skip to Main Content
Ekologiškų namų gyvenvietė. Kaune kyla ateities namai

Ekologiškų namų gyvenvietė. Kaune kyla ateities namai

Kairiajame Nemuno krante, vos trys kilometrai nuo miesto centro, apsupti nuostabaus gamtos peizažo, vienas po kito kyla „Ateities namai“. Nors savo išore šie statiniai pernelyg niekuo nesiskiria nuo lietuvio akiai įprasto būsto, skambus jų pavadinimas laužtas ne iš piršto.

Ekologiški ir labai taupūs

 

Marvelėje statomi nedideli, 80 kv. m. ploto, namai jau dabar atitinka visus A+ ir A++ energinio naudingumo klasės statiniams keliamus reikalavimus, nors, pagal ES direktyvas, toks statybų reikalavimas šalyje įsigalios tik nuo 2018 metų. Nuo 2021 m. pradžios visi – statybų leidimai bus išduodami tik A++ aukščiausios energinės klasės namams.

 

Kaip pasakoja daugiau nei 20 metų statybų sektoriuje dirbantis „Ateities namų“ projekto vystytojas Eugenijus Kovalkovas, jų statomi namai ekologiški, draugiški aplinkai, taupūs ir neteršiantys gamtos. „Šildant šiuos namus nevyksta jokie degimo procesai. Nenaudojamos nei dujos, nei malkos, nei kiti iškastiniai gamtiniai ištekliai“, – tikina jis ir priduria, kad statyti aukšto energinio naudingumo namus anksčiau, nei to reikalauja įstatymai, paskatino didėjantis visuomenės sąmoningumas ir keliami aukštesni gyventojų reikalavimai perkamam būstui.

 

E. Kovalkovas sako, kad sąvoka „taupūs namai“ apibūdinti šio būsto privalumams – gerokai per siaura. „Tai investicija į ateitį. Sumoki vieną kartą, o po to visą gyvenimą nebemoki beveik nieko. Be to, tikėtina, kad pagal dabartines technologijas statomų žemesnės energinio naudingumo klasės namų kaina kris“, – sako E. Kovalkovas.

 

Statybų procese aktyviai dalyvauja KTU mokslininkai

 

Marvelėje kuriamos ekologiškų namų gyvenvietės statiniai pasižymi moderniais techniniais sprendimais, leisiančiais  naujakuriams mėgautis komfortu ir kokybišku gyvenimu. Marvelės „Ateities namuose“ įrengta efektyvi rekuperacinė vėdinimo sistema, kuri patalpose užtikrina šviežio ir gaivaus oro cirkuliaciją visais metų laikais.

 

O atsinaujinančius energijos šaltinius naudojanti geoterminio šildymo sistema „Mitsubichi Electric“ (oras-oras) efektyviai dirba net esant 25 laipsniams šalčio ir daugiau. Ši sistema iš 1 kilovatvalandės elektros energijos pagamina vidutiniškai 5,7 kilovatvalandės šilumos energijos. Karšto vandens paruošimo sąnaudas iki minimalių sumažina ant stogo įrengtos saulės elektrinės. Visos namo sistemos yra automatizuotos, todėl jų priežiūra nereikalauja daug laiko – pakaks kelių valandų per metus sureguliuoti sistemoms.

 

Šilumą ir nepriekaištingą garso izoliaciją šiuose namuose užtikrina sienos, šiltintos 27 cm storio neoporo puta, ir sandariausi rinkoje šiuo metu siūlomi „Schüco“ profilio plastikiniai langai su 3 stiklų paketu.

 

„Ateities namų“ gimimo procese nuo pat pirminės projektavimo stadijos aktyviai dalyvauja ir Kauno technologijos universiteto Architektūros ir Statybos instituto ekspertai. Šiuo metu kartu su KTU mokslininkais yra baigiamas modeliuoti namo su saulės elektrine skaičiavimas, todėl artimiausiu metu Marvelėje bus baigtas ir A++ energinio naudingumo klasės reikalavimus atitinkantis būstas, kurio gyventojams nereikės sukti galvos dėl sąskaitų už šildymą ir elektrą. „Pirmą A++ sertifikatą turėtume gauti iki spalio mėnesio. Šiuo metu mums tai yra didžiausias iššūkis, tačiau neabejojame, kad atsakingu darbu rezultatą tikrai pavyks pasiekti“, – sako E. Kovalkovas.

 

„KTU taip pat turi sertifikuotą laboratoriją, kuri suteikia galimybes atlikti pastatų sandarumo testus“, – bendradarbiavimo sąvoką praplečia pašnekovas. Kadangi A+ klasės namams keliami griežti reikalavimai, statinio atitikimą jiems patvirtina sertifikatai, kurie išduodami tik po sėkmingai įveikto sandarumo testo. Šiuo metu du Marvelėje stovintys namai jau turi A+ energinio naudingumo klasės sertifikatus, dar bu bus baigti sertifikuoti visai netrukus.

 

Neabejoja, kad Marvelė netrukus taps prestižiniu rajonu

 

Strategiškai patogia vieta ir nuostabia gamta garsėjanti Marvelė anksčiau dažnai būdavo linksniuojama dėl šiame rajone veikiančios nuotekų valyklos ir šios kaimynystės keliamų problemų, ypač – sklindančio nemalonaus kvapo. Situacija iš esmės pasikeitė įrengus modernius nuotekų dumblo džiovinimo įrenginius, kurie pradėjo veikti šių metų pavasarį. Tam iš Europos Sąjungos struktūrinių fondų ir valstybės biudžeto buvo skirta beveik 10 mln. eurų. Dabar čia vykstantys procesai atitinka visus ES keliamus aplinkosaugos reikalavimus, o nuotekų valykla tapo gamtai ir Marvelės gyventojams draugišku objektu.

 

„Nemalonus kanalizacijos kvapas ženkliai susilpnėjo ir gyvenvietėje jis jaučiamas ypač retai. Visais atvejais jis būna labai silpnas. Be to, šiuo metu vandenvalos įmonė yra paskelbusi tarptautinį konkursą – du atviri nuotekų rezervuarai bus uždengti gaubtais, todėl bet kokie nemalonūs kvapai turėtų apskritai išnykti, – sako projekto Marvelėje vystytojas. – Prieš pradėdami Marvelės projektą apsilankėme pas vandenvalos įmonės direktorių, teiravomės dėl jų ateities perspektyvų bei kvapų problemos. Vadovų ateities vizija ir požiūris nuteikė labai optimistiškai. Jų tikslas – Marvelės valymo įrenginius paversti moderniausia tokio pobūdžio valykla Baltijos šalyse“.

 

„Ateities namų“ atstovas sako neabejojantis, kad jau kitais metais kauniečiai galės pamiršti buvusias problemas dėl nemalonių kvapų, o Marvelės rajonas netrukus taps vienu iš prestižinių Kauno gyvenamųjų rajonų – itin gera vieta šalia centro, gamtos draustinio ir, žinoma, Nemuno. „Čia yra viskas, ko reikia patogiam gyvenimui ir laisvalaikiui“, – sako projekto vystytojas E. Kovalkovas.

 

Nuotraukos – projekto plėtotojo

 

PRANEŠIMĄ PASKELBĖ: GENĖ DRUNGILIENĖ, VŠĮ „PROPAGANDOS MINISTERIJA“

Facebook komentarai
Back To Top
});}(jQuery));