skip to Main Content

Kodėl V.Putinas gelbėja Dalią Grybauskaitę?

Aurimas Drižius

 

Maskvos arbitražo sprendimas nutraukti 40 mlrd. Rusijos rublių vertės (apie 557 mln. eurų) buvusio bankrutavusio banko „Snoras“ didžiausio akcininko Vladimiro Antonovo inicijuotą bylą prieš Lietuvą yra teisingas sprendimas, mano su byla nesusijęs advokatas. „Aš manau, kad Maskvos arbitražas kaip teisinė institucija priėmė teisingą sprendimą, nes realiai nusprendė, kad teismai neturi jurisdikcijos spręsti klausimą prieš valstybę. To buvo galima tikėtis“, – BNS sakė advokatų profesinės bendrijos „Fort“ advokatas Andrius Bambalas. Anot jo, V.Antonovas tikriausiai toliau norės bylinėtis su Lietuva ir labiausiai tikėtina, kad ieškinį prieš Lietuvą jis pateiks Stokholmo Prekybos rūmų arbitražui.

Kita vertus, Lietuvos žiniasklaida jau daugelį metų teigia, kad Rusijoje viską kontroliuoja prezidentas Vladimiras Putinas. Jokių nepriklausomų teismų ten nėra, viska sprendžia prezidentas. Panašiai, kaip ir Lietuvoje.

Tokiu atveju man nesuprantamas Maskvos arbitražo, tiksliau, V.Putino sprendimas nutraukti „Snoro“ akcinininko V.Antonovo bylą prieš Lietuvą. Juk V.Putinui būtų labai naudingas toks sprendimas – Rusijos teismas priteistų iš šiais šaliai itin nedraugiškos Lietuvos pusę milijardų eurų, ir tokiu būdų parodytų, kad Lietuva yra šalis plėšikė, atiminėjanti verslininkų turtą.

Tačiau Maskvos arbitražo teismas priėmė Lietuvai itin palankų sprendimą – tiesiog suabejojo savo kompetencija ir įgaliojimais spręsti kitos šalies kaltės klausimą. 

Dar prieš kelis mėnesius Dalios Grybauskaitės patarėjas Renaldas Vaisbrodas „farsu ir cirku“ apibūdino Donecke vykstantį Ukrainos lakūnės Nadijos Savčenko teismą. 

http://www.delfi.lt/news/daily/lithuania/prezidentes-patarejas-apie-n-savcenko-teismo-procesa-cirkas-ir-farsas.d?id=70762274

„Farsas, nieko daugiau. Visas taip vadinamas teismo procesas yra surežisuotas, N. Savčenko pateikti kaltinimai neatitinka tikrovės, apie tai kalba viešai tiek tarptautiniai stebėtojai, tiek ekspertai. O tai, ką mes matome dabar, yra tam tikras cirkas“, –  Žinių radijui sakė R. Vaisbrodas. Pasak patarėjo, visas parodomasis teismo procesas yra skirtas Rusijos gyventojams: „Tai yra vidaus vartojimo žinutė, kuri siunčiama vidaus vartotojams“. „Teismo procesas vyksta Donecko mieste, simbolizmas didžiulis, ir ši simbolinė žinia rodo, kad visa Rusijos sistema neleidžia kitos nuomonės, Rusijos sistema susidoroja su jos priešininkais, Rusijos sistema ir toliau priešinasi Ukrainos laisvės siekiams, kuriuos šiuo metu N. Savčenko ir simbolizuoja – kaip išrinkta parlamento narė, kaip kariškė“, – kalbėjo patarėjas. 

Jeigu Rusijos, arba V.Putino teismas nuteisė Nadją Savčenko, ir tada tai buvo ne teismas, o farsas, kodėl Lietuvos atžvilgiu tas pats Rusijos teismas priima visiškai skirtingą ir Lietuvai labai naudingą sprendimą?

Gal būt, todėl, kad senas KGB-istas V.Putinas gelbėja savo partnerės Dalios Grybauskaitės kailį. Juk jeigu Lietuvai  tektų mokėti daugiau nei pusę milijardo eurų už pasisavintą verslininkų turtą, Seimas būtinai pradėtų tirti šią istoriją, sudarytų kokią nors komisiją, o ten, žiūrėk, ir paaiškės, kad „Snoro“ laikinasis administratorius finansavo Grybauskaitės prezidentinę kampaniją.

