Ar buvusi Lietuvos finansų ministrė bus patraukta atsakomybėn dėl "Snoro" bankroto

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 3.75 (4 Votes)

Ar buvusi Lietuvos finansų ministrė bus patraukta atsakomybėn dėl "Snoro" bankroto 


KOLUMNISTAS


Vladimiras Matvejevas


Lietuvos lauke — eilinė tarptautinio teismo byla. Rusijos investuotojų apsaugos fondas užsienyje pateikė ieškinį Paryžiaus tarptautinių prekybos rūmų arbitražo teismui

Ieškinyje reikalaujama kompensuoti 1,1 mlrd. eurų nuostolius, kuriuos patyrė buvęs Lietuvos banko "Snoras" akcininkas Vladimiras Antonovas, dėl to, kad 2011 metais Lietuvos vyriausybė nacionalizavo banką. Tuo metu Lietuvos finansų ministrės pareigas ėjo dabartinė rinkimų į Lietuvos prezidentus favoritė — konservatorė Ingrida Šimonytė.

Dar vienas debesis pakibo virš Lietuvos biudžeto ir reputacijos. Vilniui gali tekti sumokėti milžinišką sumą — daugiau nei vieną milijardą eurų. Ieškinį pateikė Rusijos investuotojų apsaugos fondas buvusių banko "Snoras", kuriam Lietuvos valdžios institucijos atliko bankroto procedūrą, savininkų vardu.

Pirmąjį ieškinį, pateiktą Rusijos teismuose, Vilnius dėl politinių priežasčių atmetė. Neva Lietuva nepasitiki Rusijos teismų jurisdikcija. Nepasitikite? Gerai, tuomet galėsite paaiškinti Prancūzijos teisėjams, kokiu pagrindu vienas iš stipriausių Lietuvos bankų tuo metu buvo sunaikintas.

 

"Sputnik Lietuva" jau rašė, kaip vienas iš didžiausių tuo metu Lietuvos bankų — "Snoras", priklausęs Rusijos verslininkui Vladimirui Antonovui (68 proc.) ir lietuviui Raimondui Baranauskui (25 proc.), — buvo bankrutavo ir buvo nacionalizuotas dėl grėsmės nacionaliniam saugumui. Nors įvardyta bankroto priežastis — beveik pusės milijardo eurų vertės vertybinių popierių trūkumas. "Snoro" bankrotas sukėlė tarptautinį skandalą, nes šis bankas turėjo platų filialų ir dukterinių bankų tinklą ne tik Lietuvoje, bet ir kaimyninėse šalyse.
Proceso su "Snoru" metu išaiškėjo politinės korupcijos faktai aukštesnėse valdžios grandyse. Garsiausi iš jų buvo susiję su Seimo pirmininkės, konservatorių partijos narės Irenos Degutienės giminaičiais (sūnumi ir vyru). Šiame skandale mirgėjo ir kai kurių Lietuvos vyriausybės narių, vadovaujamų konservatorių, pavardės.

Verta prisiminti, kad dabartinė rinkimų dėl prezidento posto lyderė, buvusi Lietuvos finansų ministrė Ingrida Šimonytė taip pat pridėjo ranką prie šio paslaptingo bankroto. Taip pat prisiminkime, kad Lietuvos prezidentė Dalia Grybauskaitė taip pat buvo ne tik Lietuvos finansų ministrė (2001-2004), bet ir visos Europos Sąjungos finansų ir biudžeto komisarė (2004–2009 m.). Taigi, finansų klausimais ir Ingridai Šimonytei, ir Daliai Grybauskaitėi nėra lygių.


O "Snoro" bankroto pradžia yra labai įdomi. Prašydamas neatskleisti pavardės vienas iš Baltijos šalių bankų analitikų leidiniui "Sputnik Lietuva" papasakojo apie kai kuriuos bankų veiklos sunkumus.

Bankininkai dažnai apkaltinami viršijant leistinas likvidumo normas ir lėšų trūkumu indėlių nutekėjimo atveju. Tačiau beveik visi pasaulio bankai leidžia tokią savivalę, kai reikia "prasukti" didelį sandorį. Ir visi apie tai žino. Būtent tai yra didelių pinigų rizika. Kitas dalykas yra tas, kad vieniems tai leidžiama, o kiti gali brangiai už tai sumokėti. Ir jei gaunamas "politinis užsakymas", toks bankas bus "gaudomas" per tokias rizikingas operacijas bankininkystės veiklos įstatymo požiūriu.

