skip to Main Content

Lietuvos someljė: nedaužykime kovai su alkoholizmu skirtu vėzdu per kultūrą

Gėrimų ir maisto žinovus vienijanti Lietuvos someljė asociacija ragina nepaversti kovos su alkoholizmu viso alkoholio kriminalizavimu. Juk net Lietuvoje ne vienas alkoholio turintis gaminys oficialiai pripažintas nacionalinio paveldo dalimi, tad nesaikingais draudimais mes kovojame ir su savo kultūra. Someljė asociacija ragina neriboti alkoholio prekybos viešojo maitinimo įstaigose, leisti pirkėjams pateikti išsamią informaciją apie gėrimus. Asociacija taip pat atkreipia dėmesį į tai, kad dėl visiško alkoholio reklamos draudimo dalis barų bus priversti perdaryti savo įstaigų dizainą, gėrimų atributika gausiai papuošti angliško stiliaus barai (pub‘ai) apskritai išnyks.

 

„Nesaikingi draudimai ne ką mažiau žalingi, nei nesaikingas alkoholio vartojimas. Jei desperatiškai drausime bet kokią informaciją apie alkoholį, kaip išmoksime jį vartoti kultūringai? Jaunimas matys tik buitiniame alkoholizme paskendusius žmones, išmoks stiklinėmis gerti nežinia kokios kilmės gėrimus, nes negalės gauti jokios informacijos apie šimtmečius puoselėjamą Vakarų Europos alkoholio vartojimo kultūrą, kur vynas yra etiketo ir kulinarijos dalis“, – sako Lietuvos someljė asociacijos (LSA) prezidentas Arminas Darasevičius.

 

Lietuvos someljė asociacija ragina atkreipti dėmesį, jog mūsų šalyje ir taip yra nepakankamai išvystyta viešojo maitinimo kultūra, o nemenka dalis dabar siūlomų draudimų „kirs“ būtent per šios kultūros puoselėjimą, o ne per tikslinę grupę – buitinius alkoholikus.

 

„Lietuvoje viešojo maitinimo kultūra yra nepakankamai išvystyta, žmonės tiek maistą, tiek alkoholinius gėrimus linkę vartoti namuose. Lietuvoje tik apie 10 proc. alkoholinių gėrimų suvartojama baruose ir restoranuose. Tai reiškia, kad vyrauja buitinis alkoholizmas, alkoholio vartojimas mažose uždarose grupėse, atsiskyrus nuo visuomenės. Dėl ilgą laiką ignoruotų problemų ir ydingo reglamentavimo Lietuvoje alkoholizmas atskiriems žmonės tapo gyvenimo būdu, o „bambalinis“ alus ir „vaisiukas“ dominuoja kaimo parduotuvių asortimentuose“, – teigia LSA prezidentas.

 

Pasak A. Darasevičiaus, šalies someljė įsitikinę, kad siūlomi draudimai dar labiau skatins buitinį alkoholizmą, nes jiems įsigaliojus tiesiog sumažės pasirinkimo galimybės, sumažės informacijos apie gėrimus, sumažės barų ir restoranų, todėl žmonės pusiau slapta pirks pigiausius gėrimus ir paskui namuose juos vartos.

 

Someljė asociacijos narių manymu, alkoholio kontrolės priemonės turi keisti šią susiklosčiusią situaciją, turi būti siekiama perimti Vakarų Europos kultūrą, kurioje alkoholinių gėrimų vartojimas siejamas su bendravimu ir gurmanišku maisto supratimu, kultūringu laiko leidimu viešumoje. „Todėl esame įsitikinę, kad barų ir restoranų kultūra turi būti puoselėjama kaip kultūringa ir vakarietiška alternatyva Lietuvoje vyraujančiam buitiniam alkoholizmui“, – sako asociacijos prezidentas.

