skip to Main Content

Kino Pavasari, bukai cenzūruoji, politikuoji ar trūksta žinių? (atviras laiškas)

Kino ekspertai dalinasi rekomendacijomis apie dėmesio vertas „Kino Pavasario“ juostas, o sinefilai facebook‘ą užvertė savųjų emocijų atgarsiais. Visgi man šiųmetinis festivalis kol kas kelia daugiau neigiamas emocijas. Ir ne dėl esamos programos kokybės, o dėl galimos paranoiškos cenzūros.

Štai aktorius Andrius Paulavičius. Pamenat tą rusvaplaukį, išsišokusį Emilio Vėlyvio filmuose „Zero“, „Zero 2“ ir „Redirected“? Kiek vėliau sužibėjusį Algimanto Puipos „Elzėje iš Gilijos“ ir eilėje rusiškų serialų? Šis aktorius visai neseniai tapo vienu kertinių personažų gruzinų režisieriaus Vano Burduli kurtoje juostoje „Užšalusių fontanų vasara“. Lietuviški portalai žadino smalsumą, pasakojo Andriaus įspūdžius, dalinosi užkulisiniais kadrais ir uždavė toną – o kur gi kitur, jei ne „Kino Pavasaryje“ galėsime įvertinti į tarptautinius vandenis sėkmingai plaukiančio lietuvaičio darbą? 

Bet programą sudarantys dėdės ir tetos kažko pabūgo. Argi kiekvienas iš rytinės pusės atkeliavęs kadras asocijuojasi su rusiškos propagandos siaubais? Ar nenorėta į šylančius orus atnešusį festivalį įsileisti žiemiškai skambančio užšalusių fontanų sąskambio? O gal lietuvių aktorių vardai mums svarbūs tik tuomet, kai jie sėdi šalies ribose ir kepa abejotinos estetinės bei išliekamosios vertės muilą?

Tiesa, tarptautiniame filmų festivalyje Sofijoje žiuri komisija juostą įvardino geriausiu filmu. O Taline ir Egipte darbas puikavosi tarp nominantų. Panašu, kad įžanginių argumentų klausimui užtenka. Taigi, ar galėtu kas nors atsakyti – kodėl šis filmas nepateko į „Kino Pavasario“ programą? Iš baimės, dėl žinių stokos, politikos, o gal tiesiog broliškus santykius kurstančių gruzinų nepavyko prisikalbinti atvykti į Lietuvą?

Rūta Vinovičiutė

Facebook komentarai
Back To Top });}(jQuery));