skip to Main Content

„Ekskomisaras Vytautas Grigaravičius supranta, kad kaip Alytaus meras jis yra nulis“

Aurimas Drižius

 

Taip mano buvęs Alytaus meras Jurgis Krasnickas, kuris prieš pradėjusius savivaldos rinkimus tų pačių ekskomisarų metodais buvo sukompromituotas. Mat spaudai buvo nutekintas garso įrašas, kuriame tuometinis meras J.Krasnickas neva taip kalbėjo : „Aš tau nuoširdžiai pasakysiu: kiek aš galiu kr**tis už tą sup**tą Lietuvą. Ir taip toliau. Aš linkęs sužaisti „va bank“, kai nup**dinsiu milijoną minimum, tai aš manau nei STT taip.. nes aš iš jų išsipirksiu, net ir Grybauskaitė, čia STT, ir FNTT, ir Grybauskaitei, mintis, nes pusę milijono atiduosiu tiems, kuriems priklauso“.

Kaip žinia, praėjusį penktadienį Alytaus miesto meras Vytautas Grigaravičius buvo priverstas nutraukti atostogas, nes teks daugiau dirbti, – penktadienį jis liko be abiejų pavaduotojų.

 

 Dar prieš mėnesį devyni Alytaus miesto tarybos nariai pareiškė nepasitikėjimą vicemerais Vale Gibiene ir Tautvydu Tamulevičiumi, nes pasigedo konkrečių veiksmų ir rezultatų jų kuruojamose srityse. Vicemerai į savivaldybės tarybą 2015 metų pavasarį buvo išrinkti kaip visuomeninio judėjimo „Alytaus piliečiai“ nariai, o jų lyderis V.Grigaravičius tuomet jau pirmame ture surinko 66 procentus rinkėjų balsų ir laimėjo tiesioginius mero rinkimus. Tuoj po rinkimų iš 27 tarybos narių 17, priklausančių keturioms partijoms ir judėjimams, pasirašė koalicijos sutartį. 

Bet penktadienį dėl vicemerų, kaip praradusių pasitikėjimą, atleidimo nepasibaigus terminui slaptame balsavime balsavo ne tik opozicijos atstovai, bet ir pora „Alytaus piliečių“. 

Iš 25 užsiregistravusių posėdyje narių 15 balsavo už T.Tamulevičiaus, o 14 – už V.Gibienės atleidimą. Visa tai įvyko neeiliniame tarybos posėdyje, dėl kurio merui teko nutraukti savo atostogas. Paaiškėjo, kad ne vienai dienai.

 „Regis, prasideda rinkimų žaidimai siekiant įsiūbuoti mūsų laivelį. Daugiau kaip trejus metus normaliai dirbome. Sklandžiai, stabiliai ir nuosekliai vykdėme rinkėjams duotus pažadus. Mūsų frakcija ir koalicija byra pamažu. Atsiranda kita dauguma, nors susitikimuose su kitų frakcijų atstovais esame sutarę dirbti toliau. Per Alytaus šventę viešai pasakiau, kad antrą kartą nebedalyvausiu mero rinkimuose. Nuolat gaunu alytiškių prašymų pakeisti šį savo įsitikinimą. Neketinu to daryti, nebent mane labai supykdytų. Po vicemerų atleidimo bus sunkiau, bet dirbsime ir toliau“, – „Lietuvos rytas“ citavo V.Grigaravičius.

 Abiem vicemerams nepasitikėjimą pareiškė ir dėl to atleisti iš pareigų pareikalavo rinkimų judėjimo „Už Alytų“, socialdemokratų, liberalų atstovai, iš „Alytaus piliečių“ judėjimo pats pasitraukęs Aurelijus Jaruševičius. Atleista V.Gibienė šios komandos lyderiu pavadino buvusį Alytaus merą Jurgį Krasnicką, nepaminėdama jo pavardės.

 

 

Pats J.Krasnickas  (nuotr.) atsakė į LL klausimus:

– Ką ten tokio prisidirbo tas V.Grigaravičius, kad atstatydinti jo pavaduotojai?

