skip to Main Content

Rasuolė Bauraitė                                                                                                                 2015 12 10

 

 

Lietuvos futbole rengiamas perversmas. Garsus futbolininkas ir treneris Valdas Ivanauskas su grupe bendraminčių žada išvaduoti šalies futbolą nuo smigimo žemyn ir išversti iš posto dabartinį Lietuvos futbolo federacijos (LFF) vadovą Julių Kvedarą. Lietuvos futbolo atgimimo sąjūdžių pasivadinusi grupė skelbia, kad dabartinis federacijos vadovas ir federacija prieš oponentus ėmėsi nešvarių žaidimų, į kuriuos įtraukė ir žinomas nusikalstamas grupuotes.  

 

Apie tai, ar revoliucija LFF ištrauks šalies futbolą iš bedugnės „Lietuvos ryto“ televizijos aktualių pokalbių laidoje „Lietuva tiesiogiai“ su žurnaliste Daiva Žeimyte kalbėjosi Lietuvos futbolo atgimimo sąjūdžio idėjinis vadas Valdas Ivanauskas bei žurnalistas ir futbolo komentatorius Nerijus Kesminas. 

 

– Treneri, ar jūs pats kelsite savo kandidatūrą kitais metais vyksiančiuose federacijos prezidento rinkimuose? 

 

– Yra kandidatų sąrašas, ten yra ir mano pavardė, bet spręs visuomenė, apskričių federacijų prezidentai. 

 

– Kiek yra kandidatūrų?

 

– Šiuo metu yra penki žmonės. 

 

– Suprantu, kad favoritu laikomas Jūs. Ne veltui esate ir to idėjinio sąjūdžio lyderis.

 

– Šansai visų vienodi. Lauksime visuomenės nuomonės, LFF įstatymai yra su tam tikrais saugikliais, be vykdomo komiteto ir apskričių nuomonės praktiškai neįmanoma laimėti. 

 

– Ar pats norėtumėte, jeigu jeigu Jums rimtai pasiūlytų dauguma apskričių federacijų?

 

– Reikia su jais susitikti, ar jie tuo tiki. Aš šį iššūkį priimu.

 

– Gal jau žinote, kas federacijos narių favoritai?

 

– Tų apskričių prezidentų ar narių nuomonė yra pozityvi, pokyčiai reikalingi. Baimės jausmas išlieka. Bijoma, kas bus toliau, jeigu mūsų veiksmai gaus negatyvų atsakymą. Dabartinių LFF lojalių narių egzistavimas federacijoje bus nutrauktas, nes yra gąsdinimas.

 

– Spaudos konferencijoje jau buvo kalbama apie grasinimus, balandžius be galvų.

 

– Yra faktai, tam tikros struktūros tuo užsiiminėja. 

 

– Jūs šiandien pristatėte tam tikras gaires, esate nusiteikęs karingai, žadate nuversti federacijos valdžią, Lietuvos futbolui – šviesų rytojų. Kol kas tai – tik žodžiai, planų juk dar nėra?

 

– Mes norime dalyvauti normaliuose, demokratiniuose LFF rinkimuose. Ne paslaptis, kad federacijos įstatai yra su stipriais saugikliais, palankiais dabartinei vadovybei. Pagal FIFA, UEFA įstatymus politika, Vyriausybė neturi kištis. Šiuo metu reikalingos instancijos, kurios supranta situaciją, kuri susidarė Lietuvos futbole. Pats blogiausias scenarijus – įsikiša Vyriausybė ir LFF oficialiai suspenduota nuo visų tarptautinių varžybų. Niekas to nelaukia, bet kažkokie veiksmai turi būti. Nesinori Lietuvos futbolo prarasti keliems metams, prarasti įvaizdžio, nors jis yra toks, kad gal geriau ir prarasti. 

 

– Pone Kesminai, ką manote apie visą šitą revoliuciją?

 

– Pozityvas, kurį matau, yra tai, kad pirmą kartą nuo 2000-ųjų metų, jeigu sąjūdžiui būtų leista konkuruoti su dabartine federacija, būtų tikra konkurencija. 25 metus, kuriuos esu arti futbolo, mačiau daug lozungų, karvelių, nukapotom galvom, žmonių, prirakintų prie radiatorių ir jokių programų. Sveikinu konkurenciją, bet norėčiau pamatyti katę, išleistą iš maišo. Kol kas tai yra skambūs žodžiai. 

 

– Treneri, Jūs programą turite?

 

– Programa paruošta, artimiausiu metu ji bus paskelbta visuomenei. 

 

– Tai, ką darote, neaišku, ar pavyks. Yra pavyzdžių, kaip LFF vadovybė susitvarko su opozicija. Tarkim Tauragės atveju – vietinė federacija bandė pasipriešinti, tai ją apskritai suspendavo. Jūs pats turėjote tokį bandymą prieš kelis metus, kai buvo tiriama situacija dėl Juliaus Kvedaro turtų, tuomet buvote subūręs bendraminčių ratelį, bandėte įvykdyti perversmą, bet nepasisekė. Kodėl šį kartą turėtų pasisekti?

 

– Sėdint, susitaikant su situacija, niekas nepasikeis. Mane asmeniškai jaudina Lietuvos futbolo lygis, įvaizdis, rinktinė. Tokio negatyvo nebuvo per visą 25-ių metų istoriją. Jei nieko nedarysi – nieko nebus. Bandymas įvyko, buvo sujudimas, rezultatai neigiami, bet tai buvo pirma pradžia. Dabar situacija pasikeitė į dar blogesnę pusę. 

