Perspėjimas: gaisro Alytuje pasekmės viršys ugnikalnių sukeliamą žalą

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 3.75 (2 Votes)

Perspėjimas: gaisro Alytuje pasekmės viršys ugnikalnių sukeliamą žalą

Padangų gaisrą patyrusio regiono gyventojai susidurs su sveikatos sutrikimais, o dirvožemyje nusėdę kancerogenai sukels ilgalaikę taršą. Apie tai perspėja Lietuvos sveikatos mokslų universiteto Visuomenės sveikatos fakulteto profesorė Rūta Ustinavičienė.

„Pajusime Alytaus rajone vykusio padangų gaisro pasekmes sveikatai. Įvertinus padangų sudėtį (kaučiukas, sieros junginiai, sunkieji metalai, įvairiausi priedai), galima numatyti kokie yra ir degimo produktai. Tai anglies dvideginis, anglies monoksidas, sieros oksidai, kietosios dalelės, benzpirenas, furanai, dioksinai, polichlorinti bifenilai ir sunkieji metalai, tokie kaip arsenas, kadmis, nikelis, gyvsidabris, chromas. Tarša degant padangoms yra didžiulė ir su niekuo nepalyginama. Ji šimtais kartų lenkia miškų gaisrų taršą, dešimtimis kartų – atliekų deginimo be valymo įrengimų ar ugnikalnių taršą“, – sako LSMU Visuomenės sveikatos fakulteto Aplinkos ir darbo medicinos katedros vedėja R. Ustinavičienė.

Pasak jo, oro taršos poveikio sveikatai negalima suprasti siaurai, kaip kvėpavimo takų pažeidimo.

„Pasaulinė sveikatos organizacija, apibendrinusi ilgamečių tyrimų duomenis, teigia, jog oro tarša sukelia neigiamą poveikį širdies kraujagyslių sistemai. Šį poveikį ypač skatina tarša kietosiomis dalelėmis. Juo dalelės yra mažesnės, tuo giliau į kvėpavimo takus patenka, pačios smulkiausios keliauja į kraujotaką. Todėl tai vienas iš rizikos veiksnių širdies – kraujagyslių ligų greitesniam progresavimui, plaučių susirgimų paūmėjimui, vėžio vystymuisi.

Smulkūs teršalai, patekę į kraujo apytaką, sukelia krešumo pakitimus, pagreitinto vystymosi aterosklerozę, kurios pasekmės yra miokardo infarktas arba smegenų kraujotakos sutrikimai. Oro tarša taip pat siejama su plaučių ir kvėpavimo takų vėžio vystymusi. Tarptautinė vėžio tyrimo agentūra dar 2013 metais išplatino  pranešimą, jog oro tarša yra kancerogenas, sukeliantis vėžinius susirgimus“, – pažymi LSMU profesorė.

Ji pažymi ir tai, kad taršos zonoje yra didesnė tikimybė paūmėti lėtinėms ligoms, kurių  daugelis žmonių su oro tarša nesieja.

„Minėtų kancerogeninių medžiagų poveikis pasireikš po dešimčių metų. Benzpirenas, furanai, dioksinai, polichlorinti bifenilai, dalis sunkiųjų metalų (kadmis) yra kancerogeninės medžiagos, aplinkoje išsilaikančios ilgai. Ne veltui dalis jų priskiriamos patvarių organinių teršalų grupei. Poveikis gali pasireikšti po dešimčių metų, kuo žmogus yra jaunesnis – tuo turi didesnę tikimybę vėžio vystymuisi. Todėl taršos atveju visada pagrindinė grupė, kuri turi būti apsaugoma – vaikai. Kancerogenai nusėda dirvožemyje, tai yra stabilios medžiagos, todėl ši tarša bus ilgalaikė. Taip pat šie teršalai plinta mitybinėmis grandinėmis – per daržoves, mėsą, pieną. Todėl manau, kad taršaus regiono žemės ūkiui yra padaryta didelė žala“, – perspėja R. Ustinavičienė.

