių už 1 tūkst. kub. metrų. Kokia dabar kaina, jūs tikriausiai irgi galite pasižiūrėti į tam tikrus dokumentus, kuriuos pateikia dujų tiekėjai. Aš puikiai žinau, kada vyko derybos su „Gazpromu“, aš puikiai žinau, kai mums reikėjo per trumpą laiką įgyvendinti dar tris projektus, gerbiamas Gentvilai, Klaipėdos mieste, ir dujotiekio sujungimas, ir išgilinimas, kad laivas galėtų įplaukti, ir terminalo statyba. Visa tai buvo Europos energetikų sąjungos įvertinta kaip didžiausia Lietuvoje padaryta pažanga, didžiausia pažanga, padaryta visoje Europoje, kai Lietuva tapo energetiškai nepriklausoma valstybe.
Galėčiau papasakoti, kaip buvo trukdoma iš išorės, kad terminalas nebūtų pastatytas laiku, bet tai liks istorijoje, gal kada nors tai bus aprašyta. „Gazpromo“ vadovai man tiesiai į akis pasakė, kad mes žinome, už kokią kainą jūs pirksite, kai atidarysite terminalą, ir iš karto kaina sumažėjo 30 %. Jeigu neturėtume terminalo, nežinau, kokia kaina šiandien Lietuvai būtų tiekiamos dujos.
Kitas dalykas, tuo metu laivų įsigyti nebuvo įmanoma, nes pasaulyje buvo didžiulis trūkumas laivų, kurie galėtų gabenti dujas, buvo didžiulė konkurencija. Ir kalbėti, praėjus kažkiek metų, yra truputį gėda. O kokia ateitis bus, tai priklausys nuo veiklos. Jeigu turėsime jungtį su Lenkija, vadinasi, „Klaipėdos nafta“ jau ruošiasi, kad Klaipėda tiektų ir į Lenkiją. Antžeminis dujų terminalas, kuris irgi pastatytas dėl to, kad yra pastatytas suskystintų gamtinių dujų terminalas, priklauso nuo Lietuvos veiklos. Viena yra problema: Europos Komisijos neįtikinome, kad yra regioninis projektas, nes šiandien dujos yra tiekiamos ir į Latviją, ir į Estiją. Kas gali paneigti, kad tai yra ne regioninis? Čia aš matau kai kada, galima sakyti, didžiulę Europos Komisijos nekompetenciją arba nenorą jį pripažinti regioniniu, tada būtų skirtas finansavimas…
PIRMININKAS. Ačiū.
A. BUTKEVIČIUS (LSDDF). …Europos Sąjungos.
PIRMININKAS. P. Gražulis.
P. GRAŽULIS (MSNG). Man atrodo, Europos Sąjunga siūlė tam tikrus variantus ir jis būtų tikrai regioninis. O dėl R. Masiulio. Prezidentė R. Masiulį siūlė visoms vyriausybėms, kiekvienai: ir konservatoriams, ir buvusiai valdančiajai daugumai, ir dabar pasiūlė R. Masiulį. Galbūt kai kurias savo klaidas užtušuotų būdamas ministru.
PIRMININKAS. A. Skardžius.
A. SKARDŽIUS (LSDDF). Ačiū. Dėl dujų kainos. Lietuva turi ne namų ūkiui vieną aukščiausių kainų, tai yra šešta aukščiausia kaina Europoje, mažiau moka Lenkija, Estija, Latvija, Vokietija, mes turime 39 eurus už megavatvalandę. Namų ūkiams kaina tokia pat, kai Estija, Latvija, Lenkija, Vengrija, Bulgarija, Kroatija, Slovakija – 40 eurų už megavatvalandę. Tad, kol turėjome kompensaciją, duotą „Gazpromo“, beje, ją išrūpino A. Butkevičiaus Vyriausybė, tol kainos ten nekilo. Nuo kitų metų, kaip žinote, ir elektros, ir dujų kainos dar kyla, kadangi tai yra susiję. Tad kalbėti apie tai, kad Lenkija kažką tokio… Jie gavo europinius pinigus ir jų terminalai – 300 mln. tik iš savų, o mūsų pinigai – 700 mln. nukeliaus į Bermudus.