– O ką jis gero padarė miestui per tris su puse metų? Jeigu žinočiau, tai pasakyčiau, bet nežinau.  Išskyrus kliedesius ir viešuosius ryšius, daugiau nieko nematau. Nesutvarko net strateginio objekto- oro  uosto ar geležinkelio. Visa problema – ne tiek vicemeruose, tačiau pačiame V.Grigaravičiaus asmenyje.  Turėdamas tokį tautos pasitikėjimą ir daugumą, meras galėjo kalnus nuversti.  Tačiau prastesnio mero už V.Grigaravičių Alytus niekada neturėjo.  Net ir aš geresnis buvau.  Ar jis išsprendė bent vieną miesto klausimą ar problemą? Darbus dirba tik vicemerai, administracijos direktorius, o meras tik organizuoja viešųjų ryšių akcijas. O ką, būdamas policijos vyriausias komisaras, V.Grigaravičius kitaip dirbo? Tada visuomenės pasitikėjimas policija buvo paskutinėje vietoje, o dabar, kai jo nebėra –  jau antroje vietoje.  Kaip tada, taip ir dabar V.Grigaravičius moka tik kelti sau reitingą ir organizuoti viešųjų ryšių akcijas. O pinigų krūvos ištaškytos visokioms nesąmonėms. Nes ir toks dalykas, kaip ženkliukas „Alytus“ – ką, alytiškiai nežino, kur Alytus randasi? Galėčiau daug apie tai kalnėti, tačiau nenoriu, nes sakys, kad „čia Jurgis kerštauja“. Kerštaut aš niekam nekerštauju, tačiau faktas, kad meras yra absoliutus nulis, yra kaip blynas. Grigaravičius turėjo daugiau nei 60 proc. gyventojų pasitikėjimą, nė vienas meras tiek nesurinko balsų, tačiau veiklos rezultatai – apgailėtini. 

– Kiek supratau, vicemerai atstatydinti dėl turistinės kelionės į Japoniją?

– Dėl tų komandiruočių tai juokas. Jeigu vicemeras TV laidoje sako, kad jo komandiruotės į Kiniją didžiausias pasiekimas – parsivežė 50 vizitinių kortelių, tai jis tik juokina svietą. Jeigu jūs paskaitytumėte, ką rašo mūsų spauda, o daugiausiai tai būna užsakyti straipsniai – miestas sumoka [pinigus, kad žurnalistai parašytų taip, kaip reikia merui. Didžiausia Lietuvos problema – korumpuota žiniasklaida, antroje vietoje korumpuota teisėsauga, o trečioje vietoje – kaip visuomet, valdininkai, nes jie prie bet kokios valdžios buvo korumpuoti.  Bet kai žiniasklaida rašo ne taip, kaip yra, bet taip, kaip reikia, tai dar didesnė problema. 

Taip, tačiau visos žiniasklaidos nenupirksi?

– Nu taip, tačiau jeigu seki spauda ir visus oficialius leidinius, tai puikiai matai, kas už ko stovi. Nereikia  būti labai išmintingam, kad to nesuvokti.

– Tačiau jūs mero iki rinkimų neversite?

– O kam jį versti? Jeigu jis būtų išrinktas ne tiesioginiuose rinkimuose, o taryboje, tai būtų atstatydinti ne vicemerai, o pats meras.  Tačiau dabar, iki rinkimų likus aštuoniems mėnesiams, ir žinant, kokie sudėtingi tiesiogiai rinkto mero atstatydinimas, tai reikia būti idiotu, kad tai daryti. 

– Tačiau pats Grigaravičius sako, kad jis daugiau nedalyvaus rinkimuose, nes neva „labai nusivylė politika“? Kokios tokio sprendimo priežastys?

– Kokios priežastys? Nes ir Grigaravičius supranta, kad jis yra kiauras nulis. Gali kitus apgaudinėti, tačiau pats savęs neapgausi. Manote, kad meras nesupranta, kad jis nieko nenuveikė? Manote, kad jis nesupranta, kad čia dėl jo kaltės atstatydinti vicemerai? Manau, kad jis puikiai tuos dalykus suvokia, nes kai žmonės jo paklausia – ką Grigaravičius padarė Alytuje per tris metus, jis neturi ką pasakyti. Aš nesusireikšminu, tačiau kai buvau meras, miestas išlipo iš duobės. O Grigaravičius, vietoj to, kad pasakytų mums ačiū, visokiais būdais mus šmeižė. Jūs manote, kad ta garsi mano „reklama“ prieš rinkimus įvyko be jo Grigaravičiaus žinios ir jo veiklos? Jeigu taip galvojate, tai galvokite iš naujo.