Tačiau V.Putinas laiku įsikišo ir neleido įvykti tokiam nemaloniam scenarijui – Rusijos teismas tiesiog atsisakė nagrinėti šią bylą, ir Lietuvą ir Dalią Grybauskaitę paliko ramybėje.

Matyt, tuo, kad Rusijos teismas priims politinį sprendimą, o ne teisinį, nuo pat pradžių suprato ir kitas „Snoro“ akcininkas Raimundas Baranauskas, kuris iš karto pareiškė, kad rengia ieškinį ne Rusijos, tačiau Strasburo žmogaus teisių teismui. Keista, kad to nesuprato V.Antonovas, kuris visą laiką įtikinėjo, kad šioje byloje jokios politikos nėra, o yra tik dviejų ūkio subjektų ginčas.

Buvęs VSD pareigūnas A.Beržinis dar prieš porą sakė manantis, kad V.Putinas neleis skriausti D.Grybauskaitės : „arba dėl „Snoro“ – atimtas visas verslas ir turtas. Kas keisčiausia, kad tai daryta su Rusijos pritarimu – „Snoro“ banko turtas panaudotas Grybauskaitės rinkimų kampanijai. Yra žmonės, kurie matė dokumentus, patvirtinančius, kad „Snoro“ pinigai buvo panaudoti Grybauskaitės rinkimų kampanijai. Jeigu lietuviams dar neatsibodo gyventi tokiame bardake, tai gerai, tegul gyvena, tik neaišku, kaip ilgai“.

Rinkimai parodė, kad Dalia Grybauskaitė jau yra mušta korta Lietuvos politikoje, ir kad net jos agitavimas balsuoti už konservatorius nepadėjo pastariesiems laimėti rinkimų. Todėl dabar jai reikės bandyti su spec. tarnybų pagalba kontroliuoti naują Seimą ir vyriausybę. Dėl Skvernelio jai nebus problemų – pastarasis yra tiek prisidribęs, kad nedrįs neklausyti šeimininkės nurodymų. Kitaip gali būti su Karbauskiu ir jo valstiečiais, ypač  jeigu jiems bus pateikti įrodymai apie Grybauskaitės biografiją ir jos įtariamus nusikaltimus.

Kodėl Dalia Grybauskaitė taip elgiasi – kelia chaosą Lietuvos Respublikoje, vis bandydama sužlugdyti rinkėjų valią ir vyriausybės vairą vėl patikėti rinkimus pralaimėjusiam Andriui Kubiliui? Vieni sako, kad “ta sena merga kuoktelėjo”, kiti – kad jai reikia paklusnaus Seimo, tokio kaip buvo pastaruosius keturis metus konservatorių valdomas Seimas, kad galėtų “prasukti” didžiausias milijardines aferas – Visagino AE statybą bei suskystinų dujų terminalą.

Tačiau vienas paaiškinimas dar radikalesnis – toks D.Grybauskaitės elgesio tikslas – toliau destabilizuoti padėtį Lietuvoje, kad galų gale  atsirastų jėga, kuri galėtų tvarkyti reikalus Lietuvoje.

Taip mano vienas iš LL šaltinių, kuris įsitikinęs, kad D.Grybauskaitė yra jau nebe vadinama “mieganti” KGB agentė, bet  V. Putino „įtakos agentė“, nes labai gerai įvykdo Putino/FSB paliepimus.

“D.Grybauskaitė buvo „suforminta“ KGB  priedangos įmonėje „Rotfront“ (jau NKVD laikais įkurta) būsimiems įtakos agentams ypatingiems reikalams suforminti. Po šešių metų visi absolventai įgyja KGB majoro laipsnį.

“Tokių įtakos agentų yra labai daug, pavyzdžiui „Pasaulio Lietuvių Bendruomenėje“ visa vadovybė yra paprasčiausiai KGB įtakos agentų taryba, – teigia LL šaltinis, – apie JAV lietuvių veiklą Fermeris nuolat informavo savo KGB viršininkus …. Jiems Grybauskaitė yra šventa, o prezidentas Paksas – velnias. Tai yra viską pasakantis faktas”.

