
Jau lenda S.Skvernelio kyšiai
Nespėjo buvęs kelių policininkas, o dabar premjeras Saulius Skvernelis prisiekti ištikimybę Lietuvai, kai ėmė plaukti istorijos apie kyšius jam, dar būnant Vidaus reikalų ministru ir generaliniu policijos komisaru.
Mat paaiškėjo, kad Palangos miestas apmokėjo prabangų balių Palangoje, kuriame šventė policijos komisarai iš Baltijos šalių ir Lenkijos. Tarp „baliavotojų“ – ir premjeras, tuometinis policijos generalinis komisaras S.Skvernelis.
Dienraštis „Kauno diena“ praneša, kad 2014 m. itin geras S.Skvernelio draugas, Palangos meras konservatorius Š.Vaitkus miesto lėšomis apmokėjo policijos vadovų maitinimosi išlaidas viešbutyje „Gabija“.
„Tai nusikaltimas, kodėl Palangos miestas turi mokėti už kažkokių komisarų balius, – LL sakė Palangos miesto tarybos narys Eugenijus Simutis.
Palangos miesto išlaidos – komisarų poilsiui
Jis atsakė į LL klausimus:
– – Kodėl Palangos meras miesto pinigais apmokėjo komisarų balių?
– – Nuoširdžiai sakau – tai didžiausias klausimas, kodėl taip yra. Aš manau, kad Palangos miesto savivaldybės biudžetas skirtas ne tam, kad apmokėt kažkieno balius ir nakvynes viešbutyje ir t.t. Jeigu meras kažką kviečia, tai tegul pats ir apmoka – juk uždirba žmogus.
– – Koks interesas Palangos miestui mokėti už komisarų balių?
– – Aš manau, kad čia kalba eina apie mero draugystę arba giminystę su S.Skverneliu. Anksčiau nė vienas miesto meras nemokėjo už kažkokių komisarų balius, o Š.Vaitkus pradėjo. Manau, kad čia pažeidžiamas miesto biudžeto įstatymas ir miesto pinigai naudojami ne pagal paskirtį.
– – O jūs bandėte gilintis, kodėl Palanga apmoka balius policijos komisarams, o ne, pvz., kokiems nors geležinkelinkams ar dar kam nors?
– – Kreipsiuos į savivaldybės kontrolierių, kad būtų visi tie dalykai pasiaiškinti, taip pat iškelsiu šį klausimą Palangos miesto tarybos posėdyje. Bandysime aiškintis, ir už kieno dar apgyvendinimą miestas mokėjo ir kodėl. Juk yra kokios nors oficialios delegacijos Palangoje, kurias kviečiasi pats miestas, tai normalu, kad miesto pinigais svečiai ir apgyvendinami. Tačiau kodėl turime mokėti už komisarus nesuprantu.
– – O kas sako pats meras Š.Vaitkus?
– – Kitame tarybos posėdyje manau, kad užduosime jam šitą klausimą, nors į dienraščio „Klaipėda“ klausimus jis jau seniai vengia atsakymų. Nemanau, kad čia yra didelis skirtumas tarp Druskininkų mero Malinausko ir Palangos mero, kai pirmas prausia valdžios atstovus, ir juos apgyvendina privačiuose viešbučiuose, ir už tai sumoka. Tą patį daro ir Palangos meras Š.Vaitkus, tik jis moka už komisarus. Kelsime tą klausimą, tik nežinau, ar pavyks, nes miesto taryboje dauguma konservatorių (13 iš 21), jie iš karto blokuoja tokius klausimus : „nepritarti“.
– – Tačiau vis dėlto – kaip paaiškinti tai, kad Palangos miestas apmoka komisarų išlaidas?
– Aš manau, kad meras buvo susidraugavęs su S.Skverneliu, kai šis buvo Vidaus reikalų ministru, ir tokiais gestais stengėsi palaikyti draugiškus santykius su VRM vadovu. Dabar, kai Skvernelis tapo premjeru, manau, kad Š.Vaitkus pas jį važinės dar dažniau, tik slėps tuos dalykus po šito skandalo. Aš nieko prieš, jeigu žmonės draugauja, tačiau aš prieš, kai savivaldybės mokesčių mokėtojų lėšos yra skiriamos kažkokių komisarų suvažiavimams.
