skip to Main Content

Kaip griuvo N. Puteikio koalicija: Manto Leliuko versija

Kristina Sulikienė

Prieš pat rinkiminį įkarštį paaiškėjo, jog su vadinamąja Naglio Puteikio koalicija neis nei Gema Umbrasienė, nei Mantas Leliukas.

Jie yra vieni populiariausių politikų Panevėžyje.

Nusprendėme paklausinėti Mantą Leliuką apie „skyrybų“ su N. Puteikiu peripetijas, nes visos pusės pateikė skirtingas nuomones.

Dėl ko įvyko konfliktas?

– Per suvažiavimą, girdint pusšimčiui   žmonių, pasakiau Naglio Puteikio padėjėjai Rūtai Zabielienei, jog ji, būdama Lietuvos Sąraše ir važinėdama su Povilu Urbšiu, vykdė šmeižto kampaniją prieš mane. Pasakiau, jog to ilgiau nepakęsiu. Gema Umbrasienė gynė Egidijų Drėzą, vienintelį žymiojo ,,antikorupcinio penketuko‘‘  narį, rinkiminiame sąraše nublokštą toli nuo keturių ,,žvaigždžių‘‘, šviečiančių sąrašo viršuje. Kartu su trečdaliu kitų suvažiavimo dalyvių nebalsavome už rinkiminį sąrašą su dviem trečdaliais  tuščių eilučių. 

Ir viskas?

– Ir viskas. Po to buvo spaudoje, berods, jūsų laikraštyje straipsnis, nežinau, kaip „nutekėjo“ informacija – matyt, sienos turi ausis ir akis. Tada vakare gavau SMS žinutę iš Naglio Puteikio, kad pasakyčiau  Gemai Umbrasienei, jog jis ją atleido iš ketvirtadalio  Seimo nario  patarėjos pareigų, bet tai derybų objektas, ir jeigu  ,,duosime  žmonių‘‘  a la koalicijos partneriams Krikščioniškosios demokratijos partijai ir  Pensininkų partijai, priims atgal. 

Rytą pasakiau: „Mūsų žmonės nėra daiktai“. Pasielgėme principingai –  garsiai trenkėme durimis.

O kaip tos versijos, kad neva jūs meluojate, kad Lietuvos Sąrašas jus kvietė?

– Nemeluoju. Kvietimą man perdavė  kolega Egidijus Drėzas, kuris taip pat dalyvavo susitikime. Gemą Umbrasienę, kiek žinau, asmeniškai kvietė LS Tarybos  narys Mindaugas Šimkūnas. Gali būti, kad LS Taryboje taip pat trūksta kalbėjimo ir susikalbėjimo, bet tai jau ne mūsų bėda.  Beje, kvietė ne tik Lietuvos Sąrašas. Bent 5 dienos prieš „skyrybas“ mus abu kvietė „Drąsos kelias“, svarstė ir apie aukštą reitingo vietą. Neįsivaizdavome, kaip galime išeiti iš komandos, kurią kūrėme ir kurioje dirbome daugiau nei metus.  Tačiau mes norėjome pasižiūrėti Naglio Puteikio politikos lygį. Pamatėme.

TV laidoje apie Naglį Puteikį, kuri pradedama nuo epizodo, kai jis girtas keikia policininkus areštinėje, jį pažįstantys žmonės teigia, jog tai meistras kažką išardyti, sunaikinit – nesvarbu ką. 

Ką manot apie šią Naglio Puteikio savybę?

– Prisipažinsiu, buvau aklas ir kurčias. Juk signalai ėjo jau prieš pusę metų.  

Šmeižto byla? Kur Naglis Puteikis nesugebėjo prisiimti atsakomybės.

– Šmeižto byla. Taip. Jūsų byla su N. Puteikiu. Negirdėjau,  nesupratau. Kaltas.

O kokie dar signalai buvo?

– Tai, jog Naglis Puteikis ruošiasi palikti bendražygius ir kuria savo grupę, mes su Gema Umbrasiene kažką lyg ir nujautėme, bet nenorėjome tuo tikėti, o ir laiko galvoti apie save nebuvo. Panevėžyje veikė toks lyg mažas štabas, kuriame, kaip sakė bendrapartiečiai,  buvo galima gauti atsakymus į visus klausimus. Pirmas signalas buvo, jog jis išsireklamavęs, jog eina su vaiko netekusiu Drėzu į rinkimus, jį be emocijų nugrūdo į sąrašo 2-ojo dešimtuko galą. Toliau – nors Gema Umbrasienė yra labai populiari politikė, daug prisidėjusi prie Naglio Puteikio komandos sukūrimo ir suvienijimo ir, mano galva, jos vieta Seime, jai  neliko vietos 1-ajame dešimtuke. Suplanuotas Panevėžyje partijos suvažiavimas buvo perkeltas į Klaipėdą. Iki šiol sklinda gandai apie Naglio Puteikio ir Povilo Urbšio paplaukiojimą baidare, po kurio viskas pradėjo keistis.  

Bet man tai primena Moterų partijos, kurią irgi prisidėjo įkuriant Gema, peripetijos per 1996 metų rinkimus, kai pirmame penketuke nebeliko vietos partijos vicepirmininkei, Virginijai Apanavičienei, ir sąrašas buvo klastojamas tiesiog rinkimų metu!

