skip to Main Content

Savo sukauptomis žiniomis gydytojas M. Gudelis pasidalino asmeninėje „Facebook“ paskyroje.

 

Sveiki, mano FB draugai. Daug nieko nekomentuosiu susidariusios situacijos, nes daliai žmonių visiškai dzin- jie skaito save sveikais, dalis ypatingai supanikavę: ypač tėvai pergyvena dėl vaikų arba vaikai dėl savo vyresnių tėvų, o dalis yra labai pikti, pikdžiugiški, kad kažkas per durną galvą pateko į saviizoliaciją nors bet kas gali patekti bet kurios keliones metu į pavojingą situaciją, kad stoja buožių verslai, pamatę žmogų su kauke nepriima į taxi ir varo iš autobuso. Tik dabar, kai medikai vos ne plikomis rankomis stoja į kovą už jūsų sveikatą, prabilta apie kažkokią pagalbą jų šeimoms, atsirado didesnė pagarba jų specialybei. Siunčiu labai paprastą ir kartu labai protingą ir labai paprastai išaiškintą mūsų daktaro iš Ispanijos video komentarą apie šią ligą ir jos realias grėsmes. Būkite sveikite, pergyvensim šią situaciją!

Posted by Darius Rauba on 2020 m. kovo 16 d., pirmadienis

„Matau, kad trūksta informacijos, arba ja yra spekuliuojama. Informacija, kuria pasidalinsiu yra mokslinės ir praktinės žinios, kuriomis pasidalino mano kolegos Ispanijoje.

Pirmiausia, kodėl šis virusas toks pavojingas. Viruso pavojingumą nusprendžia trys faktoriai – užkrečiamumo vektorius, sergamumas ir mirtingumas.

Šio viruso vektorius yra tarp 1,5 ir 2,5. Tai yra praktiškai tris kartus didesnis negu gripo. Blogiausia, kad šis virusas mūsų kūne gali būti dvi savaites ir nesukelti jokių simptomų ir problemų, o užkrėtinėti aplinką ir kitus žmones.

Maždaug 2-3 mėnesių laikotarpyje mes visi persirgsime šiuo virusu. Paprastas pavyzdys, kas nutiks – jeigu susirgs 1000 žmonių, tai praktiškai 900 iš jų neturės jokių simptomų. Nė karščiavimo, nė galvos skausmo ar kosulio. Į šią grupę maždaug patenka jauni žmonės, anksčiau neturėję jokių problemų, ir vaikai.

REKLAMA
O kas nutiks su likusiu 100 žmonių? 80 iš jų turės gripo požymius. Tai yra karščiavimas, galvos, raumenų skausmas. Tai gali tęstis 2-3 savaites ir jie pasveiks.

Likusiems 20 žmonių tikriausiai prireiks ligoninės pagalbos. 15 iš jų bus paguldyti dėl plaučių uždegimo komplikacijų, kur prireiks gydymo su antiobitikais, kortizonu, deguonimi, bronchodilatatoriais.

O likusiems 5 prireiks intensyvios terapijos skyriaus pagalbos, kur trys iš jų tikriausiai numirs, o du likę ateityje gali turėti sunkių plaučių fibrozės komplikacijų ir jiems gali prireikti net plaučių transplantacijos“, – sako M. Gudelis.

Viruso protrūkiui stabdyti daugelis valstybių, tarp jų ir Lietuva, pradėjo arba pradeda taikyti karantiną.

Paliekamos dirbti tik maisto prekių parduotuvės, vaistinės, degalinės, veterinarijos, skatinama žmones likti namie.

M. Gudelis, pasitelkdamas Ispanijos pavyzdį, aiškiai pasakė, kodėl gyvybiškai svarbu laikytis nurodymų ir būti karantine.

„Kam reikalingas karantinas? Lyginant su gripu, didžioji dalis populiacijos, ypatingai vyresni žmonės, yra paskiepyti. Šis gripas sukelia negalavimus 5-6 mėn. tarpe. Koronavirusas yra lyg banga – per 2-3 mėnesius užkrečia visus. Kas tada nutinka su ligoninėmis?

Aš neturiu duomenų apie Lietuvos ligonines, bet galiu papasakoti, kas ir kaip vyksta Ispanijoje. Čia gyvena maždaug apie 40 mln. žmonių.

Reiškia, kad apie 4 mln. turės simptomatinę šio gripo formą. 3,2 mln. persirgs ir pasveiks namuose, o 600 tūkst. bus gydomi ligoninėje dėl plaučių uždegimo komplikacijos, o 200 tūkst. bus paguldyti į intensyvios terapijos skyrių.

Ispanijoje yra apie 200 tūkst. vietų ligoninėse ir 3,8 tūkst. vietų intensyvios terapijos skyriuose. Todėl tikroji problema yra ne pats virusas, o jo epidemiologinės savybės. Tai gali sukelti sveikatos apsaugos sistemos griūtį.

Tai, kas nutiko Italijoje, kur bent šiuo metu yra pritaikomos karo ligoninės taisyklės. Kai atsilaisvina viena vieta ligoninėje, jos laukia net 7 žmonės. Todėl gydytojas turi pasirinkti, kurį iš jų guldyti į ligoninę ir išgelbėti. Šeši likusieji važiuoja namo, kur jiems pasakoma, kad atvyks gydytojas, bus atsiųsta deguonies, bet dažniausiai nei gydytojas atvyksta, nei deguonis.

Šiais atvejais dažniausiai pasirenkami sveiki, anksčiau nesirgę žmonės. Mes šios griūties (Ispanijoje) laukiame balandžio pradžioje, kai susidursime su realiomis problemomis“, – į ateitį žvelgė jis.

Nuo ko priklauso komplikacijos, su kuriomis susiduria sergantys?

„Pirmiausiai, nuo viruso kiekio, kuris patenka į organizmą ir kiekvieno žmogaus genetinių savybių. Čia nieko negalime padaryti. Kodėl turime sėdėti namie? Pirmiausiai, kad kai užsikrėsime virusu, jo kiekis mūsų kūne būtų kuo mažesnis ir taip galėtume jį persirgti asimptomatine arba paprasta gripo forma, kad nereikėtų kreiptis pagalbos į ligoninę. Tokiu būdu mūsų gydytojai galės priimti visus sunkius ligonius ir suteikti tinkamą pagalbą.

Nepanikuokime, būkime ramiai namuose, nevažinėkime viešuoju transportu, traukiniais, neskraidykime, neikime į susirinkimus, kur daug žmonių. Tiesiog, būkime atsakingi“, – perspėja jis.

 

Facebook komentarai
Back To Top