Ramūnas Karbauskis #Epizodas7 Kodėl visi Lietuvos mokesčių mokėtojai turi dengti „neliečiamųjų“ padarytus nuostolius?

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 4.71 (7 Votes)


Ramūnas Karbauskis


#Epizodas7 Kodėl visi Lietuvos mokesčių mokėtojai turi dengti „neliečiamųjų“ padarytus nuostolius?

 

2013 m. rugsėjį vienas iš drauge su Roku Masiuliu per strategines įmones žygiavusių asmenų – Dominykas Tučkus – tampa suskystintųjų gamtinių dujų (SGD) tiekimo ir prekybos per Klaipėdoje pastatytą SGD terminalą („Independence“) bendrovės „Litgas“ vadovu. D. Tučkus – prof. Vytauto Landsbergio ilgamečio bendražygio Andriaus Tučkaus sūnus. Prieš tapdamas „Litgas“ vadovu, D. Tučkus ėjo UAB „Visagino atominė elektrinė“ Ekonomikos skyriaus viršininko pareigas. Būtent jį ir norėjo apklausti tuo metu Generalinėje prokuratūroje dirbęs prokuroras Kęstutis Vagneris, tačiau jam nebuvo leista net pradėti tyrimą. Apie tai buvęs prokuroras liudijo specialioje Seimo sudarytoje komisijoje, nurodydamas, kad jam dar tuomet kėlė įtarimų pasikartojančios galimo pinigų „švaistymo“ schemos. Tačiau užteko skambučio iš tuometinės prezidentūros ir K. Vagneriui teko pabaigti darbą, jo net nepradėjus.

Taigi, ponui D. Tučkui, prof. V. Landsbergio anūko Gabrieliaus bendraamžiui, teko garbė derėtis su norvegų įmone „Statoil“ dėl dujų tiekimo į Lietuvos SGD terminalą. Būtent dėl tų dujų, kurios reikalingos SGD terminalo nuolatiniam veikimui užtikrinti. Nežinia, kas kaltas – jaunystė, nepatyrimas ar dar kas, bet vienas iš „šaunių vadybininkų“, sėkmingai šuoliuojančių karjeros laiptais, – D. Tučkus, atrodo, padarė kelias dešimtis milijonų eurų kainuojančias „klaidas“. Pirmiausia – vertindamas būtinąjį dujų kiekio poreikį, paskui – ir sutikdamas su Lietuvai primesta dujų kaina. Niekas jaunuolio nei iš „Klaipėdos naftos“, nei iš Prezidentūros, nei iš Vyriausybės už tai nepabara, nes pagal tuometę elitinių partijų logiką, kam vargintis, vis tiek nuostolius padengs vartotojai, o elitas toliau kels šampano taures ir, pasisamdę geriausius teisininkus ir PR agentūras, mėgausis savo darbo vaisiais toliau apgaudinėdami visuomenę.

Viešojoje erdvėje buvo pasirodžiusi informacija, jog 2015 metais pasirašytos sutarties su „Statoil“ pagrindu buvo permokėta 54 milijonais eurų daugiau, nei už dujas mokėjo mūsų kaimynai ir kitos Europos šalys. Megavatvalandė mums tuomet kainavo beveik 30 eurų, o Europa pirko už kainą, artimą 20 eurų. Tai didžiąja dalimi susidarė dėl keistai ir ne Lietuvos naudai susitarto kontrakto su „Statoil“. Įsivaizduokime, jeigu kontraktai su mums energetinę nepriklausomybę garantuojančiais tiekėjais būtų buvę pasirašyti tokiomis sąlygomis, kad mes visada turėtume galimybių dujų rinkoje įsigyti dujų konkurencinga kaina? Tai galėjo tapti nauda valstybei, tačiau tokios galimybės nei Kubiliaus Vyriausybė, bei jų statytiniai Lietuvos žmonėms nesuteikė, nes vardan kažkieno ramybės (o gal ir naudos) brangiomis dujomis užsipildėme visą kiekį, būtiną terminalo veikimui. Kad vėliau susiformuos rinka, kurioje dujas bus galima įsigyti pigiau, nebuvo pagalvota.

D. Tučkaus susiderėtas kontraktas tapo labai didele prabanga, kurios naštą ant savo pečių nešė ir tebeneša Lietuvos vartotojai. Žinoma, kai kilo nepasitenkinimas, buvo ieškoma būdų persiderėti ir su Norvegijos įmone. Ji sutiko, bet su sąlyga, kad atnaujintas kontraktas nepadarys įmonei žalos. D. Tučkus persiderėjo...ir tikrai nepadarė žalos norvegams! Vietoje 30 krovinių (6 kroviniai per 5 metus iš eilės) susiderėjo į 44 kovinius už dar didesnę kainą. Formulė buvo pakeista taip, kad kontrakto kaina iki šiol tik kyla ir kol jis nesibaigs, praktiškai nėra jokių galimybių kažką pakeisti ar kontraktą nutraukti, nes jį tokiu atveju laukia milijoninės baudos.