PRANEŠIMĄ PASKELBĖ: TAUTVYDAS BULVIČIUS, LIETUVOS SVEIKATOS MOKSLŲ UNIVERSITETAS
Peržiūros: 1763

Komentarai   

+21 # Pelėda 2019-10-25 12:33
O kiek dar tokių ekologinių bombų mūsų laukia? Gi Lietuva ES šiukšlynas.
Atsakyti | Atsakyti su citata | Cituoti
+1 # Zuikis 2019-10-25 19:49
Kol bėgau nuo nuodingų padangų dūmų, lapė nukando kiaušus. Dabar bus bekiaušių valstybė.
Atsakyti | Atsakyti su citata | Cituoti
+8 # Pranas Pričkus 2019-10-26 21:39
Kalčiausi gaisrininkai. Nevykdė prevencinio darbo. Tokiose įmonėse privalo būti ne tik darbo saugos darbuotojas, bet ir priešgaisrinės apsaugos. Pastovia privalo ne priūrėti, o kontroliuoti etatiniai gaisrininkai. Dabar vienas gaisrininkas iš administracijos puolė gesinti, o galimai jam tereikėjo atlikti laiku savo prevencinį darbą? Dabar galimai už gesinimą, dar bus paskatintas? Dabar sako, kad adresu Pramonės 1, buvo atliekami tikrinimai, surašomi pažeidimo protokolai, tik negalintys pasakyti kam, nes tuo adresu dirba 8 įmonės. Reiškia protokolai buvo rašomi Pramonės gatvei Nr. 1. Štai kokie specialistai ten dirba. Visur vien melas. Tai toleruoja landsberginė gauja?
Atsakyti | Atsakyti su citata | Cituoti
+3 # Batka 2019-10-28 21:18
Kol Astravo AE susprogs, korumpuoti Litvos suskiai išnuodys savo žmonės Europos padangų dūmais.
Atsakyti | Atsakyti su citata | Cituoti
+1 # stebėtojas 2019-10-29 10:58
Būkite ramūs, alytiškiai, jus apvalė Dievo Tėvo ranka. Ką pasėjote iš savo širdžių, jums atseikėta kančių dalimi, tai sakau tas, kurs stebiu visą laikotarpį nuo aukojamųjų Tridento Šv. Mišių.
Šv. Mišių metu Alytuje jūs lindote į salę, lauždami duris su armonikomis ir šokių garsais, tuo parodydami, kad buvote ir tebesate nusmurgėliai dvasioje.
Jūs keikėte Praną Marcinonį už tai, kad jis jus ragino atsigręžti į Dievą Altoriuje, bet pasirodo, kad jus tenkina tokios mišios, kurių etape ir sulaukėte bausmės. Mišios turi būti tik prie Altoriaus, bet ne prie pridėtinio šėtono stalo. Visa susumavus, visa atiteko šėtonui, nes daugelis kunigų bažnyčiose nebeatlieka savo pareigų.
Išsigimėliai alytiškiai dvasioje, kenčiate jūs, kentės dar keletą kartų. Permaldaukite Dievą už Romos Katalikų hierarchiją, nes nuo jos atėjo bausmė jūsų kraštui. Budėkite daugiau Viešpaties tiesų, o savąsias žūčių metines švęsite dar su didesniu skausmu.
Atsakyti | Atsakyti su citata | Cituoti
-1 # Kūkalis 2019-10-31 16:05
Čia gydytoja kalba apie ilgalaikį kvėpavimą užterštu oru ir vardija visas jai žinomas ligas iš vadovėlio. Trumpalaikis Tokio paveikio neturi. Todėl nereikia žmonių gąsdinti ir lyginti su ugnikalniais, dėl kurių evakuojami šimtai tūkstančių.
Atsakyti | Atsakyti su citata | Cituoti

Komentuoti


Apsaugos kodas
Atnaujinti