Aš apie tai ir norėjau paklausti  – kiek tokie „komisarų“ metodai kompromituoti konkurentus ims dominuoti politikoje?

– Jūs matėte, kad tokie policiniai metodai tikrai politikoje dominuoja. Neseniai perskaičiau juokingą pranešim, kad „į Alytų atvažiavo Puteikis su Laura ir padarė tvarką“.  Pranešimo tekstas toks : „Naglis Puteikis : prisidėjau prie dviejų miesto vicemerų, išdavusių rinkėjų pasitikėjimą, atstatydinimą. Tarybos posėdyje siūliau vicemerams patiems atsistatydinti, tačiau tik slaptu balsavimu jie buvo išmesti iš darbo. Šie vicemerai buvusiems muitininkams iš panašiems vertelgoms padėdavo grobti žemę neturtingų gyventojų kiemuose. Užgrobtuose žemėse aplinkosaugininkų pagalba buvo kertami šimtamečiai medžiai, statomos mokamos aikštelės. Ačiū Laurai Radzevičiūtei, be kurios pagalbos frakcija „Už Alytų“ nebūtų nuvertusi  šių vicemerų, kurie išmainė viešo intereso gynimą į vertelgų atstovavimą“. Tai nesąmonė, kas čia parašyti, nes reikia turėti savivertę – opozicijoje esame tik keturi socdemai, o visi kiti – kaip čia pasakius, tikrai ne opozicija. Tačiau per slaptą balsavimą tuos vicemerus „Užtrumpino“ jų pačių frakcija, kuri suprato, kad su jais jiems jau nebe pakeliui. Nes turint tokią daugumą taryboje ištaškyti tiek pinigų ir nieko nepasiekti – irgi reikia mokėti. Neužtenka vien viešųjų ryšių akcijos ar nupirktos spaudos – reikia realaus darbo. 

–  

V.Grigaravičius paliko savo pėdsaką kruviname  “Alitos” privatizavime

 

Kaip žinia, Italijos verslininkas L.Boska “Alitos” privatizavimo konkurse 2003 m. buvo pasiūlęs didžiausią kainą – daugiau nei 90 mln. Litų, tačiau premjero A.Brazausko nurodymu buvo pašalintas iš konkurso, nes neva laiku neatvyko parafuoti privatizavimo sutarties.

 

Po to, kai Aukščiausias teismas nutarė, kad L.Boska buvo neteisėtai pašalintas iš šio privatizavimo konkurso,  A.Brazauskas sakė, kad tai buvo VTF vadovo Povilo Milašausko sprendimas, nors pastarasis atkirto galintis lengvai įrodyti, kad taip jį elgtis privertė ir pats A.Brazauskas.

 

LL šaltiniai teigia, kad “Alitos” privatizavimas vyko taip – iš pradžių konkurse mažiausią kainą už gamyklos akcijas pasiūlęs “Alitos” direktorius V.Junevičius buvo iš anksto suplanavęs, kad savo konkurentus pašalins papirktos žiniasklaidos bei politikų rankomis. Tačiau teigiama, kad tuometinė gamyklos vadovybė neturėjo pakankamai pinigų, kad įvykdytų šiuos planus. Tuomet į pagalbą buvo pasitelktas garsus Kauno verslininkas Valdas Jakutis. Manoma, kad V.Jakutis išleido “Alitos” privatizavimo metu mažiausiai 12 mln. Litų savų pinigų, papirkinėdamas žiniasklaidą ir politikus. Mat buvo sutarta, kad po sėkmingo “Alitos” privatizavimo V.Jakučiui bus perleista jeigu ne kontrolinis gamyklos akcijų paketas, tai bent nemaža jų dalis. Tačiau po “Alitos” privatizavimo praėjus keliems mėnesiams V.Jakutį Kaune nužudė samdomas žudikas.

 

Šią žmogžudystę nužudymą tiriančios Kauno apygardos prokuratūros vyriausiasis prokuroras Kęstutis Betingis “Laisvam laikraščiui” yra sakęs, kad viena iš pagrindinių šio nusikaltimo tyrimo versijų yra bendrovės “Alita” privatizavimo peripetijos. Kaip jau rašė LL, nusikaltimą tiriantis prokurorai kėlė versiją, kad V.Jakutis buvo tarpininkas tarp “Alitos” direktorių konsorciumo bei korumpuotos žiniasklaidos bei politikų. Manoma, kad prieš įmonės privatizavimą šios bendrovės direktoriai susitarė su V.Jakučiu, kad šis pagelbėtų lėšomis, papirkinėjant Seimą ir Vyriausybę. Tačiau vėliau, kai atėjo laikas gražinti skolas, V.Jakutis susilaukė kulkos į kaktą. 

