skip to Main Content

Kam buvo naudingos cheminės atakos Sirijoje?

 2

 

Paskelbta: 2018-04-14 09:10 Autorius: Ramūnas Alaunis
Karas Sirijoje tęsiasi nuo 2011 m.

Karas Sirijoje tęsiasi nuo 2011 m.

Cheminio ginklo uždraudimo organizacijos – Organization for the Prohibition of Chemical Weapons (OPCW)

Jungtinis Tyrimo Mechanizmas – Joint Investigative Mechanism (JIM)

http://www.moonofalabama.org/2018/04/timelines-of-gas-attacks-in-syria-follow-a-similar-scheme.html#more

https://orientalreview.org/2018/04/10/taking-the-world-to-the-brink-of-annihilation/

2017 m. kovo 30 d. JAV ambasadorė prie Jungtinių Tautų N. Haley sakė, kad JAV politika daugiau nebėra sutelkta į tai, kaip „nuversti prezidentą Assadą“, duodama atvirai suprasti, kad Assadas gali likti valdžioje.(1)

Tačiau 2017 m. balandžio 4 dieną Sirjos Al-Qaedos kontroliuojamame Khan Shaykouno mieste buvo panaudotas cheminis ginklas, kurio panaudojimu buvo apkaltinta Sirijos prezidento Assado vyriausybė. Dėl to, po kelių dienų JAV prezidentas Trumpas naktį iš balandžio 6 į 7 dieną davė įsakymą surengti atsakomąjį smūgį 59 „Tomahawk“ raketomis paleistomis į Sirijos karinę oro bazę.

Balandžio 7 d. praėjus dviem dienom po JAV atakų iš oro surengtų prieš Sirijos karinę oro bazę reaguodama į tariamą Assado režimo kaltę dėl cheminio ginklo panaudojimo prieš civilius, JAV ambasad­orė prie JT Nikki Haley pakeitė nuomonę dėl Sirijos ir pareiškė, „kol Sirijos prezidentas Basharas al-Assadas neatsistatydins, ji nemato politinio konflikto sureguliavimo Sirijoje.“(2)

„Sirijos prezidento Assado atsistatydinimas yra neišvengiamas, o jo atstatydinimas nuo valdžios yra JAV prioritetas“, – sakė JAV ambasadorė prie JT Nikky Haley.(3)

Nors vėlesnis atliktas JT tyrimas parodė, kad dešimtys aukų apsinuodijusių zarino dujomis buvo nugabentos į ligonines įvairiose vietose iki 100 km atstumu nuo cheminės atakos vietos iki įvykdant cheminę ataką.(4)

Nepaisant to, JT Jungtinis projektas Jungtinis Tyrimo Mechanizmas (JIM) ir Cheminio ginklo uždraudimo organizacijos (OPCW) panaikino šiuos nenuoseklius įrodymus ir paskelbė Asadui apkaltinantį nuosprendį – už chemines atakas atsakingas prezidentas Assadas.

On 21 August 2013, the most famous chemical weapons incident occurred. The Syrian government was immediately accused of launching a sarin attack which killed hundreds of children and civilians. Over the next six months investigations were carried out. The conclusions of Seymour HershRobert Parry and the research site whoghouta.com concluded that the attack was almost certainly NOT from the government but actually from one of the ‘rebel’ factions with support from Turkish intelligence services. Two Turkish parliamentary deputies held a press conference and publicly revealed some of the evidence. The intent then, as now, was to provide justification and provocation for the US and NATO to intervene directly.

2018 kovo 29 d. Prezidentas Trumpas sakė, kad JAV pajėgos bus išvestos iš Sirijos „labai greitai“.(5) JAV centrinė valdžia ir žiniasklaida tokį Trumpo sprendimą įvertino labai triukšmingai. 2018 balandžio 7 d. buvo pranešta apie Sirijoje sostinės Damasko priemestyje Dumos mieste panaudotą cheminį ginklą, kurio metu žuvo daugiau kaip 40 civilių. Nors Sirijos vyriausybė paneigė įvykdžiusi cheminę ataką, tačiau JAV ir Vakarų tarptautinė bendruomenė cheminio ginklo panaudojimu atsakingu laikė Sirijos prezidentą Basharą al-Assadą. JAV prezidentas Trumpas greitai priėjo prie išvados: „Prezidentas Putinas, Rusija ir Iranas yra atsakingi už paramą (Sirijos prezidentui) gyvuliui Assadui. Už tai reikės sumokėti didelę kainą.“(6) 