– Na čia irgi kažkas panašaus. Apie sąrašų pokyčius mes, ne Naglio Puteikio išrinktieji,  nežinodavome iki pat suvažiavimų pradžios. Paskutiniame ir išgirdau, jog man numatyta vieta kažkur per pusę sąrašo – kas padaro patekimo į Seimą galimybes lygias nuliui, jeigu nelaimėsi vienmandatėje, o Gemai irgi kažkur vieta 14- a ar 18 –a. Kitiems penkiems panevėžiečiams vietos net nebuvo parinktos. Nepasivarginta. 

Tai ar galima teigti, kad lėmė tik sąrašo vietos, ar kažkas daugiau?

– Daugiau. Bet ir sąrašo vieta – yra požiūris.  Juk žiūrėkite, tik mes išėjome, Naglis Puteikis po dienos dviejų kai atitoko, pradėjo skleisti gandus, jog čia jis pats mus neva išvarė. Ir tada gale to gandų straipsnio jis nurodė, neva dabar jam, belieka atsiprašyti Karbauskio ir Urbšio. Tai gale to gandų  straipsnio jis galutinai atskleidė kortas – jog nėra jis joks atskiras projektas, o veiksmus griežtai derina su Karbauskiu ir, manau, sėkmės atveju  tikisi atsiradimo valdančiojoje Seimo daugumoje. O tai – gobšumo ir valdžios siekimo požymiai, ar ne ? 

Kokie jūsų santykiai su Karbauskiu?

– Teismai, kai tik aš pateikiu ieškinį, parašo, jog šmeižtas – tai ne nusikalstama veika, o nuomonės raiška. Pabandytų kas nors tokį lozungą įrodyti, nebūdamas Karbauskiu. O jis įrodo.

– Sadecko ir Drižiaus bylų maratone tas pats: viską, ką pasako Drižius – Sadeckas paverčia nusikaltimu, o ką pasakė ar padarė Sadeckas – čia ne nusikaltimas. Ką rodo ši lygiagretė?

– Nežinau. Gal kad jie visi, kurie negali būti teisiami, yra dar „anos“ sistemos atstovai, ir ateina padaryti tvarką Lietuvoje, kuri, čia tarsi netyčia, tapo laisva – o jie dabar su policininku priešakyje tą tvarką atstatys?

– Kalbate, jog galima kalbėti apie antivalstybininkus – Sovietų sąjungos šalininkus?

– Sugriuvus Sovietų sąjungai, „patriotai“ išdraskė kolūkius, ir patys tapo tų kolūkių savininkais. Minimas ponas valdo kelis procentus Lietuvos žemės. Turi milijonus. Nemanau, kad  uždirbo rinkdamas apelsinus Ispanijoje. Nemanau. Manau, jog saujelė Lietuvos žmonių priėjo prie valstybės turto, jį išdraskė, ir išsidalino. O dabar mums aiškina, kaip jie pakeis Lietuvą, ir panašias nesąmones. Bet svajoja juk jie apie aną – kolūkių – santvarką, nes patys joje tebegyvena.

Bet juk prie tos saujelės spauda priskiria ir Naglį Puteikį: butų privatizacija Kultūros ministerijoje, dėl ko garbusis seimūnas net Seimo mandato atsisakęs 1996-2000 kadencijoje! Laivų statybos įmonės privatizacija. 

– Šito nežinojau ir nesupratau. Kaip minėjau, naivus buvau, pasitikintis. Buvo signalai, jog Puteikis ne ką geriau už Karbauskį. Bet gal jis moka įtikinti, „apiburti“? Vienus žmones ,,nurašo į istoriją‘‘, surenka kitus, ir t.t. 

Kokie jūsų planai toliau?

– Žinot, man dar taip įdomiau. Visiems dabar rinkiminės agitacijos apribojimai, politinės reklamos žymėjimai. O aš štai galiu kalbėti, ką noriu. O noriu pasakyti, jog tokiu pagrindu pasiklojęs savo koaliciją, neturėtų toks žmogus laimėti, ir tuo labiau tokiais dideliais procentais. Kaip ir dirbau, taip ir dirbsiu Panevėžio miesto savivaldybėje. Esu politikoje. Lieku ištikimas miestui.

Iš kur Puteikis ima tariamą reitingą 15 procentų?

– Girdėjome, jog buvo užsakyti kažkokie tyrimai, kurie parodė tokius rezultatus. Dar kiti parodė dvigubai mažesnius. Kitokios patikimos informacijos neturime. 

Ar galimą Puteikio nesėkmę sietumėte su jūsų pasitraukimu, ar ne per daug garbės?

– Per daug. Nepakeičiamų nebūna, be to, mūsų apygardos tik kelios iš 71. Mums svarbu kita. Matau ir žinau, kaip Panevėžio žmonės mus su G. Umbrasiene palaiko net po tokio šmeižto pliūpsnio. Bent ji, rodė atliktos  apklausos reitingai, būtų laimėjusi vienmadatėje. 

Kaip jaučiasi pati G. Umbrasienė?

– Nieko, stojiškai. Kaip gali jaustis žmogus, su kuriuo Naglis Puteikis apie rinkiminį sąrašą nekalbėjo nei karto, o apkaltino gobšumu valdžiai ?  Teigia, kad nesitikėjo ir netikėjo, kad taip gali atsitikti, ir dirba toliau. 

Ačiū už pokalbį.

 

Facebook komentarai
Back To Top });}(jQuery));