Valstybės saugumo departamentas (VSD) Vilniaus apygardos prokuratūrai perdavė 2003 metais slaptai įrašytus V.Grigaravičiaus pokalbius su „Alitos“ vadovu Vytautu Junevičiumi ir vienos televizijos žurnaliste. Slapta įrašytuose pokalbiuose telefonu aiškiai kalbama, kad būtina kuo greičiau „Alitos“ gamyklos privatizavimą rengiančiam Valstybės turto fondui pateikti pažymas apie pagrindinį V. Junevičiaus konkurentą – Italijos verslininką Luigiterzo Boscą. Be to, pokalbiuose su vienos televizijos žurnaliste buvo prašoma parengti neigiamų reportažų apie italų verslininką. „Lietuvos ryto“ žiniomis, slaptus garso įrašus „Alitos“ privatizavimo proceso metu padarė VSD Alytaus apskrities skyriaus pareigūnai. Kai naujuoju VSD vadovu buvo paskirtas Povilas Malakauskas, šie įrašai buvo perduoti Vilniaus apygardos prokuratūrai.

 

 

“Mes tik norime susidėti visas V.Jakučio išleistas sumas, kad galėtume matyti, kam grėsė pavojus, jeigu V.Jakutis būtų prašnekęs  ir ką jis būtų papasakojęs”, – sakė K.Betingis. Jis sakė, kad prokuratūra apklausė nemažai žurnalistų, kurie rašė apie L.Boską, tačiau “žurnalistai atsisakė padėti ištirti šią bylą”. “Aš jiems sakau – jūs mums padėkite bent susiskaičiuoti,  kiek mokėjo pinigų, tačiau žurnalistai po tokių klausimų būna labai susijaudinę, – kalbėjo K.Betingis, – mums reikia žinoti, kiek buvo investuota į visus tuos dalykus. O ar žurnalistams buvo mokama ar asmeniškai, ar kaip kitaip, manęs nedomina. Mano tikslas sužinoti, kiek pinigų buvo išleista “Alitos” privatizavimui, ir išsiaiškinti, ar vis dėlto ta versija turi tiesos, ir ar tai buvo priežastis nužudyti V.Jakutį kaip “Alitos” privatizavimo rezultatas”.

 

L.Boską ypatingai dergė Tele3

 

