
Kodėl D.Grybauskaitės teroro auka V.Gailius tapo jos įrankiu ?
Aurimas Drižius
Buvęs FNTT vadovas, generolas V.Gailius prarado savo pareigas dėl to, kad atsisakė paklūsti Dalios Grybauskaitės nurodymui atleisti savo pavaduotoją Giržadą. Pastarasis ekscelencijos nepasitenkinimą sukėlė dėl to, kad garsiajame pasitarime pas generalinį prokurorą Valių, kuriame buvo tartasi, kaip rytoj šturmuoti banką „Snoras“, suabejojo, ar užtenka teisinio pagrindo tokiam šturmui.
Beje, itin slapta informacija apie „Snoro“ šturmą buvo kitą dieną išspausdinta „Lietuvos ryte“, o STT bandymai išsiaiškinti „kurmį“, nutekinusį informaciją, taip ir liko be rezultatų.
Tačiau buvęs Vidaus reikalų ministras R.Palaitis, atleidęs Gailių ir Giržadą iš darbo, LL sakė iki šiol esąs įsitikinęs, kad informaciją apie ataką prieš „Snorą“ nutekino jau minėti Gailius ir Giržadas.
R.Palaitis atsakė į LL klausimus:
– Tačiau priminkite, kas jus nušalino ir kieno iniciatyva?
– Kai aš atleidau FNTT vadovus, susilaukiau „MG Baltic“ žiniasklaidos imperijos didelio puolimo, tame tarpe ir ‚Lietuvos ryto“. Mūsų liberalų ir centro frakcija Seime buvo dėl to pakilusi išeiti iš koalicijos, bet vėliau persigalvojome ir aš atsistatydinau. Nes su ponu Kubiliumi daugiau dirbti nebegalėjau, nes jis buvo kaip ir krikštatėvis tos publikos, kurią aš atleidau, ir su juo vyko pakankamai rimtos kalbos.
– Tačiau FNTT vadovai Gailius ir Giržadas po šios istorijos tapo herojais – teismas juos gražino į darbą, nepaisant Grybauskaitės norų?
– Jie patapo herojais tik todėl, kad juos palaikė „MG Baltic“ ir ‚Lietuvos ryto“ žiniasklaidos priemonės. Nes ir tie, ir anie buvo suinteresuoti. O dėl ko jie buvo atleisti? Jie gi po slapto posėdžio prokuratūroje, kur buvo aptariama „Snoro“ banko paėmimo ir uždarymo operacija. Jie gi tą informaciją nutekino į „Lietuvos rytą“, ir jame kitą dieną pasirodė straipsnis. Abu turėjo praeiti melo detektorių ir jis parodė, kad abu pareigūnai meluoja, neigdami šį faktą. Tačiau tą nutekinimo operaciją nurašė ant vieno mirusio advokato – straipsnio „Lietuvos ryte“ autorius Arvydas Lekavičius paliudijo, kad neva ne Gailius su Giržadu, o minėtas jau miręs advokatas nutekino šią informaciją į spaudą. Nes tas advokatas buvo Giržado kolega, kai jis užsiėmė privačia veikla, ir kai buvo atleistas iš FNTT.
– O koks interesas Gailiui ir Giržadui nutekinti informaciją apie būsimą „Snoro“ banko puolimą?
– Toks ir interesas – pasižiūrėkite, kaip Irenos Degutienės vyro vadovaujamos ligoninės lėšos buvo diena prieš „Snoro“ uždarymą ištrauktos iš „Snoro“ banko. Kai kurie kiti pasinaudojo ta slapta informaciją ir išsitraukė pinigus iš šio banko. Tai toks ir tikslas.
Vėliau V.Gailius tapo liberalų kandidatu ir pateko į Seimą, tapo Antikorupcijos komisijos pirmininku. Iki šiol minėta komisija garsėja niekuo neveikimu.
Tačiau Dalios Grybauskaitės pavedimą sudoroti vienintelį Seime likusį prezidentės kritiką Artūrą Skardžių Antikorupcijos komisijos pirmininkas ėmėsi energingai.
Kaip žinia, A.Skardžius praeitą Seimo kadenciją vadovavo laikinai Seimo komisijai, kuri nustatė šokiruojančias „Independence“ aferos detales. Paaiškėjo, kad 250 mln. dolerių kainuojantis laivas – saugyklą nuomojamas už 720 mln. dolerių, o suskystintos dujos perkamos trečdaliu brangiau, nei kainuoja ES.
Vietoj to, kad bandytų pasiaiškinti ir nutraukti šią legendinę „Independence“ aferą, Seimo Antikorupcijos komisija ėmėsi jo kritiko A.Skardžiaus šeimos narių nagrinėjimo.
VSD parengė pažymas apie Skardžiaus šeimos verslus, kuriuos čia pat kaip savo „tyrimus“ pateikė wwww.15min.lt
Nors šis portalas paskleidė, kad neva A.Skardžius prastūminėjo korupcinius įstatymus, tačiau net Gailiui teko pripažinti, kad nieko panašaus nėra.
Tada imtasi blusinėti visą Skardžiaus šeimos veikla per pastarąjį dešimtmetį. Vakar Seimas nubalsavo dėl to, kad Gailiaus komisija tyrimą dėl Skardžiaus baigtų iki lapkričio 10 d.
