Austrijai, Vengrijai, Makedonijai uždarius Balkanų koridorių, geresnio gyvenimo ieškotojams kelionė į Vokietiją ženkliai pabrango. Vojažas per Albaniją ir Italiją kainuoja 6000-7000 eurų. Kad svečiai išvyktų iš Vokietijos, siūloma žymiai mažiau, todėl jie ir neišvyksta iš Merker „Pažadėtosios žemės“.
Sueddeutshe Zeitung korespondentas iš Romos pranešė, kad kontrabandistai greitai sureagavo į tradicinio maršruto į Vokietiją per Makedoniją uždarymą ir geresnio gyvenimo trokštantiems keliautojams pateikė nauja „turistinį paketą“ už 6000-7000 eurų. Apie šį maršrutą Italijos pareigūnai sužinojo išstudijavę Facebook profilius ir Whatsapp. Nelegalūs migrantai, įsigiję tokį „turistinį kelialapį“, autobusais vežami iš Graikijos į Albaniją, į pliažus tarp Durreso ir Vlero, iš kur guminėmis valtimis plukdomi į Italijos Apuliją. Šioje vietoje jūra ypač siaura – viso penkiasdešimt jūrmylių.
Vokietijos valdžia naiviai tiki, kad šiais metais į Vokietiją atsikraustys tik 500 tūkstančių Merkel svečių, ir taip po pusę milijono iki 2020 metų. 2015 metais buvo planuojama, kad atvyks 250 tūkstančių, o atvyko 1,1 milijono. Ką gi, pagal šią paprastą aritmetiką šiais metais turėtų atvykti ne 0,5 milijono, o mažiausiai 2 milijonai. Bet, kaip žmonės sako- „Erare humanum est“.
Toliau štai kokia buhalterija:
Vokietijos VRM duomenimis, 13 procentų pabėgėlių nežinia kur dingta.
Federalinei migracijos ir pabėgėlių žinybai (Bundesamt für Migration und Flüchtlinge, BAMF), kaip rašoma Rg-rb.de, vis sunkiau pavyksta susitarti su kitomis ES valstybėmis vengiančiomis vykdyti Dublino susitarimus ir susigrąžinti „savo pabėgėlius“ už kuriuos joms tenka atsakomybė.
2014 metais Vokietijai pavyko „sugrąžinti“ kas penktą pabėgėlį, o 2015 metais – tiktai kas dešimtą.
Vokietija bando įkalbėti migrantus grįžti namo, apmokant jiems kelionę, skiriant finansinę pagalbą.
Yra programa REAG/GARP „Reintegration and Emigration for Asylum Seekers in Germany/Government Assisted Repatriation Programme“. Parama skiriama tiktai tiems asmenims, kurie įstengė įrodyti, kad neturi nuosavų lėšų. Ji neskiriama ES piliečiams.
REAG/GARP- programa apmoka transporto išlaidas, be to skiriama „pagalba kelionei“ (Reisebeihilfe) – po 200 eurų žmogui, vaikui iki 12 metų – 100 eurų.
Maksimali suma, 500 eurų suaugusiam ir paaugliui, mokama grįžtantiems į Afganistaną, Iraką, Iraną, Etiopiją, Eritrėją, Nigeriją, Pakistaną ir Ganą. Sirai, kaip ir piliečiai daugelio kitų šalių – nuo Sudano ir Somalio iki Ukrainos ir Rusijos Federacijos, gauna po 300 eurų, o vaikai po 150 eurų.
Ar gali pabėgėlį suvilioti tokios išmokos, jei jis už kelialapį į Merkel „Pažadėtąją žemę“ vien kontrabandistams už perkėlimą iš Graikijos į Italiją sumokėjo 7000 eurų. Ar daug lietuvių turėtų už ką susimokėti tokią kelionę? Tai gal ne jiems, o mums reikėtų Vokietijoje prašytis prieglobsčio nuo mūsų vagių valdžios?
Petras Gulbinskas
Šauksmas