LL šaltinių duomenimis, V.Junevičiui padėti privatizuoti “Alita” buvo pažadėjęs ir senas jo draugas, policijos generalinis komisaras V.Grigaravičius. Jis net buvo parašęs slaptą Policijos departamento pažymą apie tai, kad L.Boska yra neva susijęs su Kauno nusikaltėliais. Tačiau VTF atsisakė remtis šia pažyma, motyvuojant tuo, kad ten parašytos nesąmonės,  ir kad teisme policijai nebūtų pavykę įrodyti to, ką parašė V.Grigaravičius. Tuomet prieš L.Boska buvo mestos korumpuotų žurnalistų jėgos – L.Boska per kanalą “Tele3” buvo visaip šmeižiamas, ir netiesiogiai reikalaujama jį pašalinti iš privatizavimo. Neatsiliko ir spauda – L.Boska šmeižiantis straipsniai buvo spausdinami “Veide”, “Respublikoje”, “Vakaro žiniose” ir t.t. Net “Laisvo laikraščio” redaktoriui buvo siūlomi pinigai, kad būtų paskelbta L.Boska šmeižianti medžiaga, tačiau mes atsisakėme. “Alitos” privatizavimas vyko itin karštai, kyšininkai daug kalbėjo telefonu, buvo vedamos derybos premjero A.Brazausko patikėtinio V.Beriozovo viloje. Beje, kaip tik po šio “Alitos” privatizavimo pensininkas V.Beriozovas sau ir savo sūnui nupirko po kotedžą Valakampiuose. Visus šiuos pokalbius sekė ir įrašinėjo VSD Alytaus skyrius, vadovaujamas Alberto Sereikos. Alytaus saugumiečiai siuntė pranešimus į Vilnių apie milžiniškus kyšius, mokamus politikams už “Alitos” privatizavimą, tačiau VSD nieko nedarė. Tuomet A. Sereika nutarė kreiptis tiesiai į Prezidentą R.Paksą – jis nuvažiavo į Vilnių ir šią operatyvinę VSD bylą perdavė Prezidento patarėjui G.Šarkui. Tai sukėlė sprogimą – tą patį vakarą uždusęs A.Brazauskas bėgo aiškintis į Prezidentūrą, ką apie jį žino VSD. A.Sereika buvo apkaltintas tuo, kad neva nepakluso savo vadovų nurodymams. Tuo metu atostogaujantį VSD šefą M.Laurinkų pakeitęs jo pavaduotojas A.Pocius tvirtino spaudęs A.Sereiką, kad minėta medžiaga turi būti pirmiausia persiųsta VSD vadovybei ir tik po to bus sprendžiama, kaip pasielgti. “Jis man atsakė mano nurodymą supratęs, – spaudai teigė A.Pocius, – po kokių dešimties minučių A.Sereika man vėl paskambino ir pareiškė, esą ką tik jam paskambinęs prezidentas ir davęs tiesioginį nurodymą su visais dokumentais atvykti į Prezidentūrą. Aš A.Sereikai atsakiau, kad net ir tokiu atveju privalu laikytis visų įstatymų”. Pats A.Sereika tvirtino, kad dokumentai apie “Alitos” privatizavimą yra “labai reikšmingi”. Kaip teigia LL šaltiniai, VSD operatyvinėje byloje yra ne tik A.Brazausko bei A.Paulausko, bet ir dar beveik 20 Seimo narių telefoninių pokalbių, kuriuose jie tariasi dėl “Alitos” privatizavimo, įrašai.

 

”Alitą” privatizavo A.Brazauskas

 

A.Brazausko vyriausybė 200 m.gruodžio 24 d. pritarė bendrovės “Alita” privatizavimo sutarčiai. Daugiau nei 83 proc. Įmonės akcijų paketą įsigijo įmonės vadovų V. Junevičiaus, V. Pečiūros, A. J. Stankevičiaus, D. Vėželio konsorciumas. Akcijos buvo parduotos už 58 mln. 50 tūkstančių litų. Tuomet Vyriausybė paskelbė, kad toks sprendimas buvo priimtas viso ministrų kabineto kolegialu sprendimu (tai reiškia, kad niekas asmeniškai už tai neatsako). Nors Generalinės prokuratūros rašte Vyriausybei buvo akcentuojama, kad privatizavimo metu buvo pažeisti net keli įstatymai, A.Brazauskas atšovė, kad tai ne teisinis, o ekonominis klausimas. “Ekonominiai klausimai nepriklauso Generalinės prokuratūros kompetencijai”, – tyčiojosi A.Brazauskas. Vėliau dėl pašalinimo iš konkurso L.Boska kreipėsi į teismą ir po trijų metų bylų Aukščiausiasis teismas pripažino, kad jis iš konkurso pašalintas neteisėtai, ir priteisė jam sumokėti 1,7 mln. Litų kompensaciją.

 

Padarė atpirkimo ožiu

 