Baltųjų Rūmų spaudos atstovė Sarah Sanders Baltųjų Rūmų išplatntame pareiškime teigė: „Deja, šie veiksmai atitinka Asado nusistovėjusį cheminių ginklų naudojimo modelį.(7) Prezidentas Trumpas pagrasino suduoti smūgį Sirijos vyriausybinėms pajėgoms ir pagrasino tiesiogine karine intervencija į Siriją. Tuo tarpu, Rusijos ambasadorius prie JT Saugumo Tarybos Vasilijus Nebenzia įspėjo Jungtines Valstijas apie „rimtas pasekmių“, jei JAV vykdys išpuolį prieš Sirijos vyriausybės pajėgas“ ir teigė, kad „nebuvo panaudota jokio cheminio ginklo“.(8)

Nors nebuvo atlikta jokio objektyvaus tyrimo žiniasklaidos pranešimai grindžiami pareiškimais ir vaizdo įrašais iš Sirijos Amerikos Medikų Draugijos (SAMS) ir Baltųjų Šalmų narių. Abi organizacijos gauna didelį finansavimą iš JAV vyriausybės ir ragina Vakarų karinei intervencijai Sirijoje.

Remiantis šiais faktais galima išvesti tokią JAV shemą Sirijoje:

JAV prezidentai praneša, kad JAV politika daugiau nebėra nukreipta „nuversti Assadą“ ar kad JAV išveda karinius dalinius iš Sirijos. Po keleto dienų Sirijos mieste įvyksta cheminės atakos, po kurių atakų įvykdymu apkaltinama Sirijos vyriausybė ir prezidentas Assadas. JAV suduota karinį atsaką Sirijos pajėgoms ir atnaujiną savo reikalavimą: „Asadas turi atsistatydinti“, o priešingu atveju grasina tiesiogine karine intervencija. JAV siekė demonizuoti Sirijos vyriausybę ir prezidentą Assadą, kad kiekieną kartą įvykus cheminei atakai JAV vyriausybė turėtų pateisinamą priežastį karinei intervencijai, kuri nuverstų jau ne vienus metus mėginančią nuversti Sirijos vyriausybę. JAV ir Vakarų visuomenė yra pratinama prie prielaidos: ar JAV ir NATO šalių visuomenė yra pasirengusi stoti į karą su Rusija dėl Sirijos?

Cheminio ginklo panaudojimo taktika

Duma mieste ginkluota opozicija dar nuo 2012 m. bandė spausti JAV ir NATO imtis tiesioginių karinių veiksmų prieš Sirijos vyriausybines pajėgas. Ginkluota opozicija Rytų Gutoje turėjo cheminių ginklų laboratoriją ir visas galimybes panaudoti cheminius ginklus.(9) Rusijos kariuomenė 2018 balandžio 9 d. pranešė, kad daugiau nei 3000 sukilėllių ir jų artimieji paliko paskutinę opozicijos tvirtovę Dumoje, Rytų Gutoje.(10) Tą pačios balandžio 9 dienos ankstyvą rytą Izraelis paleido keletą raketų iš oro į Sirijos karinę bazę reaguodamas į prieš keletą dienų įvykdytą provokacinį cheminio ginklo išpuolį Sirijoje.

Akivaizdu, kad Sirijoje kariaujantys teroristai Damasko priemestyje Gutos mieste nuo pat Sirijos karo pradžios visą laiką turėjo savo cheminį ginklą. Tačiau kodėl vadinami „sukilėliai“ cheminį ginklą Gutos mieste nepanaudojo prieš Sirijos vyriausybines pajėgas, o „sukiėllius“ remiančios šalys nesistengė padėti „sukilėliams“? Kodėl cheminis ginklas buvo panaudotas besibaigiant karui Sirijoje? Tiek cheminio ginklo atakos, Izraelio antskydžiia Sirijoje ir JAV karinis atsakas nėra atsitiktinis. Neabejotina, kad tarp Rusijos ir jos varžovės JAV ir jos sąjungininkų buvo sudarytas nerašytas slaptas susitarimas, kurio abi pusės laikėsi iki 2018 m. balandžio 7 dienos cheminio ginklo atakų. Be to, Rusijos reakcijos į paskutinį ir ankstesnius Izraelio bombardavimus Sirijoje parodė, kad Rusija ketina ir toliau pasyviai leisti Izraeliui vykdyti oro antskydžius prieš Sirijoje dislokuotus Irano ir Hezbollah dalinius keliančių grėsmę Izraeliui. Rusija ir Izraelis Sirijos kare yra sąjungininkai.