2011 metų pavasarį Švedijos valdžios institucijos oficialiai leido pagrindiniam "Snoro" akcininkui Vladimirui Antonovui įsigyti didelę bendrovės "Spyker Cars N.V." akcijų dalį. Bendrovė yra "Auto Giant Saab" savininkė. Tuo metu įsigyti Švedijos automobilių pramonės gigantą ketino ir amerikiečių koncernas "General Motors". Įdomus sutapimas.

Gali būti, kad Antonovui reikėjo lėšų, ne tik asmeninių, bet ir pasiskolintų, kad galėtų atlikti šį sandorį. Ir tada jis buvo sugautas Lietuvoje.

"Snoro" bankroto skandalas buvo garsus. Antonovas ir antras pagrindinis akcininkas — Raimondas Baranauskas — turėjo pabėgti į Angliją, o 2015 m., po Londono teismo sprendimo juos išduoti Lietuvai, jis persikėlė į Rusiją. Jų nebuvimo metu vietiniai ir tarptautiniai grobuonys sukapojo "Snorą" į gabalus. Beje, didžioji "Snoro" klientų dalis priklausė Švedijos bankams — "SEB", "Swedbank" ir "DNB Nord". Įdomi kombinacija.


Tikėtina, kad Paryžiaus tarptautinių prekybos rūmų arbitražo teismas kaip liudininkus apklaus ir pagrindinius veikėjus "Snoro" bankroto metu. Galimai, Lietuvos valdžios institucijos bus įtariamos dėl šališkumo. Vis dėlto Prancūzija yra viena didžiausių ES šalių, kurių įstatymai yra privalomi Lietuvai.

Liudyti gali būti pakviestas ilgametis Lietuvos banko valdybos pirmininkas Reinoldijus Šarkinas, tuometinė finansų ministrė Ingrida Šimonytė, 2008-2011 metų premjeras Andrius Kubilius, Seimo pirmininkė Irena Degutienė. Įdomu bus Paryžiaus teisėjams sužinoti ir apie Dalios Grybauskaitės vaidmenį šioje skandalingoje bankroto byloje.

Apskritai, šis procesas turi būti labai garsus ir, galbūt, atneš didelių nemalonumų Lietuvai. Esamos valdžios institucijos suvokia situacijos rimtumą. Gavęs pranešimą apie ieškinį artimiausiomis dienomis, Biudžeto ir finansų komitetas aptars situaciją su Lietuvos banko ir Finansų ministerijos atstovais.

Bus peržiūrėti ne tik finansinių žinybų, bet ir Generalinės prokuratūros archyvai. O tuose archyvuose galima rasti tokių faktų, kurie bus pražūtingi ne tik dabartinei prezidentei, bet ir visai konservatorių "grietinėlei".

Jei Ingrida Šimonytė bus išrinkta naująja Lietuvos prezidente, archyvai ir procesai Paryžiaus teisme gali būti priežastis... apkaltai. Kaip jums patinka šios perspektyvos?

Autoriaus nuomonė gali nesutapti su redakcijos pozicija.

 

Read more: https://sputniknews.lt/columnists/20190511/8985486/Ar-buvusi-Lietuvos-finans-ministre-bus-patraukta-atsakomyben-del-Snoro-bankroto.html