Kai nebeliko prie ko prisikabinti, Gailiaus komisija ėmėsi nagrinėti, ar 2011 m. Skardžiaus žmona įsigijo vienos UAB 20 proc. už „rinkos kainą“.
„Iš tikrųjų svarstėme nutarimo šeštą klausimą, kuriuo komisijai pavesta nustatyti, ar atitinka rinkos sąlygas ir įstatymus Seimo nario A. Skardžiaus sutuoktinės ir įmonės „Daugų sala“ sandoris dėl UAB „Kornelita“ pardavimo ir ar nėra apsimestinio sandorio požymių; jeigu sandorio kaina laikytina nepagrįsta, kas leidžia konstatuoti esamos kainos nepagrįstumą ir kokia kaina laikytina pagrįsta, – rimtu veidu Seime kalbėjo V.Gailius, – šiuo klausimu mes kreipėmės į mokesčių administratorių, Valstybinę mokesčių inspekciją. Paskutiniame uždarame posėdyje Mokesčių inspekcijos atstovas pateikė informaciją, kad įžvelgia rizikų, jie pradėjo kontrolės veiksmus. O tam, kad tie kontrolės veiksmai būtų atlikti kompetentingai, jie perka akcijų vertinimo paslaugas, atlieka kitus veiksmus. Yra abejonių, kad mes turėsime šitą sprendimą iki šio termino, bet apie įvardintas rizikas mums yra pateikta informacija“.
A.Skardžius tokias iniciatyvas įvertino sekančiai : „Išties man keista girdėti, kada privatūs sandoriai nagrinėjami, leidžiami valstybės pinigai, siekiant išsiaiškinti, kas buvo prieš penkerius metus. Jeigu valstybės sandoriai būtų nagrinėjami, pardavimai už vieną litą „Lietuvos kuro“ ir t. t., tai aš suprasčiau, gerbiamasis Antikorupcijos komisijos pirmininke. Bet buvo suformuluotas klausimas, kokius korupcinius įstatymus teikė Seimo narys ir ar už juos gavo pinigų. Bet jūs per penkis mėnesius nepadarėte nė vieno posėdžio. Gerbiamasis pirmininke, aš nesuprantu, kodėl jūs netiriate, ką pavedė Seimas, o tiesiog mėgaujatės procesu, t. y. žiniasklaidoje kaip tie šventi Egipto vabalėliai skarabėjai vynioja šito gėrio kamuoliukus užpakalinėmis kojytėmis, kad leistų visuomenei kaip politikams… ane, absoliučiai žeminti, šmeižti dėl nesamų dalykų. Aš nesuprantu, kodėl nevykdote užduoties?
Petras Gražulis : Tai konservatorių susidorojimas
P. Gražulis : „ir aš skaitau žiniasklaidoje apie tai, kas aiškėja dirbant komisijoje. Man atrodo, labai keisti dalykai aiškėja. Kodėl turi verslą Baltarusijoje? Kodėl žmona versle turi 20 % akcijų? Kodėl paėmė iš banko, esančio Baltarusijoje, paskolą? Bet kyla klausimas, o kodėl A. Skardžius nagrinėjamas? Tai gal visi Seimo nariai turėtų būti nagrinėjami. Sudarykime komisiją, kas namą, kas mašiną, kas dviratį už kiek pardavė? Ar nebuvo apsimestinių sandorių? Ar ne per brangiai? Ar ne per pigiai? Kodėl vienas Seimo narys taršomas? Ar jums nekyla toks klausimas?
Atsakymą aš turiu. Yra vienas iš labiausiai kritikuojančių konservatorius, kad jis tylėtų, nes jam pasakė (nėra R. Juknevičienės) – mes su tavimi susidorosime. O antras, sako, bus P. Gražulis. Taigi viešai man sakė, jau tris kartus gąsdino R. Juknevičienė. Dabar su A. Skardžiumi susidorosime, o po to su P. Gražuliu.
Tai palaukite, kas čia vyksta? Ir kodėl mes, Seimo nariai, pasiduodame, užkimbame ant kažkokių konservatorių užmestos meškerėlės ir sudarinėjame komisijas, ir tampome? Tai gal dabar jį pradėkime nagrinėti? Gal paaiškės naujos aplinkybės, gal jo tėvų, jo senelių turtą kaip įsigijo? Ar jų seneliai dar kokio nors apsimestinio sandorio neturėjo?
O kodėl?.. O man labai rūpi, kodėl R. Juknevičienės brolis taip sėkmingai geležinkelių sektoriuje išimties tvarka turi biznį su Rusija. Apie tai kalbame ir kalbame, bet komisijos nėra. Ir, sako, monopolisto teises jis turi, nieko kito Rusija neįsileidžia į šitą biznį. Gal tai yra tik kalbos, gal tik žiniasklaida rašo? Sudarom komisiją, išaiškės! Kodėl čia, kaip sakoma, užsipultas tik A. Skardžius? Mielieji, aš kalbos pabaigoje kreipiuosi į valstiečius. Gerbiami valstiečiai, būkite budresni, konservatoriai jums ne vieną meškerėlę bandys užmesti. Nepasiduokime ant jų kabliuko. Buvo suteiktas laikas, nepadarė ir baikime darbą“.