Palangoje šią vasarą S.Skvernelis su Palangos meru Š.Vaitkumi ant Birutės kalno šventė „mindaugines“
Skelbiama, kad Baltijos šalių policijos vadovų susitikimas vyko viešbutyje „Gabija“. Beje, įmonei, kuri valdo šį viešbutį, Palangos taryba buvo dosni ir leido atidėti 2016 m. 5 952 eurų valstybės žemės mokesčio mokėjimą iki 2017 m. birželio 30 d. Policijos vadovų vakarienė tuomet kainavo 1 829 litus (530 eurų). Už pietus teko pakloti dar 873 litus (253 eurus). Savivaldybė svečius už 500 litų (145 eurų) dar ir pavėžino elektromobiliu. Pasak Palangos savivaldybės atstovės spaudai Jurgitos Vanagės, sąskaitą teko apmokėti, nes to gražiai paprašė VRM vadovybė.
„O jūs buvote „Pušyne“ kada nors? Ten gi tokios prastos sąlygos. Mes jums pateiksime VRM raštą, čia ne mūsų iniciatyva buvo“, – telefonu žadėjo Palangos mero Š.Vaitkaus atstovė spaudai.
Su Š.Vaitkumi – ne giminaičiai
Pats S.Skvernelis, kalbėdamas su „Kauno diena“, sunkiai prisiminė, kodėl už jo nakvynę Palangoje mokėjo savivaldybė. „Aš visuomet pats moku. Atostogavau viešbutyje „Palanga“. Tai tiesa. Pats mokėjau“, – apie liepos mėnesio atostogas Palangoje tikino S.Skvernelis.
Paklaustas, ar ganduose, kad esą jis ir Palangos meras Š.Vaitkus yra giminaičiai yra tiesos, S.Skvernelis paneigė šį spėjimą. „Kvailystė. Nesame giminės“, – patikino S.Skvernelis ir pridūrė, kad bendrauja su įvairiais merais.
Vakarienė – įprastas reikalas?
Pasidomėjus, kodėl už Policijos departamento svečių maitinimą buvo mokama iš savivaldybės biudžeto, S.Skvernelis pareiškė, kad tai yra įprasta praktika. „Buvo viena protokolinė vakarienė. Kaip priklauso. Kvietė meras“, – tvirtino S.Skvernelis. Patikslinus, kad Baltijos šalių ir Lenkijos policijos vadovybė buvo maitinta ne tik vakarienės, bet ir pietų metu, S.Skvernelis atsakė neatsimenąs, kiek kartų valgė.
Tuometis policijos generalinis komisaras nustebo paklaustas, kodėl esą policijos vadovybė turėjo rengti konferenciją keturių žvaigždučių viešbutyje „Gabija“, o ne VRM priklausančiame Poilsio ir reabilitacijos centre „Pušynas“.
„Pušynas“ priklauso ministerijai, o čia buvo policijos organizuotas renginys. Tai du skirtingi dalykai“, – aiškino S.Skvernelis.
Politikas neįžvelgė nė menkiausio prieštaravimo, kad vienos žinybos darbinius susitikimus apmoka visai kita biudžetinė įstaiga, kai Policijos departamentas turėtų pats apmokėti savo darbuotojų ir svečių būtinas išlaidas.
„Jie dirbo darbą. Aš jums dar kartą lietuviškai aiškinu. Visi protokoliniai renginiai, kurie būna ar Palangoje, ar kažkur kitur, jei meras kviečia, tokia vakarienė būna“, – aiškino S.Skvernelis.
Palangos savivaldybė šią maitinimosi situaciją pakomentavo pacituodama VRM raštą.
„2014 m. rugpjūčio 14 d. raštu kreipėsi Vidaus reikalų ministerija bei informavo, kad 2014 m. rugsėjo 3–5 dienomis Palangoje vyks tarpvalstybinis Lietuvos, Latvijos, Estijos ir Palenkės vaivadijos (Lenkija) policijos vadovų susitikimas. Palangos savivaldybė buvo paprašyta bendradarbiauti organizuojant miesto svečių priėmimą. Kadangi šio susitikimo metu reprezentuota ne tik Palanga, bet ir visa Lietuva, aukšto rango svečiams buvo parengta priėmimo protokolą atitinkanti programa“, – rašoma savivaldybės atsakyme.
Žvaigždučių neskaičiavo
Aiškinantis ypatingo Palangos mero Š.Vaitkaus vaišingumo priežastis, S.Skvernelis patikino, kad vykdamas į pajūrį darbinio susitikimo jis išsirašydavo komandiruotę. Bet jei sąskaitas apmoka kviečiančioji pusė, pasak S.Skvernelio – čia jų reikalas.
