COVID-19 prognozė artimiausiam mėnesiui ir siūlomi veiksmai

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 2.80 (5 Votes)


Vytautas Kasiulevičius
COVID-19 prognozė artimiausiam mėnesiui ir siūlomi veiksmai

Lietuva yra labai intensyvaus viruso plitimo zonoje. Iki šiol kasdienių naujų atvejų skaičius daugiau kaip du kartus viršija įprastus COVID-19 infekcijos plitimo modelius, kurie numato atvejų dvigubėjimą kas 5 paros arba padidėjimą 10 kartų kas 19 parų. Šiuo metu naujų atvejų skaičius dvigubėja kas 2 paros.

Tikėtina, kad plitimo tempai kiek sulėtės pasiekus didesnes testavimo apimtis. Čia svarbu suvokti, kad pradžioje didėjant testavimo apimtims reikšmingai didėja nustatomų atvejų skaičius, tačiau kai testavimo intensyvumas viršija naujų ligos atvejų skaičiaus augimo greitį, situacija stabilizuojama.

Tačiau kitas veiksnys gali bloginti situaciją - tai nauji įvežtiniai atvejai, bei nevaldoma situacija gydymo įstaigose. Todėl po 1 mėnesio, balandžio pabaigoje šalyje gali būti registruota jau ne 5 000, bet 10 000 registruotų COVID - 19 atvejų, iš jų 2 000 pacientų bus gydomi ligoninėse, iš kurių nemažiau kaip 500 pacientų bus reikalinga dirbtinė plaučių ventiliacija. Pirmoji mūsų gydymo patirtis leidžia teigti, kad virusas Lietuvoje nėra kaip nors švelnesnis negu kitur.

Pandemijos trukmė iki šiol nežinoma. Šilančio oro įtaka jau pripažįstama, tačiau kiek tai efektyviai stabdys infekciją nėra aišku. Pesimistinis scenarijus modeliuoja, kad infekcijos plitimas gali sustoti tik birželio pabaigoje. Optimistinis - gegužės viduryje. Beveik visi ekspertai sutaria, kad mūsų laukia blogesnis negu dabar rudens - žiemos scenarijus nuo spalio pabaigos ar lapkričio pradžios. Iki to laiko būtina surasti efektyvų gydymą.

Ką reikia daryti nedelsiant, kad infekcijos plitimo greitį sumažinti dvigubai?

1. Visų medikų apsauga (respiratoriai ir kt. visiems, minimalūs kontaktai tarp kolegų ir nuotolinės darbo formos ligoninėse). Privalomas visų medikų PGR testavimas kas 7 paras. Grįžusių po karantino medikų privalomas testavimas prieš grįžtant į darbą.

2. Privalomas 14 parų karantinas visiems atvykstantiems iš užsienio ir PGR testavimas prieš vykstant į darbą.

3. Maksimali (2 metrų) distancija ir judėjimo kontrolė iš ir į COVID-19 plitimo židinius.

4. Keičiame taktiką dėl medicininių kaukių. Kol atvejai buvo atvežtiniai, galėjome jų nenaudoti. Esant tokiam infekcijos plitimo greičiui ir klastingai ligos eigai (inkubacinis periodas 5 paros, užkrečiamumas 2-3 paros iki simptomų pasireiškimo ir iki 21 paros nuo susirgimo pradžios), medicinines kaukes rekomenduoti naudoti viešose vietose, kur galimas bet koks kontaktas arčiau kaip 2 metrų atstumu.

5. Visų sergančiųjų izoliavimas iki 21 paros skaičiuojant nuo susirgimo pradžios namuose arba kitose saugiose vietose užtikrinant šių asmenų judėjimo kontrolę ir apsaugant kitus asmenis nuo užsikrėtimo.

Peržiūros: 1557

Komentarai   

+8 # bigcatwar 2020-03-23 15:07
Man geda uz mazamokslius. ->labai intensyvaus viruso plitimo zona- kas ir kuo remiantis nustate? Kas istyre kas ideta i ta RNR? Ant vandens sakem paisoma kol kas,verygiukai...
Atsakyti | Atsakyti su citata | Cituoti
+21 # jeronimas 2020-03-23 17:24
Lietuvos zmones dekingi Verygai,uz jo dedamas pastangas.Juk is landsberginiu valdymo laiku ,kas reikalinga tokios pandemijos atveju ,negavo absoliuciai jokio palikimo.Atvirksciai,nuo sitos landsbergines pargaujos sapaliojimu ,dabar Lietuva aplenkia daug labdaros,jau nekalbant apie isigijimus extra atveju.Netgi ir mirtinos kvarabos akivaizdoje ,si teroristine partgauja deda visas pastangas ,kad destabilizuoti padeti Lietuvoje.jau kelinta karta vercia Veryga?? labai keistai atrodo ir nausedos prezidentavimas??? jeigu jau sugeba stebeti tik is salies,tai gal bent pasikviestu seni ozi ir landsbergini telioka,ir paprasytu bent maro akivaizdoje izoliuotis nuo vykdomo ju teroro???Pagarba ministrui Verygai,kuris baisiau nei karo salygomis veikia ir daro daugiau nei imanoma.
Atsakyti | Atsakyti su citata | Cituoti
+19 # taigis 2020-03-23 23:36
dekooti galime tik Dievui ir gydytojams,kurie atlieka savo sventa pareiga,o visu pilieciu pareiga suprasti kokia sudetinga situacija ir atitinkamai elgtis gerbiant kitus
Atsakyti | Atsakyti su citata | Cituoti
-1 # grazina 2020-03-27 15:24
Idomu,laisvas laikr''raso,kad Sis prof .taikosi i Verygos vieta ir cia pat spausdina jo strp.Tarp kitkos,kasdien tas pats per ta pati.Ir dar- Italijoj,Ispanijoj,toje pacioje Kinijoje ir kitur jau seniai vasariska siluma.Is kur prof traukia prognozes,kad atsilus,corona trauksis.
Atsakyti | Atsakyti su citata | Cituoti

Komentuoti


Apsaugos kodas
Atnaujinti