skip to Main Content

„Independence“ atstovas: „Mes tiesiog nekomentuojame dujų kainų“

 

Bendrovės „Litgas“ atstovas spaudai Paulius Jakimavičius į „Laisvo laikraščio“ klausimus raštu apie tai, kokia kaina „Litgas“ perka suskystintas dujas iš Norvegijos įmonės „Statoil“,  tiesiog nieko neatsakė, o telefonu įvyko toks pokalbis:

Tai ar galų gale atskleistite, kokiomis kainomis „Litgas“ perka norvegiškas suskystintas dujas? Ar toliau jas slėpsite?

– Mes nekomentuojame kainų. 

Nekomentuojate kainų?

– Ne.

O kodėl?

– Tiesiog.

Tačiau vartotojai tiesiog moka už dujas beprotiškus pinigus. jiegu jūs „tiesiog“ paprašysite milijonų eurų už kubinį metrų, jie „tiesiog“ mokės?

– Tiesiog galite parašyti, kad „Litgas“ visiškai nekomentavo kainų.

 

Kaip žinia, UAB LITGAS – tai gamtinių dujų tiekimo ir prekybos įmonė, priklausanti didžiausiai Lietuvoje energetikos įmonių grupei „Lietuvos energija“ ir kurios  pagrindinė veikla per Klaipėdos SGD terminalą būtinąjį gamtinių dujų kiekį.

„Litgas“ vadovauja Landsbergių šeimos arba klano narys – V.Landsbergio artimo patkėtinio Tučkaus sūnelis Dominykas.

 

 

Labai netikėta, kad į „Litgas“ valdybą neseniai įtrauktas ir buvęs Kauno prokuroras Kęstutis Betingis, kuriam vadovaujant Kaune įvyko serija neišaiškintų nužudymų, susijusių su dirbtinai numarinta pedofilijos byla. 

http://www.litgas.lt/apie-mus/vadovybe/

Nors įstatymas aiškiai numato, kad „Kiekvienas asmuo turi teisę gauti iš valstybės ir savivaldybių institucijų bei įstaigų, kitų biudžetinių įstaigų viešąją informaciją apie jų veiklą, oficialius jų dokumentus (kopijas)“, tačiau valstybės kontroliuojama UAB „Litgas taip nemano ir spjauna ant įstatymų – informacijos nepateksime. 

 

Kadangi „Litgas“ turi ką slėpti – LL duomenimis, „Litgas“ rusiškas dujas perka pusnatro karto pigiau, nei norvegiškas, tačiau vartotojai už visas dujas (tiek rusiškas, tiek norvegiškas) moka norvegišką kainą.

Norvegiškų dujų kaina sudaro 328,9-365,5 dolerius už 1000 kubinių metrų dujų. Tačiau pridėtinės išlaidos SGD terminalui prideda dar 145 dolerius 1000 kub/m. dujų (į ją įeina terminalo nuomos kaina ir įrangos amortizacija). Plius už suskystinimą-išskystinimą dar 60 dolerių už 1000 kub/m. Na ir pelnas nors koks turi būti, nors pats mažiausias, nors 5 doleriai už 1000 kub/m. Štai ir gaunasi 539-576 doleriai.

O „Gazprom“ tiekia dujas po 370 dolerių, bet tai jau galutinė kaina. Štai taip ir gaunasi maždaug 1,5 karto kainos skirtumas lyginant norvegiškas dujas su rusiškomis. 

 

Kadangi Lietuva yra pasirašiusi sutartį su „Statoil“ ir įsipareigojusi  5 metus kasmet pirkti po  0,54 mlrd kub/m dujų, tai išeina, kad tų norvegiškų dujų nėra kur dėti, jų niekam nereikia.

 

 Buvo planuota, kad jo dujos bus tiekiamos Estijai ir Latvijai, tačiau jos, tų dujų, kurios kainuoja 1,5 karto brangiau, nei rusiškos – atsisakė. Pačiai Lietuvai tiek suskystintų dujų nereikia, juolab, jeigu perėjus vien prie jų, tai apšildymo kaina šoks iki dangaus, o pramonės likučiai taps visiškai nerentabilūs.

 

Lietuva pabandė tiekti dujas Ukrainai, tačiau „Gazprom“ ir Baltarusija atsisakė suteikti Lietuvai leidimą naudotis savo dujų paskirstymo sistema, kas nekelia nuostabos, juk su kaimynais vertėtų sugyventi taikiai, o Lietuva apie tai seniai užmiršo.