Vilniaus 3-ios apylinkės teismas pripažino P.Milašauską kaltu ir nuteisė už tai, kad piktnaudžiavo tarnybine padėtimi, dėl ko valstybė patyrė didelės žalos, o būtent jis, būdamas VTF vadovu po to, kai  Vyriausybė pritarė AB „Alita“ akcijų privatizavimo viešo konkurso būdu programai ir Viešo konkurso komisija akcinėms bendrovėms „Stumbras“, „Vilniaus degtinė“, „Alita“ ir „Anykščių vynas“ privatizuoti 2003-06-26 protokolu Nr. 6 viešo konkurso laimėtoju pripažino 90700000 Lt kainą už akcijas ir 15000000 Lt investicijų pasiūliusių Italijos Respublika pilietį Luigiterzo Bosca. Nuosprendyje rašoma, kad P.Milašauskas „nepabaigus derybų ir derybų protokolu neįforminus bei abiems derybų šalims nepasirašius galutinio susitarimo dėl AB „Alita“ akcijų pardavimo sutarties projekto visų sąlygų suderinimo, jis pažeisdamas Valstybės ir savivaldybių turto privatizavimo viešo konkurso būdu nuostatų 3 p., numatantį, kad Viešo konkurso komisijos derybos protokoluojamos, o pasiekti susitarimai įforminami derybų protokolu, kurį pasirašo abi šalys: viešo konkurso komisijos vardu – jos pirmininkas (pirmininko nesant – kitas jo įgaliotas komisijos narys) ir potencialus pirkėjas viešo konkurso laimėtojas, nepagrįstas remdamasis tuo, kad AB „Alita“ akcijų paketo viešo konkurso laimėtojas L.Bosca nustatytu laiku neatvyko parengti AB „Alita“ akcijų pirkimo-pardavimo sutarties projekto, nors L.Bosca buvo kviečiamas atvykti parafuoti nesuderintą AB „Alita“ akcijų pirkimo-pardavimo sutarties projektą, VTF patalpose, esančiose Vilniaus g. 16, Vilniuje, 2003-10-14 pasirašė įsakymą Nr.lV-266 „Dėl AB „Alita“ privatizavimo“, kuriuo nepagrįstai ir neteisėtai panaikino AB „Alita“ akcijų paketo viešo konkurso rezultatus ir pašalino L.Bosca iš AB „Alita“ privatizavimo proceso“. Savo skundė Vilniaus apygardos teismui (VAT) P.Milašauskas neneigė atlikęs jam inkriminuotus veiksmus, tačiau nelaiko jų nusikalstamais. „Esminė aplinkybė, apelianto manymu, tai jog sprendimas dėl viešo konkurso rezultatų panaikinimo ir L. Boscos pašalinimo iš privatizavimo proceso buvo priimtas ne jo valia, tačiau Viešo konkurso komisijos (VKK) narių vienbalsiai, – rašoma VAT sprendime, – teismų praktikoje piktnaudžiavimas tarnybine padėtimi suprantamas kaip įstatymais ir kitais teisės aktais suteiktų teisių, pareigų ir įgaliojimų panaudojimas priešingai tarnybos interesams, jos veiklos principams, esmei bei turiniui. Nuteistasis taip pat pažymi, kad negalima baudžiamoji atsakomybė už veiką padarytą be kaltės. Ji yra būtina kiekvienos nusikalstamos veikos sudėties dalis. Teismas neįvykdė nuosprendžio surašymui keliamų reikalavimų, nes nuosprendyje nenurodė įrodymų, patvirtinančių nuteistojo tyčią piktnaudžiauti tarnybine padėtimi. Teismas, matyt, turėjo omenyje netiesioginę tyčią, tačiau nenurodė kitų šios tyčios požymių, t.y. nusikalstamos veikos pobūdžio suvokimo ir padarinių numatymo. Apeliantas nurodo, kad Lietuvos Aukščiausiasis teismas pripažino, jog nesąžiningai elgėsi ne jis, o VKK. Taip pat nurodo, kad priimdamas įsakymą dėl L. Boscos pašalinimo iš privatizavimo proceso jis buvo įsitikinęs savo veiksmų teisėtumu“. VAT sprendime išteisinti P.Milašauską rašoma, kad liudytojai VKK nariai parodo, kad P. Milašauskas priimdamas įsakymą dėl L. Boscos pašalinimo iš derybų tik įformino VKK sprendimą. Teisės skyriaus viršininkas G. Pažūsis, dalyvavęs visuose teismų procesuose civilinėje byloje, parodė, kad Komisija kaip kolektyvinis organas savo sprendimu sukuria teises ir pareigas ne konkrečiam fiziniam asmeniui, bet Turto fondui. Vertindama nurodytas aplinkybes teisėjų kolegija daro išvada, jog juridinio asmens kolektyvinis sprendimas buvo itin reikšmingas ir lemiamas.

 

 

Jurgis Krasnickas. Ką gali ir ko negali opozicija?

Jurgis Krasnickas  •    •  12:33, 2016-11-18

 

 

Aktyvios veiklos ir ryžtingų sprendimų iš Alytaus miesto valdančiųjų nesulaukiantys žmonės savo nusivylimą kartais bando išlieti ir priekaištais opozicijai, klausdami, ką ji veikia? Lengviausia į šį klausimą atsakyti kitu klausimu: o ką pozityvaus gali padaryti opozicija, jeigu tam nepritaria pozicija? O ji nusiteikusi nepritarti.

