skip to Main Content

Kaip Gabrielius Landsbergis tapo konservatorių vadovu ir kodėl A.Kubilius gula už jį kryžiumi

 

Aurimas Drižius

Buvę konservatoriai LL papasakojo, kodėl Andrius Kubilius sutiko, kad jo įpėdiniu taptų garsiausias anūkas Gabrielius Landsbergis, ir kodėl dabar A.Kubilius kryžiumi gula už naująjį konservatorių lyderį, nepaisant to, kad lenda vis daugiau faktų, kaip valstybės sąskaita „anūko“ šeima plėtė savo privatų versliuką.

Reikalas tas, kad dar 2013 m. vasarą, vykstant Tėvynės sąjungos pirmininko rinkimams, V.Landsbergis sužinojo, kad jo konkurentas rinkimuose buvo išrinktas klastojat mandatus. Keisčiausia buvo tai, kad už A.Kubilių prabalsavo visi konservatoriai tuose rajonuose, kurių merams konservatoriams buvo iškeltos bylos už korupciją (Lazdijų, Radviliškio), ir tai, kad tose rajonuose už A.Kubilių balsavo daugiau konservatorių, negu jų buvo iš viso. Šaltiniai pasakoja, kad labai gali būti, kad A.Kubilius pažadėjo minėtų rajonų merams, kad bylos jiems „subliukš“, jeigu jie sugebės sėkmingai savo rajonuose organizuoti rinkimus A.Kubiliaus naudai. Panašu, kad taip ir buvo, nes Lazdijų meras Margenis išteisintas, o Radviliško mero Čepononio byla įstrigusi teismuose jau ketveri metai, ir bet kokiai nusikalstamai veikai tuoj sueis senatis. 

Pasakojama, kad kaip tikras šachmatininkas V.Landsbergis nepuolė  kelti skandalo, tačiau pasiūlė A.Kubiliui tokius mainus – dabar A.Kubilius tebūna pirmininku, tačiau po dviejų metų jis parems „anūko“ kandidatūrą į partijos pirmininkus. Taip ir nutiko – šiais metais A.Kubilius atsiėmė savo kandidatūrą Gabrieliaus naudai, ir pastarasis, pasižymėjęs tik tuo, kad yra rezistento Nr. 1 anūkas, stojo prie Tėvynės sąjungos vairo, tuo sukeldamas senųjų partijos veikėjų murmėjimą, kuris bet tačiau taip ir nebuvo viešai išsakyas. 

Tokie mainai – V.Landsbergio atsisakymas kelti skandalą dėl suklastotų A.Kubiliaus naudai rinkimų – atskleidžia „real politik“, ir kad A.Kubilius iki šiol gali būti šantažuojamas „tėtušio“.

Būtent todėl A.Kubilius visomis keturiomis gina Gabrielių Landsbergį, aiškėjant jo šeimos aferoms, ir kaip valstybės turtas buvo panaudotas „anūko“ šeimos versliukams. 

 

Paaiškėjo, kad Gabrieliaus Landsbergio žmonos Austėjos Landsbergienės verslas buvo kuriamas išskirtinai valstybės sąskaita – šios valdoma „Karalienės Mortos mokykla“ lengvatinėmis sąlygomis nuomojasi patalpas iš „Lietuvos energijos“ dukterinės įmonės „NT Valdos“, o, be to, pastaroji ketina mokyklai pastatyti ir naują pastatų kompleksą.

Paaiškėjo ir tai, kad Vilniaus centre kūrėsi darželis neįgaliesiems, o įsikūrė konservatorių vadovo žmonos Austėjos Landsbergienės privatus darželis, kuriam Remigijaus Šimašiaus vadovaujama Vilniaus savivaldybė dar sumoka po 100 eurų vilniečių pinigų už kiekvieną klientą. R.Šimašius tai pateikia kaip jo pastangas sumažinti darželių poreikį Vilniuje, tačiau keista, kad šios privilegijos sukurtos tik turtingiems tėveliams, galintiems leisti vaikus į privatų darželį. O. A. Landsbergienė savo verslą sugebėjo įkurti patalpose, kurias Vilniaus savivaldybė yra suteikusi žmonių su Downo sindromu asociacijai. Už simboline kainą savivaldybės nuomojamas daugiau nei 200 kvadratų pastatas stovi miškų apsuptyje ir tik vos 5 kilometrai nuo sostinės centro.