 

Tada buvo išprievartauta „Achema“ – visa „teisinė“ sistema su Aukščiausiuoju teismu priteisė jai mokėti dešimtis milijonų eurų mokėti už norvergiškas dujas, kurių ji neperka nė gramo. „Achema“ pasiskundė Strasburo Žmogaus teisių teismui – byla prieš Lietuvą nagrinėjama.

 

Kaip beskaičuosi, tačiau dėl „Independence“ ir sutarties su „Statoil“ Lietuvos dujų vartotojai  dėl tokios „Nepriklausomybės“ kasmet permoka po keletą milijardų eurų.

 

Tada ir atsiranda tokie spec. tarnybų parengti straipsniai „15min.lt“, iš kurių nieko nesuprasi, tik tai, kad reikia džiaugtis „Independence“ projektu.

 

Kadangi norvegiškų dujų Lietuvoje niekam nereikia, „Klaipėdos nafta“  jau paprašė sumažinti tą „Statoil“ dujų kiekį. O ką daryti? Paklausos nėra, ir nenusimato – mokėti pusantro karto brangiau niekas nenusiteikęs, net savo vartotojai, nekalbant jau apie kaimynus „Baltijos tigriukus“.

 

Čia žinoma, Lietuvos valdininkai sukruto, sujudo nenorėdami prarasti veido, puolėsi ieškoti pasiteisinimų. Lietuvos energetikos ministras Rokas Masiulis operatyviai paneigė Klaipėdos naftos informaciją. „Dabar išbandomi įvairūs SGD terminalo darbo režimai, jo galimybės“, – pareiškė ministras.

 

Bet juk meluoja. Kokie jau čia įvairūs darbo režimai. Pagal ilgalaikę sutartį dėl suskystintų dujų tiekimo, kurią kvailai pasirašė lietuviai, kompanija Statoil turi tiekti Lietuvai 5 metų eigoje, po 0,54 mlrd kub/m dujų kasmet. Be to, tai minimalios būtinos metinės dujų tiekimo apimtys, mažiau kurių Lietuva dujų nusipirkti negali. Tiksliau, kaip čia pasakyti..gali, tačiau pinigus reikia sumokėti už visus 540 mln kubinių metrų dujų.

 

Tai štai, pasirodė, jog ne vienintelis „Gazprom“ reikalauja vykdyti prisiimtus pagal sutartį įsipareigojimus – Vakarų kompanijos išsukioti rankas sugeba ne ką blogiau. Nieko asmeniško – tik verslas.

 

O dujų jau nebėra kur dėti – norvegiškų suskystintų brangių, niekas imti nenori, o neoficialiais duomenimis šiemet Litgas jau turi perteklinių likučių apie 150-200 mln kub/m dujų, užpirktų Norvegijoje, sekančiais metais situacija gali dar pablogėti ir neparduotų dujų gali likti apie 240 mln kubinių metrų. Ir kur jas dėti – leisti į atmosferą?

 

LL paklausė ir Seimo nario Artūro Skardžiaus, garsaus „Independence“ projekto kritiko komentaro:

 

– Kaip vertinate papildomą SGd terminalo verslą, kai SGD terminalo dujos yra „pasaugomos“, kaip skelbiama?

 

– Buvo toks sumanymas, kad tas suskystintas dujas vežti į krantą, o ten jas turėtų išvežioti dujovežiai. Tačiau kas yra nutylima? Tai, kad tas visas SGD terminalas su išdujinimo įranga yra išlaikomas ne iš savo pajamų, tačiau visų mokesčių mokėtojų. SGD terminalo kaštai įskaičiuoti į dujų ir elektros perdavimo tarifą, o taip pat vartotojai apmoka ir dujų kainos skirtumą. Todėl SGD terminalas yra išskirtinai mūsų visų dotuojamas objektas. Visi šio terminalo išlaikymo kaštai yra socializuoti, ir jokiu verslu čia net nekvepia. T.y. dujų kainos skirtumas iki rinkos kainos yra apmokamas iš mūsų kišenių ir rinkos sąlygomis ta plaukiojanti saugykla absoliučiai negalėtų konkuruoti ir nudvėstų. Tačiau šios aferos autoriai, negana to, kad sėdi ant visų vartotojų kupros, dar bando iš nuostolių išvažiuoti su kažkokiais papildomais verslais.