Tiek provokacines cheminio ginklo atakas, Izraelio antskydžius Sirijoje ir JAV karinį atsaką neabejotinai išprovokavo Sirijos prezidento Assado atsisakymas dalyvauti Trišaliame susitikime Turkijos sostinėje Ankaroje su Rusijos, Turkijos ir Irano vadovais. (11) Tikėtina, kad Assadas sulaužė galimai nerašytą slaptą susitarimą tarp Rusijos, JAV ir jos sąjungininkų ir taip paskatino JAV remiamų „sukilėlių“ cheminio ginklo panaudojimo provokaciją. Labai tikėtina, kad Rusija galėjo garantuoti Jungtinėms Valstijoms, kad Sirijos prezidentas Assadas dalyvaus šiame susitikime siekiant pažangos Sirijos taikos procese ir priims Rusijos pasiūlytą Sirijos Konstitucijos projektą parengta dar 2016 metais, kurį Sirijos vadovybė ignoravo priimti.(12) Sirijos prezidentas Assadas atsisakė pripažinti Turkijos remiamų „sukilėlių“ teisėtumą Idlibo, Afrino ir Al-Baba regionuose, nesutiko su Rusijos Konstitucijos projektu siūlančiu kompromisą – Sirijos šalies „decentralizaciją“, kuri galėtų padėti išspręsti Sirijos kurdų klausimą.

https://www.globalresearch.ca/the-suspicious-timing-of-the-latest-provocations-in-syria/5635540

(1) Michelle Nichols. U.S. priority on Syria no longer focused on ‘getting Assad out’: Haley. Reuters. March 30, 2017.

https://www.reuters.com/article/us-mideast-crisis-syria-usa-haley/u-s-priority-on-syria-no-longer-focused-on-getting-assad-out-haley-idUSKBN1712QL

(2) Sophie Tatum. Haley: No political solution in Syria with Assad in power.CNN. April 9, 2017.

https://edition.cnn.com/2017/04/08/politics/nikki-haley-syria-interview-sotu-cnntv/index.html

(3) Angela Dewa. US envoy Nikki Haley says Syria regime change is inevitable. CNN. April 10, 2017.

https://edition.cnn.com/2017/04/09/middleeast/syria-missile-strike-chemical-attack-aftermath/index.html

(4) Antonio Guterres, Edmond Mulet. Letter dated 26 October2017 from the Secretary – General addressed to the president of the Security Council. United Nations, October 26, 2017.

https://drive.google.com/file/d/0ByLPNZ-eSjJdcGZUb0hqalFOa0hhdEZ3WlBvZmRnajFRV3pr/view

(5) Ryan Browne, Barbara Starr. Trump says US will withdraw from Syria ‘very soon’. CNN. March 29, 2018.

https://edition.cnn.com/2018/03/29/politics/trump-withdraw-syria-pentagon/index.html

(6) Ben Hubbard, Julie Hirschfeld Davis. As Trump Seeks Way Out of Syria, New Attack Pulls Him Back In. New York Times. April 8, 2018.

https://www.nytimes.com/2018/04/08/world/middleeast/syria-trump-assad.html

(7) Press Briefing by Press Secretary Sarah Sanders. White House. April 9, 2018.

https://www.whitehouse.gov/briefings-statements/press-briefing-press-secretary-sarah-sanders-040918/

(8) Michelle Nichols. Russia says it warned U.S. of ‘grave repercussions’ if Syria attacked. Russia says it warned U.S. of ‘grave repercussions’ if Syria attacked. Reiters. April 9, 2018.

https://www.reuters.com/article/us-mideast-crisis-syria-un-russia/russia-says-it-warned-u-s-of-grave-repercussions-if-syria-attacked-idUSKBN1HG30L?il=0

(9) Sharmine Narwani. Terrorist capabilities laid bare in an Eastern Ghouta chemical lab. RT. 16 March, 2018.

https://www.rt.com/op-ed/421515-ghouta-syria-chemical-weapons/

(10) AP. The Latest: UN seeks way to address chemical arms in Syria. April 10, 2018.

https://apnews.com/38071a6aea3242d786083548d66b3f5c

(11) Assad Turned Down a Putin Offer to Join Ankara Summit. Syria News, April 8, 2018.

http://www.syrianews.cc/assad-putin-ankara-summit/

(12) Andrew Korybko. SYRIA: Digging Into The Details Of The Russian-Written “Draft Constitution” 21WIRE. February 3, 2017.

http://21stcenturywire.com/2017/02/03/syria-digging-into-the-details-of-the-russian-written-draft-constitution/

Facebook komentarai
Back To Top });}(jQuery));