Skaičiuojama, kad kiekvienas su dujomis pagal šią sutartį atplaukiantis krovinys Lietuvai yra nuostolingas apie 5 mln. Eur.

Šiuo pasakojimu siekiu informuoti Lietuvos visuomenę ir mūsų strateginius partnerius Norvegijoje apie mūsų buvusių „derybininkų“ negebėjimą atstovauti valstybės interesus, arba sąmoningą veikimą prieš Lietuvos valstybę. Gavę kontrakto partnerių sutikimą grįžti prie darybų stalo dėl dujų kainos, realiai galėtume dujų vartotojams sutaupyti kelias dešimtis milijonų eurų.

Šis Seimas, Vyriausybė, ypač energetikos ministras deda visas pastangas, jog Norvegijos politikai ir verslininkai suprastų, jog skirtingai nei Norvegija, Lietuva neturi tokių finansinių resursų, kad už per kažkieno kvailumą ar piktavališkumą padarytas klaidas, kainuojančias šimtus milijonų eurų, iš savo rezervų sumokėtų valstybė. Todėl ši našta gula ant kiekvieno Lietuvos mokesčių mokėtojo pečių ir atima galimybę sparčiau kelti Lietuvos žmonių gerovę. Tikiuosi, jog jie išgirs ir parodys moralios politikos ir atsakingo verslo pavyzdį bei priims mūsų valstybės deleguotus atstovus iš naujo derėtis dėl dujų įsigijimo sąlygų, kurios leistų išvengti akivaizdžių nuostolių nors likusį kontrakto laikotarpį.

Peržiūros: 1449

Komentarai   

+32 # jeronimas 2020-03-06 16:36
Pirmas dalykas ,tai kaip gali Lietuvoje teroristu partgaujos zmogus eiti valdovo duju geldos pareigas,kai seime ,komferencijos metu ,buvo tevas tuzkus ir dedule landsbergis ,ivardinti kaip teroristai ,uzsake susprogdinti Sustauskui ir Razai Kryzkalnio paminkla?? Antra,jeigu ivykdytas toks simtu miijonu valstybes apiplesimas,kurio vienas is pagrindiniu aferistu Tuckaus sunus,tai kaip gali toks nieksas toliau eiti tos duju geldos valdovo pareigas?? gal duju gelda su pavadiimu indepizdencas nera kokia luosiu organizacija?? keista,kad Ramunas nepaminejo ir tokio svarbaus dalyko ,kaip visiskai islaptintos tos sutartys ??? kaip cia yra ,Lietuvos gyventojams pareiga moketi dvygubai brangiau uz dujas ,uz elektra ,o zinoti kam moka ir kas apiplesineje gyventojus,pilieciams nevalia?? Kokiais pagrindais tokios sutartys paverciamos ypantingai slaptomis???
Atsakyti | Atsakyti su citata | Cituoti
+20 # jeronimas 2020-03-06 16:43
Tauta pasitikejo valstieciais ir zaliaisiais,Jums ,Ramunai ,pilieciai balsuodami suteike pasitikejima jumis,o jus iki siolei nieko nedarete??? Jums ka,nusispjauti,kad leningradska kgb studente skolinosi uz 10 procentu is amerikonu zydu fondo,kai TVF siule paskolasuz 2 procentus??? O neme landsberginiu aferistu partgauja su magnolija todel,kad TVF skolina ir stebi kiekviena euro panaudojima??? Kodel jus nesiimat priemoniu del aferistu isvogusiu ir uzgrobusiu snoro banka??? Pagaliau duju geldos problema?? Kodel jus ne tik neuzkirtot galimybes aferistams toliau smaugti Lietuvos gyventojus,bet jus netgi pasiraset naujai avantiurai,skolinti privaciai gaujai 129 milijonus,su valsttybes garantija,kur zadama ispirkti vel ta duju gelda uz trigubai didesne kaina ,nei rinkoje si duju gelda verta???pradrkit dirbt ,pradekit tarnaut Lietuvai,Ramunai karbauski
Atsakyti | Atsakyti su citata | Cituoti
+7 # Trigrašis Jeronimui 2020-03-07 11:11
Be reikalo taip putojies.Pagal Tave kalti "valstiečiai",kad nieko nepakeitė.Sutartys tam ir sudaromos,kad bet kada jų sąlygų nepakeistum,be partnerio sutikimo.Jei ateis į valdžia Liaudies PARTIJA,štai tada vėl pajusi, kiek "gero" jie atneš Lietuvai.
Atsakyti | Atsakyti su citata | Cituoti
+10 # naisia 2020-03-07 16:00
Lansbergio komjaumnimui reikia mokerti brangiau nei CK,geros pareigos,gyvenamasis plotas,seima-viskas duota
Atsakyti | Atsakyti su citata | Cituoti

Komentuoti


Apsaugos kodas
Atnaujinti