 

Landsbergienės verslą tiria Seimo komisija

 

A. Landsbergienės verslu susidomėjoSeimo energetikos komisija. Spalio 28-ąją į komisijos posėdį iškviestas „NT Valdos“ vadovas Olafas Martensas. Komisijos narys socialdemokratas Artūras Skardžius po šio posėdžio naujienų portalui Alfa.lt pasakojo, kad 2013 m. A. Landsbergienė iš „Lietuvos energijos“ dukterinės įmonės „NT Valdos“ sugebėjo išsinuomoti beveik 2000 kv. m patalpas.

 

Tačiau to A. Landsbergienei esą nepakako ir ji nusižiūrėjo laisvą šalia išsinuomotų patalpų esantį sklypą. Šioje valstybei priklausančioje žemėje „NT Valdos“ turės pastatyti „Karalienės Mortos mokyklos“ poreikiams pritaikytus pastatus su požeminėmis stovėjimo aikštelėmis.

Pasak A. Skardžiaus, investicija į šį projektą siektų 7 mln. Eur su PVM, o dėl jo detalių būtina tartis su pačia A. Landsbergiene.

„Kas labiausiai šokiravo – paaiškėjo faktai, kad komplekso statyba, kurios darbai pradėti, įvertinant tai, kad yra rengiami projektai, kiekvienas dokumentas privaloma tvarka yra derinamas su A. Landsbergiene. Jei A. Landsbergienė pareiškia kažkokias pastabas, privalu į tas pastabas atsižvelgti“, – pasakojo A. Skardžius.

Politikas taip pat suabejojo, ar „NT Valdos“ investicija į „Karalienės Mortos mokyklos“ plėtrą bus finansiškai atsiperkanti.

„Bent jau komisijosnariams iš pateiktų rodiklių matyti, kad pastarųjų metų įmonės veiklos pelnas, imant atskirus metus ir atskaičius mokesčius, yra tik apie pusė milijono eurų. <…> Labai keista, kad įmonė, kuri investuoja 7 mln. Eur į naujai sukuriamą turtą, yra šokdinama nuomininko, kurio, įvertinus sutartyje numatomus mokėjimus ir sutarties 7 m. terminą, net pusės investicijų nesusigrąžins per tuos 7 m. „NT Valdos“, – kėlė klausimą pašnekovas.

A. Skardžius tikino, kad, jei „NT Valdų“ investicijos į A. Landsbergienės verslo plėtrą neatsipirks, nuostolius gali reikėti padengti energijos vartotojams.

„Energetikos įmonių kaštai persikelia energijos vartotojams ir jų niekas negali sukontroliuoti, nes konservatorių energetikos ministras Arvydas Sekmokas 2011 m. sukūrė tokią sistemą, t. y. įmones, kurios nėra kontroliuojamos Valstybės kainų ir energetikos kontrolės komisijos (VKEKK). Kas kokias sąskaitas išrašo tokioms energetikos įmonėms, tai jos po to rodomos kaip tų įmonių sąnaudos ir perkeliamos į tarifą“, – sakė politikas.

Be to, pasak A. Skardžiaus, vis dar nėra aišku, kaip „NT valdos“ susigrąžintų statybų metu sumokėtų 1,2 mln. Eur PVM mokesčio, nes A. Landsbergienės veikla neapmokestinama.

Anot parlamentaro, „NT Valdos“ šiuo metu net negalėtų nutraukti sutarčių dėl „Karalienės Mortos mokyklos“ komplekso plėtros, kadangi tokiu atveju jai tektų mokėti įvairias baudas.

„Nutraukti sutartį su šiuo verslu kainuotų matyt dešimtis tūkstančius eurų, neskaitant to, kas išleista projektavimui ir priešprojektiniams darbams“, – tikino A. Skardžius.

