skip to Main Content

Į Lietuvą atvykstantys muzikantai iš Norvegijos: pasiilgome lietuviškos publikos

Jau rugsėjo 21 d. 19 val. Šv. Kotrynos bažnyčioje, Vilniuje, sostinės gyventojai ir miesto svečiai bus pakviesti tapti išskirtinio muzikinio renginio liudininkais. Pirmą kartą muzikinėje scenoje savo jėgas sujungs pripažinti Norvegijos ir Lietuvos muzikos meistrai. Jų misija – sukurti klasikos, tango, folkloro, spiričiuelų ir country stilių sintezę. Įspūdingame ir magiškame koncerte pasirodys Lietuvos folkloro dainininkė Veronika Povilionienė, kuri ieškos naujų skambesių kartu su virtuozais iš Norvegijos. Artėjant kupinam pozityvios energijos renginiui, muzikantai iš Norvegijos: akordeonistas Håvard Svendsrud, Oslo filharmonijos altininkas ir daininkas Povilas Syrrist-Gelgota sutiko mūsų skaitytojams papasakoti apie savo muzikinius kelius ir ryšius su Lietuva.

 

Iš Lietuvos išviliojo nepažįstama gražuolė

 

Povilai, jūs gimėte ir užaugote Lietuvoje. Kas įvyko jūsų gyvenime, kad išvykote į Norvegiją?

 

Gimiau ir užaugau Lietuvoje, tad niekados negalvojau, kad gyvensiu kitoje šalyje, buvau įsitikinęs, kad tai ne man.Studijų metais planavau mokytojauti savo gimtosios Utenos muzikos mokykloje. Bet, kaip mėgdavo sakyti mano močiutė:“žmogus planuoja, o Dievas tik šypsosi 🙂 Viename tarptautiniame studentų orkestre, kuris repetavo Vilniuje, sutikau ir be galo įsimylėjau norvegę Toril.  Greitu laiku sukūrėme šeimą. Po to sekė studijos Londone, Osle. Bestudijuodami Osle abu laimėjome konkursą ir gavome darbą žymiajame Oslo Filharmonijos orkestre. Taip Norvegija jau 16 metų yra mano namai.

 

Ką naujo pavyko atrasti jums kaip menininkui ir asmenybei svečioje šalyje?

 

Gyvenimas Londone, o po to Norvegijoje man labai praplėtė akiratį ir kaip muzikantui, ir kaip asmenybei. Gavau daug naujų impulsų, sutikau labai daug įdomių žmonių iš įvairiausių pasaulio kraštų, kurie padėjo man pažvelgti į tuos pačius dalykus iš labai skirtingų perspektyvų. Tai labai praturtino mano gyvenimą ir paskatino mane ieškoti naujų kultūrinių sąsajų, įkvėpė mane tokiems projektams, kaip būsimas koncertas Vilniuje.

 

Jau 15 metų esu Oslo Filharmonijos orkestro narys. Nors turiu tvirtą poziciją orkestre, vis tiek kiekvienais metais einu apie 6 savaites neapmokamų atostogų ir koncertuoju kaip solistas ir kamerinės muzikos atlikėjas. Be to, orkestras turi tikrai ilgas vasaros atostogas (7-8 savaites), tad jei pasitaiko mano soliniai ar kameriniai koncertai netoli Oslo, būna gana patogu jų laiką suderinti taip, kad spėčiau ir į repeticijas Filharmonijoje. Tad lankstus orkestro grafikas leidžia man sugroti dar apie 40-50 solinių-kamerinių koncertų per metus.  Manau esu suradęs puikų darbo modelį (šypsosi).

 

Turbūt kultūrinio gyvenimo ypatumai Lietuvoje ir Norvegijoje ryškiai skiriasi?

 

Norvegijos publika (kaip ir visuomenė) labai demokratiška – menininko nei žemins, nei ant pjedestalo kels. Jiems nelabai svarbu, pas ką studijavai ar kokio senumo instrumentu groji. Jie žiūri, ar muzikinis produktas, kurį jiems siūlai, jiems yra reikalingas ar ne. Jie kaip ir lietuviai labai vertina nuoširdų atlikimą ir komunikavimą su publika.

 

Į Lietuvą vistiek nuolat vilioja sugrįžti?

 

Visada gera čia grįžti. Esu dėkingas už tai, kad esu Lietuvoje laukiamas.