LL turi labai įdomų dokumentą – dar 1975 m. dabartinis Seimo Nacionalinio saugumo komiteto pirmininkas Artūras Paulauskas savanoriu stojo į KGB kadrinę tarnybą, tačiau į ją nebuvo priimtas tik dėl silpnos sveikatos. “Netinkamas operatyvinei tarnybai”, – taip buvo parašyta medicininės komisijos išvadoje, tačiau įdomiausia yra kas kita – ten pat parašyta, kad “išvadą perduoti KGB kadrų skyriui draugui Grybauskui”.

LL kalbinti buvę KGB-istai neprisiminė, kad apie 1975 m. KGB kadrų skyriuje dirbtų koks nors Grybauskas, tuo labiau, kad jo vardas nėra įrašytas. 

“Deja, vardas KGB dokumente neminėtas, tačiau tai yra visiškai normalu KGB dokumentuose, – teigia LL šaltiniai, – KGB agentu vardai niekada nėra paminėti. Tačiau, egzistuoja kita KGB sukurta legenda, pagal kuria minėto Grybausko vardas yra ne Polikarp(as). Iš kurio šaltinio atėjo tokia informacija, yra aišku, nes tiktai KGB žino tikra Grybausko vardą, o tas vardas nebus atskleistas, ypatingai ne prieš prezidentu rinkimu. Normalus pilietis būtinai negali sužinoti Grybausko vardo”.

Tas pats šaltinis mums teigia, kad vadinamąjį Lietuvos politinį elitą sudaro nemažai asmenų, kurių sąsajos su buvusia aukščiausia sovietine nomenklatūra remiasi stipriausiu – kraujo – ryšiu.

Kad pirmojo nepriklausomos Lietuvos generalinio prokuroro Artūro Paulausko tėvas buvo KGB pulkininkas Stasys Paulauskas, jau niekam ne paslaptis. Gana plačiai buvo pasklidusios žinios, kad ir pats A.Paulauskas 1975 metais bandė įstoti į KGB, tačiau nebuvo priimtas tik dėl medicininės komisijos išvadų. 1975 metų lapkričio 24 dienos siuntime medicinos ekspertų komisijai rašoma: „Prašoma apžiūrėti pil. Paulauską Artūrą ir patikrinti sveikatą, patikrinimo tikslas – nustatyti, ar A.Paulauskas tinka darbui KGB organuose.

Komisijos išvadas prašoma pateikti drg. Grybauskui į KGB Lietuvos SSR kadrų skyrių.“ 1975 metų gruodžio 26 dieną karinė gydymo komisija konstatavo, kad jis operatyvinei tarnybai netinkamas.

Buvusio Seimo pirmininko, A.Paulausko biografijoje, kurią galima rasti oficialiuose Seimo puslapiuose internete, nuslėpta, kad A.Paulauskas dirbo LKP CK. Biografijoje, esančioje Generalinėje prokuratūroje, rašoma, kad 1988 metų gegužę A.Paulauskas pradėjo eiti LKP CK administracinių organų instruktoriaus pareigas, o tų pačių metų gruodį jis perėjo į LKP CK valstybinio teisinio skyriaus instruktoriaus pareigas. KGB Lietuvos skyrius atsiskaitydavo LKP CK administracinių organų skyriui”.

Nors A.Paulauskas neigia, kad bendradarbiavo su užsienio valstybių specialiosiomis tarnybomis, tačiau tai gali būti tiesa – juk A.Paulauskas ne bendradarbiavo, bet dribo skyriuje, kuris tam pačiam KGB vadovavo. Todėl į klausimą- ar vadovavo užsienio valstybių specialiosiomis tarnybomis – A.Paulauskas tikriausiai turėtų pasakyti “taip”. Nepaisant to, A.Paulauskas, kaip KGB savanoris, puikiausiai D.Grybauskaitei tiko kaip Lietuvos Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto pirmininkas – tai dar viena daug ką pasakanti aplinkybė.