„Reikia klausti savivaldybės. Ten – biudžetas ir čia – biudžetas. Jei aš važiuoju savivaldos reikalais, ne policijos, jie ir apmoka. Vyko departamento lėšų taupymas. Matyt, tuomet buvo savivaldybės iniciatyva. Gali komisaras ir „Pušyne“ išmiegoti. Man jokio skirtumo, kiek žvaigždučių viešbutyje – keturios ar penkios. Reikėjo ir miegojome, bet vis tiek mokėti reikėjo“, – paaiškino S.Skvernelis.
Palangos savivaldybė informavo, kad kurorte S.Skvernelis lankėsi oficialiai. „Šio darbinio vizito metu buvo aptarti kurorto saugumo ir papildomų policijos pajėgų vasaros sezonu užtikrinimo ir kiti susiję aktualūs miestui klausimai. Kitą dieną vyko Palangos policijos komisariato naujojo pastato atidarymo renginys“, – teigiama savivaldybės paaiškinime.
Sutapimas ar ne, bet Palangos savivaldybės paaiškinime nurodoma ta pati S.Skvernelio vizito priežastis, kurią mini ir pats S.Skvernelis. Tačiau tuometis policijos vadovas aiškino, kad vasaros sezono darbų aptarimas galėjo būti visai kitos, 2012 m. vykusios, kelionės į Palangą motyvas.
Ištrynė nuotraukas?
Palangos tarybos narys E.Simutis atvirai išdėstė, ką mano apie savivaldybės biudžeto išlaidas svečių maitinimui ir apgyvendinimui.
„Mokėjimas už Policijos departamento vadų maitinimą yra nusikaltimas. Tokių dalykų negali būti. Savivaldybė apmoka kažkokius komisarų suvažiavimus, sueigas, susirinkimus. Kaip galima tokiems dalykams leisti biudžeto lėšas?“ – piktinosi politikas.
Premjeras S.Skvernelis grasino pavaldiniui : „Ar pats išeisi, ar pasodinti reikės?“
Šiandien „Kauno diena“ pranešė, kad premjeras ir buvęs policijos generalinis komisaras Saulius Skvernelis šią vasarą poilsiavo Palangoje penkių žvaigždučių viešbutyje „Palanga“. Šią vasarą S.Skvernelis buvo bedarbis, tačiau galėjo leisti sau poilsį kartu su Rusijos oligarchais, nes pvz., apartamentų nuomą penkių žvaigždučių „Palangoje“ vasarą kainuoja nuo 295 eurų.
Palangos meras Šarūnas Vaitkus gali pasigirti ne tik pažintimis su įtakingais šalies veikėjais, bet ir artima bičiulyste su paskirtuoju ministru pirmininku Sauliumi Skverneliu. Tačiau šių vyrų draugystė niekam nebūtų užkliuvusi, jei ne klausimų sukėlusios S.Skvernelio nakvynės kurorto penkių žvaigždučių viešbutyje, kurių sąskaitas apmokėjo Palangos savivaldybė.
Pasak „Kauno dienos“, „skandalingi faktai į viešumą ėmė lįsti po to, kai Palangos savivaldybė patvirtino valstybinės žemės nuomos lengvatas įmonei, valdančiai prabangų viešbutį „Palanga“. Šiame viešbutyje vasarą buvo pastebėtas poilsiaujantis S.Skvernelis. Palangiškiai tuo metu smalsiai stebėjo kurorto gatvėmis su savo ir Palangos mero vaikais vaikštinėjantį arba keturračiu dviračiu važinėjantį S.Skvernelį. Politiką atpažino to paties penkių žvaigždučių viešbučio personalas. Į socialinio tinklo paskyrą S.Skvernelis įkėlė kelias liepos atostogų nuotraukas. Vienoje jis užfiksuotas su Palangos mero sūnumi ties mero broliui Broniui Vaitkui priskiriama kavine. Visą virtinę sutapimų, bylojančių apie artimą šių dviejų vyrų ryšį, abu politikai aršiai neigė. Paaiškėjo, kad Birutės alėjoje esančiame „Palangos“ viešbutyje S.Skvernelis – ne naujokas.
„Vadai niekada nemoka“
Buvęs Palangoje įsikūrusio poilsio ir reabilitacijos centro „Pušynas“ vadovas Vincas Nesteckis tikino turįs versiją, kodėl VRM vadovybė per policijos vadovų susitikimą nekėlė kojos į savo pačios įstaigą.