 

Rugsėjo 21 d. Šv. Kotrynos bažnyčioje Lietuvos meno gerbėjų laukia intriguojantis koncertas “Nuo Bacho iki Country”. Atvykstate kartu su įžymiu Norvegijos akordeono virtuozu Håvard Svendsrud. Ar seniai muzikuojate drauge su juo ir kuo ypatingas jūsų duetas?

 

Iš tiesų, mūsų dueto sudėtis labai neįprasta, o repertuaras dar neįprastesnis. Galime pasiūlyti publikai tai, ko jie dar nėra girdėję. Håvard yra virtuozas, bet man dar svarbiau, kad jis toks įvairiapusiškas ir subtiliai muzikuojantis atlikėjas. Ir gerų klasikinės muzikos atlikėjų, ir gerų liaudiškos muzikos artistų yra nemažai. Bet Håvard jaučiasi vienodai puikiai abiejuose šiuose muzikiniuose pasauliuose. Na, o kai prie mūsų sutiko prisijungti ir charizmatiškoji Veronika Povilionienė, tai ir visai smagu pasidarė.

 

Sakralinėje bažnyčios erdvėje Jūs koncertuosite ir su Lietuvos folkloro mage Veronika Povilioniene. Kaip kilo mintis susitikti vienoje scenoje?

 

Teko kartu su gitaristu Anders Oien, dalyvauti Gitaros fiestoje. Ten išgirdau gerbiamą Veroniką Povilionienę muzikuojant kartu su roko muzikantu. Tada ir užgimė pirmoji mintis.

 

Ko tikėtis Lietuvos meno mylėtojams, rugsėjo 21 d. atvyksiantiems į koncertą?

 

Širdingai grosime puikią muziką, o ir stengsimės iš visų jėgų! Na, o programa bus ypatinga. Tokio koncerto dar niekas negirdėjo! Visus maloniai kviečiame, tikrai nesigailėsite!

 

Meilę akordeonui paveldėjo

 

Håvard Svendsrud, papasakokite apie akordeonininko kelią ir atskleiskite, kaip įsimylėjote šį instrumentą?

 

Norvegijoje akordeonas yra tikrai populiarus instrumentas. Galbūt todėl ir mano šeimoje buvo ypač daug šiuo instrumentu grojančiųjų žmonių. Prisimenu, jog didžiausias akordeono entuziastas buvo  mano senelis, kurio pėdomis aš ir pasekiau. Niekuomet dėl to nesigailėjau ir džiaugiuosi atradęs šią aistrą.

 

Scenoje klausytojai jau įpratę matyti Jus Su Povilu Syrrist-Gelgota. Ar lengvai pavyksta atrasti bendrą kalbą dviems skirtingiems menininkams?

 

Muzikavimas su Povilu man nuo pat pradžių buvo ištisas didelis džiaugsmas. Džiaugiuosi, kad mes labai gerai sutariame, o kartu sugebame ir konstruktyviai dirbti. turbūt viskas prasidėjo nuo to, kai vieną kartą pakviečiau Povilą groti mano ansamblyje, kuriame mes grojame senovinius norvegų liaudies šokius. Jis neatsisakė, bet šis paprastas atsitiktinumas lėmė, jog dabar dažniausiai į scena lipame kaip duetas.

 

Rugsėjo 21 d. Vilniuje Jums koncertuojant skambės kelių skirtingų muzikos stilių sintezė. Ar per savo muzikanto kelią jau atradote patį artimiausią savo sielai muzikos žanrą?

 

Savo pažintį su muzika pradėjau nuo norvegų liaudies muzikos. Vėliau studijavau klasikinės muzikos repertuarą. Dabar dažniausiai gastroliuoju atlikdamas tiek klasikos, tiek liaudies, tiek mišrias programas, tad turbūt vieno stiliaus išsirinkti ir negalėčiau (šypsosi).

 

Ko šį kartą tikėtis Lietuvos publikai?

 

Lietuva yra fantastiška šalis! Labai džiaugiuosi turėdamas galimybę atvykti ir pakoncertuoti Lietuvos publikai.Labai džiaugiuosi ir nekantriai laukiu! Tai bus unikalus projektas!

 

 

Visus širdingai kviečiame į vienintelį, pilną staigmenų ir gero ūpo koncertą Vilniuje, Šv. Kotrynos bažnyčioje, rugsėjo 21 d., trečiadienį, 19 val.

 

Renginį organizuoja prodiusavimo kompanija „Ars Libera International“

 

Bilietus parduoda BILIETAI.LT: http://www.bilietai.lt/lit/renginiai/koncertai/nuo-bacho-iki-country-193923/

Facebook komentarai
Back To Top
});}(jQuery));