Peržiūros: 4868

Komentarai   

+13 # istrauk 2019-05-12 20:06
is seselio 4mlrd skverneli,kodel ju neistraukei per tris metus-kada pradesi traukt is savo kiseniu...
Atsakyti | Atsakyti su citata | Cituoti
+23 # Kodėl iki šiol 2019-05-12 23:41
Kodėl prokurorai nejudina Snoro užgrobimo režisierių Vasiliausko ir Šimonytės, juk šie šlykštūs veikėjai vaikšto atsipūtę ir jiems viskas vienodai???
Atsakyti | Atsakyti su citata | Cituoti
+17 # Rigas partizans 2019-05-12 23:44
Prokurorai, šito netyrėte? Pagoglinkit straipsnį "Banko "Snoras" grobikai maudosi vogtuose milijonuose".
Atsakyti | Atsakyti su citata | Cituoti
+27 # Realybė 2019-05-12 22:47
I.Šimonyte, jūs asmeniškai apvogėte 12 tūkst. Snoro banko obligacijų turėtojų!
12 tūkstančių Snoro banko obligacijų turėtojų, panele Šimonyte, jūs palikote prie sudužusios geldos. Dėl jūsų kaltės, dėl neteisėtos AB banko Snoras nacionalizacijos, tie žmonės neteko 108,693 milijonų eurų (375,294 mln. litų) savo investicijų! Jūs juos paprasčiausiai įžūliai apvogėte, „žmonių“ partijos kandidate į prezidentus Ingrida Šimonyte. O šiandien įsistačiusi kiaulės akis ir įžūliai meluodama tiems patiems žmonėms, kuriuos jūs, brudai, apvogėt, ramiausiai kandidatuojate į prezidentus? Mano galva, daugelis jų, kaip liaudis sako, jei prieitų, tai savo rankomis jus pasmaugtų.
Atsakyti | Atsakyti su citata | Cituoti
+22 # MILDA 2019-05-12 23:09
Ir dar panele, Šimonyte. O kitus, tik jau 6464 indėlių sertifikatų turėtojų, kurie jūsų neteisėtai uždarytame Snore neteko savo 143,824 milijonų eurų (496,595 mln. litų) piniginių lėšų, jūs pasiuntėte 5-6 metams į beprasmę korumpuotų Lietuvos teismų karuselę. Teko tiems indėlių sertifikatų turėtojams net Europos teismuose teisybės ieškoti. Tiesa, vėliau, po tų ilgų metų bylinėjimosi teismuose, indėlių sertifikatų turėtojai vis dėlto pasiekė, kad valstybė jiems kompensuotų bent mažą dalį tų piniginių lėšų, kurias jie sumokėjo už įsigytus nuosavybės vertybinius popierius.
Atsakyti | Atsakyti su citata | Cituoti
+26 # Snorietis 2019-05-12 23:04
SNORO aferai senaties nebus niekada, prisiekiu duona. Įsitikinęs, jog anksčiau ar vėliau iš kiekvieno konservatorių partijos nario bus konfiskuotas turtas ir taip bus atlyginta žala akcininkams, klientams ir valstybei, o patys kenkėjai bus įdarbinti ir dirbs už duoną ir vandenį, kad iki grabo lentos atsimintų, konservatoriški žulikai, kad nevalia atimti ir globalistams nereikia dalinti to, ko jie nesukūrė ir kas nepriklauso patiems,-tai yra privataus visų Lietuvos žmonių turto.
Atsakyti | Atsakyti su citata | Cituoti
+21 # Pagarba 2019-05-12 23:18
Pagarba Baranauskui . Atimti toki milijardini versla, gali tik KGB mokine Grybauskaite, kaip Stalino laikais.Laikykis ir laimesi.
Atsakyti | Atsakyti su citata | Cituoti
+22 # VILIUS 2019-05-12 23:06
Čia tik laiko klausimas ar Šimonytę pasodins
Atsakyti | Atsakyti su citata | Cituoti
+15 # Laimutė 2019-05-13 00:49
Ir šlykšti raudonoji platformininkė taipm pat jau senai turėjo būti išspirta iš prezidentūros, paskelbta jai apkalta ir, manau, sėdėti kalėjime, o ne prezidento poste!
Atsakyti | Atsakyti su citata | Cituoti
+19 # Vitas 2019-05-12 23:39
"Dėdulė", kad pridengti Dinastijos nusikaltimus, meta paskutinę kortą -"IŠPERZDANTĘ".
Atsakyti | Atsakyti su citata | Cituoti
+16 # ŠIMONYTEI 2019-05-12 23:46
Pagoglinkite straipsnį "Nyderlandų teismas nusprendė: „Jukos“ bankrotas Rusijoje buvo neteisėtas".
Ir AB banko Snoras bankrotas bus pripažintas neteisėtu!
Atsakyti | Atsakyti su citata | Cituoti
+21 # Dėkui autoriui 2019-05-13 00:08
viskas gerai, kas priverčia konservus drebėti iš baimės.
Atsakyti | Atsakyti su citata | Cituoti
+17 # SOS... 2019-05-13 00:10
IŠVOGTAS TVARTELIS JAU GRIŪVA...SOS...
Atsakyti | Atsakyti su citata | Cituoti
+16 # Tvartelis griūva 2019-05-13 00:43
Jei viskas pakryps taip, kaip turi būti, nebeturės ko ėsti jo anūkas.
Atsakyti | Atsakyti su citata | Cituoti
+13 # Atas 2019-05-13 00:25
Niekas tos senmergės netrauks atsakomybėn dėl Snoro banko, nes aplink ją visi savi vagys, visa sava šaika
Atsakyti | Atsakyti su citata | Cituoti
+22 # Niekada 2019-05-13 00:47
niekada nebus Šimonytė prezidente, kaip ir senis Landsbergis nebuvo :lol:
Atsakyti | Atsakyti su citata | Cituoti

Komentuoti


Apsaugos kodas
Atnaujinti