„Turime mes ir konferencijų salę, kuri ne tik Baltijos šalių aukštų svečių oficialiems vizitams, bet ir Europos šalių vyskupų konferencijai įtiko. Matyt, rinkosi tuos, kurie galbūt reikalingesni, nei mes buvome?“ – apie įstaigą, kuriai vadovavo 16 metų, kalbėjo V.Nesteckis.
Buvęs policijos generalinis komisaras S.Skvernelis teigė, kad, kol poilsio namams vadovavo V.Nesteckis, oficialių VRM renginių ten nebuvo. „Kai tik atėjo kitas vadovas ir iniciatyva atsirado, ir renginiai vyko“, – į buvusio pavaldinio repliką atsakė S.Skvernelis.
Ar pats išeisi, ar pasodinti reikės?
V.Nesteckis į VRM vadovų nemalonę pateko, kai tik S.Skvernelis tapo VRM ministru. „Gerai pamenu jo paskutinius žodžius, kuriuos jis man ištarė: „Ar pats išeisi, ar pasodinti reikės?“ Atsakiau, kad jei turi už ką, tegul sodina“, – pokalbį su buvusiu viršininku prisiminė palangiškis.
V.Nesteckis pareigų neteko pernai balandžio mėnesį. Šios įstaigos vadovas buvo kaltintas dėl Viešųjų pirkimų įstatymo nuostatų nesilaikymo. Byla buvo pradėta dėl aplaidžios buhalterinės apskaitos tvarkymo. Visus metus bylinėjęsis V.Nesteckis pasiekė, kad Lietuvos Aukščiausiasis Teismas grąžino atleidimo iš darbo bylą nagrinėti iš naujo. Tačiau ar V.Nesteckis buvo atleistas neteisėtai, teismai dar nėra galutinai nustatę.
„Aš pamenu daug įdomių dalykų. Pavyzdžiui, Policijos dienos proga nuolat teko rengti furšetus ir vaišes mažiausiai 50–70 žmonių. Yra buvę įvairių situacijų, tačiau galiu drąsiai pasakyti, kad vadai niekada nemoka“, – rėžė V.Nesteckis.
Po ministro atleidimo – šventė
Vyras tikino pamenąs vieną 12 žmonių kompaniją, kuri 2012 m. skubiai iš Vilniaus atskuodė į Palangą ir užsiprašė iškaitinti pirtį. Garbiems svečiams buvo padengtas ir stalas. „Visus, kurie tą kartą buvo šiame pasilinksminime, žinau. Tarp jų ir S.Skvernelis buvo. Paklausiau, ką čia taip mini. Išgirdau atsakymą – tuomečio VRM ministro Raimundo Palaičio atleidimą. Prezidentė jo atleidimo dekretą pasirašė kovo 23 d., o jis įsigaliojo kovo 26-ąją. Kovo 23-ioji buvo penktadienis. Labai gerai pamenu, kas šventė pirtyje“, – pasakojo V.Nesteckis.
Po nakvynės neteko antpečių
V.Nesteckis tikino, kad metų metus įvairiausių biudžetinių įstaigų vadovai važiuodavo į Palangą nemokamo poilsio, tad kai kurie įpročiai gajūs daugelio viršininkų sąmonėje iki šiol.
„Prisiminkime, kad Valstybės sienos apsaugos tarnybos generolas Jurgis Jurgelis neteko antpečių po nakvynės pasieniečių viešbutyje Palangoje, už kurį nemokėjo. Tai tik vienas kitas atvejis, kai atleidžia“, – tikino palangiškis.
Pats S.Skvernelis iš pradžių patikino, kad neprisimenąs ar 2012 m. kovo 23-iąją vanojosi „Pušyno“ pirtyje. „Jei buvo kokie renginiai, gal ir buvau. Bet tai nebuvo balius kažkoks. Aš negaliu tokių dalykų prisiminti. Ir sakyti, kad „baliavoja“ ir nesusimoka. Aš už viską susimoku. Kai buvau atvažiavęs į „Pušyną“ kaip ministras, susimokėjau už viską, kaip priklauso“, – tvirtino S.Skvernelis.
Pirtis – tradicijų reikalas?
Po kurio laiko veikiausiai pergalvojęs, kur ir kada nakvojo, S.Skvernelis perskambino ir patikslino, dėl kokios priežasties galėjo būti užfiksuotas poilsio namuose „Pušynas“ 2012 m. kovo 23-iąją.