 

Net ir tuomet, kai tas nepritarimas netrukus atsisuka antru galu prieš pačią poziciją. Taip nutiko vasarą svarstant miesto švaros taisykles, kurių svarstymą mes, opozicijos nariai, siūlėme atidėti ir pataisyti nelogiškai suformuluotus ar dviprasmiškai išdėstytus punktus. Patvirtino ir visa Lietuva turėjo gardaus juoko, kad Alytuje priimtos taisyklės, draudžiančios kaitintis saulėje. Taisykles reikėjo svarstyti dar kartą, taisyti vien dėl to, kad pozicija į opozicijos siūlymus laiku nenorėjo įsiklausyti.

 

Tokių pavyzdžių – apstu. Vienas naujausių – valdančiosios miesto daugumos sumanymas  savivaldybei pavaldžiose bendrovėse kurti nepriklausomų narių valdybas. Savivaldybės taryboje svarstant šio,  su teisės aktais prasilenkiančio ir jokiais kitais įtikinamais argumentais nepagrįsto, sprendimo projektą opozicija pasiūlė jam nepritarti ir šį siūlymą palaikė ir daugiau tarybos narių.

 

Sprendimas nebuvo priimtas, tačiau Alytaus valdančiųjų tai nesulaikė – jų norą įgyvendino savivaldybės administracijos direktorius, savivaldybės kontroliuojamų įmonių valdybas, kurių sudarymui nepritarė taryba, įteisindamas savo įsakymu! Apie tai sužinojusi opozicija iškart padarė pareiškimą, kuriame išdėstė savo požiūrį į tokius valdančiųjų veiksmus.

 

 

Tokio teisinio nihilizmo, politinio įžūlumo ir tiesiog akivaizdaus nesiskaitymo su žmonių išrinktų tarybos narių nuomone, per visą savo darbo taryboje laiką, o jis yra tikrai ilgas, dar nesu regėjęs. Tai yra akivaizdus įrodymas, kad dirbama buldozerio principu: mes sugalvojome – mes padarysime! Ir niekas negali sukliudyti.

 

 

Net gavus Vyriausybės atstovo Alytaus apskrityje teikimą, kuriame aiškiai išdėstyta, kokiems teisės aktams prieštarauja administracijos direktoriaus Vytauto Jastremsko pasirašytas įsakymas, nesiimta jokių veiksmų situacijai keisti.

 

Vyriausybės atstovo teikime aiškiai pasakyta, kad jokie teisės aktai administracijos direktoriui nesuteikia  teisės priimti tokį įsakymą, kokį jis priėmė, kaip ir niekas nesuteikia jam teisės sudaryti  kolegialų organą – Atrankos komitetą. Šiam juridiškai neteisėtam komitetui vadovauja meras Vytautas Grigaravičius, jo paskirti trys asmenys jau yra bendrovės „Dzūkijos vandenys“ valdybos nariai, kuriems turi būti mokamas nustatytas atlyginimas. Kam to reikia?

 

Bet argi kas varginsis atsakyti opozicijai į šį klausimą, kai net į Vyriausybės atstovo teikimą, kuriuo reikalaujama naikinti direktoriaus įsakymą, reaguojama abejingai – tarybos posėdžio metu meras pareiškė, kad dėl gauto teikimo kreipsis išaiškinimo į naujai suformuotą Vyriausybę. Ar tai reiškia, kad meras nepasitiki Vyriausybės atstovo Alytaus apskrityje kompetencija?

 

Bet kokiu atveju gautą teikimą reikėtų vykdyti arba kreiptis į teismą, o ne bėgti į Vyriausybę.

 

Tokių pavyzdžių, kai akivaizdžiai paminamos ir teisinės, ir demokratinės, ir moralinės normos, yra ne vienas. Apie juos ne kartą esu viešai kalbėjęs, savo nuomonę  opozicijos atstovai visuomet išreiškia tarybos posėdžių metu. Jeigu ji nebūtų ignoruojama, manau, klaidų būtų daroma mažiau, o naudos miestui būtų daugiau.

 

Opozicinė frakcija Alytaus miesto savivaldybės taryboje susikūrė lygiai prieš metus. Ją sudaro keturi pagal Socialdemokratų partijos sąrašą išrinkti tarybos nariai: Nerijus Cesiulis, Jurgis Krasnickas, Laima Vincė Kirkliauskienė, Henrikas Šivokas.