 

– Tauragės federacijos vadovas priskiriamas nusikalstamam pasauliui – Arūnas Pukelis, pravarde Švinius. Dėl šio asmens yra daug nuomonių, ar Jūs jo palaikymą turite?

 

– Bet kuris žmogus, kuris nori pakeisti Lietuvos futbolą, yra priimtas. Yra žmonės, kurie pasiruošę tą padaryti, jie turi savo statusą – versle, futbole.

 

– Ką Jūs manote apie šį asmenį ir dalyvavimą šioje veikloje? Dabartinis LFF prezidentas kaltinamas sąsajomis su vieta grupuote, Tauragės federacijos vadovas – su kitais nusikalstamo pasaulio reikalais. Susidaro įspūdis, kad futbolas ypatingai masina nusikalstamo pasaulio atstovus. 

 

– Čia nėra kova ar tai J. Kvedaras, ar A. Pukelis, ar kiti. Visa veikla vyksta dėl Lietuvos futbolo įvaizdžio. 

 

– Treneri, ar nebus taip, kad pašalinus dabartinę LFF valdžią, Lietuva bus metama iš tarptautinių varžybų ir visa tai nepasikeis tol, kol į postus negrįš tie patys žmonės? Kai J. Kvedaras buvo nušalintas, FIFA atstovai atvyko į Lietuvą aiškintis situacijos, prokurorai bylų netyrė ir viskas liko taip, kaip buvę. 

 

– Sunku pasakyti, į kurią pusę pasikreips. Mes pristatysime planą, kitas klausimas, ar visuomenei jis bus priimtinas. Po paskutinių metų įvykių kažkokie pokyčiai turi įvykti.

 

– Nerijau, ar įmanoma kažką padaryti, kai ir taip aišku, kad ranka ranką plauna?

 

– Svarstyčiau, ką įmanoma padaryti po šios revoliucijos. Vokietijos situaciją neblogai žinau, teko pernai už apskrito stalo sėdėti su Karl-Heinz Rummenigge, jis labai aiškiai išdėstė dalykus, kodėl Vokietija išbrido 2004-aisiais metais, kai buvo krizė, negalėjo Europos čempionate laimėti prieš Latviją. Sakė, kad bet kuris Bundeslygos klubas privalo investuoti į vaikų komandas mažiausiai 5 mln. eurų, priklausomai nuo to, koks biudžetas. Kitas dalykas, buvo visiškai sunaikintos senosios treniruočių metodikos. Čia matau skausmingą žingsnį, kurį Lietuvai gali tekti žengti. Dauguma mūsų trenerių angliškai gali pasakyti „Give me one dollar, please“, ne daugiau. Kalbant apie šiuolaikines technologijas, problemos yra didžiulės, išmokyti juos yra labai sunku. Klausimas sąjūdžiui, kada jie treneriams pasakys, kad atėjo tikrų permainų metas. 

 

– (V. Ivanauskas) Treniruočių metodai privalomi. Situacija U-21 lygoje yra tragiška, vienas iš planų – metodikos, mentaliteto pakeitimas.

 

– Ką reiškia pakeitimas? Totalinį valymą norit padaryti?

 

– (V. Ivanauskas) Kadrus privaloma keisti. Kas liečia futbolo pasaulį, pradedant nuo vaikų – taip. Kito kelio nėra. 

 

– Sakote, kad šiuo metu nėra nei vieno žaidėjo, kuris atitiktų rinktinės lygį, o jaunimo rinktinės rezultatai – tragiški. Tai gal mūsų vaikai negabūs?

 

– (V. Ivanauskas) Vaikai gimsta vienodi ar Vokietijoje, ar Lietuvoje. Atrankos kriterijai, Nacionalinėje futbolo akademijoje metodai tie patys, kokie buvo prieš 10 metų. Tų metodų jau nėra, jų nenoras tobulėti kenkia visai ateičiai. 

 

– Kokia Jūsų nacionalinės rinktinės vizija?

 

– (V. Ivanauskas) Šiuo metu nematau jokios vizijos, rezultatų tikrai nebus. Matome tik vieną  kelią – ieškoti talentų, turim plaukti pasroviui, privalom žaisti U-21, reikalinga tai, ką akademija darė 12 metų, tik su kitais kadrais.

 

– (N. Kesminas) Visose normaliose klubų komandose ar rinktinėse yra vadinamoji piramidė – visi pradeda žaisti pagal modelį, kurį propaguoja rinktinės treneris, kad atėję iš jaunimo rinktinės iš karto galėtų būti sistemos dalis, kad jų nereiktų iš naujo mokyti žaisti. Pas mus to nėra. 

 

– Kai anglų žurnalistas apsilankė federacijos stadione, kur vyko Europos čempionato atrankos dvikova tarp Lietuvos ir Anglijos, po to matėme, kokie komentarai buvo apie tą stadioną. Kokius planus turite šiuo klausimu?

 

– (V. Ivanauskas) Šiandien patvirtintas Vyriausybės planas – nacionalinis stadionas koncesijos būdu, tai sveikintina, žmonės laukia nuo 1988-ų metų. Infrastruktūros klausimas yra aktualus, ypač didmiesčiuose. Viena „Sportima“ negali atlaikyti Vilniaus apskrities krūvio, maniežai, stadionas yra neišvengiami.

 

 

 

 

 

 

 

 

„Lietuva tiesiogiai“ – nuo pirmadienio iki ketvirtadienio 17.20 val. per „Lietuvos ryto“ TV. 

 

 

Facebook komentarai
Back To Top
});}(jQuery));