skip to Main Content
Delfinariumo rekonstrukcija – sėkmingai įveiktas „Korto“ iššūkis
Už naujus modernius namus Jūrų muziejaus gyventojai dėkingi bendrovei „Kortas“, kuri atliko itin sudėtingą 1994 metais atidaryto Lietuvos jūrų muziejaus delfinariumo rekonstrukciją. Šį projektą Lietuvos pramonininkų konfederacija (LPK) konkurse „Lietuvos metų gaminys“ įvertino aukso medaliu.
 
nuotrauka
Jūrų muziejų delfinariumą bendrovė „Kortas“ rekonstravo dviem etapais. „Korto“ nuotr.
 

„Lyginant delfinų gyvenimo sąlygas iki rekonstrukcijos ir po jos – pokyčiai įspūdingi. Delfinų gyvenamosios patalpos buvo išplėstos: įrengtos poilsio zonos, po rekonstrukcijos įruoštos specialios patalpos, kur delfinų patelės ramioje aplinkoje galės lauktis ir atsivesti savo jauniklius. Specialios patalpos, kuriose vyksta terapijos su delfinais užsiėmimai, pritaikytos žmonių su negalia poreikiams. Anksčiau viskas vykdavo tose pačiose gana ankštose patalpose, tad dabar tiek gyvūnams, tiek darbuotojams ir lankytojams bus neabejotinai daugiau jaukumo ir komforto“, – apie kompleksinius pokyčius Jūrų muziejuje kalbėjo „Korto“ generalinė direktorė Žaneta Overlingienė ir pridūrė, kad po rekonstrukcijos delfinariumas sėkmingai išplėtė savo paslaugų pasiūlą, sukurta naujų darbo vietų.

Po rekonstrukcijos – nauji baseinai delfinams

Delfinariumo rekonstrukcija – unikalus projektas, mat statybų specialistams teko rūpintis išskirtinai didelio tūrio jūros vandens baseinais bei ultravioletinių spindulių poveikiui atsparia danga, didelių matmenų iliuminatorių ir sienučių iš akrilo plokštėmis, skirtomis vidaus ir išorės baseinams.

Vykdant Jūrų muziejaus rekonstrukcijos projektą, „Korto“ specialistams teko panaudoti naujus specifinius, iki tol Lietuvoje netaikytus technologijų ir techninius sprendimus bei suvaldyti sudėtingus rekonstrukcijos darbų eigos ypatumus.

„Dirbant prie šio projekto, iššūkių tikrai netrūko: teko rūpintis itin sudėtingais techniniais sprendimais, rūpintis, kaip užtikrinti itin didelių tūrių baseinų hermetiškumą, tam tikros įtakos turėjo ir gamtinės sąlygos – smėlis, druska, nuolat besikeičiantis gruntinio vandens lygis“, – apie sudėtingas darbo sąlygas kalbėjo Ž. Overlingienė.

Jūrų muziejaus delfinariumas rekonstruotas dviem etapais, per kuriuos renovuota delfinų pasirodymų salė, įrengtas delfinų terapijos centras su rekonstruotais ir naujai įrengtais vidaus baseinais bei įrengtas visiškai naujas lauko baseinas „Saulės įlanka“, skirtas edukaciniams delfinų pristatymams.

Po rekonstrukcijos bendras baseinų vandens tūris padidėjo nuo buvusio 1500 kub. metrų iki 6500 kub. metrų vidaus iš išorės baseinų, skirtų delfinams gyventi ir jiems pasirodyti.

Taip pat buvo rekonstruota ypatingos aplinkos pusapvalė salė, esanti žemiau delfinų pasirodymų salės, pro kurios langus galima stebėti delfinus. Joje ketinama rengti parodas, edukacinius užsiėmimus bei organizuoti renginius.

Anot Ž. Overlingienės, statybos darbų eigą teko planuoti itin kruopščiai: „Buvo itin svarbu, kad laiku būtų baigti I etapo rekonstrukcijos darbai, tinkamai ir nevėluojant sumontuoti ir imtų veikti baseinų jūros vandens paruošimo technologijos įrenginiai. Kartu reikėjo užtikrinti ir kokybišką lankytojų aptarnavimą delfinų pasirodymų metu ir tuo pačiu metu nepertraukiamai vykdant II etapo statybos darbus“. Bendrovės vadovė džiaugėsi, kad pavyko suspėti, ir ketverius metus trukusi rekonstrukcija buvo pabaigta laiku: „Negalėjome leisti sau vėluoti, juk delfinai gyveno Graikijoje, buvo numatyta jų parskraidinimo į Lietuvą data.“

Kvietė specialistus iš JAV ir Olandijos

Vykdant Jūrų muziejaus delfinariumo rekonstrukcijos projektą, „Kortui“ pagalbininkų teko ieškoti Jungtinėse Amerikos Valstijose ir Olandijoje, mat reikėjo imtis darbų, kurių specialistų nei Lietuvoje, nei kaimyninėse šalyse nėra.

Visame pasaulyje žinomos JAV kompanija „Reinolds polymer technology“ specialistai suprojektavo, pagamino ir teikė logistikos paslaugas, tiekiant didelių išmatavimų tiesius ir lenktus iliuminatorius bei baseinų sienelių lenktus elementus iš akrilo. Baseinų konstrukcijų betonavimo klausimais, montuojant technologinius vamzdynus gelžbetoninių konstrukcijų viduje bei po baseinų plokštėmis, „Korto“ statybų specialistus konsultavo JAV kompanijos „International concept managament INC“ ekspertai.

Konsultacijas teikė ir medžiagas, užtikrinančias baseinų gelžbetoninių konstrukcijų deformacinių ir taip vadinamų „šaltų“ siūlių nepralaidumo jūros vandeniui klausimais, tiekė pasaulyje žinomo koncerno „Sika“ specialistai. Baseinų vidaus betoniniai paviršiai buvo padengiami karštu būdu „užnešama“ olandų kompanijos „Prokol“ Poliureya daugiasluoksne danga, kurios darbų atlikimo technologiją kartu su partneriais iš minėtos Olandijos kompanijos parengė „Polimaris“ specialistai.

Prie delfinariumo rekonstrukcijos prisidėjo daugiau kaip šimtas įvairių kompanijų, o „Kortas“ atliko statybos darbų už daugiau nei aštuonis milijonus eurų.

Bendrovės „Kortas“ nuotr. 

PRANEŠIMĄ PASKELBĖ: GENĖ DRUNGILIENĖ, VŠĮ „PROPAGANDOS MINISTERIJA“

Facebook komentarai
Back To Top });}(jQuery));