Nuo pat savo įsikūrimo mes pasakėme, kad būsime konstruktyvi opozicija, kuri palaikys naudingus miestui sprendimus ir kritiškai vertins netinkamus veiksmus. Kritikuodami visuomet teikiame ir savo pasiūlymus.

 

Tą ir darome, tik kur tie miestui naudingi sprendimai, kuriuos galėtume palaikyti?!

 

Nuo pat šios kadencijos pasisakėme už tai, kad būtų tęsiami pradėti darbai: įgyvendinami perspektyvinės gatvės, Dailidės ežerėlių sutvarkymo ir kiti projektai. Viskas buvo parengta, tereikėjo įgyvendinti. Bet padaryta priešingai: viskas, kas buvo sužlugdyta, o naujų projektų nėra.

 

Ankstesnėje kadencijoje buvo aiškiai pasisakę dėl gatvių asfaltavimo prioritetų: buvo nuspręsta, kad pirmiausiai asfaltuojamas miesto centras, paskui einama į pakraščius ir asfaltuojamos gatvės pagal nustatytą tvarką.

 

Kokia tvarka ir prioritetais šioje srityje vadovaujamasi šiandien? Žinau tik tiek, kad ne senąja, nes ji buvo bloga vien todėl, kad ją sukūrė „buvusieji“. Priešiška nuostata jaučiama nuolat: kritiškai priimamam viskas, ką pasiūlo opozicija, nors joje dirba didelę patirtį turintys politikai.

 

Labai opus ir svarbus miestui klausimas yra aerodromas,  kurį siūlome paskelbti strateginiu objektu ir kreiptis su prašymu, kad savivaldybei būtų perduota aerodromo žemė. Reikia mąstyti ir matyti miesto perspektyvą: antros VIA Baltica magistralės mums tikrai niekas nenuties, geležinkelio atnaujinimo idėja mano manymu, taip pat yra utopinė, tad aerodromas, kurį sėkmingai būtų galima naudoti mažų lėktuvų nusileidimui, kartu sukuriant patrauklesnę aplinką investicijoms ir būtų viena perspektyviausių veiklos  sričių.

 

Diskusijose meras ir administracijos vadovai žodžiais tam lyg ir pritaria, tačiau jokių konkrečių veiksmų nesiima, todėl Aplinkos ir plėtros komitete buvo nuspręsta šį klausimą teikti svarstyti taryba, kas jau ir yra padaryta. Visuose komitetuose jau pristačiau sprendimo projektus dėl aerodromo pripažinimo ypatingos svarbos objektu ir dėl bendrojo plano sprendinių korekcijos.

 

Kelinti metai jaučiami nemalonūs kvapai Pirmajame Alytuje. Visokiausios komisijos važiuoja jų uostyti ir nieko nedaro. Aplinkos ir plėtros komitete nusprendėme, kad reikia sudaryti nepriklausomų ekspertų grupę tų kvapų priežasčiai nustatyti, bet niekas nepadaryta. Tad jau esame apsisprendę kitam tarybos posėdžiui teikti sprendimo projektą šiai problemai spręsti.

 

O ką gali opozicija? Teiksime sprendimo projektą, kad tokai ekspertų grupė būtų sudaryta. Pozicija tokiam sprendimui greičiausiai nepritars, o galimybės ne vienodos – 23:4.

 

Bet mes darome tai, kas priklauso opozicijai.

 

Nors puikiai suprantu, kad būti pozicijoje daug paprasčiau ir naudingiau tiek partijai, tiek frakcijai. Tačiau kai didžioji koalicija strateginius miesto vystymo klausimus sprendžia taip, kaip dabar, nematau galimybės ir nejaučiu nė mažiausio noro būti pozicijoje. Kai žlugdomas miestas, jo ateitis ir perspektyvos, nematau kito kelio kaip būti opozicijoje – bent jau niekas negalės apkaltinti, kad mes, Socialdemokratų frakcija, prisidėjome prie miesto  žlugdymo.

 

Tarybos nario ataskaita, skelbiama vadovaujantis Alytaus miesto savivaldybės tarybos veiklos reglamentu Nr. T-333, patvirtintu 2015 m. lapkričio 19 d. 

 

Facebook komentarai
Back To Top });}(jQuery));