“A.Paulausko, kaip ir D.Grybauskaitės gyvenimai yra sukurtos legendos, – teigia mūsų šaltiniai, – A.Paulauskas buvo kuriamas kaip neva kovotojas su mafija (Dekanidzės ir Daktaro byla, kuriose A.Paulauskas netingėjo pats sėsti visuose teismo posėdžiuose, palaikydamas kaltinimą “mafijai”), D.Grybauskaitės gyvenimas taip pat buvo legenda – ji neva taip pat visą laiką kovojo su korupcija ir mafija, ir taip pelnė didelį visuomenės palaikymą. 

Tai tipiški KGB metodai – sukuriama legenda, ir vėliau toks legendinis personažas visą gyvenimą tarnauja KGB. Tam, kad atsikratyti tokio įspūdžio, minėtas personažas nuolat turi kritikuoti Rusiją ir kelti jai demagogiškus reikalavimus – taip sustiprinamas įspūdis, kad tai ne KGB “įtakos” agentas”.

Minėtas LL šaltinis įsitikinęs, kad oficialioji D.Grybauskaitės biografija yra KGB sukurta legenda. Žurnalistė Rūta Janutienė, vos tik pradėjo domėtis D.Grybauskaitės biografija ir rado joje daug “juodųjų” skylių, kaip mat neteko darbo televizijoje TV-3, kuri atsisakė jos vienos populiariausių Lietuvoje laidos “Paskutinė instancija”. 

R.Janutienė sakė, kad jeigu nebūtų lindusi prie minėtos temos, galėjo sau ir toliau linksminti žmones TV3, nes jau buvo aiškiai pasakyta, kad nelįstų į politiką. Žurnalistė įsitikinusi, kad reikalai Lietuvoje tampa itin panašūs į Rusiją, kurioje prezidentas V.Putinas televizijai numatęs vietą – linksminti žmonės, tačiau šiukštu nebandyti landžioti į politikų medžioklės plotus.

Todėl tai, kaip buvo susidorota su viena populiariausių laidų (ir tas susidorojimas praėjo labai tyliai, visit ą įvykį pamiršo jau kitą dieną po “Paskutinės instancijos” po eilinio D.Grybauskaitės šou), labai primena KGB ir V.Putino stilių – šantažuojant ir prievartaujant tą pačią neva nepriklausomo kanalo TV3 vadovybę. Pasirodo, kad prezidentūra ir čia sužaidė kaip tikri kgbistai – teigiama, kad TV3 kanalo vadovė buvo iškviesta ant kilimėlio, ir galimai šantažu priversta atleisti Rūtą Janutienę. 

Kuo buvo šantažuojama kanalo vadovybė? LL šaltiniai teigia, kad šantažo objektas galėjo būti šios kanalo “etikos inspektoriaus” Sigito Babiliaus ryšiai su garsiąja premjero A.Kubiliaus dešiniosios rankos Vito Matuzo byla. Mat TV3 televizija buvo kažkaip įsivėlusi į šią istoriją, ir tas pats S.Babilius buvo apklaustas šioje byloje.

 

S.Babilius atsakė į LL klausimus:

Ar tiesa, kad buvote apklaustas V.Matuzo byloje?

– Ne, V.Matuzo byloje apklaustas nebuvau. Dėl tos bylos man niekas neturėjo jokių klausimų. Buvau apklaustas dėl Romanovskio bylos.

Koks buvo toks apklausos tikslas?

– Tikslas buvo mane pagąsdinti.

Ar pagąsdino, ir kas gąsdino?

– STT pareigūnai. 

Ar jie siejo TV3 su Romanovskio lobismu ir pinigais?

– Ne, tai buvo visai kitas epizodas. Dėl to, ką aš sakiau – kad Romanovskis yra nekaltas.

– Tačiau koks buvo STT pretekstas jus kviestis ir apklausinėti?

– Pretekstas, kaip suprantate, buvo, tačiau kaip suprantate, visą laiką veikiama taip, kad pasirašai pasižadėjimą neatskleisti bylos detalių. Jeigu pasakysiu, koks buvo pretekstas, tai aš ir atskleisiu to, ko negaliu atskleisti. 