 

– Kai terminas gali konkuruoti, jei įsipareigojęs pirkti „Statoil“ dujas 200 eurų brangiau, nei parduoda „Gazprom“?

 

– Todėl, kad tą skirtumą sumokame mes.

 

– Aš suprantu, tačiau kaip tautai reikia pateikti tokias ekonomines nesąmones ir paaiškinti tokius projektus?

 

– Liaudžiai yra plaunamos smegenys, ir tai daro ta pati „Lietuvos Energija“ – kam jai reikia 9 viešųjų ryšių kompanijų, kurios dirba prieš ‚Lietuvos Energijai“.

 

– Tačiau kaip jūs, būdamas Roku Masiuliu, tai paaiškintumėte – perku prekę pusantro karto brangiau, nei ji kainuoja, ir visiems sakau, koks tai protingas sprendimas?

 

– Mes jau seniai matome, kad juodą yra bandoma pateikti kaip baltą. Ir dar negana to, mes patys apsimokame už smegenų plovimą (paslaugos PR agentūroms yra įskaičiuotos į elektros tarifą – aut. Pastaba). Va čia tai yra aukštasis pilotažas, ir po to dar ordinais save apkabina. 

 

– Taip, pvz., 15min. lt taip ir dirba – nueina į spec. tarnybas, gauna propagandinį straipsnį ir jį pateikia kaip savo?

 

– Nežinau, ar tuos straipsnius rašo spec. tarnybos, tačiau manau, kad pagrindinė priedangos organizacija čia yra „Lietuvos Energija“ ir ji sugeba užvaldyti visą informacinę erdvę, ir juodą pateikti kaip baltą. Manau, kad tokie straipsniai taip pat apmokami iš tos pačios sąskaitos.

 

– Aš tai suprantu, tačiau kiek tai tęsis – kiek mes dar gyvensime šioje melo valstybėje?

 

– Čia didelis klausimas. Žiūrint, kur mes einame. Jeigu dabar skelbiama, kad partijos ir demokratija yra blogis, reiškia, kad einame į diktatūrą, nors aš ir nenoriu būti blogas pranašas. Kiek girdėjau, net ir ‚Lietuvos ryto“ kontrolinis akcijų paketas  jau parduotas skandinavams. 

 

– Tačiau man nesuvokiama logika – įsipareigoti penkerius metus pirkti po pusę milijardo kubinių metrų dujų pusantro karto brangiau, nei jos kainuoja?

 

– Seimo nutarimu ta sutartis buvo pakeista – dabar įsipareigojo pirkti po 330 tūkst. kubinių metrų dujų ir ne penkis, bet dešimt metų. Seimo nutarimu mes juos įpareigojome persiderėti, nes sutarties formulė buvo sukurta labai nepalanki. Bet vis tiek tos norvergiškos dujų kainos yra žymiai brangesnės, nei rinkos. Ši rinkos kaina nustatoma pagal rusiškas dujas, o skirtumą tarp norvegiškų ir rusiškų dujų kainą apmokame mes visi pagal elektros tarifą – mums tai per metus kainuoja apie 100 mln. eurų kartu su „Independence“ išlaikymo kaštais. O dabar ant visų šių nesąmonių jie bando daryti dar kažkokius biznelius. Tiesiog idiotai. Parašysiu straipsnelį, tačiau niekas jo nespausdins.

 

 Naujas „Independece“ mokestis išaugo trečdaliu

 

Pernai lapkričio mėn. Energetikos kainų komisija nustatė naują Suskystintų gamtinių dujų (SGD) terminalo tiekimo saugumo dedamąją prie gamtinių dujų perdavimo kainos – 473,6 euro už megavatvalandę. Ši dujų perdavimo kainos dalis nustatyta 34 proc. didesnė nei galioja dabar ir tai 18 proc. daugiau nei 2016 metų vidurkis.

 

„Lietuvos žinių“ duomenimis, dujų tiekimo saugumo dedamoji arba vadinamasis SGD terminalo mokestis 2017 metams daugiausia didėja dėl to, kad paskirtasis tiekėjas valstybės valdoma įmonė „Litgas“ perka dujas iš Norvegijos kompanijos „Statoil“ maždaug 20–30 procentų brangiau už rinkos kainą.