 

Maisto ir gėrimų kultūra besidomintis A. Darasevičius siūlo pažvelgti į Pietų Europos valstybes. „Italijoje viena kavinė ar kita viešojo maitinimo įstaiga tenka 200 gyventojų, Lietuvoje – 600. Tačiau suaugęs Lietuvos gyventojas per metus suvartoja apie 14 litrų alkoholio, tuo tarpu italas – 8 litrus. Tad akivaizdu, kad ne viešo maitinimo įstaigų kiekis lemia alkoholizmo paplitimą. Manytume, kad viešumas kaip tik skatina saikingą ir kultūringą vartojimą“, – sako someljė asociacijos vadovas.

 

Tad LSA siūlo palikti galimybę įrengti laikinus (sezoninius) barus/kavines, suteikiant savivaldybėms galimybę spręsti, kuriose vietose tai gali būti daroma.

 

„Tyrimai rodo, kad socialinės rizikos grupei priskiriami žmonės linkę gerti stiprų alų arba spirituotą vyną ir dažniausiai tą daro namuose. Kovai prieš šiuos gėrimus jokių priemonių nenumatoma. Uždarydami lauko kavines šios problemos niekaip nepaliečiame. Gal net kaip tik pastūmėjame žmogų vietoje taurės vyno su draugais lauko kavinėje, pasiimti ko nors į namus. Žinoma, tada jau vargu, ar bus apsiribojama viena taure“, – svarsto LSA prezidentas.

 

Santūriau riboti siūloma ir alkoholio reklamą. „Kartais atrodo, jog liko tik vienas žingsnis iki visų į mokyklines programas įtrauktų knygų cenzūros, kad ten neliktų nė žodžio apie alkoholį. Nors girtuokliaujančiai gyventojų grupei rūpi tik du su alkoholiu susiję skaičiai: kaina ir alkoholio koncentracija. Jie tikrai neskaito rūšinių vynų aprašymų“, – piktinasi LSA prezidentas.

 

Atsižvelgdami į tai, someljė pritaria, kad išliktų tokie draudimai, kaip informavimas apie kainos sumažinimą, teigiamą poveikį sveikatai, nepilnamečių panaudojimas turinyje ir pan.

 

Tačiau įstatyme reiktų plačiau aprašyti, kas nelaikoma alkoholio reklama. Tai galėtų būti prekybos vietoje pateikiama (tiek raštu, tiek žodžiu) informacija apie alkoholinių gėrimų kilmę, jų gamybą, vartojimą, skonines savybes, taip pat baruose ir restoranuose esantys su alkoholiniais gėrimais susiję dizaino elementai: padėkliukai, baldų, taurių papuošimai, sienų dekoracijos ir pan. LSA manymu, reklama neturėtų būti laikoma informacinė medžiaga – knygos, žinynai, vyno enciklopedijos ar pan.

 

„Neneigiame Lietuvos problemų. Turime ieškoti būdų, kaip užkirsti kelią, kad nebūtų prageriamos socialinės pašalpos, reikia spręsti bambalių, spirituoto vyno problemą. Tačiau nepamirškime, kad alkoholis – senesnis už Vakarų Europos civilizaciją ir jis nesutrukdė jos sukurti. Priešingai, vystantis civilizacijai išsivystė ir labai aukšto lygio alkoholio vartojimo kultūra. Manome, kad perimdami šią kultūrą, padėdami jai išstumti sovietinę „gerk iki dugno“ kultūrą, Lietuvą padarytume daug blaivesne šalimi, nei viską drausdami“, – sako A. Darasevičius.

 

Lietuvos someljė asociacija vienija Lietuvoje dirbančius gėrimų ir maisto žinovus – restoranų, barų darbuotojus, žurnalistus, dėstytojus, rašytojus, atitinkamų produktų gamintojus, prekybininkus, tiekėjus bei kitus gėrimų ir maisto rinkos dalyvius.

 

PRANEŠIMĄ PASKELBĖ: LINA VAITIEKŪNAITĖ, UAB „PUBLICUM“

Facebook komentarai
Back To Top });}(jQuery));