Tai vis tiek, jeigu Romanovskio byloje jūs parašote pasižadėjimą neatskleisti bylos aplinkybių, koks jūsų statusas šioje byloje?

– Ne, jokio statuso neturiu.

Tačiau jeigu pasirašinėjate popieriukus neatskleisti bylos aplinkybių, reiškia, kažkoks statusas yra – ar liudininkas, ar specialus liudininkas, ar dar kažkas?

– Ne, nieko tokio nebuvo. Tiesiog STT norėjo mane pagąsdinti.

– Ir apie laidos “Paskutinė instancija” uždarymą taip pat nebuvo kalbos?

– Aš buvau toje apklausoje liepos mėn., kai R.Janutienė dar dirbo TV3.

– Tačiau kaip žurnalistas nematėt reikalo paviešinti, kad STT gąsdina TV3 kanalo žurnalistus?

– Nu, tai tomis aplinkybėmis aš tiesiog nenorėjau pakenkti Romanovskiui, nes jis visiškai be priežasties tris savaites sėdėjo kalėjime. Aš rinkausi tarp dviejų blogių.

Tai kuo susijęs jūs ir Romanovskis? Ar tik todėl, kad darėte pareiškimus dėl Romanovskio?

– Iš principo taip. 

Ar Romanovskis “stūmė” kažkokius projektus per TV3?

– Ne, jis tuo metu buvo oficialiai samdomas TV3 konsultantas.

O kokiomis temomis jis konsultavo?

– Visomis, kurios mums yra įdomios. Kokioms paslaugos jis buvo samdomas? Paimkite iš speco.lt, ir pamatysite. Kadangi Romanovskis yra doras sąžiningas žmogus, jis viską deklaruoja. Galiu oficialiai pareikšti, kad nei aš, nei kanalo direktorė neturėjo jokių pokalbių su prezidentūros darbuotojais dėl laidos “Paskutinė instancija”, tačiau jūs vis tiek parašysite, kad aš jų turėjau.

 

Ar D.Grybauskaitė yra lietuvė?

LL šaltiniai įsitikinę, kad būtent KGB ir sukūrė legendą apie D.Grybauskaitės biografiją ir jos tėvą, neva vairuotoju dirbusi Polikarpą Grybauską. “Mano tėvelis buvo vairuotojas”, – kaip kirviu nukirto prezidentė, kai išgirdo klausimą apie savo tėvus. Tačiau šis klausimas jai labai skausmingas, ir ji vengia daugiau bet kokių komentarų ta tema. Vietoj to renkasi tokias viešųjų ryšių akcijas, kaip Salomėjos Neries mokykloje – kai visos sukviestos televizijos filmuoja, kaip prezidentė įeina į savo buvusią mokyklą, ten sveikinasi su savo buvusia anglų kalbos mokytoją, ir tempia ją už liežuvio pasakyti, kad visi, kurie nemoka angliškai, yra kvailiai. Labai putiniškas metodas – tie, kurie dar kartais įsijungia rusiškus kanalus, mato, kaip susirūpinusiu veidu V.Putinas sprendžia, kaip padėti potvynio užtvindytiems valstiečiams ar pan. Tai labai skiriasi nuo vakarietiškos žurnalistikos, kur valstybių vadovams pateikiami tik kieti ir jiems labai nemalonūs klausimai. Į tokius klausimus D.Grybauskaitė tiesiog neatsakinėja (kaip “Paskutinės instancijos” atveju), arba kalba tik surepetuotus atsakymus į sutartus klausimus.

“Yra gausu įrodymu, kad „Polikarp“ yra grynai rusiškas vardas, kaip ir „Valerija“ (Grybauskiene-Gribovska) arba „Vitalija“ (Korsakaite-Korsakova; palygink rusu kompozitoriaus Rimsskij-Korsakov pavarde), – teigia LL šaltiniai, – mums yra visiškai aišku, kad „informacija“ apie vadinama „taksi vairuotoja Grybauską“, kuri buvo paskleista  rusiškos kilmes Valerijos Gribovskos yra KGB sukurtos „legendos“ dalis. Pati Polikarpovna – netiesiogiai –  liepė jai paskleisti melus”.

 

Facebook komentarai
Back To Top });}(jQuery));