 

Brangiai dujas perkanti ir pigesne rinkos kaina jas šalies energijos gamintojams parduodanti „Litgas“ šiemet patirs apie 28 mln. 823,6 tūkst. eurų nuostolį. Tai yra kainų skirtumas 2016 metais tarp suskaičiuotos fiksuotos dujų pardavimo kainos ir faktinės jų įsigijimo kainos. Šį skirtumą turės padengti Lietuvos dujų vartotojai, kurie kitąmet mokės didesnį SGD terminalo mokestį.

 

 

Gazprombanko“ kontroliuojama įmonė „Kriogaz“ skelbia pradėjusi tiekti suskystintas gamtines dujas (SkGD), kurios skirtos Baltijos jūroje plaukiojančių laivų bunkeriavimui, praneša Rusijos verslo naujienų leidinys „RBC Daily“. Rusiškomis dujomis užpildytas keleivinis keltas „Megastar“ iš Talino į Helsinkį išplaukė š.m. sausio 29 d. 2.800 keleivių ir 800 automobilių talpinantis 212 m ilgio keltas iš vienos Baltijos šalies sostinės į kitą nuplaukia per dvi valandas 27 mazgų greičiu. 2016 m. pastatyto kelto operatorius – Estijos laivybos kompanija „Tallink“.

 

Pirmasis pasaulyje SkGD varomas keleivinis keltas „Viking Grace“ tarp Suomijos ir Švedijos pradėjo kursuoti 2013 m. „Kriogaz“ SkGD tiekia estų įmonei „Eesti Gaas“.

Richardas Rudnickis, „Kriogaz“ generalinis direktorius Taline žiniasklaidos atstovams pasakojo, esą įmonė SkGD planuoja tiekti į Vokietiją, Čekiją ir Lenkiją. Deramasi su klientais Latvijoje ir Lietuvoje. Pono Rudnickio teigimu, SkGD kaip kuras šiuo metu yra maždaug 20% pigesnis už dyzelinius degalus, be to sudaro galimybę laivų operatoriams laikytis griežtų Europos Sąjungos aplinkosaugos normų.

„Kriogaz“ perka gamtines dujas iš „Gazprom“ ir į Estiją tiekia iš savo dujų skystinimo gamyklos Pskove (Rusija), kuri šiuo metu galima 23.000 t SkGD per metus. „Eesti Gaas“ iš gamyklos žada pirkti 20.000 t per metus, ateityje žadėdami įsigyti daugiau, jei logistikos sąlygos bus palankios. Šiuo metu, pasak Markuro Kaasiko, „Eesti Gaas“ generalinio direktoriaus, dalį reikiamų SkGD įmonė perka Suomijoje.

Taikinys – Lenkija

„Kriogaz“ taip pat tvirtina nusitaikiusi į Lenkijos rinką. Nors antrinei įmonei Lenkijoje „Kriogaz Marketing&Trading“ kol kas parduodama tik 2 tūkst. t SkGD per metus, netrukus ketinama dujas parduoti pramonės vartotojams – maisto ir žemės ūkio pramonės įmonėms. Tada rusiškos kilmės SkGD galės visavertiškai konkuruoti su dujomis, kurios į Lenkiją importuojamos per SkGD terminalą Svinouscyje.

2017 m. ketinama pastatyti dujų skystinimo gamyklą Kaliningrade, kurios gamybos pajėgumas – 150.000 t per metus. „Kriogaz“ atstovai tvirtina, kad jau šiuo metu yra sudarytos sutartys parduoti visą Kaliningrado gamyklos pirmos eilės produkciją, tačiau SkGD užsisakiusių klientų nenurodo.

 

„Litgas“ nežino savo kainos

„Gazprom“ regiono SkGD rinkoje – nėra naujiena, jie veikia keletą metų. Nauja, ko gero yra tai, kad jie tieks dujas keltams“, – VŽ sako Dominykas Tučkus, AB „Lietuvos energija“ (LE) valdybos narys.

Anot jo, nors oficialaus kuro konkurso tiekti SkGD bendrovei „Tallink“ nebuvo, LE ir jos antrinės įmonės „Litgas“ atstovai lankėsi Estijoje ir siūlė savo paslaugas, „kaip ir visi kiti Baltijos šalių rinkoje veikiantys žaidėjai“. Tačiau „Tallink“ pasirinko „Kriogaz“-“Eesti Gaas“ tiekimo grandinę. Pastaroji įmonė su „Gazprom“ turi dar ir trejų metų galiojančią vamzdžiais tiekiamų dujų sutartį, pagal kurią nupirks jų maždaug 500 mln. kub. m.

 

 

Facebook komentarai
Back To Top });}(jQuery));