 „NT Valdos“ vadovas Olafas Martensas patvirtino, kad bendrovė ketina statyti administracinius pastatus, kuriuose dalį ploto planuoja nuomotis „Karalienės Mortos mokykla“. Visgi galutinė projektui reikalingų investicijų suma dar nėra aiški.

 

Ministras: tai yra normali praktika

 

Portalas Alfa.lt pasiteiravo, ką apiesusidariusią situaciją mano energetikos ministras Rokas Masiulis. Jo atsakymus perdavė patarėjas Mantas Dubauskas. Iš pradžių R. Masiulis patikino, kad „NT Valdos“ savo veiklą vykdo be valstybės dotacijų ar kitų išmokų, o jos veiklos rezultatai neturi įtakos energijos tarifams, „todėl teiginys, kad statybos sąnaudas turės padengti energijos vartotojai, yra neteisingas.“

 

Ministras taip pat teigė, kad tai, jog „Lietuvos energijos“ turtą valdančios „NT Valdos“ užsiima investicijomis į nieko bendro su energetika neturintį verslą, yra normali praktika.

„NT Valdos“, kaip bet kuri kita įmonė, turi savo strategiją, tikslus bei investicijų planus. Tai, kad įmonė investuoja į projektą, iš kurio tikisi pelno, yra normali praktika“, – rašoma ministro patarėjo atsiųstame atsakyme.

 

Kaune Landsbergienei jau uždarė duris

 

Šių metų spalio gale jau skelbta, kad A. Landsbergienei nepavyko sudaryti analogiško nuomos sandorio su Kauno energetikais. Konservatorių vedlio žmona buvo nusitaikiusi į Kauno Savanorių prospekte esantį pastatą, kuris priklausė Kauno miesto savivaldybės valdomos įmonės „Kauno energija“ antrinei bendrovei „Kauno energija NT“. Jame A. Landsbergienė ketino įkurti privatų vaikų darželį. Po savivaldos rinkimų Kaune pasikeitus politinei vadovybei sandoris buvo sustabdytas, o „Kauno energijos“ generalinis direktorius Rimantas Bakas teigė, kad minėta nuomos sutartis įmonei galėjo būti nuostolinga.

Seimo opozicijos lyderis A. Kubilius: „Valdantieji imasi „valstybinio terorizmo“

Seimo opozicijos lyderis Andrius Kubilius Vyriausybės valandos Seime metu premjerui Algirdui Butkevičiui įteikė atsakymus į antradienį Ministro Pirmininko pateiktus klausimus, susijusius su Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) pirmininko Gabrieliaus Landsbergio žmonos verslu.

 

Opozicijos lyderis pabrėžia, kad atsakymai ne vieną kartą skelbti ir seniai žinomi, tačiau nauja yra tai, kad tokius absurdiškus klausimus ir juose įvardijamus įtarimus ar kaltinimus skelbia jau pats Ministras Pirmininkas.

 

„Tai reiškia, kad demokratijos erozija įgauna pagreitį – valdžia imasi naudoti savo galią tam, kad susidorotų su opozicijos lyderių artimaisiais, jų verslu, jų reputacija. Kitaip kaip „valstybiniu terorizmu“ to negaliu vadinti. Prie šios valdžios saugiu negali jaustis joks iniciatyvus, aktyvus žmogus ar verslininkas, jeigu jo artimasis yra aktyvus konservatorius“, – pažymi A. Kubilius.

 

Opozicijos lyderis taip pat klausia, kuo tai skiriasi nuo to, ką Maskvoje V. Putinas daro su opozicija? Pasak jo, visi šie klausimai rodo tik tai, kokia desperacija yra apėmusi skandaluose paskendusius socialdemokratus.

 

A.Kubilius pabrėžia, kad toks valdančiųjų „valstybinis terorizmas“ negąsdina, o TS-LKD aiškiai ir atvirai pateikia visus atsakymus į premjero klausimus.

 

Dokumentas pridedamas. 

 

 

Facebook komentarai
Back To Top
});}(jQuery));